Kthehu   DForum > Politikė > Politikė dhe aktualitete tė tjera politike / Politik und politische Aktualitäten

Libri24.com - Bota e diturise

Pergjigje
 
Opcionet e temes Pamje
  #1  
Vjetėr 02.05.2006, 14:44:00
syzana syzana ėshtė jashtė linje
i/e posaregjistruar
 
Anetar prej: 17.02.2006
Postime: 13
Standard

Nėnshkruhet ligji pėr dėshmorėt, invalidėt dhe veteranėt e luftės Aktuale
Shefi i UNMIK-ut, Soren Jessen Petersen, nėnshkroi sot ligjin pėr familjet e dėshmorėve, invalidėt dhe veteranėt e luftės sė UĒK-sė ku ishin tė pranishėm kryeministri Ēeku dhe pėrfaqėsues tė shoqatave tė dala nga lufta. Me kėtė ligj ne pranojmė kontributin qė kanė dhėnė martirėt e luftės pėr paqe nė Kosovė tha Peterseni.
Kryeminstri Ēeku tha se pėrkundėr qė ligji ėshtė dashur tė bėhet shumė mė herėt, ėshtė shumė i rėndėsishėm pasi tash e tutje kėto kategori do tė kenė mbrojtje institucionale.
Mit Zitat antworten
  #2  
Vjetėr 02.05.2006, 15:24:00
Gast
 
Postime: n/a
Standard

nuk i njoh akoma hollsirat mbi kete ligj por qe tani dua te shfrytzoj rastin dhe te pergezoj te gjithe ata qe ben perpjekje dhe kontribuan per te realizuar kete ligj.
Eshte njera nga pak lajmet e mira qe po ndegjojme koheve te fundit dhe shpresoj qe ky ligj te jete i drejte dhe njejte per te gjitha familjet e deshmoreve dhe martireve te luftes.

Faleminderit z. Ēeku, faleminderit z. Petersen, faleminderit juve te gjithve qe me ne fund arritet qe se paku te finalizihet nje ligj per ata te cilet me se shumti humben ne kohen e luftes por edhe me se shumti vuajten ne kohen e pasluftes (se paku shumica absolute e tyre).

Malsia
Mit Zitat antworten
  #3  
Vjetėr 02.05.2006, 17:55:00
Medaur Medaur ėshtė jashtė linje
me pervojė
 
Anetar prej: 08.12.2005
Postime: 403
Standard

Po shyqyr mo se lane nam ,kjo gje duhej te ishte bere direkt mbas mbarimit te luftes ,po nejse me mire vone sesa kurre ,shpresoj qe pensionet do tu lehtesojne hallet e jetes se perditshme familjareve te deshmoreve te kombit dhe ne fund te fundit GEZOHEM QE ME NE FUND NDERI I TYRE PO VIHET NE VEND.


<font class=editedby>[ Ky afishim u ndryshua nga: Medaur mė 2006-05-02 17:59 ]</font>
Mit Zitat antworten
  #4  
Vjetėr 02.05.2006, 22:33:00
akulli_gl akulli_gl ėshtė jashtė linje
me pervojė
 
Anetar prej: 20.06.2002
Postime: 1,437
Standard

INSTITUCIONET E PĖRKOHSHME TĖ VETĖQEVERISJES
PROVISIONAL INSTITUTIONS OF SELF-GOVERNMENT
PRIVREMENE INSTITUCIJE SAMOUPRAVLANJA

QEVERIA E KOSOVĖS - GOVERNMENT OF KOSOVO - VLADA KOSOVA

MINISTRIA E PUNĖS DHE MIRĖQENIES SOCIALE
MINISTRY OF LABOUR AND SOCIAL WELFARE
MINISTARSTVO RADA I SOCIJALNE ZAŠTITE

PROJEKTLIGJI

PĖR STATUSIN DHE TE DREJTAT E FAMILJEVE TĖ DĖSHMORĖVE, INVALIDEVE E VETERANEVE TE UĒK-se DHE FAMILJEVE TE VIKTIMAVE CIVILE TE LUFTES

