DForum

DForum (http://www.kosova.de/forum/index.php)
-   Politikė dhe aktualitete tė tjera politike / Politik und politische Aktualitäten (http://www.kosova.de/forum/forumdisplay.php?f=16)
-   -   Kandidate per kryetare te Komunave (http://www.kosova.de/forum/showthread.php?t=15896)

euroballkani 05.04.2009 11:59:31

Kandidate per kryetare te Komunave
 
Kandidate per kryetar te Komunave ne zgjedhje e ardhshme lokale ne Kosove.
Eshte shume interesant te dihet se kush do garoi ne zgjedhjet e ardhshme neper komuna. Dihet se Kryetaret e Komunave jan te vetmit te Zgjedhurit ne Kosove qe zgjidhen drejperdrejt qka ka sjell deri tek ajo e ata te punoin me shume . Kjo eshte pjes e lojes se demokracis pra Konkurenca dhe puna per ti siguruare vetit nje vend si kryetare komune, duke deshmuare para qytetareve se eshte ne gjendje ti kryeje detyrat e veta.
-Tanime LDK sipas shtypit qenka dakordu per Isa Mustafen ne zgjedhjet e Ardhshme qe te kandidoi ne Prshtine.Dihet se Isa Mustafa ka punuar shume me shume se Z Beqiri por a do marre voten prap mbetet te shihet.Kryeqteti eshte shume domethens per LDK kur dihet se pas lufte gjithmon e ka mbajtur vete.Ndersa per AAK mbete te dihet se qka do ndodhe ne Pej , Deqan dhe Gjakove dhe poqese humb ne keto komuna athere subjekti ne fjal merr teposhzen.Sa per komuna tjera dihet se AAK nuk ka as shanset minimale. Sa i perket LDD dhe AKR keto dy subjekte kan problem me zgjedhjet lokale sepse kan nje elektorate e madhe por te shtrir ne githe Kosoven me qka zgjedhje lokale nuk ju sjellin shume si subjekte.Por keto dy subjekte mund te din se sa zgjdhes kan pas veti, por tragjike do ishte nese AAK do pozicionohet para ketyre subjekteve me qka eshte e pa besushme.
-Sa i pekrket PDK , per te keto zgjedhje do jan nje njesi mates per pune e deritashme dhe nes humb disa komuna nuk do ish te tragjike mendoi max 5 por nese numri shkon me large athere sigurishte qe do paraqitet si problem ne zgjedhjet e pergjithshme.Sa i perket PSD te Qekut keto zgjedhje do jan nje faktore vendimtare per te , kur dihet se hyn per here te pare ne zgjedhje dhe mu tani krijohet pasqyra reale e forces politike, mendoi qe ka nje shtrirje te gjere neper gjithe Kosoven por max i votusev pe kete subjek munde te jet 7 % me qka mund te paraqet nje problem shum serioz per AAK ne Rafshin e Dukagjinit e ne veqanti Pej , Gjakove.Prishtine- Kandidatet e mundshem.

LDK- Isa Mustafa
PDK-
AAK-Blerim Shala evetualisht
LDD-Blerim Ramosaj-eventualisht
AKR-

Therand
AAK-Blerim Kuqi
LDK-
PDK-

euroballkani 05.04.2009 12:02:12

Tė sigurt pėr Isėn

Brenda muajit, LDK-ja nominon kandidatėt e saj pėr kryetarė tė komunave. Kandidaturat iniciale pritet tė vijnė nga degėt, por fjalėn pėrfundimtare do ta japė Kryesia Qendrore. Asnjė prej kryetarėve aktualė, pėrveē Isa Mustafės, nuk e ka tė sigurt rikandidimin.
Lidhja Demokratike e Kosovės brenda kėtij muaji do tė fillojė procesin e nominimit tė kandidatėve tė saj pėr kryetarė tė komunave, duke instaluar kėshtu njė praktikė tė re nė skenėn politike tė vendit.

Zgjedhjet lokale qė pritet tė mbahen vjeshtėn e sivjetme, janė shumė tė rėndėsishme pėr LDK-nė, pasi qė pėrmes tyre, kjo parti synon ta rikthejė besimin e humbur dy vjet mė parė.

Sekretari teknik-administrativ, Sadri Ferati, megjithėse thotė se vendimi pėr nominimin e kandidatėve i takon Kryesisė, ai ėshtė i bindur se LDK-ja nuk duhet tė vonohet shumė nė kėtė proces.

“Besoj se po”, ka thėnė ai nė pyetjen nėse procesi i nominimit do tė fillojė brenda kėtij muaji. “Kjo ėshtė e pritshme dhe nuk duhet tė vonohemi shumė nė hapjen e procesit tė nominimit tė kandidatėve pėr kryetarė tė komunave. Megjithatė, pėr kėtė ēėshtje vendos Kryesia, ashtu sikurse do tė vendosė se si do tė zhvillohet ky proces”, ka shtuar sekretari Ferati.

Aktualisht LDK-ja qeveris nė shtatė komuna: Prishtinė, Istog, Fushė-Kosovė, Obiliq, Podujevė, Suharekė dhe Novobėrdė. Pritjet e kėsaj partie janė qė nė zgjedhjet e ardhshme lokale t’i marrė katėrmbėdhjetė komuna. Mirėpo, rezultati i dėshiruar lidhet ngushtė me punėn qė ka bėrė kjo parti gjatė kėtyre dy viteve nė qytetet qė administron.

