Kthehu   DForum > Politikė > Politikė dhe aktualitete tė tjera politike / Politik und politische Aktualitäten

Libri24.com - Bota e diturise

Pergjigje
 
Opcionet e temes Pamje
  #26  
Vjetėr 12.04.2006, 20:58:00
Palok Dreni Palok Dreni ėshtė jashtė linje
i/e posaregjistruar
 
Anetar prej: 15.05.2001
Postime: 17
Standard

<TABLE BORDER=0 ALIGN=CENTER WIDTH=85%><TR><TD><font class=postbody>Quote:</font><HR width=100% color=#333333 SIZE=1></TD></TR><TR><TD><FONT class=quote><BLOCKQUOTE>
FERATI afishoj me 2006-04-12 20:51 :
a din dikush me na kallcue sa gjenerala i ka TMKja dhe sa ushtar t rregullt q sot jan n pun n TMK.

aga Pilot faliminers per pergjigjen .

pershendetje nga Ferati
</BLOCKQUOTE></FONT></TD></TR><TR><TD><HR width=100% color=#333333 SIZE=1></TD></TR></TABLE>Ferat, tregoi ati gazdes tend, qe gjat kohes se luftes Kosova i ka pas nja 20 000 ushtare ne uniform, e nja 20-30 gjenerala.
E sote Kosova i ka se paku nja 1 000 000 ushtare te gatshem dhe sipas gradave qe i kan marr nga kfori jan nja 200-300 Gjenerala.
Mit Zitat antworten
  #27  
Vjetėr 12.04.2006, 21:00:00
FERATI FERATI ėshtė jashtė linje
me pervojė
 
Anetar prej: 26.09.2005
Postime: 680
Standard

<TABLE BORDER=0 ALIGN=CENTER WIDTH=85%><TR><TD><font class=postbody>Quote:</font><HR width=100% color=#333333 SIZE=1></TD></TR><TR><TD><FONT class=quote><BLOCKQUOTE>
Palok Dreni afishoj me 2006-04-12 20:58 :
<TABLE BORDER=0 ALIGN=CENTER WIDTH=85%><TR><TD><font class=postbody>Quote:</font><HR width=100% color=#333333 SIZE=1></TD></TR><TR><TD><FONT class=quote><BLOCKQUOTE>
FERATI afishoj me 2006-04-12 20:51 :
a din dikush me na kallcue sa gjenerala i ka TMKja dhe sa ushtar t rregullt q sot jan n pun n TMK.

aga Pilot faliminers per pergjigjen .

pershendetje nga Ferati
</BLOCKQUOTE></FONT></TD></TR><TR><TD><HR width=100% color=#333333 SIZE=1></TD></TR></TABLE>Ferat, tregoi ati gazdes tend, qe gjat kohes se luftes Kosova i ka pas nja 20 000 ushtare ne uniform, e nja 20-30 gjenerala.
E sote Kosova i ka se paku nja 1 000 000 ushtare te gatshem dhe sipas gradave qe i kan marr nga kfori jan nja 200-300 Gjenerala.
</BLOCKQUOTE></FONT></TD></TR><TR><TD><HR width=100% color=#333333 SIZE=1></TD></TR></TABLE>

palok faliminers per skjarim

pershendetje nga Ferati
Mit Zitat antworten
  #28  
Vjetėr 12.04.2006, 23:11:00
Gillanxhia Gillanxhia ėshtė jashtė linje
me pervojė
 
Anetar prej: 20.06.2003
Postime: 284
Standard

Tė nderuarė z. Mirditori dhe Piloti!

Mė duket se mė keni keqkuptuarė, unė nuk kam menduarė gjat luftės nė front por gjat tėrheqjes sė popullatė fėmijė gra dhe pleqė nga Kroacia.
Dhe ėsht krejt normale se askush me dhunė nuk ka luftuarė nė nėn e ushtrisė kroate ky ėsht fakt i pamohueshėm.
Desha tė them se ata eprorė shqiptarė tė cilėt me fillimin e luftės nė slloveni e Kroaci e kan braktisur ish APJ-nė dhe kan dezertuarė nė perėndim. Tė cilėt nuk i u kan pėrgjigjur ftesave tė ushtrisė qofshin ato edhe vullnetare.
Prandaj nuk ėsht nė rregull nga kjo gazetė tė publikojė lista me emra shqiptarėsh, kur dihet se kemi shum emra tė njejtė dhe ato mundė tė kenė pasoja katastrfike.
Jam edhe unė i pajtimit se vetė serbėt janė ata qė shekuj me radhė kan bėrė krime sidomos mbi shqiptaėt e pafajshėm. Do ishte pa pėrgjegjėsi tė jemė sidomos unė nė mbrojtje tė kėsajė rrace kriminele.
Prandaj edhe njėherė dua tė ju them se vėrtetė mė keni keqkuptuarė, ose unė nuk kam qenė mjaft i qartė, me rrespekt nga.
Gillanxhia
Mit Zitat antworten
  #29  
Vjetėr 12.04.2006, 23:32:00
mireditori mireditori ėshtė jashtė linje
me pervojė
 
Anetar prej: 11.02.2006
Postime: 399
Standard

<TABLE BORDER=0 ALIGN=CENTER WIDTH=85%><TR><TD><font class=postbody>Quote:</font><HR width=100% color=#333333 SIZE=1></TD></TR><TR><TD><FONT class=quote><BLOCKQUOTE>
Gillanxhia afishoj me 2006-04-12 23:11 :
Tė nderuarė z. Mirditori dhe Piloti!

Mė duket se mė keni keqkuptuarė, unė nuk kam menduarė gjat luftės nė front por gjat tėrheqjes sė popullatė fėmijė gra dhe pleqė nga Kroacia.
Dhe ėsht krejt normale se askush me dhunė nuk ka luftuarė nė nėn e ushtrisė kroate ky ėsht fakt i pamohueshėm.
Desha tė them se ata eprorė shqiptarė tė cilėt me fillimin e luftės nė slloveni e Kroaci e kan braktisur ish APJ-nė dhe kan dezertuarė nė perėndim. Tė cilėt nuk i u kan pėrgjigjur ftesave tė ushtrisė qofshin ato edhe vullnetare.
Prandaj nuk ėsht nė rregull nga kjo gazetė tė publikojė lista me emra shqiptarėsh, kur dihet se kemi shum emra tė njejtė dhe ato mundė tė kenė pasoja katastrfike.
Jam edhe unė i pajtimit se vetė serbėt janė ata qė shekuj me radhė kan bėrė krime sidomos mbi shqiptaėt e pafajshėm. Do ishte pa pėrgjegjėsi tė jemė sidomos unė nė mbrojtje tė kėsajė rrace kriminele.
Prandaj edhe njėherė dua tė ju them se vėrtetė mė keni keqkuptuarė, ose unė nuk kam qenė mjaft i qartė, me rrespekt nga.
Gillanxhia
</BLOCKQUOTE></FONT></TD></TR><TR><TD><HR width=100% color=#333333 SIZE=1></TD></TR></TABLE>

Une e pranoj skjarimin tend ,dhe mua me habiti ajo fjali ,ku permendet ,ploja dhe masakrat ne popullaten Serbe. Serbet vete e ndezen kete zjarre dhe bene ploje e masakruan popullaten joserbe.Kur ndeze zjarre me djege tjetrin zjarri sadopak te djege edhe ty. Une kam qene ne Kroaci ne kohen e luftes kroato-serbe ,kam njohur dhe njoh shum oficer shqiptare qe kane luftua ,por edhe ata qe nuk kane shkuar ne lufte por jetuan si qytetare te Kroacise,dhe jetojne edhe tani.