Prishtinė, Shtator 2005

PROJEKTLIGJI

PĖR STATUSIN DHE TE DREJTAT E FAMILJEVE TĖ DĖSHMORĖVE, INVALIDEVE E VETERANEVE TE UĒK-se DHE FAMILJEVE TE VIKTIMAVE CIVILE TE LUFTES

Kuvendi i Kosovės

Duke u bazuar ne nenin 9.1.26 (a) dhe nenin 9.3.2, tė Rregullores 2001/9 mbi Kornizėn Kushtetuese pėr Vetėqeverisje tė Pėrkohshme nė Kosovė ;

Duke pasur parasysh Rezolutėn e Kuvendit te Kosovės te nxjerrė mė datėn 15 Maj 2003, pėr Luftėn Ēlirimtare te Popullit te Kosovės pėr Liri dhe Pavarėsi;

Me qėllim tė rregullimit tė statusit tė familjes se dėshmorit, invalidit, veteranit, pjesėtarit tė Ushtrisė Ēlirimtare tė Kosovės dhe anėtarėve tė familjeve tė tyre si dhe kategorive te tjera, te pėrcaktuara me kėtė ligj;

Me qėllim tė pėrcaktimit te te drejtave dhe te sigurimit tė mbrojtjes sė posaēme, tė familjeve tė dėshmoreve, invalidėve, veteraneve, pjesėtareve, invalidėve tė vdekur, pjesėtarėve tė marrė pengė ose tė zhdukur te UĒK-sė, si dhe anėtareve tė familjeve te tyre,

Me qellim te sigurimit te njė kornize ligjore pėr njohjen dhe respektimin e statusit dhe te drejtave te bartėsve te luftės se fundit ne Kosove :

Miraton:

PROJEKTLIGJIN
PĖR STATUSIN DHE TE DREJTAT E FAMILJEVE TĖ DĖSHMORĖVE, INVALIDEVE E VETERANEVE TE UĒK-se DHE FAMILJEVE TE VIKTIMAVE CIVILE TE LUFTES

KREU I

DISPOZITAT THEMELORE

Neni 1

Fushėveprimi

Mė kėtė ligj, rregullohet dhe pėrcaktohet:

(1) Statusi i dėshmorėve , invalidėve, veteraneve te Ushtrisė Ēlirimtare te Kosovės (ne tekstin e mėtejmė UĒK) dhe anėtareve te familjeve te tyre, tė drejtat dhe benificionet e posaēme pėr anėtaret e familjeve te dėshmoreve, invalidėt, veteranet, invalidėt e vdekur, pjesėtareve te marr penge ose te zhdukur te UĒK-se dhe anėtarėve te familjeve te tyre , si dhe kushtet dhe procedurat pėr realizimin e kėtyre tė drejtave.

(2) Statusi dhe te drejtat e viktimave civile,invalidėve civil te luftės dhe familjeve te
marruarve peng dhe te zhdukurve te luftės.


Neni 2

Pėrkufizimet
Termat dhe shkurtesat e pėrdorura ne kėtė ligj, kanė kėtė kuptim dhe domethėnie :

(1)Dėshmor i Kombit ėshtė veterani i UĒK-sė qė:

1. Ka rene ne lufte kundėr okupatorit nga 30 dhjetor 1991 deri me 19 shtator 1999

2.Ėshtė plagosur nga forcat e armikut dhe ka vdekur brenda 1 viti nga dita e plagosjes
mė sė voni 1 vit pas datės 19 shtator 1999.
3.Ka vdekur nga sėmundja si pasoj e Luftės pėr ēlirimin e Kosovės me se voni 1 vit
pas 19 shtator 1999
4.Si shtetas i huaj ėshtė vrare si veteran i UĒK-sė.