Livadhi 05.04.2009 20:19:53

www.info
 
Zoti Beqiri pasi qė vlerėson punėn e kuvendit tė tanishėm lokalė, e akuzon atė “se po vjedh”, se po merr pėrsipėr ‘lavdinė” e projekteve qė janė implementuar apo kanė filluar tė implementohen duke pėrmendur mbi 30 projekte tė ndryshme nė infrastrukturė. “ Mund tė ishte bėrė shumė mė tepėr” vlerėson punėn e Isa Mustafės, ish-kryetari I Prishtinės.
Gjithashtu zoti Beqiri pėrsėritė qėndrimin e mėparshėm nė lidhje me granitin nė Sheshin Nėna Terezė, duke e quajtur ofanzivė tė orkestruar kundėr tij, dyshimet e shprehura mė parė rreth radioaktivitetit tė pllakave problematike.

pirokseni 07.04.2009 00:50:23

Kandidate per kryetare te Komunave

--------------------------------------------------------------------------------

Kandidate per kryetare te Komunave ne zgjedhje e ardhshme lokale ne Kosove.
Eshte shume interesant te dihet se kush do garoi ne zgjedhjet e ardhshme neper komuna. Dihet se Kryetaret e Komunave jan te vetmit te Zgjedhurit ne Kosove qe zgjidhen drejperdrejt qka ka sjell deri tek ajo e ata te punoin me shume . Kjo eshte pjes e lojes se demokracis pra Konkurenca dhe puna per ti siguruare vetit nje vend si kryetare komune, duke deshmuare para qytetareve se eshte ne gjendje ti kryeje detyrat e veta.
-Tanime LDK sipas shtypit qenka dakordu per Isa Mustafen ne zgjedhjet e Ardhshme qe te kandidoi ne Prshtine.Dihet se Isa Mustafa ka punuar shume me shume se Z Beqiri por a do marre voten prap mbetet te shihet.Kryeqteti eshte shume domethens per LDK kur dihet se pas lufte gjithmon e ka mbajtur vete.Ndersa per AAK mbete te dihet se qka do ndodhe ne Pej , Deqan dhe Gjakove dhe poqese humb ne keto komuna athere subjekti ne fjal merr teposhzen.Sa per komuna tjera dihet se AAK nuk ka as shanset minimale. Sa i perket LDD dhe AKR keto dy subjekte kan problem me zgjedhjet lokale sepse kan nje elektorate e madhe por te shtrir ne githe Kosoven me qka zgjedhje lokale nuk ju sjellin shume si subjekte.Por keto dy subjekte mund te din se sa zgjdhes kan pas veti, por tragjike do ishte nese AAK do pozicionohet para ketyre subjekteve me qka eshte e pa besushme.
-Sa i pekrket PDK , per te keto zgjedhje do jan nje njesi mates per pune e deritashme dhe nes humb disa komuna nuk do ish te tragjike mendoi max 5 por nese numri shkon me large athere sigurishte qe do paraqitet si problem ne zgjedhjet e pergjithshme.Sa i perket PSD te Qekut keto zgjedhje do jan nje faktore vendimtare per te , kur dihet se hyn per here te pare ne zgjedhje dhe mu tani krijohet pasqyra reale e forces politike, mendoi qe ka nje shtrirje te gjere neper gjithe Kosoven por max i votusev pe kete subjek munde te jet 7 % me qka mund te paraqet nje problem shum serioz per AAK ne Rafshin e Dukagjinit e ne veqanti Pej , Gjakove.Prishtine- Kandidatet mundshem.

LDK- Isa Mustafa
PDK-
AAK-Blerim Shala evetualisht
LDD-Blerim Ramosaj-eventualisht
AKR-

Therand
AAK-Blerim Kuqi
LDK-
PDK-
---------------------------------------------------------------------------------------
Zoteri i nderuar qe e inicuat kete teme ,deshiroj nje sqarim rreth temes :
Behet fjale per Kandidate (femra ) apo Kandidat(mashkul) qe do duhej te Kandidojne ne zgjedhjete e ardhshme Lokale.
faleminderit ne mirkuptim

euroballkani 07.04.2009 22:45:58

Citat:

Postimi origjinal ėshtė bėrė nga pirokseni (Postim 578595)
Kandidate per kryetare te Komunave