Gazeten Nacional nuk e boton qeveria kroate,as shteti kroat.Sikur ne demokraci dhe lufta per profit ,shum gazetare depertojne deri te dokumentet me sekrete,te sherbimeve sekrete dhe i botojne pa e pyete shtetin .
Mos harro se ishin nja 40 emra shqiptaresh nga afer 1798 emra te tjereve me se shumti kroat:Kishte madje edhe personalitete shume te rendesishme te Kroacise. Kete gazetari nuk e ka bere me qellim te kompromitiit te shqiptareve.
Por nese hapen dosjet e UDB-se dhe KOS-it per Koosven ka per te pase shume befasira i nderuar.I tille ka qene ai sistem.Dikush per grada eper kariere.Dikush per te holla.Dikush pse e kane zene ngusht me ndonje presion ,dhe APJ dhe UDB kane pase rrjete shume te forte ne tere ish JUgosllavine.Te gjithe ata qe ballafaqohen me te kaluaren qe deshirojne ta harrojne ,duhet te pajtohen se kjo rrjete ka qene rrjeta e djallit qe here do kur vete i gjuan spiunet.
Ky eshte dallimi i trimave te idealit dhe qyqeve.
Mit Zitat antworten
  #30  
Vjetėr 13.04.2006, 03:26:00
K.Berisha K.Berisha ėshtė jashtė linje
i/e freskėt
 
Anetar prej: 23.03.2006
Postime: 43
Standard

<TABLE BORDER=0 ALIGN=CENTER WIDTH=85%><TR><TD><font class=postbody>Quote:</font><HR width=100% color=#333333 SIZE=1></TD></TR><TR><TD><FONT class=quote><BLOCKQUOTE>
Demokrati afishoj me 2006-04-10 16:55 :
Une e kam kryer shkollen fillore ne beligrad ndersa kam punuar ne Bosne si oficer i Alia Izet Begoviqit, dhe me 1991. duke e vrejtur se qka do te ndodh kam braktisur apo dezertuar Alia Izet Begoviqin dhe kam jetuar deri ne mars 1998.tes ne perendim e pastaj kam ardhur ne Kosove si ushtar i thjesht i Jugosllavis dhe kam dhen kontributin tim me te gjith shkiet te tjere,kur lufta mbaroj ne gusht te vitit 1999. une kam ikur prap ketu ku jetoj edhe sot e kesaj dite,edhe mua me esht ofruar post i larte se pari gjat luftes nje grad habitese e edhe pas luftes poashtu kam pas thirrje qe te inkuadrohem ne APSM por kam refuzuar sepse ata qka esht dashtur ta bej e kam ber e tani le te punojn ata qe e ndiejn veten qe jan gjeneral te forte,ne ter boten ushtria udheheqet nga shteti e une kam respektuar shtetin atebote,preseidentin qeverin e sidomos ministrin e mbrojtjes.

Per hajr Pashket [img]/forum/images/smiles/icon_lol.gif[/img]
</BLOCKQUOTE></FONT></TD></TR><TR><TD><HR width=100% color=#333333 SIZE=1></TD></TR></TABLE>


Demokrat, ti shko e kallzoi Familjes tende qe ke qen ushtar i Alia Izetbwgoviqit. dhe qe e ke rrespektu ministrin e mbrojtjes.

<font class=editedby>[ Ky afishim u ndryshua nga: K.Berisha mė 2006-04-13 03:27 ]</font>
Mit Zitat antworten
  #31  
Vjetėr 13.04.2006, 07:57:00
Gillanxhia Gillanxhia ėshtė jashtė linje
me pervojė
 
Anetar prej: 20.06.2003
Postime: 284
Standard

I nderuarė Mirditori,
fjala plojė mė ēenka pėrvjedhur gabimisht e papėrfunduarė!
Sepse unė kam dashur tė them kėshtu "ploja e dyanshme ndaj dy popujve civil" e kupton(!)?...
Por ē'tė bėjmė kur njeriu shkruan drejtpėrdrejt nė faqe, e shpejt e shpejt pėr t'a plasua nė te. Pra edhe ndodhin gabime tė tilla pa dashje, dhe si thojnė nėse nuk ke kohė pėr t'a korrigjua menjiherė ti je fajtorė.
Tani mė duhet t'a bajė n'shpinė kabahatin.

Gillanxhia
Mit Zitat antworten
  #32  
Vjetėr 13.04.2006, 10:49:00
Burimi35 Burimi35 ėshtė jashtė linje
me pervojė
 
Anetar prej: 28.02.2006
Postime: 2,160
Standard

<TABLE BORDER=0 ALIGN=CENTER WIDTH=85%><TR><TD><font class=postbody>Quote:</font><HR width=100% color=#333333 SIZE=1></TD></TR><TR><TD><FONT class=quote><BLOCKQUOTE>
Palok Dreni afishoj me 2006-04-12 20:58 :
<TABLE BORDER=0 ALIGN=CENTER WIDTH=85%><TR><TD><font class=postbody>Quote:</font><HR width=100% color=#333333 SIZE=1></TD></TR><TR><TD><FONT class=quote><BLOCKQUOTE>
FERATI afishoj me 2006-04-12 20:51 :
a din dikush me na kallcue sa gjenerala i ka TMKja dhe sa ushtar t rregullt q sot jan n pun n TMK.

aga Pilot faliminers per pergjigjen .

pershendetje nga Ferati
</BLOCKQUOTE></FONT></TD></TR><TR><TD><HR width=100% color=#333333 SIZE=1></TD></TR></TABLE>Ferat, tregoi ati gazdes tend, qe gjat kohes se luftes Kosova i ka pas nja 20 000 ushtare ne uniform, e nja 20-30 gjenerala.
E sote Kosova i ka se paku nja 1 000 000 ushtare te gatshem dhe sipas gradave qe i kan marr nga kfori jan nja 200-300 Gjenerala.
</BLOCKQUOTE></FONT></TD></TR><TR><TD><HR width=100% color=#333333 SIZE=1></TD></TR></TABLE>

Nuk ke nevoi te tronditesh per numrin e madh te Gjeneraleve (shifra jote esht shum variable nuk di si ja fut asht 200-300).Kur te jep ndonje mendim duhet te jesh me preciz .

Lufta esht vendi ku deshmohet kush esht Gjeneral e kush e ka nje Grad e"Gjeneral nuk esht"...

Rreth Temes nje shtojc:
Ne Ligjet Ushtarake te vendeve te ndryshme thuhet decidivisht: Gradat Ushtarake te fituara ne vende te tjera nuk pranohen...
Me te dretjt veshtro shembullin:

Nje ish-Ushtar i UQk deshmonte se si "nje Komandant i nje njesititi te UQk nuk jepte urdher te sulmohen njesit ushtarake Serbe" i njeti kishte qen me heret Oficer i APJ (se kush esht nuk do te publikohet).

Mendimi im rreth Gradave:
Gradat do te duhej te fitohen me dije ,aftsi dhe me e rendsishem do te ishte lojaliteti.
Do te ishte katastrof qe Oficer te lart ose Gjeneral ta "ben-emron" si Tahir Zemen i cili si ta shef veshtir ia mbath me te katertat.
UQK edhe perkunder veshtersive ka arritur gjat luftes te ndertoj nje rrjet te mir komandues(edhe pse ka pasur ndonje qe nuk ka qen i sukseseshem)...
Mit Zitat antworten
  #33  
Vjetėr 13.04.2006, 11:46:00
mireditori mireditori ėshtė jashtė linje
me pervojė
 
Anetar prej: 11.02.2006
Postime: 399
Standard

Debati per gradat ushtarake po shkon me teper ne menyren e dhenjes se gradave te eproreve te UĒK-se.Sikur luften qlirimtare te Kosoves ta kishin udheheqe ne planin politik institucionet dhe uniteti politik ndersa ne planin operativ oficeret profesionalist,do te kishte qene shume me mire.POr ja se shumica nga keta dy faktore nuk pranuan detyrat qe u takojshin ,andaj u deshte qe kete detyre te shenjet ta bejen me te guximshmit,me te devoteshmit ata qe e deshten lirine e Kosoves me shum se jeten e tyre.Kete detyre e kryen me sukses.Me shume sakrifica e flijime por e perfunduan triumfalisht ,dhe ne vend qe te priteshin me lule e dinjitet u sulmuan,u akuzuan,u shtyne dhe u peshtyne deri ne kryqezim , madje edhe sot e kesaj dite akuzohen fyhen pa meshire nga te ashtuquajturit profesionalist qe ne momentet vendimtare u mungoi guximi.Shkolla mundet edhe te mesohet por guximi eshte virtyt i lindur,dhanti e zotit.

Deshiroj te sjelle nje rrefim te vertete nga nje tubim i mbajtur me 24 mars 1998 ne nje qytet te Kroacise .
Tema : Sakrifica e Jasharajve dhe detyrat tone ne perkrahje te luftes se UĒK-se per lirine e Kosoves.Une kisha ardhur nga Kosova me detyre te angazhimit per kete qellim.Situata ishte elektrizuar,te pranishmit gufonin nga mllefi ndaj brutalitetit te okupatorit.brohorisnin UĒK ..UĒK..
Flaka e lirise ishte ngritur deri ne kulmin shpirtror .I pari diskutoj kryetari Bashkesise shqiptare ,pastaj me dha fjalen mua.Fola nga shpirti nuk zgjodha fraza.Fjalet dilnin vete flaka e heroizmit te Jasharajve pothuajse shkelqente si diell. U paraqiten shum vullnetare, dhe menyra te ndryshme te perkrahjes.
Ne salle ne rendin e pare ka qene i ulur nje oficer me grade major ,shqiptare qe ka sherbyar ne APJ deri me 1991. Oficer me akademi dhe pervoje te madhe ushtarake,drejtimi i artilerise. Kur u be regjistrimi i vullnetareve,syte e te gjitheve ishin drejtuar nga ai,ne njiheshim . Ai kerkoj fjalen ne fund ,para se te dalim nga kjo salle. E verejta dhe i bera shenje kryesuesit .Mori fjalen ,pritesha vertete nga ai
fjale qe i kane hije ushtarakut,atedhetarit,intelektualit.Pritesha se do te merr flamurin e ketyre vullnetareve .