(2)Dėshmor i Kombit ėshtė atdhetari qe ka vepruar pėr ēėshtjen kombėtare individualisht ose i organizuar ne grup i cili ėshtė vrare ne forma te ndryshme apo ka rene ne lufte kundėr okupatorit ne te gjitha periudhat e luftės pėr liri.

(3)Invalid i UĒK-sė ėshtė luftėtari i UĒK-sė, organizmi i tė cilit ėshtė dėmtuar sė paku
10%, pėr shkak tė plagės, apo sėmundjes qė ka pėsuar nė luftė pėr ēlirimin e Kosovės, apo
si i internuar (i burgosur) nė burgjet apo kampet e armikut; si dhe shtetasi i huaj si
veteran i UĒK-se .


(4)Invalid civil i luftės ėshtė personi ,organizmi i tė cilit ėshtė dėmtuar sė paku 40 % si
pasojė e plagės apo lėndimit te shkaktuar gjate luftės ne Kosove prej 27.02.1998 deri me
20.06.1999, si dhe personat organizmi i te cilėve ėshtė dėmtuar mbi 40% si pasoj e
mjeteve shpėrthyese te mbetura pas pėrfundimit te luftės.

(5) Veteran i UĒK-sė, ėshtė qytetari i Kosovės dhe shtetasi i huaj i cili ėshtė radhit ne
radhėt e UĒK-sė, dhe ėshtė regjistruar si ushtarė nga komandat (shtabet e zonave
operative te UĒK-sė ,pėrkatėsisht SHP te UĒK-sė, brenda periudhės 30.11.1991 deri me
20.06.1999.

(6) Viktimė civile e luftės, konsiderohet personi i cili ka vdekė nga pasojat e luftės nė Kosovė, prej 27.02.1998 gjer mė 20.06.1999, si dhe personat tė cilėt janė konsideruar tė zhdukur, por nė ndėrkohė janė identifikuar si tė vrarė apo tė vdekur.

(7) Peng i luftės konsiderohet veterani i UĒK-sė i cili gjatė luftės ēlirimtare tė Kosovės
ėshtė arrestuar dhe internuar nė kampet e armikut sė paku 3 ditė (72 orė)

(8)Peng civil i luftės konsiderohet personi civil i cili gjate luftės ėshtė arrestuar dhe internuar nė kampet e armikut sė paku 3 ditė (72 orė).

(9) Ushtar i zhdukur(i pagjetur)i UĒK-sė, ėshtė veterani i UĒK-sė, fati i tė cilit ende nuk ėshtė zbardhur.

(10) Person civil i zhdukur (I pagjetur), konsiderohet personi civil i cili ėshtė zhdukur nė periudhėn e luftės, fati i tė cilit ende nuk ėshtė zbardhur.

(11)Anėtar tė familjes nė kuptim tė kėtij ligji janė: bashkėshorti, bashkėshortja, fėmijėt, fėmijėt jashtėmartesor, fėmijėt e adoptuar (birėsuar),thjeshtri, thjeshtra, prindėrit , njerku, njerka, si dhe bashkėshorti, bashkėshortja jashtėmartesorė qė ka jetuar mė tė nė bashkėsinė familjare sė paku njė vit.

(12) UĒK- Ushtria Ēlirimtare e Kosovės,

(13) OVL- Organizata e veteraneve te luftės se UĒK-sė,

(14) SHILL-Shoqata e Invalidėve te luftės se UĒK-sė,

(15) SHFD- Shoqata e Familjeve te dėshmoreve te UĒK-sė,

(16) MPMS- Ministria e Punės dhe Mirėqenies Sociale,

(17)DFDIL-Departamenti i Familjeve te Dėshmoreve dhe Invalidėve te Luftės seUĒK-sė

(18) TMK- Trupat Mbrojtėse te Kosovės,

(19) SHP- Shtabi i Pėrgjithshėm,

(20) MSH – Ministria e Shėndetėsisė,

(21) MASHT- Ministria e Arsimit Shkencės dhe Teknologjisė,

(22) MTT- Ministria e Transportit dhe Telekomunikacionit,

(23) MMPH- Ministria e Mjedisit dhe Planifikimit Hapėsinor .