--------------------------------------------------------------------------------

Kandidate per kryetare te Komunave ne zgjedhje e ardhshme lokale ne Kosove.
Eshte shume interesant te dihet se kush do garoi ne zgjedhjet e ardhshme neper komuna. Dihet se Kryetaret e Komunave jan te vetmit te Zgjedhurit ne Kosove qe zgjidhen drejperdrejt qka ka sjell deri tek ajo e ata te punoin me shume . Kjo eshte pjes e lojes se demokracis pra Konkurenca dhe puna per ti siguruare vetit nje vend si kryetare komune, duke deshmuare para qytetareve se eshte ne gjendje ti kryeje detyrat e veta.
-Tanime LDK sipas shtypit qenka dakordu per Isa Mustafen ne zgjedhjet e Ardhshme qe te kandidoi ne Prshtine.Dihet se Isa Mustafa ka punuar shume me shume se Z Beqiri por a do marre voten prap mbetet te shihet.Kryeqteti eshte shume domethens per LDK kur dihet se pas lufte gjithmon e ka mbajtur vete.Ndersa per AAK mbete te dihet se qka do ndodhe ne Pej , Deqan dhe Gjakove dhe poqese humb ne keto komuna athere subjekti ne fjal merr teposhzen.Sa per komuna tjera dihet se AAK nuk ka as shanset minimale. Sa i perket LDD dhe AKR keto dy subjekte kan problem me zgjedhjet lokale sepse kan nje elektorate e madhe por te shtrir ne githe Kosoven me qka zgjedhje lokale nuk ju sjellin shume si subjekte.Por keto dy subjekte mund te din se sa zgjdhes kan pas veti, por tragjike do ishte nese AAK do pozicionohet para ketyre subjekteve me qka eshte e pa besushme.
-Sa i pekrket PDK , per te keto zgjedhje do jan nje njesi mates per pune e deritashme dhe nes humb disa komuna nuk do ish te tragjike mendoi max 5 por nese numri shkon me large athere sigurishte qe do paraqitet si problem ne zgjedhjet e pergjithshme.Sa i perket PSD te Qekut keto zgjedhje do jan nje faktore vendimtare per te , kur dihet se hyn per here te pare ne zgjedhje dhe mu tani krijohet pasqyra reale e forces politike, mendoi qe ka nje shtrirje te gjere neper gjithe Kosoven por max i votusev pe kete subjek munde te jet 7 % me qka mund te paraqet nje problem shum serioz per AAK ne Rafshin e Dukagjinit e ne veqanti Pej , Gjakove.Prishtine- Kandidatet mundshem.

LDK- Isa Mustafa
PDK-
AAK-Blerim Shala evetualisht
LDD-Blerim Ramosaj-eventualisht
AKR-

Therand
AAK-Blerim Kuqi
LDK-
PDK-
---------------------------------------------------------------------------------------
Zoteri i nderuar qe e inicuat kete teme ,deshiroj nje sqarim rreth temes :
Behet fjale per Kandidate (femra ) apo Kandidat(mashkul) qe do duhej te Kandidojne ne zgjedhjete e ardhshme Lokale.
faleminderit ne mirkuptim

Gabim shkrimi , Naturish Kryetar pa ( e)

Livadhi 08.04.2009 14:52:23

Shtypi ditor
 
Kandidati i AAK’sė

Sekretari Organizativ i AAK’sė, Blerim Kuqi u zgjodh Kryetar i Degės sė Suharekės. Njėherėsh, ai do tė jetė kandidat i AAK’sė pėr Kryetar tė Suharekės. AAK synon ta marrė Suharekėn pėr ta shndėrruar mė pas atė nė model tė qeverisjes sė saj

euroballkani 12.04.2009 21:26:18

Kandidatėt pėr kryetarė, partitė i mbajnė sekretė emrat
Shumica e partive politike i kanė filluar konsultat pėr emrat e kandidatėve pėr kryetarė komunash, por emrat i ruajnė si kartė tė fundit12 Prill, 2009http://www.kosova-sot.info/wp-conten..._nenlajmet.gifhttp://www.kosova-sot.info/wp-conten...13x13bardh.gifhttp://www.kosova-sot.info/wp-conten.../04/voting.jpgMe afrimin e kohės, kur presidenti i vendit do tė marrė njė vendim pėr saktėsimin e kalendarit tė mbajtjes sė zgjedhjeve tė reja lokale, edhe nėpėr shumicėn e partive politike ka filluar angazhimi konkret pėr gjetjen e kandidaturave tė reja konkurruese pėr kryetarė komunash, veē atyre ekzistuese qė duket se nuk do tė lėkunden edhe pėr njė mandat. Ramadan Avdiu, kryetar i degės sė PDK-sė nė komunėn e Prishtinės, njėherėsh edhe anėtar i kryesisė sė PDK-sė, tha pėr “Kosova Sot” se nė strukturat drejtuese tė partisė kanė filluar konsultat serioze edhe rreth pėrgatitjeve pėr zgjedhjet e reja lokale dhe tė caktimit tė kritereve nė bazė tė tė cilave do tė propozoheshin kandidatėt e rinj pėr kryetarė komunash nė zgjedhjet e radhės. “Ekziston disponimi qė ata tė cilėt janė duke e kryer tash funksionin, dhe janė fitues tė zgjedhjeve tė fundit komunale, nėse e shprehin vullnetin e tyre tė rikandidohen, nuk do tė preken, por do t’u jepet edhe njė mundėsi e re”, tha Avdiu.

LDK, jemi tė hapur pėr kandidatėt
Nė Lidhjen Demokratike tė Kosovės thonė se janė nė fazėn e veprimeve finale pėr organizimin e kuvendeve tė punės dhe presin qė kandidaturat tė vijnė nga degėt e kėsaj partie. “Kėto iniciativa shkojnė nė kryesi pėr debat dhe pėrveē kryesisė kalojnė nė kėshillin e pėrgjithshėm pėr ta marrė mbėshtetjen finale”, tha pėr gazetėn nėnkryetari i LDK-sė, Lutfi Haziri. “Tė gjithė atyre qė janė kuadro me perspektivė ne ua ofrojmė mundėsinė e strukturės sonė qė tė jenė konkurrues dhe do tė bėjmė listimin final tė organizimit tė kuvendeve tė punės nė tė gjitha degėt dhe tė kuvendeve tė jashtėzakonshme, si proces pėrgatitor pėr zgjedhjet lokale qė do tė mbahen gjatė kėtij viti”, i tha gazetės Lutfi Haziri.
Nė proces tė kėrkimit tė emrave pėr kandidatura tė reja janė edhe subjektet e tjera politike opozitare, LDD-ja qė nuk ngutet, AAK-ja qė ka disa komuna nė udhėheqje dhe AKR-ja qė pretendon t’i ketė nė tė ardhmen. Sipas nėnkryetarit Ahmet Isufi, kryetarėt qė janė nė Pejė, nė Deēan dhe nė Gjakovė i presin me entuziazėm zgjedhjet e reja, sepse puna e tyre ėshtė vlerėsuar mirė deri mė tani.