Oh zot ,nuk ju besova vesheve per ate qe degjova. Kam deshmitare 200 njereze,200 shqiptare.

Mos nxitoni .. filloj te belbezoje... Mosni ! ju nuk dini qeshte lufta....
Une kam.. kontaktuar ..menjeher me nivelet me te larta te Kosoves...
Kame biseduar ..direkt me Ibrahim Rugoven... keto jane dizinformata..
Shtabi i Armates Jugosllave demanton pjesmarrjen ne kete konflikt...
Jane dizinformata...Nuk ka UĒK.. une e di ..Nuk ka ...
Mbeta pa fjale ! O zot qfare thote ky i mjere pyes kryesuesin..
- Lere me thot ky nuk eshte burre ,ky ska ndjenja kombetare.
Ai ende vazhdonte duke treguar reagimet e ambasadave te huaja . -Rrofte ushtria qlirimtare e Koosves ,jehoj nje grup te rinjesh ,te paraqitur vullnetre,UĒK .. UĒK.. jehoj salla duke mbytur zerin e tije te mjere.

Eshte nje ngjarje evertete ,e vertetoj para zotit edhe para njerezeve. Kam 200 deshmitare.Jam i informuar se ky oficer i larte me grada ende jeton ne ate qytet ,dhe fare nuk ka qare koken per lirine e Kosoves.
Cilen grade e meritojne oficeret e tille dhe qfare kerkojne kur akuzojne dhe fyejne UĒK-ne?

<font class=editedby>[ Ky afishim u ndryshua nga: mireditori mė 2006-04-13 14:30 ]</font>
Mit Zitat antworten
  #34  
Vjetėr 13.04.2006, 13:29:00
Shpetimi Shpetimi ėshtė jashtė linje
me pervojė
 
Anetar prej: 08.06.2001
Postime: 2,549
Standard

Tė lumtė mirditori pėr kontributin tėnd qė ke dhėnė gjatė luftės sė armatosur nė Kosovė, dhe veqmas dėshiroj tė tė pėrgėzoj edhe pėr shkrimet tua nė kėtė forum, shkrime qė burojnė nga zemra e njė atdhetari tė devotshėm.

Mė falni pėr kėtė rrėshqitje nga thelbi i temės, por kur lexohen shkrime sikur kėto tė mirditorit e ndonjė tjetri si ai, nuk ka se si njeriu tė mos bjerė nė subjektivizim, e pėr pasojė ti mbėshtes e pėrkrah me forcė ato qendrime e bindje politike tė shprehura kėtu.

Nė kėtė temė bėhet fjalė pėr gradat ushtarake, kuptohet me qellim qė tė elaborohen paksa edhe dhėnjėt e gradave pėr ish ushtarėt dhe Komandantėt e UĒK-sė, ose pėr pjestarėt e TMK-sė.

Unė nuk dua ti pėrseris edhe njėherė mendimet e mija tė shprehura mė lartė lidhur me kriteret e gradimeve ushtarake (qoftė pėrmes shkollimit nėpėr Akademi Ushtarake, qoftė pėrmes luftės sė armatosur), sepse pavarėsishtė se dikush u pėrpoq kėtu qė ti nėnēmoj e "degradoj" ish ushtarėt e UĒK-sė, e nė anėn tjetėr ti mbiēmoj e "gradoj" disa ish oficer tė APJ-sė, megjithatė unė qendroj pranė mendimeve tė mija tė shprehura mė lartė, se shumė mė meritore ėshtė njė gradė e fituar nė teren, pra nė luftė, sesa njė gradė e fituar nėpėr sallonet dhe bangat e Akademive Ushtarake.

Mua vėrtetė mė befasoj pėr keq qendrimi i Gillangjisė, i cili pėr hirė tė ndonjė ish oficeri tė APJ-sė (sigurishtė tė ndonjė tė njohuri tė tij) apelon qė tė kihet "kujdes" e mos tė anatemohen e pėrfolen emra njerzish, tė cilėt sipas Gillangjisė me pa tė drejtė qenkan akuzuar nga njė gazetė kroate pėr kolaborimin e tyre me APJ-nė, e pėr mė keq edhe pėr sherbimin e tyre qė kanė bėrė pėr llogari tė UDB-sė dhe KOS-it.

Unė mund ta kuptonja Gillangjinė sikur ai filimishtė tė tregonte se kush nga emrat e pėrfolur nė gazetėn kroate qenka akuzuar e anatemuar me pa tė drejtė. Pastaj do ishte mirė sikur Gillangjia tė na tregonte me fakte konkrete se personi i marrur nga ai nė mbrojtje ka dhėnė kontribut (detyrė kjo e ēdo ushtaraku) nė shėrbim tė ēlirimit tė Kosovės nga pushtuesi, e vetėm atėherė ne do tė besonim.

Njėri nga pjesmarrėsit nė kėtė temė (nese nuk gaboj Piloti) e pėrmendi emrin e klyshit tė UDB-sė e KOS-it, ndyrsirės Tahir Hajdarit nga Shala e Bajgorės, i cili ka bėrė spiunimin dhe denoncimin tek armiku tė dhjetra vepritarėve tė qeshtjės kombtare.
Si pasojė e tradhtisė sė kėtij klyshi tė UDB-sė KOS-it nė vjeshtėn e vitit 1985 (nė nentor tė vitit 1985) u burgosėn shumė ish ushtar, oficer dhe kadet shqiptar tė APJ-sė, tė cilėt u denuan me shumė vite burg.
Ēka do ishtė interesant tė dihet lidhur me kėtė fundrrinė, unė do ti sjell disa detale, kuptohet pa pėrmedur emrat e tė tjerėve:
- Tahir Hajdari ka lidur nė nė njė fshat tė Shalės sė Bajgorės nė komunėn e Mitrovicės.
- Pas pėrfundimit tė Akademisė Ushatarke fillon punėn si oficer i APJ-sė.
- Nė bazė tė zellit tė treguar nė sherbim tė APJ-sė ai arrinė qė tė gradohet me gradėn e togerit.
- Tahir Hajdari martohet me njė boshnjake (ashtu siq bėnė edhe shumė ish oficer tjerė shqiptar tė APJ-sė, athua se nuk kishte vajza shqiptare tė dėnja pėr ta!!!!!), me tė cilėn ka edhe fėmij, por pėr faqėn e tij tė zezė fėmijėt e tij nuk e mėsuan asnjė fjalė shqip, tė paktėn jo deri nė nentor tė vitit 1985.
- Tahir Hajdari arriti qė pėrmes disa ish oficerėve shqiptar tė inkuadrohet nė Levizjėn ilegale tė kohės, pra arriti qė tė depėrtoj nė radhėt LRSHJ-sė (Levizjės pėr Republikėn e Shqiptarėve nė Jugosllavi), kuptohet nė organizatėn qė e kishin formuar ish oficerėt shqiptar tė APJ-sė.
- Tahir Hajdari pėrmes lidhjeve qė kishte krijuar me disa ish oficer tė inkuadruar nė organizimin ilegal arriti qė tė depėrtonte edhe tek organizimi qė zhvillohej nga atdhetarėt jo ushtarak nė Kosovė, pra arriti qė tė lidhet me LRSHJ-nė qė vepronte nė Prishtinė e gjetkė nėpėr rrethet e Kosovės.
- Si pasojė e kėtij depėrtimi tė tradhtarit Tahir Hajdari (dhe jo vetėm tė tij), dhe nė bazė tė denoncimit tė shumicės sė njerzve tė organizuar nė organizatėn atdhetare (LRSHJ) qė vepronin nė APJ anekėnd RSFJ-sė, nė nėntor tė vitit 1985 u arrestuan qindra veprimtar tė qeshtjės sonė kombtare.
- Pas burgosjės dhe denimit tė shumė atdhetarėve shqiptar, Tahir Hajdari gradohet me gradėn e kapitenit, kuptohet nė saje tė "kontributit" qė kishte dhėnė pėr llogari tė UDB-sė dhe KOS-it.

Kėto ishin nė pika tė shkurtėra disa nga bėmat e tradhtarit Tahir Hajdari. Mirėpo, ėshtė interesant se (nėse nuk gaboj nė pėrcaktimin e kohės) diku nė vitin 1995 ose 1996 unė e kam lexuar njė shkrim nė gazetėn "Zeri" tė Blerim Shalės (nuk e dij se a ishte atėherė Blerim Shala redaktor apo kryeredaktor i kėsaj gazete), ku thuhej se; "Tahir Hajdari ka luftuar nė anėn e muslimanėve kundėr forcave serbe nė Bosnjė", bile nė atė shkrim ngritej shumė lartė personaliteti i kėtij tradhtari tė kombit, athua se ai i kishte kthyer pushkėn padronėve tė tij serb nė luftė pėr ēlirimin e Kosovės.

