Kthehu   DForum > Kulturė > Kulturė dhe Letėrsi / Kultur und Literatur

Libri24.com - Bota e diturise

Pergjigje
 
Opcionet e temes Pamje
  #1  
Vjetėr 11.11.2012, 20:40:38
Benutzerbild von mergimtarja
mergimtarja mergimtarja ėshtė jashtė linje
me pervojė
 
Anetar prej: 12.02.2005
Vendi: ne Alpet Zvicrane
Postime: 2,186
Standard ***100 Vjetori Pavarsisė nė Poezi***

28 Nėntori 1oo vjeqar

100 vjet Shtet e Pavarsi!
100 vjet mi gėzofsh o Flamur!
100 vjet ti valvite shpi pėr shpi
100 vjet i dha shtetit Hijeshi
100 vjet na dha jetė na dha zjarr
1oo vjet bėre tė ndjehemi me ty Krenarė!
100 vjet tė gjithė shqiptaret nė Kosovė
E gjithandeje t` mbanin ne Dore e t` mbanin nė gji!
100 vjet ti valvite shpi pėr shpi!
100 vjet O Flamur na dha Dritė na dhe jetė!
100 vjet ne tė mbajtėm ne leckat tona
100 vjet ti ishe Endėrra !…
Tė valoje shpi pėr shpi me marrė frymė ne Liri!
100 vjet ti na mbushe atdhedashuri ti na mbushe me energji!
100 vjet me pare o Flamur Baca Is …te ra ne gjunjė
Me elgance ai te mori Ty nė duarė e te puthi me shume malle!
Si baba djalin qe puthe ne Balle!Kur e nise ...a i per Luftė!
Tahir Meha o Flamur ai per ty u rrafshua me gjithe Kulle.
100 vjet O Flamur Adem Jashari ja ndrroje Kosovės Historinė
Qė t`valvitėshe ti shpi pėr shpi …
Tim e flakė ai e kalli Kullen e tij
me familje e pa vdekjen ai me sy!
Shkau ne dere me Asqeri i kishte shkel …
Adem Drenica e priti Si shqiptari e ka zakon…
Vetum e vetum Flamurin nė dorė tė shkavit mos me lanė-…
Amanetin ne Vend e qoi…
Tė valosh ti sot i Lire … nė Kosovė ti shpi pėr shpi…
O FLAMURI Kuqė e Zi…krenaria Kombit je ti!
100 vjet o Flamuri Kuqė e Zi ishe tmerri pėr Serbi…
100 vjet O Flamur ,nėnat nė Kosove e gjithandejė
Kanė lind e rritė djem pėr ty O Flamur!
Ma Gėzofsh pėr jetė e mot kėtė :
100 Vjetor !Ti Shqipėri e ti Flamur!
Rroftė Shqipėria pėr jetė e mot!
Me gjithė motrat*qė ka pėr rrethė!
Rroftė Flamuri Kuqė e Zi! Sa t` ketė Diell sa t`kete henė!
Ti valo sot i Lire shpi pėr shpi se te kemi vetum nje!


11.11.12 diku ne mergim
Ps. motrat* -Kosoven Iliriden, ēamerin, Luginen e Presheves…Hot,Grud..Malesi


Geändert von mergimtarja (25.11.2012 um 17:47:52 Uhr)
Mit Zitat antworten
  #2  
Vjetėr 29.11.2012, 20:32:19
Benutzerbild von mergimtarja
mergimtarja mergimtarja ėshtė jashtė linje
me pervojė
 
Anetar prej: 12.02.2005
Vendi: ne Alpet Zvicrane
Postime: 2,186
Standard

Fjalimi i Ismail Bej Vlora i mbajtur mė 28 nėntor 1912 nė Mitingun e Madh nė Vlorė me rastin e ngritjes sė flamurit

Nga Ismail Bej Vlora

Oh! Sa tė lumtur qė e ndiej vehten sot, qė shoh, kėtu nė Vlorė, kaqė burra Shqipėtarė tė mbledhur tok, tuke pritur me kureshti e padurim pėrfundimin e kėsaj mbledhjeje historike, pėr fatin e Atdheut tonė tė dashur. Plot me gaz e me lot ndėr sy, nga mallėngjimi, pra, po dal kėtu para jush qė t’ju gėzoj me sihariqin e madh, se sot, edhe kėtė minutė, Kongresi ēpalli mėvehtėsinė e Shqipėrisė, tuke lajmėruar gjithė botėn mbarė pėr kėtė punė e duke mė ngarkuar mua kryesin’ e qeveris sė pėrkohshme tė Shqipėrisė sė lirė.