LDD-ja e papėrgatitur,
nuk beson se do tė ketė zgjedhje sivjet
LDD-ja, nga ana e vet, edhe pse deklarohet qė ėshtė e pėrgatitur tė ballafaqohet shumė mirė me njė proces tė ri zgjedhor, thotė se me listat pėr kėshilltarė komunalė dhe pėr kryetarė komunash nuk ka bėrė akoma ndonjė punė, sepse ka dilema nė mundėsinė e mbajtjes sė zgjedhjeve. ”Ne si LDD ende nuk i kemi hartuar listat me emrat e kandidatėve as pėr kėshilltarė komunalė dhe as pėr kryetarėt e komunave, me gjithė fushatėn e filluar nė terren nga disa parti politike. Ne si LDD nuk jemi krejt tė sigurt se zgjedhjet lokale do tė mbahen kėtė vit.

Gruda 19.04.2009 12:10:02

Mustafa, Ismaili, Shala...nė garė pėr Prishtinėn?


Nė garėn pėr kryetar tė Prishtinės, nė zgjedhjet lokale qė pritet tė mbahen kėtė vjeshtė, kandidatit tė LDK-sė Isa Mustafa – kryetar aktual i kryeqytetit – ka gjasa t’i bėjnė konkurrencė Akan Ismaili pėr PDK-nė dhe Blerim Shala pėr AAK-nė, shkruan e pėrditshmja Koha Ditore.
Ndonėse zyrtarisht mohon tė ketė vendosur pėr ndonjė emėr konkret qė do tė garojė pėr kryetar tė Prishtinės, Lidhja Demokratike e Kosovės e vlerėson pozitivisht punėn e kryetarit aktual, Isa Mustafa. Pėr kėtė arsye, nė kėtė parti nuk e pėrjashtojnė mundėsinė qė Mustafa tė jetė sėrish kandidat pėr kryetar tė Komunės sė Prishtinės.

Zyrtarė tė PDK-sė ndėrkaq, jozyrtarisht kanė theksuar se menaxheri i suksesshėm i IPKO-s, Akan Ismaili, mund tė jetė njė nga kundėrkandidatėt e denjė tė Isa Mustafės. Madje, ata janė tė bindur se Ismaili mund ta mposhtė kandidatin e LDK-sė.

Vetė Ismaili ka pohuar tė ketė dėgjuar tė flitet edhe mė herėt pėr kėtė ēėshtje, mirėpo e ka mohuar qė dikush nga PDK-ja t’ia ketė propozuar kėtė ofertė. “Unė kam obligime nė punė dhe s’kam konsideruar tė hyj nė politikė ende. Asnjėherė nuk ėshtė biseduar kjo ēėshtje me mua”, ka thėnė Ismaili pėr gazetėn.

AAK-ja ndėrkaq, ėshtė nė kėrkim tė njė personaliteti pėr t’ia kundėrvėnė Isa Mustafės. Zyrtarė tė lartė tė AAK-sė i kanė thėnė gazetės se kundėrkandidat i Isa Mustafės mund tė jetė edhe nėnkryetari i parė i kėsaj partie, Blerim Shala, mirėpo, zyrtarisht askush nuk dėshiron tė flasė pėr kėtė mundėsi.

Nė dy partitė tė tjera opozitare, Aleancėn Kosova e Re dhe Lidhjen Demokratike tė Dardanisė pohojnė tė mos kenė vendosur ende se kush do tė jetė kandidati i tyre pėr Prishtinėn. Edhe pse LDD-ja nuk e pėrjashton mundėsinė qė ky kandidat tė jetė ndonjėri nga nėnkryetarėt e partisė.

Pėrveē emrave tė mėsipėrm, nėpėr parti pėrfliten edhe emra tė tjerė si kandidatė potencialė, mirėpo secila duket se ėshtė nė pritje tė lėvizjeve tė partive tė tjera pėr tė vendosur pėr kandidatin e saj. /K.Ditore/Telegrafi/

Livadhi 24.08.2009 00:58:36

Qytete me te rendesishme ne keto zgjedhje jan Peja , Prishtina, Burimi, Gjakova, Gjilani, Rahoveci, dhe Vitia.
Neper komunat e larte cekura ende nuk dihet qarte se kush do te fitoi, perderisa komunat tjera do mbeten nen partit ekzistuse. Ketu munde te veqohen si vatra me rendesi eshte Prishtina dhe Peja te cila do kete fushate te nxehte parazgjedhore kur dihet se kan rendesi si per partit kryesore , ta zem Prishtinen do e synoi PDK , LDk dhe AKr ndersa Pejen do synojn PSD,PDK LDD, AAK, pra Peja eshte shume domethenese edhe per Agim Qekun por edhe per Dacin, Thaqin e Haradinaji e po qe se bije Peja athere AAK do shkon drejt shperberjes.

bluai 26.08.2009 21:50:33

A duhet me dal me votu ?
 