E tregova kėtė rast tė njėrit nga ish oficerėt shqiptar, "profesional" i quan dikush (!), pėr tė cilėt disa kanė respekt. Bile dikush bėnė apel qė meqė ata janė "profesionallca" i meritokan edhe gradat ushtarake!
Por jo, gradat ushtarake ata mund ti meritojnė e ti gėzojnė nė ushtritė e tė huajve (kroate, serbe, sllovene, maqedone apo boshnjake), por jo edhe gradat e ushtrisė sė popullit shqiptar.

Unė do tė kisha pasur respekt edhe pėr Rrahim Ademin si profesionist ushtarak, por tani pas luftės nė Kosovė unė as pėr atė profesionist nuk e kam asnjė fije respekti.
Rrahim Ademi diti ti udhheqte forcat suhtarake tė popullit kroat nė luftėn e tyre pėr liri, por kėtė njohuri e profesionalizėm nuk e tregoj edhe nė sherbim tė popullit shqiptar, pjesė e tė cilit pretendon tė jet edhe Ai.
Bile edhe Gjeneral Agim Ēeku nuk e ka dhėnė kontributin maksimal nė sherbim tė luftės sė armatosur tė popullit shqiptar, sepse Agimi u fut nė Kosovė vetėm nė mars tė vitit 1999, kohė kur veqse ishte marrur vendimi pėrfundimtar nga NATO pėr ta bombarduar Serbinė, dhe pėr ta larguar ushtrinė serbe nga Kosova. Prandaj, pas marsit tė vitit 1999, me apo pa Agim Ēekun, nga Kosova do tė largoheshin hordhitė pushtuese tė Serbisė, sepse kėtė situatė favorizuese pėr dėbimin e pushtuesit nga Kosova e kishte sjellur UĒK-ja.
Megjithatė, njė proverb popullor thotė; "mė mirė vonė se kurr"! Ndaj dhe tani Gjeneral Agim Ēeku e meriton gradėn e tij ushtarake, sepse edhe Ai, me vonesė, por megjithatė iu bashkua luftės sė armatosur tė popullit shqiptar pėr liri.

Shpetimi

p.s. nese kam bėrė gabime drejtshkrimore ju kėrkoj ndjesė, sepse nė mungesė kohe kėtė shkrim e bėra ashtu shpejtė, pa pasur kohė pėr korigjime.
Mit Zitat antworten
  #35  
Vjetėr 13.04.2006, 14:16:00
Demokrati Demokrati ėshtė jashtė linje
me pervojė
 
Anetar prej: 13.02.2003
Postime: 574
Standard

<TABLE BORDER=0 ALIGN=CENTER WIDTH=85%><TR><TD><font class=postbody>Quote:</font><HR width=100% color=#333333 SIZE=1></TD></TR><TR><TD><FONT class=quote><BLOCKQUOTE>
K.Berisha afishoj me 2006-04-13 03:26 :
<TABLE BORDER=0 ALIGN=CENTER WIDTH=85%><TR><TD><font class=postbody>Quote:</font><HR width=100% color=#333333 SIZE=1></TD></TR><TR><TD><FONT class=quote><BLOCKQUOTE>
Demokrati afishoj me 2006-04-10 16:55 :
Une e kam kryer shkollen fillore ne beligrad ndersa kam punuar ne Bosne si oficer i Alia Izet Begoviqit, dhe me 1991. duke e vrejtur se qka do te ndodh kam braktisur apo dezertuar Alia Izet Begoviqin dhe kam jetuar deri ne mars 1998.tes ne perendim e pastaj kam ardhur ne Kosove si ushtar i thjesht i Jugosllavis dhe kam dhen kontributin tim me te gjith shkiet te tjere,kur lufta mbaroj ne gusht te vitit 1999. une kam ikur prap ketu ku jetoj edhe sot e kesaj dite,edhe mua me esht ofruar post i larte se pari gjat luftes nje grad habitese e edhe pas luftes poashtu kam pas thirrje qe te inkuadrohem ne APSM por kam refuzuar sepse ata qka esht dashtur ta bej e kam ber e tani le te punojn ata qe e ndiejn veten qe jan gjeneral te forte,ne ter boten ushtria udheheqet nga shteti e une kam respektuar shtetin atebote,preseidentin qeverin e sidomos ministrin e mbrojtjes.

Per hajr Pashket [img]/forum/images/smiles/icon_lol.gif[/img]
</BLOCKQUOTE></FONT></TD></TR><TR><TD><HR width=100% color=#333333 SIZE=1></TD></TR></TABLE>


Demokrat, ti shko e kallzoi Familjes tende qe ke qen ushtar i Alia Izetbwgoviqit. dhe qe e ke rrespektu ministrin e mbrojtjes.

&lt;font class=editedby>[ Ky afishim u ndryshua nga: K.Berisha mė 2006-04-13 03:27 ]&lt;/font>
</BLOCKQUOTE></FONT></TD></TR><TR><TD><HR width=100% color=#333333 SIZE=1></TD></TR></TABLE>

A u lodht a jo? po mashtrohesh Kole se une kam qen edhe ushtar i shtetit te kosoves te shpallur nen qiellin e hapur dhe direkt nen komanden e ministris se mbrojtjes se kosoves e jo ushtarak i barijve te BALLICAVE te moqaleve te drenices pa asnje dit shkolle,dy beteja frontale jan zhvilluar gjat gjith luftes ne kosove ne koshare dhe ajo ne Loxhe afer Pejes ne te dyja kam qen te dyja jan udhehequr nga ministria e mbrojtjes se republikes se kosoves dhe te dyja kan qen te suksesshme ndersa qajtorgjinjet te cilet tani ne emer te luftes u myten tu pi qaj kan destabilizuar luften atekohe.

Ushtarak i APJ-se kam qen ne bosne e jo i izetbegoviqot e familja jo por tan kosova e din se kush qka ka ber tash hajt e lutu pak n kish krishtit t'jap pak mend more parazit.
Mit Zitat antworten
  #36  
Vjetėr 13.04.2006, 14:31:00
Falk-oni Falk-oni ėshtė jashtė linje
i/e freskėt
 
Anetar prej: 26.01.2004
Postime: 67
Standard

Shpetim,
nuk kan aspek rėndesi gabimet drejtshkrimore, sepse nje fjal e urtė e popullit thot: kush punon edhe gabon....
Por ma merr mendja qe asht edhe nji fjal ku thuhet se uji i shpejt shkon i turbullt, e po kam frik qe mos ja ke fut edhe ti si shpejt e shpejt e mos e ke turbullu ujin kund ne lidhje me disa data ... nejse nejse .... nuk dua te polemizoj me askend ... vetem pak ma te kjart ju lutem ne lidhje me data, sepse ka deshmitar te gjallė te luftes e( e nder ta ndoshta jeni edhe Ju i nderuari Shpetim). Nuk po ju drejtohem vetemju po edhe shum bashkė biseduesve tjer.

Me falni qe nuk fola ne lidhje me temen por ua lė te tjerve te flasin rreth saj .......

Shpetim , mos me keqkupto( e nese ndihesh i fyer sado pak ,un ju kerkoj ndjes , nuk e kam ber me kurfall qellimi te fyerjes).

me nderime Falk_oni
Mit Zitat antworten
  #37  
Vjetėr 13.04.2006, 14:45:00
Demokrati Demokrati ėshtė jashtė linje
me pervojė
 
Anetar prej: 13.02.2003
Postime: 574
Standard

<TABLE BORDER=0 ALIGN=CENTER WIDTH=85%><TR><TD><font class=postbody>Quote:</font><HR width=100% color=#333333 SIZE=1></TD></TR><TR><TD><FONT class=quote><BLOCKQUOTE>
Falk-oni afishoj me 2006-04-13 14:31 :
Shpetim,
nuk kan aspek rėndesi gabimet drejtshkrimore, sepse nje fjal e urtė e popullit thot: kush punon edhe gabon....
Por ma merr mendja qe asht edhe nji fjal ku thuhet se uji i shpejt shkon i turbullt, e po kam frik qe mos ja ke fut edhe ti si shpejt e shpejt e mos e ke turbullu ujin kund ne lidhje me disa data ... nejse nejse .... nuk dua te polemizoj me askend ... vetem pak ma te kjart ju lutem ne lidhje me data, sepse ka deshmitar te gjallė te luftes e( e nder ta ndoshta jeni edhe Ju i nderuari Shpetim). Nuk po ju drejtohem vetemju po edhe shum bashkė biseduesve tjer.

Me falni qe nuk fola ne lidhje me temen por ua lė te tjerve te flasin rreth saj .......