Porsi ėndėr mė duket ky ndryshim i madh i vendit t’onė, qė hoqi e voi tė zezat e tė lirit pesėqind vjet me radhė ndėnė sundimin turk, por qė tani nė kohėt e fundit, ishte gati tė jepte shpirtin pėrgjithėnjė, tė shuhej e tė ēfarrosej krejtėsisht nga faqia e dheut, kėjo Shqipėri, qė, dikur, shkėlqente nga trimėrija e pashoqe e bijve tė saj; kjo Shqipėri, qė kur i kėrcėnohej rreziku Europės nga pushtimet e Turqisė, ndėnė kryetrimin e pavdekur tė saj, Skėnderbejnė, u bė porta e hekurtė kundra sulmeve mė tė tėrbuara tė sulltanėve mė t’egėr qė ka pas Turqija. Mirėpo, desh Zoti, qė me punėn, me trimėrinė dhe guximin e pashoq tė Shqipėtarėvet, sot e tutje tė marrin fund mjerimet dhe vuajtjet e Atdheut t’onė, sepse, kėtu e kėshtu, jemi tė LIRĖ tė PAVARUR dhe MĖVEHTE, prandaj: qeshni e gėzoni! Pėr t’ia arrijtur kėsaj dite tė bardhė e tė madhe, na ka ndihmuar gjaku i dėshmorėvet dhe puna e vlefshme e patriotėv

e t’anė dhe e tė gjithė shokėve qė muarrnė pjesė nė kėtė mbledhje dhe e tė gjithė juve, qė tani po ju gufon zemėra nga gazi i madh qė ndieni; mirėpo mbledhja si mė plak qė jam, m’a ngarkoi mua Ngritjen e shėnjtė tė shėnjės t’onė Kombėtare, tė flamurit t’onė tė ėndėrruar e tė dashur (nxjerr Flamurin, tė cilin e ka tė vendosur nė njė shtizė hekuri, natyrisht tė vogėl, dhe tė pshehur nėn pallto dhe passi e mba njė sekondė nė dorė e ngul nė shtyllat e ballkonit. Amatorėt, posa e shohin Flamurin thėrrasin me gėzim e me zė tė lartė: Rroftė Flamuri, Rroftė Shqipėrija e Lirė).

Ja, pra, ky ėshtė Flamuri Ynė i kuq e me shqiponjėn dykrenare tė zezė nė mest. Dhe tani, tė gjithė bashkė, si njė trup i tėrė dhe i pandarė, le tė punojmė pėr t’a mburuar, pėr t’a pėrparuar e pėr t’a qytetėruar si i ka hije Atdhenė t’onė tė Lirė.

Tuke pėrfunduar, s’mė mbetet gjė, veēse t’i drejtoj njė lutje Zotit tė Madh, qė, bashkė me bekimet e Tij qė i lipij tė na japė pėr tė qenė tė denjė tė kėsaj dite, tė pranojė qė kėtej e tutje tė jem unė dėshmori mė i parė i Atdheut, ashtu siē pata nderin dhe fatin qė tė jem i pari ta puth e ta bėj tė valvitet i Lirė. Flamuri i ynė, n’atdhenė t’onė tė lirė.Rroftė Flamuri!Rroftė Shqipėrija!mergimtarja
ps. marre nga Forumi Shqiptar...qe ma dergoi...
Mit Zitat antworten
  #3  
Vjetėr 28.11.2013, 22:17:40
Benutzerbild von mergimtarja
mergimtarja mergimtarja ėshtė jashtė linje
me pervojė
 
Anetar prej: 12.02.2005
Vendi: ne Alpet Zvicrane
Postime: 2,186
Lächeln Urime Dita e Flamurit Kombtar!

Pershendetje juve te gjitheve kudo qe jeni e valet e jetes ju kane sjelle!
Gezuar juve; Festat e NENTORIT ...per jete e mot...

Data 28 nėntor ngėrthen nė vete:
Pėrvjetorin ngritjes sė Flamurit tė Kastriotėve nė Krujėn e ēliruar nga pushtuesit otoman;
Pėrvjetori i shpalljes sė pavarėsisė sė Shqipėrisė Natyrale;
Pėrvjetori i daljes publike tė Famėmadhes Ushtria Ēlirimtare e Kosovės;
Datėlindja e Komandantit legjendar tė UĒK, Adem Jashari
Dhe 100 vjetorin e shtetit tone Shqiperise!
Gezuar...Urime per shume mote!100 Vjetori i Shqiperise natyrale!
Mit Zitat antworten
Pergjigje

favorit leximi

Opcionet e temes
Pamje

Rregullorja
Nuk lejoheni tė krijoni tema tė reja.
Nuk lejoheni tė pergjigjeni nė shkresa.
Nuk lejoheni tė ngarkoni shtojca.
Nuk lejoheni tė editoni shkresat tuaja.

BB-Code ėshtė an.
Fytyrat janė Hapur
[IMG] Codi ėshtė an.
HTML-Code ėshtė jo aktiv.
Shko te


Koha nė GMT +1. Tani ėshtė ora 16:15:17.


Mundėsuar nga: vBulletin Versioni 3.7.4 (Albanian-Shqip)
©2000 - 2015, Jelsoft Enterprises Ltd. ( Albamatrix.com )

Te gjitha te drejtat jane te rezervuara!
Ndalohet kopjimi dhe shumefishimi i permbatjes se ketij forumi ne cdo medium!

Alle Rechte vorbehalten.
Vervielfältigung im Ganzen oder in Teilen ist ohne ausdrückliche Genehmigung von AlbamatriX GbR jeglicher Form auf jedem Medium verboten.