Un menoj se populli i Kosoves se duhet me dal me votu hiq .
Arsyet jan te shumta shkatrimi total ekonomik ,ndertimet maramendese pa leje ,ndikimi i matrapazeve ne Admionistraten lokale ku ndikojn ne ndryshimin e infrastruktures dhe ngulkfatja e e te drejtes qytetare qe te rroj i qet ne shtepit e tyre .Hapja e shum diskotekave te hapura qe shkaktojn nje zhurem fatale per banoret lokal ,ndertimet shumkatshe permbi planpojrojektin e lejuar shkatrimi i gjelbrimeve dhe shum gjerave tjera vitale per nje jet normale te qytetarit.Qytetari i Kosoves se pyet fare per ato leje .Ja se qka ka ndodhun ne Prishtin nje Agjension ka fituar tenderin per ndertimin e objekteve ne nje lagje mos tja permendi emrin pronarit te firmes se ai eshte i lidhur direkt me nje person qe prap sdo ja permendi emrin e gjith Prishtina hesht pra edhe un heshti ,qka kan ber personat ne fjal kan ftura qytetraet ne debat kan mer neshkrimet e tyre kinse per prezencen e tyre ne sal qe kinse me degjua planprojektin e parashtura ,qytetaret tu menue se duhet te neshkruajn per prezenc ata kan neshkrura nje dokument pa asnje destinacion pra ajo flet ka pembajtur te dhanat e personave adresen numrin e telefonit imeil adresen dhe ne balin asgje ska shkruar .
Qka ka ndodhur zotrinjet qe kan fituar tendrin ne fjal atyre neshkrime ja kan qit ne balin se qytetaret kan aprovu ate projekt .dhe e kan vulosur ate proces verbal dhe ja kan nis punen .Qytetaret kot ankohen ne komun sepse ata i kan mashtruar .Tash e njejta menyr po ndodh ne lagjen pejton e njejat procedur .Qytetaret kot ankohen dhe askush mer methan spo je nien per kto matrapazlaqe .Per ate sduhet me dal me votu per shum e shum gjera evidente qe jan e askush spo kuxon me ja ba me gisht askujt se qyky a qaj e ka be ket e ket .
Me nderime
bluai
ky ke menimi jem e ju ne daqi me dal me votu askush sja mohon ate te drejt dilni ska problem .
bluai

Gruda 04.09.2009 18:06:51

LDK shpalos emrat e kandidatėve tė propozuar


Nga Express mė 04.09.2009 nė ora 15:48

Lidhja Demokratike e Kosovės (LDK) shpalosi sot emrat e kandidatėve tė propozuar prej degėve pėr kryetarė komunash.

Vehbi Miftari, zėdhėnės i LDK-sė, bėri tė ditur se pasi tė kompletohet lista e propozimeve tė degėve, Kryesia Qendrore e partisė do tė ulet dhe t’i shqyrtojė tė gjitha kėto propozime, do tė japė sugjerimet, dhe pastaj do tė jetė nė dorėn e Kėshillit tė Pėrgjithshėm qė tė vendosė pėrfundimisht nėse do tė dominohen propozimet qė kanė ardhur nga degėt ose nėse do tė ketė ndryshime eventuale.

“Ne ua kemi dhėnė mundėsinė degėve qė tė japin propozimet e tyre qė tė zhvillojnė debat tė brendshėm pėr sa u pėrket kandidaturave potenciale pėr tė qenė tė nominuar tė Lidhjes Demokratike tė Kosovės pėr zgjedhjet e ardhshme dhe si pjesė e kėtij debati ne tashmė kemi propozimet prej shumicės sė degėve”, tha Miftari, nė konferencėn e rregullt tė LDK-sė me gazetarė.

LDK ka bėrė ftesė qė zgjedhjet tė monitorohen edhe nga faktori ndėrkombėtar. “Dėshirojmė qė njė proces pėr tė cilin kemi punuar gjithė kėto vite sė bashku me bashkėsinė ndėrkombtare tė jetė i vlerėsuar nė njė formė edhe prej tyre. PE tashmė ka dhėnė mendimin e vet se mund tė marrė pjesė si monitorues nė zgjedhjet e ardhshme”.

Miftari beson se LDK-ja po rikthehet fuqishėm si parti brenda spektrit politik tė Kosovės, si parti e vlerave, si parti e cila do tė marrė sigurisht primatin e udhėheqjes sė vendit.

“LDK-ja ka konkurruar e vetme pėr zgjedhjet e ardhshme ka konkurruar nė 33 komuna, dhe presim qė shumicėn prej tyre edhe t’i fitojmė. Sinjale qė ne marrim nga terreni nė vazhdimėsi flasin pėr njė mbėshtetje”, u shpreh zėdhėnėsi i LDK-sė.

Kandidatėt e propozuar nga degėt e LDK-sė:

Prishtinė: Isa Mustafa (4 degė); Rexhep Osmani (1 degė)
Viti: Musa Misini
Klinė: Fadil Gashi
Hani i Elezit: Muzafer Demjani
Prizren: Hanefi Muharremi
Pejė: Esat Dauti, Ibrahim Selimaj, Agim Berdynaj
Junik: Tahir Isufaj
Ferizaj: Faik Grainca
Rahovec: Ibrahim Kryeziu
Malishevė: Januz Kastrati
Lipjan: Imri Ahmeti
Istog: Fadil Ferati
Podujevė: Agim Veliu
Fushė-Kosovė: Burim Berisha
Suharekė: Sali Asllani
Kaēanik: Lulzim Demaj
Gjilan: Fatmir Rexhepi
Kamenicė: Shaip Surdulli
Gjakovė: Fahri Morina, Fehmi Vula, Mevlude Saraqi, Afrim Sylejmani
Vushtrri: Ibush Jonuzi, Refik Rama, Enver Muli
Mitrovicė: Mursel Ibrahimi
Dragash: Halim Shemsedini

Livadhi 07.09.2009 11:17:07

Citat:

Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Gruda (Postim 582232)
LDK shpalos emrat e kandidatėve tė propozuar


Nga Express mė 04.09.2009 nė ora 15:48

Lidhja Demokratike e Kosovės (LDK) shpalosi sot emrat e kandidatėve tė propozuar prej degėve pėr kryetarė komunash.