Shpetim , mos me keqkupto( e nese ndihesh i fyer sado pak ,un ju kerkoj ndjes , nuk e kam ber me kurfall qellimi te fyerjes).

me nderime Falk_oni
</BLOCKQUOTE></FONT></TD></TR><TR><TD><HR width=100% color=#333333 SIZE=1></TD></TR></TABLE>

kjo shul Shqip i bjen si me pas RREJT Shpetimi a ?? [img]/forum/images/smiles/icon_lol.gif[/img] [img]/forum/images/smiles/icon_lol.gif[/img] [img]/forum/images/smiles/icon_lol.gif[/img]
Mit Zitat antworten
  #38  
Vjetėr 13.04.2006, 16:28:00
Shpetimi Shpetimi ėshtė jashtė linje
me pervojė
 
Anetar prej: 08.06.2001
Postime: 2,549
Standard

<TABLE BORDER=0 ALIGN=CENTER WIDTH=85%><TR><TD><font class=postbody>Quote:</font><HR width=100% color=#333333 SIZE=1></TD></TR><TR><TD><FONT class=quote><BLOCKQUOTE>
Falk-oni afishoj me 2006-04-13 14:31 :
Shpetim,
nuk kan aspek rėndesi gabimet drejtshkrimore, sepse nje fjal e urtė e popullit thot: kush punon edhe gabon....
Por ma merr mendja qe asht edhe nji fjal ku thuhet se uji i shpejt shkon i turbullt, e po kam frik qe mos ja ke fut edhe ti si shpejt e shpejt e mos e ke turbullu ujin kund ne lidhje me disa data ... nejse nejse .... nuk dua te polemizoj me askend ... vetem pak ma te kjart ju lutem ne lidhje me data, sepse ka deshmitar te gjallė te luftes e( e nder ta ndoshta jeni edhe Ju i nderuari Shpetim). Nuk po ju drejtohem vetemju po edhe shum bashkė biseduesve tjer.

Me falni qe nuk fola ne lidhje me temen por ua lė te tjerve te flasin rreth saj .......

Shpetim , mos me keqkupto( e nese ndihesh i fyer sado pak ,un ju kerkoj ndjes , nuk e kam ber me kurfall qellimi te fyerjes).

me nderime Falk_oni
</BLOCKQUOTE></FONT></TD></TR><TR><TD><HR width=100% color=#333333 SIZE=1></TD></TR></TABLE>
__________________________________________________ _______

Falk_oni, unė nuk arrita fare ta kuptoj kėtė reagim tėndin. Sidomos nuk e kuptova se pėr ēfarė datash e ke fjalėn.
Nese e ke fjalėn pėr periudhėn e viteve “80-ta (kohė kur faqeziu Tahir Hajdari bėri tradhtinė e madhe ndaj disa ish oficerėsh shqiptar qė i besuan atij spiuni) unė tė thėmė me bindje dhe pėrgjegjėsi tė plotė morale se si pasojė e tradhtisė sė Tahir Hajdarit (e jo vetėm tė atij) me datėn 4 dhe 5 nentor tė vitit 1985 janė arrestuar disa qindra atdhetar shqiptar anėkėnd ish RSFJ-sė, duke u nisur nga Kosova, Maqedonia, Serbia, Mali i Zi, Kroacia, Bosnja, e duke pėrfunduar nė Slloveni.

Nese dyshon nė kėto qė unė po i thėmė, atėherė kushdo mund ta verifikoj kėtė fakt, pra edhe ti Fak_oni, duke hulumtuar nė shtypin e kohės (nė gazetėn Rilindja e tjerė), ose edhe mund tė pyetėn personalishtė ata qė ishin vet tė arrestuar, torturuar e denuar me shumė vite burg, nė mesin e tė cilėve ėshtė edhe Nėnkryetari i Parlamentit tė Kosovės, ish kapiteni i APJ-sė Naim Maloku, i cili ishte denuar me 5 vite burg.

Kurse nese ti Falk_oni e ke fjalėn pėr vitet e “90-ta, atėherė thuaje se nė lidhje me cilat "data" e ke ti fjalėn, e qė sipas teje unė u dashka tė kam "kujdes".

Unė flasė me fakte, e jo me hamendje.
Nese ti Falk_oni ke fakte tjera, pra nese ti Falk_oni ke fakte se Tahir Hajdari nuk ka qenė njeri ndėr spiunėt e sherbimeve sekrete tė sigurimit serbo/jugosllav, atėherė lirishtė thuaje tė "vėrtetėn" tėnde, e mos bėjė kėto manovrime djallzore, se gjoja unė paskam "gabuar" nė data, apo ku ta dij unė se ēka ke ti nė kokė.

Nese edhe ty Falk_oni tė brenė ndėrgjegja pėr ndonjė paudhėsi qė mund ta kesh bėrė nė dėm tė qeshtjės sonė kombtare, e veqmas nese edhe ti e ke tė pėrlyer biogrįfinė me spiunllėqe kundėr atdhetarėve shqiptar, ose edhe nese ti dėshiron ta mbrosh dikė qė dje ishte spiun e tradhtar, ajo ėshtė punė tjetėr.
Mirėpo, nese ti kėtė reagim e bėnė vetėm sa pėr "modė" (sa pėr tė thėnė diēka, ashtu kot), atėherė as kjo nuk tė nderon aspak.

Falk_oni, unė nuk dėshiroj tė tė keqkuptoj, por pėrpiqem qė njerzit ti kuptoj drejtė. Nė kėtė kontest tė kuptoj edhe ty, dhe mua aspak nuk mė vije keq pėr reagimin tėnd.

Shpetimi
Mit Zitat antworten
  #39  
Vjetėr 13.04.2006, 16:39:00
K.Berisha K.Berisha ėshtė jashtė linje
i/e freskėt
 
Anetar prej: 23.03.2006
Postime: 43
Standard

<TABLE BORDER=0 ALIGN=CENTER WIDTH=85%><TR><TD><font class=postbody>Quote:</font><HR width=100% color=#333333 SIZE=1></TD></TR><TR><TD><FONT class=quote><BLOCKQUOTE>
Demokrati afishoj me 2006-04-13 14:16 :
Une e kam kryer shkollen fillore ne beligrad ndersa kam punuar ne Bosne si oficer i Alia Izet Begoviqit, dhe me 1991. duke e vrejtur se qka do te ndodh kam braktisur apo dezertuar Alia Izet Begoviqin dhe kam jetuar deri ne mars 1998.tes ne perendim e pastaj kam ardhur ne Kosove si ushtar i thjesht i Jugosllavis dhe kam dhen kontributin tim me te gjith shkiet te tjere,kur lufta mbaroj ne gusht te vitit 1999. une kam ikur prap ketu ku jetoj edhe sot e kesaj dite,edhe mua me esht ofruar post i larte se pari gjat luftes nje grad habitese e edhe pas luftes poashtu kam pas thirrje qe te inkuadrohem ne APSM por kam refuzuar sepse ata qka esht dashtur ta bej e kam ber e tani le te punojn ata qe e ndiejn veten qe jan gjeneral te forte,ne ter boten ushtria udheheqet nga shteti e une kam respektuar shtetin atebote,preseidentin qeverin e sidomos ministrin e mbrojtjes.

Per hajr Pashket [img]/forum/images/smiles/icon_lol.gif[/img]
</BLOCKQUOTE></FONT></TD></TR><TR><TD><HR width=100% color=#333333 SIZE=1></TD></TR></TABLE>

Demokrat, ti tek kokshe shum i keq, Tek kokshe belagji. I lexova shkrimet e tua, ty po te vika era Huder. Edhe une nuk boi polemika me njerez si ti.
Mit Zitat antworten
  #40  
Vjetėr 13.04.2006, 18:55:00
kosovapr kosovapr ėshtė jashtė linje
me pervojė
 
Anetar prej: 05.12.2005
Postime: 243
Standard

Me dimensionet qe i ka Kosova grada me e larte duhet te jete "toger" ose me se shumti "kapidan".Pse theme keshtu,munde ta shifni qe tashe ne Kosove ēfare respekti kane keta te graduarit "gjenerala" etj,njerezit bejne hajgare me kete pune.Kosova nuk po ka kapacitet me i pase nja 100 inxhinier te mire me "dheze" mire Kek-un e lere me pase 200 ose 300 gjenerale.
Paramendoni nje lufte te ardheshme me serbin kur luften Kosova do ta fitonte nen udheheqjen e "filan" togerit dhe ate kunder ushtrise serbe e udhehequr nga "alamete" gjenerale.
Cfare lavdie per kete udheheqes e per kete popull.
Mit Zitat antworten
  #41  
Vjetėr 13.04.2006, 19:06:00
mireditori mireditori ėshtė jashtė linje
me pervojė
 