(24) MEM- Ministria e Energjetikes dhe Minierave.KREU II
`
TĖ DREJTAT E PĖRCAKTUARA ME KĖTĖ LIGJ

Neni 3

E drejta ne pension dhe benificione te ndryshme

Te drejtat ne pension dhe benificione te ndryshme , pėrfitueseve do t’iu ofrojnė mbėshtetje financiare dhe benificione te veēanta, ne pėrputhje me kushtet dhe kriteret e pėrcaktuara ne kėtė ligj.

Neni 4

Format e pensioneve

(1) Pensionet e pėrcaktuara ne kėtė ligj janė :

1. Pensioni familjar te cilin e realizon familja e dėshmorit dhe familja e viktimės
civile, ne pėrputhje me kushtet dhe kriteret te pėrcaktuara ne kėtė ligj .

2. Pensioni invalidor personal te cilin e realizon invalidi i UĒK-sė dhe invalidi
civili i luftės , ne pėrputhje me kushtet dhe kriteret te pėrcaktuara ne kėtė ligj,

3. Pensioni invalidor familjar te cilin e realizon familja pas vdekjes se invalidit , ne
pėrputhje me kushtet dhe kriteret te pėrcaktuara ne kėtė ligj.


Neni 5

Benificionet e veēanta

(1) Kategoritė e pėrfshira ne kėtė Ligj te cilėt janė objekt shqyrtimi dhe rregullimi
varėsisht nga statusi dhe kriteret e pėrcaktuara, janė edhe pėrfitues te benificioneve te
ndryshme .

(2) Benificionet e ndryshme pėr pėrfituesit e te drejtave te pėrcaktuara me kėtė ligj janė:

1. Shtesa pėr pėrkujdesje dhe ndihmė nga personi tjetėr ėshtė e drejtė tė
cilėn e realizon invalidi i UĒK me shkallė tė invaliditetit me 81% - 100%.

2. Rehabilitimi mjekėsor apo fizikal ėshtė e drejtė qė e realizojnė te gjithė invalidėt e
UĒK-sė, mė prioritet sipas shkallės se invaliditetit.

3. Shėrbimet shėndetėsore primare janė e drejt te cilėn e realizojnė pa kompensim
ne institucionet shėndetėsore publike, tė gjitha familjet e dėshmorėve , invalidėt e
UĒK-sė dhe veteranet e UĒK-sė .

4. Shėrbimet shėndetėsore sekondare dhe terciare janė e drejte te cilėn e realizojnė
pa kompensim familjet e dėshmorėve dhe Invalidėt e luftės me shkalle te invaliditetit
mbi 41% .

5. Shėrbimet shėndetėsore jashtė vendit , janė e drejte te cilėn e realizojnė pa
kompensim tė gjithė invalidėt e UĒK-se, ne qoftes ėshtė ne pyetje sėmundja e cila
nuk mund te shėrohet ne vendin tone.

6. Riaftesimi Profesional ėshtė e drejtė te cilin e realizon Invalidi i UĒK-sė, i cili ėshtė
pjesėrisht i aftė pėr punė, duke pėrfshirė edhe aftėsimin pėr kryerjen e punėve pėr tė
cilat kėrkohet pėrgatitje profesionale mė e madhe se ajo tė cilėn e ka pasur, pa marrė
parasysh se a i sigurohet punėsim pas riaftėsimit profesional,

7. Kompensimi Ortopedik ėshtė e drejtė nė kompensim tė plotė tė mjeteve ortopedike
pėr invalidėt e UĒK-sė, tė cilėve u ėshtė dėmtuar organizmi nga plagosja apo
sėmundja e shkaktuar nga amputimi i ekstremiteteve, por edhe ata qė kanė pėsuar
dėmtim tė rėndė tė ekstremiteteve apo humbjes sė tėrėsishme tė pamurit.