Vehbi Miftari, zėdhėnės i LDK-sė, bėri tė ditur se pasi tė kompletohet lista e propozimeve tė degėve, Kryesia Qendrore e partisė do tė ulet dhe t’i shqyrtojė tė gjitha kėto propozime, do tė japė sugjerimet, dhe pastaj do tė jetė nė dorėn e Kėshillit tė Pėrgjithshėm qė tė vendosė pėrfundimisht nėse do tė dominohen propozimet qė kanė ardhur nga degėt ose nėse do tė ketė ndryshime eventuale.

“Ne ua kemi dhėnė mundėsinė degėve qė tė japin propozimet e tyre qė tė zhvillojnė debat tė brendshėm pėr sa u pėrket kandidaturave potenciale pėr tė qenė tė nominuar tė Lidhjes Demokratike tė Kosovės pėr zgjedhjet e ardhshme dhe si pjesė e kėtij debati ne tashmė kemi propozimet prej shumicės sė degėve”, tha Miftari, nė konferencėn e rregullt tė LDK-sė me gazetarė.

LDK ka bėrė ftesė qė zgjedhjet tė monitorohen edhe nga faktori ndėrkombėtar. “Dėshirojmė qė njė proces pėr tė cilin kemi punuar gjithė kėto vite sė bashku me bashkėsinė ndėrkombtare tė jetė i vlerėsuar nė njė formė edhe prej tyre. PE tashmė ka dhėnė mendimin e vet se mund tė marrė pjesė si monitorues nė zgjedhjet e ardhshme”.

Miftari beson se LDK-ja po rikthehet fuqishėm si parti brenda spektrit politik tė Kosovės, si parti e vlerave, si parti e cila do tė marrė sigurisht primatin e udhėheqjes sė vendit.

“LDK-ja ka konkurruar e vetme pėr zgjedhjet e ardhshme ka konkurruar nė 33 komuna, dhe presim qė shumicėn prej tyre edhe t’i fitojmė. Sinjale qė ne marrim nga terreni nė vazhdimėsi flasin pėr njė mbėshtetje”, u shpreh zėdhėnėsi i LDK-sė.

Kandidatėt e propozuar nga degėt e LDK-sė:

Prishtinė: Isa Mustafa (4 degė); Rexhep Osmani (1 degė)
Viti: Musa Misini
Klinė: Fadil Gashi
Hani i Elezit: Muzafer Demjani
Prizren: Hanefi Muharremi
Pejė: Esat Dauti, Ibrahim Selimaj, Agim Berdynaj
Junik: Tahir Isufaj
Ferizaj: Faik Grainca
Rahovec: Ibrahim Kryeziu
Malishevė: Januz Kastrati
Lipjan: Imri Ahmeti
Istog: Fadil Ferati
Podujevė: Agim Veliu
Fushė-Kosovė: Burim Berisha
Suharekė: Sali Asllani
Kaēanik: Lulzim Demaj
Gjilan: Fatmir Rexhepi
Kamenicė: Shaip Surdulli
Gjakovė: Fahri Morina, Fehmi Vula, Mevlude Saraqi, Afrim Sylejmani
Vushtrri: Ibush Jonuzi, Refik Rama, Enver Muli
Mitrovicė: Mursel Ibrahimi
Dragash: Halim Shemsedini

Me votu duhet me dal , kjo ska dushim , sepse jan vetem Kryetarert e komunave qe dihen qe kan nje zon elektorale , ndersa deputetet e Kosoves jan pa zone te veqant.
Sa i perket kanditateve te LDK keto do i fitoin vetem 4 komuna Pudujeve, Fushkosove, Obiliq, Burim.

beni-1 09.09.2009 21:15:00

Besnik Tahiri kandidat i AAK’sė pėr Prishtinėn

Gruda 13.09.2009 11:54:47

Citat:

Postimi origjinal ėshtė bėrė nga beni-1 (Postim 582418)
Besnik Tahiri kandidat i AAK’sė pėr Prishtinėn

AKR kandidon Mimoza Kusari- Lila nė Gjakovė

Gruda 13.09.2009 12:06:56

Lista e kandidatėve:
1. Prishtinė, Isa Mustafa
2. Gjilan, Fatmir Rexhepi
3. Ferizaj, Faik Grainca
4. Prizren, Hanefi Muharremi
5. Gjakovė, Fehmi Vula
6. Pejė, Agim Bėrdynaj
7. Istog, Fadil Ferati
8. Mitrovicė, Mursel Ibrahimi
9. Podujevė, Agim Veliu
10. Vushtrri, Ibush Jonuzi
11. Klinė, Fadil Gashi
12. Deēan, Mehmet Bojkaj
13. Junik, Tahir Isufi
14. Dragash, Halim Shemsedini
15. Suharekė, Sali Asllanaj
16. Malishevė, Jonuz Kastrati
17. Viti, Musa Misini
18. Kamenicė, Shaip Surdulli
19. Rahovec, Ibrahim Kryeziu
20. Fushė-Kosovė, Burim Berisha
21. Obiliq, Mehmet Krasniqi
22. Kaēanik, Lulzim Demaj
23. Hani i Elezit, Muzafer Demjani
24. Lipjan, Imri Hamiti
25. Shtime, Ismajl Hasani
26. Novo Bėrdė, Bajrush Ymeri.