Anetar prej: 11.02.2006
Postime: 399
Standard

<TABLE BORDER=0 ALIGN=CENTER WIDTH=85%><TR><TD><font class=postbody>Quote:</font><HR width=100% color=#333333 SIZE=1></TD></TR><TR><TD><FONT class=quote><BLOCKQUOTE>
kosovapr afishoj me 2006-04-13 18:55 :
Me dimensionet qe i ka Kosova grada me e larte duhet te jete "toger" ose me se shumti "kapidan".Pse theme keshtu,munde ta shifni qe tashe ne Kosove ēfare respekti kane keta te graduarit "gjenerala" etj,njerezit bejne hajgare me kete pune.Kosova nuk po ka kapacitet me i pase nja 100 inxhinier te mire me "dheze" mire Kek-un e lere me pase 200 ose 300 gjenerale.
Paramendoni nje lufte te ardheshme me serbin kur luften Kosova do ta fitonte nen udheheqjen e "filan" togerit dhe ate kunder ushtrise serbe e udhehequr nga "alamete" gjenerale.
Cfare lavdie per kete udheheqes e per kete popull.
</BLOCKQUOTE></FONT></TD></TR><TR><TD><HR width=100% color=#333333 SIZE=1></TD></TR></TABLE>

Une nuk e di kah po merrni shifren e 200-300 gjeneraleve ne Kosove.
Me sa di une ne TMK nuk e di se jane me teper se 3 - 4 gjenerala aktiv.
Ndoshta jane edhe 15-20 mw tituj te luftes ,po mendoj te gjalle,nuk besoj se jane as kaq. Perse i dhjetfishoni nuk e di. Si i thone veprimit kur njeriu nuk e flete te verteten me qellim.
Dhenja e gradave ne Kohe lufte per rezultate ndhen gjithkund ne bote. Millosheviqi ka graduar qindra oficer te larte,per suksesin e mbrojtjes nga NATO.Pra per "fitoren " ne lufte me NATON. UĒ K ka qene ne anen e fitores se vertete.
Gjithesesi kish me qene mire nese dikush e din numrin esakte te gjeneraleve ne TMK ,dhe atyreqe e kane kete titull si merite e luftes.
E jo te ja fusim kote 200 3000 sipas deshires.
Mit Zitat antworten
  #42  
Vjetėr 13.04.2006, 20:00:00
tarasi tarasi ėshtė jashtė linje
me pervojė
 
Anetar prej: 06.01.2006
Postime: 3,051
Standard

Nė kėtė Temė, mė rastisi tė lexojė, sot njė afishim, qė ishte shkruar me plot sinēeritet, ndjenjė dhe emocione shpirtėrore..

. Duke e lexuar, mė duhet tė pranojė, qė pėr njė moment, mu drodhė buza dhe isha buzė tė qarit, nga ato momente qė pėrshkruante forumisti " mireditori", pėr brohoritjet UĒK, nė qytetin E Zagrebit...

Nė gjithmonė mė parė kemi thėnė: "qė pėr tė pasur lirinė duhet patur edhe ushtrin!". Popujt e robėruar gjatė shtegtimit, pėr tė fituar lirinė ,krijojnė ushtrin e tyre e krahas me ushtrin edhe eprorėt.

Tashti, nė ēdo profesion, cili do qoftė ai, tjetėr gjė ėshtė teoria, e tjetėr gjė ėshtė praktika...Mjekėve Ju duhet stazhi i punės pėr tė filluar tė punojnė si tė rregullt... Mėsuesit puna praktike, pa pagesė....

Kur kishte filluar Lufta nė Kroaci, shumė djem nga Kosova, shkonin atje dhe mundėsisht me disa nga eprorėt ushtarak shqiptarė, tė venin kontakt, por njėkohsisht edhe t'u thuhej, qė tė kenė kujdes se mė vonė do t'i duhen Kosovės...Shkuan si Ahmet Hagjiu( plaku me sa djemė tjerė)
Fatkeqėsisht, me tė filluar Lufta, shumė pak prej tyre, iu pėrgjigjen thirrjes sė Atdheut. Jashar Salihu, Fehmi Lladrovci, Bardhyl Mahmuti( e qe besa edhe Ramadan Avdiu me Ajet Haxhiun ( plakun ) patėn marrė rrugė pėr Kroaci mė duket viti 1992 ishte - s'jam i sigurtė pėr kėtė) , qė t'i motivonin eprorėt shqiptarė tė mos bėheshin kurban pėr Atdheun e huaj por tė mblidhnin pėrvojė pėr Luftėn e Kosovės sė cilės do t'i duheshin...

Shumė nga kėta ushtarak, mė kishte rastis t'i shohė nė Tiranė, tė cilėt luanin rolin e heronjėve tė pa futur nė luftė dhe tė cilėt sikur po mirreshin me strategji ushtarake... Lufta thuase e kishte pėrfshirė tėrė Kosovėn...
Po ashtu nė Zvicer, ka qenė njė klub, i oficerėve i thonin, nė tė cilin mblidheshin, ish eproret e APJ dhe diskutonin e diskutonin... dhe prap diskutonin..por luftes t'ja fillonin hiq se hiq...

Por, kishte tė atillė qė edhe iu kishin pėrgjigjur thirrjes por ky numer ishte i vogėl...

Mė ra tė shkoja nė Gjermani, pėr ta lutur njė epror ushtarak ( toger kishte qenė nė Shibenik gjatė shėrbimit) qė; po e ndjeu obligimin e tij patriotik t'i pėrgjigjet thirrjes dhe tė vėhej nė shėrbim tė Ushtris, aq mė parė, pasi qė me profesion, ishte ushtarak ... Gjatė bisedes me tė, ai me sinēeritetin mė tė madh mė tha pėrafersisht kėshtu:

" dėgjo, ėshtė e vėrtetė qė unė kam bė shkollė pėr tė qenė oficer armate...Por tė gjitha, qė unė i kam mėsuar, kanė qenė punė teorike me njė ushtrim praktik tė paramenduar e me armik tė trilluar... realiteti ėshtė diēka tjetėr. Mė shumė kanė pėrvojė, tani ata djemė, qė po bėjnė luftė nė Teren, nėn ėmblemen e UĒK-ės se sa unė qė kam njė Diplom oficeri.. Po tė shkoj unė, tani veq sa do t'ju prishja, punė atyre.. Nėse ka nevojė pėr ushtarė tė thjeshtė dhe tė jem nėn komanda tė atyre djemėve, jam i gatshum nė ēdo kohė"..

Ai kėshtu mė tha: " jam i gatshum nė ēdo kohė"!

Edhe kjo pėrgjigje e tij mė gėzoj shumė ngaqė e dija qė nė UĒK-ė tė gjithė atyre qė tregoheshin efikas nė teren u jepnin hapėsirė komandimi...

( Nė faktė gėzimi im kishte qenė i rrejshum se ky farė " oficeri" as s'u duk dhe as nuk erdhi kurrė njė herė nė Luftė... s'jam i sigurtė qė edhe pas lufte a ka qenė akoma nė Kosovė apo nuk ka qenė...)...

Tė gjithė, pas Lufte qė nuk duan t'i kthehen jetės sė tyre qytetare, e qė duan tė mbeten nė ushtri, I bartin gradat e trashėguara nga lufta... Nė ditėt e para tė pas Luftes, ėshtė normale qė tė ketė rritje gradash...

Tashti, ato pėr kushtet e Kosovės, edhe nuk janė fortė tė rėndėsishme, aq mė parė qė, pėr herė tė parė, me tė vėrtet kemi njė ushtri tonėn, e dalur nga Flaka e Luftės...

Ata oficerėt e APJ arsyetoheshin, e, edhe sot arsyetohen, se gjoja nuk kanė marrė njė urdhėr nga B. Bukoshi. Po si thotė ajo fjala e popullit:" deri sa i meqmi e mat se sa mundet me qenė thellėsia e lumit, budalla e kapercen"...

Lufta kishte filluar, teksa oficerėt, bėnin strategjit e tyre ushtarake...

P.s.

A gati se harrova... Ata tė ashtuqujturit Oficerė, akoma janė duke mbajtur takimet e tyre dhe duke bėrė strategji pėr Luftėn e Kosovės duke mos e ditur qė: UĒK-ja mė 11 qershor ka hy nė Prishtinė dhe se Serbet janė larguar...Nėse i sheh ndonjeri do tė bėnte mirė t'ua thonte kėtė gjė...
Mit Zitat antworten
  #43  
Vjetėr 13.04.2006, 20:16:00
FERATI FERATI ėshtė jashtė linje
me pervojė
 
Anetar prej: 26.09.2005
Postime: 680
Standard

[quote]
mireditori afishoj me 2006-04-13 11:46 :
Debati per gradat ushtarake po shkon me teper ne menyren e dhenjes se gradave te eproreve te UĒK-se.Sikur luften qlirimtare te Kosoves ta kishin udheheqe ne planin politik institucionet dhe uniteti politik ndersa ne planin operativ oficeret profesionalist,do te kishte qene shume me mire.POr ja se shumica nga keta dy faktore nuk pranuan detyrat qe u takojshin ,andaj u deshte qe kete detyre te shenjet ta bejen me te guximshmit,me te devoteshmit ata qe e deshten lirine e Kosoves me shum se jeten e tyre.Kete detyre e kryen me sukses.Me shume sakrifica e flijime por e perfunduan triumfalisht ,dhe ne vend qe te priteshin me lule e dinjitet u sulmuan,u akuzuan,u shtyne dhe u peshtyne deri ne kryqezim , madje edhe sot e kesaj dite akuzohen fyhen pa meshire nga te ashtuquajturit profesionalist qe ne momentet vendimtare u mungoi guximi.Shkolla mundet edhe te mesohet por guximi eshte virtyt i lindur,dhanti e zotit.