Ylli 13.09.2009 12:39:37

Muhamet Latifi nė garė pėr tė parin e Podujevės http://www.kosova-sot.info/wp-conten...009/09/268.jpg

13 Shtator, 2009
Podujevė, 12 shtator
Partia Demokratike e Kosovės, (PDK),dega nė Podujevė pėr kryetar komune ka kandiduar Muhamet Latifin, kryetar i degės sė PDK-sė. Kėtė vendim pritet ta marrė edhe Kėshilli Drejtues i kėsaj partie kėto ditė. Muhamet Latifi ėshtė veprimtar i shquar politik, i cili gjatė luftės ishte edhe njėri ndėr komandantėt e ZOLL-it, duke qenė anėtar i SHP tė UĒK-sė. Pėr shkak tė veprimtarisė sė tij tė pandėrprerė kombėtare para luftės sė fundit, Latifi ishte njėri ndėr veprimtarėt politik, i cili mė sė shumti ėshtė persekutuar nga organet e sigurimit serb duke u keqtrajtuar rėndė shumė herė fizikisht, maltretuar dhe i dėnuar me burg shumė herė. Me profesion ėshtė jurist i diplomuar, i cili gjatė ėshtė marrė me veprimtari politike, duke qenė bartės i shumė funksioneve dhe aktiviteteve politike.
M.K.

Gruda 15.09.2009 19:23:01

I Vendosur te deshtoje
 
Rexhep Osmani, kandidat i ADK-sė nė Prishtinė


Nga Express mė 15.09.2009 nė ora 15:35

Alternativa Demokratike e Kosovės (ADK), sot shpalli zyrtarisht kandidatin e saj pėr kryetar tė Komunės sė Prishtinės, Rexhep Osmanin, i cili nuk arriti tė marrė mbėshtetjen e LDK-sė pėr tė garuar pėr kėtė post.

-------------------------------------------
URIME HUMNBJA REXHEP OSMANI
edhe pse nuk e di se kush do te fitoj.

Gruda 15.09.2009 19:33:50

LDD: Lista e kandidatėve pėr kryetarė tė komunave


Kandidatėt e LDD-sė pėr kryetar komunash janė:

Ruzhdi Rexha - Prizren,
Elmi Berisha - Pejė,
Sokol Haliti - Viti,
Halil Kuqi - Vushtrri,
Ismet Hulaj - Deēan,
Rifat Osmani - Burim,
Zenun Zeqa - Klinė,
Fadil **** - Skenderaj,
Muhamet Bajraktari - Therandė,
Shpejtim Gacaferi - Junik,
Enver Ademi - Shtime,
Milazim Haliti - Ferizaj,
Jashar Ramadani - Gjilan,
Nexhmije Kallaba - Kamenicė dhe
Tefik Islami - Shtėrpcė.

Nė disa prej kėtyre komunave LDD do ta ketė edhe pėrkrahjen e AKR-sė me tė cilėn kanė lidhur koalicion. /rtv21/

Postuar: 17:07 / 15 Shtator 2009 | RSS

Gruda 15.09.2009 20:35:40

AKR prezanton kandidatėt


1. Prishtinė AKR - Vegim Gashi
2. Gjakovė AKR - Mimoza Kusari-Lila
3. Ferizaj AKR - Naim Ferati
4. Gjilan AKR - Omer Daku
5. Mitrovicė AKR - Nexhmedin Spahiu
6. Lipjan AKR - Banush Bytyqi
7. Kaēanik AKR - Afrim Loku
8. Malishevė AKR - Alban Kastrati
9. Novobėrdė AKR - Ramadan Mehmeti
10. Dragash AKR - Feim Tefiku
11. Kamenicė AKR - Ramadan Basha
12. Rahovec AKR - Rexhep Oruqi
13. Mamushė AKR - Mehmet Mazrek
14. Junik AKR - Ali Kasumi
15. Fushė Kosovė AKR - Hasan Maxhuni
16. Obiliq AKR - Hamdi Toverlani
17. Podujevė AKR - Ejup Visoka (kandidat i pėrbashkėt me Iniciativėn qytetare)

tarasi 16.09.2009 15:26:55

PDK-ja edhe njė herė gabon me kandidatin pėr tė parin e Prishtinės!

Kritikuiembel 16.09.2009 15:59:34

Ani more, njerzit gabojne. PDK me dashte me e nreqe gabimin mundet me propozu yllin (Harrnin per Thes) qe e ka ne gjiun e vet Prof. Dr. Haxhi. Doc,..... Milazim Krasniqin e shume tjere si ky, ka me bollek! Apo jo Taras ? :) !

tarasi 16.09.2009 18:04:22

Citat:

Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Kritikuiembel (Postim 582647)
Ani more, njerzit gabojne. PDK me dashte me e nreqe gabimin mundet me propozu yllin (Harrnin per Thes) qe e ka ne gjiun e vet Prof. Dr. Haxhi. Doc,..... Milazim Krasniqin e shume tjere si ky, ka me bollek! Apo jo Taras ? :) !