Deshiroj te sjelle nje rrefim te vertete nga nje tubim i mbajtur me 24 mars 1998 ne nje qytet te Kroacise .
Tema : Sakrifica e Jasharajve dhe detyrat tone ne perkrahje te luftes se UĒK-se per lirine e Kosoves.Une kisha ardhur nga Kosova me detyre te angazhimit per kete qellim.Situata ishte elektrizuar,te pranishmit gufonin nga mllefi ndaj brutalitetit te okupatorit.brohorisnin UĒK ..UĒK..
Flaka e lirise ishte ngritur deri ne kulmin shpirtror .I pari diskutoj kryetari Bashkesise shqiptare ,pastaj me dha fjalen mua.Fola nga shpirti nuk zgjodha fraza.Fjalet dilnin vete flaka e heroizmit te Jasharajve pothuajse shkelqente si diell. U paraqiten shum vullnetare, dhe menyra te ndryshme te perkrahjes.
Ne salle ne rendin e pare ka qene i ulur nje oficer me grade major ,shqiptare qe ka sherbyar ne APJ deri me 1991. Oficer me akademi dhe pervoje te madhe ushtarake,drejtimi i artilerise. Kur u be regjistrimi i vullnetareve,syte e te gjitheve ishin drejtuar nga ai,ne njiheshim . Ai kerkoj fjalen ne fund ,para se te dalim nga kjo salle. E verejta dhe i bera shenje kryesuesit .Mori fjalen ,pritesha vertete nga ai
fjale qe i kane hije ushtarakut,atedhetarit,intelektualit.Pritesha se do te merr flamurin e ketyre vullnetareve .

Oh zot ,nuk ju besova vesheve per ate qe degjova. Kam deshmitare 200 njereze,200 shqiptare.

Mos nxitoni .. filloj te belbezoje... Mosni ! ju nuk dini qeshte lufta....
Une kam.. kontaktuar ..menjeher me nivelet me te larta te Kosoves...
Kame biseduar ..direkt me Ibrahim Rugoven... keto jane dizinformata..
Shtabi i Armates Jugosllave demanton pjesmarrjen ne kete konflikt...
Jane dizinformata...Nuk ka UĒK.. une e di ..Nuk ka ...
Mbeta pa fjale ! O zot qfare thote ky i mjere pyes kryesuesin..
- Lere me thot ky nuk eshte burre ,ky ska ndjenja kombetare.
Ai ende vazhdonte duke treguar reagimet e ambasadave te huaja . -Rrofte ushtria qlirimtare e Koosves ,jehoj nje grup te rinjesh ,te paraqitur vullnetre,UĒK .. UĒK.. jehoj salla duke mbytur zerin e tije te mjere.

Eshte nje ngjarje evertete ,e vertetoj para zotit edhe para njerezeve. Kam 200 deshmitare.Jam i informuar se ky oficer i larte me grada ende jeton ne ate qytet ,dhe fare nuk ka qare koken per lirine e Kosoves.
Cilen grade e meritojne oficeret e tille dhe qfare kerkojne kur akuzojne dhe fyejne UĒK-ne?

z. Mirditor ne qoft se kjo asht e vertet qe ti thue edhe paske nja 200 deshmitar ather duhet t ja hjeksh masken ktij far dilingjije qe ti nuk po ja permen emnin edhe pse i paske 200 deshmitar. atyne qe kan propgandue n dam te qashtjes komtare duhet edhe syt me jav nxjerr .

pershendetje nga Ferati
Mit Zitat antworten
  #44  
Vjetėr 13.04.2006, 21:55:00
Palok Dreni Palok Dreni ėshtė jashtė linje
i/e posaregjistruar
 
Anetar prej: 15.05.2001
Postime: 17
Standard

<TABLE BORDER=0 ALIGN=CENTER WIDTH=85%><TR><TD><font class=postbody>Quote:</font><HR width=100% color=#333333 SIZE=1></TD></TR><TR><TD><FONT class=quote><BLOCKQUOTE>
kosovapr afishoj me 2006-04-13 18:55 :
Me dimensionet e Kosova grada me e larte duhet te jete "teneqexhi" ose me se shumti "kapadai".Pse theme keshtu,munde ta shifni qe tashe ne Kosove ēfare respekti kane keta te Beograduarit etj,njerezit bejne hajgare me kete pune.Kosova nuk po ka kapacitet me i pase nja 100 pula te mire me "zi" mire e lere me pase 200 ose 300 gajtona. Paramendoni nje koncert te ardheshme me serbin kur do ta kendonin filan fistekun dhe ate kunder qeveris serbe e udhehequr nga "alamete"
Cfare lavdie per kete popull.
</BLOCKQUOTE></FONT></TD></TR><TR><TD><HR width=100% color=#333333 SIZE=1></TD></TR></TABLE>

O Kosavapr, po qka kan lidhje dimensionet e Kosoves me gradimin e Kapadaive ja teneqexhive siq thu ti

<font class=editedby>[ Ky afishim u ndryshua nga: Palok Dreni mė 2006-04-13 22:00 ]</font>
Mit Zitat antworten
  #45  
Vjetėr 13.04.2006, 22:16:00
K.Berisha K.Berisha ėshtė jashtė linje
i/e freskėt
 
Anetar prej: 23.03.2006
Postime: 43
Standard

<TABLE BORDER=0 ALIGN=CENTER WIDTH=85%><TR><TD><font class=postbody>Quote:</font><HR width=100% color=#333333 SIZE=1></TD></TR><TR><TD><FONT class=quote><BLOCKQUOTE>
kosovapr afishoj me 2006-04-13 18:55 :
Me dimensionet e Kosova grada me e larte duhet te jete "teneqexhi" ose me se shumti "kapadai".Pse theme keshtu,munde ta shifni qe tashe ne Kosove ēfare respekti kane keta te Beograduarit etj,njerezit bejne hajgare me kete pune.Kosova nuk po ka kapacitet me i pase nja 100 pula te mire me "zi" mire e lere me pase 200 ose 300 gajtona. Paramendoni nje koncert te ardheshme me serbin kur do ta kendonin filan fistekun dhe ate kunder qeveris serbe e udhehequr nga "alamete"
Cfare lavdie per kete popull.
</BLOCKQUOTE></FONT></TD></TR><TR><TD><HR width=100% color=#333333 SIZE=1></TD></TR></TABLE>

O Kosavapr, po qka kan lidhje dimensionet e Kosoves me gradimin e Kapadaive ja teneqexhive siq thu ti
[/quote]

Kosovapr, une ty disi te kom rrespektu por tash po e shohe se ti tek kokshe krejt i hallakatun edhe une nuk polemizoi me njerez te hallakatun.
Qe ki diqka te re te na tregosh, thuaje bre burr, por mos u merzit ti per teneqexhit dhe kapadait e Kosoves.
Qaq kam me ty.
Mit Zitat antworten
  #46  
Vjetėr 13.04.2006, 23:14:00
delidreqi delidreqi ėshtė jashtė linje
me pervojė
 
Anetar prej: 25.02.2006
Postime: 408
Standard

Kqyrni burra se pasha haktalane krejt qet problemin e gradave e te gjeneralave jane tu e ba keta te luftes paqsore.Ata qe nuk kish kush si i qon ne lufte mesa macen ne zjarm.Disa shkojshin deri ne Shqiperi e mozallah me hy brenda. Disa paten hy e hiken dulen jasht e nuk pat ma kush si i nise. Ata tash bojne poteren ma te madhe.Se gradat per oficerat jane terheqese sikur stolite e arit per femrat. Shurra ju shkon ketyre oficerave te "karieres" qysh kane mete pa grada.E u bane gjenerala ata si nuk kane kry akademi. Jane ba pasha haktalane se jane kane trima.
Qyqet mbesin pa grada pa dekorata. ne krejt boten asht keshtu.Me kane si merren gradat ushtarake dhe dekoratat tu mshefe ne pshtjellake te grave atehere kishin marre dekorata shumkush.
Me kete dashta me ja nu peshte ketij muhabeti

<font class=editedby>[ Ky afishim u ndryshua nga: delidreqi mė 2006-04-13 23:16 ]</font>
Mit Zitat antworten
  #47  
Vjetėr 13.04.2006, 23:37:00
kosovapr kosovapr ėshtė jashtė linje
me pervojė
 
Anetar prej: 05.12.2005
Postime: 243
Standard

Dimensionet e Kosoves,dua te them siperfaqja,numeri i banoreve,pasuria,resurset,niveli i shkollimit,etj,etj.