Kur t'shikosh ky i propozuari ėshtė ku e ku mė i mirė se ky haxhia herė i njėrit e herė i tjetrit por po ndodhė e dyta herė me radhė qė dega e Prishtinės nuk po vendos pėr kandidatin por Kryesia!
Thjeshtė pajtohem me Ju!

Ylli 16.09.2009 18:25:43

Lista e kandidatėve tė PDK-sė pėr kryetar tė komunave ėshtė:

Astrit Salihu - Prishtinė,
Bajrush Xhemajli - Ferizaj,
Avni Kastrati - Mitrovicė,
Ramadan Muja - Prizren,
Ilhami Gashi - Pejė,
Qemajl Mustafa - Gjilan,
Ilir Bytyēi - Gjakovė,
Muhamet Latifi - Besianė,
Nexhmedin Arifi - Viti,
Shukri Buja - Lipjan,
Sokol Bashota - Klinė,
Isni Kilaj - Malishevė,
Ramė Vata- Therandė,
[u]Qazim Qeska - Rahavec,
Sami Lushtaku - Skenderaj,
Nexhat Demaku -Drenas,
Naim Ismajli - Shtime,
Bajram Mulaku - Vushtrri,
Musė Mushkolaj - Deēan,
Gafurr Mustafa - Artanė,
Begzat Sinani - Dardanė,
Selim Jonuzi - Sharr,
Ahmet Krasniqi - Fushė Kosovė,
Mehmet Pallazhi - Hani i Elezit,
Idriz Blakaj - Burim,
Nimon Topaj - Junik,
Xhabir Zharku - Kaēanik,
Haki Mjeku - Kastriot
Beqir Fejzullahu - Shterpcė.

euroballkani 16.09.2009 18:44:43

Per fat te keq nuk ka alternative ne keto zgjedhje.Kam pritur qe skena politike do te pasurohet me parti te reja politike.Ne keto zgjedhje votusit jan paksa te qorjentuar dhe jan shume tema politike qe kan mbetur pezull qe votusin do ta qoi deri te dyshimi kujit sot.
-Ta zem nes votusit mendoin ta shperblein PDK dhe LDK per shpalljen e pavaresis se Kosoves ather sigurisht qe subjektet tjera politike do ankohen se jo vetem keta kan kontribuar per Pavaresin.Ne anen tjetere opozita aktuale eshte shum e dobet dhe e paoganizuar si kur me pare. Ta zem AAK njerzve ju sjell nder mend vetem korrupsionin, LDD me Dacin ju kujton njeriun e shkuar , cinikun ballkanik i cili nuk i duhet kohes.sa i perket Pacollit duket se ky nuk eshte shum stabil ne politik, duke i ikur shum deputet nga radhet e tij, por ne anen tjetere rrezikon seriozisht AAK ne Gjakove me kaditaturen e emruar atje, tanime e sigurt se do te fitoi Gjakoven.
-Kemi edhe ish gjeneralin e lavdishem , e politikanin pa frena Agim Qekun i cili me deshir do te beheji subjekt ne politiken kosovare, por i cili nuk dihet per fatin e tij dhe subjektit qe kryeson, aji ka marre guximin ta radhit subjektin si te majt si edhe PS e dal nga Levizja popullore eshte transformuar si e majt.
-Qytetaret pa alternativ i thon kesaji , skemes i eshte dashur edhe Albin Kurti ose edhe ndonje qe do shtynte qeverin aktuale te Thaqi te punonte me shume edhe pse kjo qeveri ka kaluare te gjitha te priturat edhe te optimistit me te madhe .
Keto zgjedhjet do rrenoin subjekte politike , do djegen figura publike , te humburit do jan ata qe jan te humbur , me se shukti do fiton vete qytetaret e Kosves edhe pse do kete pak ndryshime.

euroballkani 16.09.2009 18:59:59

PSK kandidon nė 11 komuna me kandidatė pėr kryetarė


Partia Socialiste e Kosovės nė zgjedhjet lokale, qė mbahen mė 15 nėntor, merr pjesė me 11 kandidatė pėr kryetarė tė komunave.
Kandidat i Partisė Socialiste pėr kryetar komune nė
Prishtinė ėshtė Selvete Krasniqi – Ismaili, nė
Prizren prof.Skender Berisha, nė
Mitrovicė mr.Rexhep Ahmeti,
nė Ferizaj politikologu Fadil Rexhepi,
nė Suharekė Adem Kadolli,
nė Klinė Haki Morina,
nė Shtėrpcė Ali Halimi,
nė Podujevė Tefik Durmishi,
nė Skėnderaj Liridon Hoti,
nė Viti **** Ismajli dhe nė
Novobėrdė Sadik Makolli,
ndėrsa nė Malishevė do tė pėrkrah **** Krasniqin.


Koha nė GMT +1. Tani ėshtė ora 17:29:32.

Mundėsuar nga: vBulletin Versioni 3.7.4 (Albanian-Shqip)
©2000 - 2015, Jelsoft Enterprises Ltd. ( Albamatrix.com )

Te gjitha te drejtat jane te rezervuara!
Ndalohet kopjimi dhe shumefishimi i permbatjes se ketij forumi ne cdo medium!

Alle Rechte vorbehalten.
Vervielfältigung im Ganzen oder in Teilen ist ohne ausdrückliche Genehmigung von AlbamatriX GbR jeglicher Form auf jedem Medium verboten.