Mos u beni shume "azgina" se ju theme diēka qe e kemi me te pare,nuk ju pret as 5 minuteshi e as Bllaca,e tani turpi eshte edhe me i madhe.

Ne ushtare per fate te keq kemi pak,se "gjenerale"...fiu,fiuuuuuuu
Mit Zitat antworten
  #48  
Vjetėr 14.04.2006, 00:17:00
delidreqi delidreqi ėshtė jashtė linje
me pervojė
 
Anetar prej: 25.02.2006
Postime: 408
Standard

<TABLE BORDER=0 ALIGN=CENTER WIDTH=85%><TR><TD><font class=postbody>Quote:</font><HR width=100% color=#333333 SIZE=1></TD></TR><TR><TD><FONT class=quote><BLOCKQUOTE>
kosovapr afishoj me 2006-04-13 23:37 :
Dimensionet e Kosoves,dua te them siperfaqja,numeri i banoreve,pasuria,resurset,niveli i shkollimit,etj,etj.

Mos u beni shume "azgina" se ju theme diēka qe e kemi me te pare,nuk ju pret as 5 minuteshi e as Bllaca,e tani turpi eshte edhe me i madhe.

Ne ushtare per fate te keq kemi pak,se "gjenerale"...fiu,fiuuuuuuu
</BLOCKQUOTE></FONT></TD></TR><TR><TD><HR width=100% color=#333333 SIZE=1></TD></TR></TABLE>s
Na trego ti nese e di sa gjenerala ka Kosova?
Mit Zitat antworten
  #49  
Vjetėr 14.04.2006, 10:21:00
piloti piloti ėshtė jashtė linje
me pervojė
 
Anetar prej: 22.02.2002
Postime: 2,861
Standard

Tanim edhe mua po duket kjo temė shumė interesante ,
Ndoshta jamė i vetmi ishė epror qe para ca vite e pranova mosėpranin time fizike apo aktive ne luften Ēlirimtare te viteve 1998-1999 ne KOSOVė .
Per ketė edhe publikisht ketu ne ketė Forum u pendova , pendohem edhe tanim shtat vite mbas mbarimit te luftes , ne realitet kjo do te me brej terė jeten , shpesh zgjohem nga gjumi andrra te trishtueshme (natyrisht nga lufta ) nuk me lenė te qetė .
Nuk pendohem pse nuk shkova ne ndihmė UĒK - sė , si ishė epror , por pendohem terė jeten pse nuk iu pergjigja fteses se atėdheut .
Pasi qe gabova shumė rend njėher , une do ta konsideroja gabim edhe me te madhė po te isha deklaruar se gjoja kamė qenė pjesmarrs i luftes , siq e bejnė disa ketu ne ketė forum ...
Po e themė edhe ketė , se ne format tjera para , gjatė dhe mbas luftes isha aktiv ( mosė me keq kuptoni se me ketė deshiroi te kerkoi alibi ) si p.sh. kontributi financiare , kontributi moral , etj
Une po i kuptoi disa ketu , te cilet pershkruajn perjetimet dhe "arsyetimet" e dis ish oficerve te cilet nuk moren pjes ne luft , natyrisht se edhe une i gjykoi ato raste , i gjykoi ata individ , .
THemė edhe ketė , lufta eshtė njė fatėkeqsi , per popujt e roberuar eshtė njė e keqe e domosdoshme , ne ketė rast janė te obliguar te gjithė te kyqen , te gjitha profileve dhe profesioneve , ... kaq sa i perket luftes .

Gradat ,

Neve na ka renė ne sy kohen e fund se ne KOsovė me te madhe perdoret grada Gjeneral, sdo mend kjo eshtė grad e madhe , terheqse , e popullarizuar , EDHE KJKO GRAD SI QDO GRAD TJETER percaktohet apo ndahet me anė te rregullores , egzistoin kritere te cilat duhet plotsuar per tu bajtur kjo grad , ne rrethana paqe nevoitet arsimim ushtarak -shkencor i lart dhe i gjatė , ne rrethana lufte nevoitet sukses i jashtėzakonshem ne vijat e frontit .
Nje Gjeneral duhet qe te jetė i aftė per te komanduar njesitet me te medha ushtarake - armaten apo korparmaten , njesite keto me me se paku 20000 ushtar (perafersisht) ,
Gjenarali si ne paq e poashtu edhe ne luft duhet te jet person shumė autoritativ , i rryer , i vendosur , i ngritur , intelektual , me pervoj , i gjithanshem , komunikativ, i aftė te zgjedh pothuajs e qdo problem ,
etj, etj,
Pra nga kjo shifet se edhe nuk eshtė aq leht te posedosh titullin GJENERAL ,me nderime


PIloti
Mit Zitat antworten
  #50  
Vjetėr 14.04.2006, 11:11:00
Demokrati Demokrati ėshtė jashtė linje
me pervojė
 
Anetar prej: 13.02.2003
Postime: 574
Standard

<TABLE BORDER=0 ALIGN=CENTER WIDTH=85%><TR><TD><font class=postbody>Quote:</font><HR width=100% color=#333333 SIZE=1></TD></TR><TR><TD><FONT class=quote><BLOCKQUOTE>
K.Berisha afishoj me 2006-04-13 16:39 :
<TABLE BORDER=0 ALIGN=CENTER WIDTH=85%><TR><TD><font class=postbody>Quote:</font><HR width=100% color=#333333 SIZE=1></TD></TR><TR><TD><FONT class=quote><BLOCKQUOTE>
Demokrati afishoj me 2006-04-13 14:16 :
Une e kam kryer shkollen fillore ne beligrad ndersa kam punuar ne Bosne si oficer i Alia Izet Begoviqit, dhe me 1991. duke e vrejtur se qka do te ndodh kam braktisur apo dezertuar Alia Izet Begoviqin dhe kam jetuar deri ne mars 1998.tes ne perendim e pastaj kam ardhur ne Kosove si ushtar i thjesht i Jugosllavis dhe kam dhen kontributin tim me te gjith shkiet te tjere,kur lufta mbaroj ne gusht te vitit 1999. une kam ikur prap ketu ku jetoj edhe sot e kesaj dite,edhe mua me esht ofruar post i larte se pari gjat luftes nje grad habitese e edhe pas luftes poashtu kam pas thirrje qe te inkuadrohem ne APSM por kam refuzuar sepse ata qka esht dashtur ta bej e kam ber e tani le te punojn ata qe e ndiejn veten qe jan gjeneral te forte,ne ter boten ushtria udheheqet nga shteti e une kam respektuar shtetin atebote,preseidentin qeverin e sidomos ministrin e mbrojtjes.

Per hajr Pashket [img]/forum/images/smiles/icon_lol.gif[/img]
</BLOCKQUOTE></FONT></TD></TR><TR><TD><HR width=100% color=#333333 SIZE=1></TD></TR></TABLE>

Demokrat, ti tek kokshe shum i keq, Tek kokshe belagji. I lexova shkrimet e tua, ty po te vika era Huder. Edhe une nuk boi polemika me njerez si ti.
</BLOCKQUOTE></FONT></TD></TR><TR><TD><HR width=100% color=#333333 SIZE=1></TD></TR></TABLE>

MO PASH KRISHTIN SE ME MORE N QAFE MOS DISKUTOSH ME MU [img]/forum/images/smiles/icon_lol.gif[/img] [img]/forum/images/smiles/icon_lol.gif[/img] [img]/forum/images/smiles/icon_lol.gif[/img]
Mit Zitat antworten
Pergjigje

favorit leximi

Opcionet e temes
Pamje

Rregullorja
Nuk lejoheni tė krijoni tema tė reja.
Nuk lejoheni tė pergjigjeni nė shkresa.
Nuk lejoheni tė ngarkoni shtojca.
Nuk lejoheni tė editoni shkresat tuaja.

BB-Code ėshtė an.
Fytyrat janė Hapur
[IMG] Codi ėshtė an.
HTML-Code ėshtė jo aktiv.
Shko te


Koha nė GMT +1. Tani ėshtė ora 20:16:40.


Mundėsuar nga: vBulletin Versioni 3.7.4 (Albanian-Shqip)
©2000 - 2015, Jelsoft Enterprises Ltd. ( Albamatrix.com )

Te gjitha te drejtat jane te rezervuara!
Ndalohet kopjimi dhe shumefishimi i permbatjes se ketij forumi ne cdo medium!

Alle Rechte vorbehalten.
Vervielfältigung im Ganzen oder in Teilen ist ohne ausdrückliche Genehmigung von AlbamatriX GbR jeglicher Form auf jedem Medium verboten.