8. Pėrparėsia nė punėsim nė organet e Shėrbimit Civil te Kosovės tė nivelit qendror
dhe lokal, nė kushte tė njėjta ėshtė e drejtė tė cilėn e realizojnė kategoritė e
pėrcaktuara sipas kėtij Ligji,

9. Lehtėsimet tatimore dhe doganore janė te drejta tė cilat i realizojnė:

1. Bashkėshorti-ja apo prindėrit kur dėshmori ka qene i pamartuar dhe invalidėt
e UĒK-sė prej grupit II deri nė grupin e VII me rastin e importimit te automobilit
njėherė ne pese (5) vite ,

2. Invalidėt e luftės se UĒK-sė me shkalle te invaliditetit 100%,me rastin e importimit
tė automobilit personal njėherė ne shtate vite te cilin e dhuron Qeveria e Kosovės .

3. Familja e dėshmorit, invalidėt e luftės dhe veteranet e UĒK-sė me rastin e
importimit te pajisjeve teknike pėr ushtrimin e veprimtarisė ekonomike apo
profesionale te pavarur ne ekonomitė familjare , kjo e drejte mund te
realizohet vetėm 1 here .
10. Tarifa e lire dhe e reduktuar e konsumit te energjisė elektrike ėshtė e drejte te
cilėn e realizojnė familjet e dėshmoreve , invalidėt e UĒK-sė dhe familjet e
viktimave civile te luftės

11. Lirimi nga tatimi ne pronė ėshtė e drejte qe e realizojnė familjet e dėshmorėve , invalidėt e luftės e veteranet e UĒK-sė dhe familjet e viktimave civile ,

12. Stazhi i dyfishtė ėshtė e drejte te cilėn e realizojnė veteranet e UĒK-sė , si te papunėsuar apo te punėsuar , pėr kohen e kaluar ne lufte.

13. Pėrkujdesja pėr banim ėshtė e drejte te cilėn e realizojnė familjet e dėshmoreve dhe
invalidėt e UĒK-sė, pėr te cilėt Qeveria e Kosovės do te siguroj strehim familjar pėrmes ndėrtimit te objekteve kolektive te banimit. Prioritet pėr realizimin e kėsaj te drejte do te kenė familjet e dėshmoreve dhe invalidėt e UĒK-sė te cilėt nuk e kanė te zgjidhur strehimin familjar .

14. Pėrparėsia ne regjistrim ne institucione arsimore ėshtė e drejte te cilėt e realizojnė
personat qe regjistrohen ne shkollat e mesme te larta dhe fakultete me kusht qe te kalojnė pragun e poenėve ne provime pranues.

15.Shpenzimet e varrimit, te transportit dhe nderimet ushtarake, janė ato shpenzime dhe aktet ceremoniale mortore te cilat i kompenson MPMS-ja , pas vdekjes se luftėtarit te UĒK-sė a po pas proceduarave te ekshumacionit dhe identifikimit te ushtarit te zhdukur te UĒK-sė

KREU III

REALIZIMI I TE DREJTAVE

Neni 6

Te drejtat e familjeve te dėshmoreve te UĒK-sė

(1) Anėtaret e Familjes se dėshmorit te UĒK-se sipas kushteve dhe kritereve te
pėrcaktuara ne kėtė ligj, realizojnė kėto te drejta:
1. Pensionin familjar,
2. Perparesin ne punėsim ne kushte te barabarta
3. Lehtėsimet tatimore dhe doganore,
4. Perparesit ne regjistrim ne institucione arsimore ,
5. Bursat pėr shkollim,
6. Perparesin ne vendosjen ne konvikte,
7. Tekste shkollore falas pėr arsimin fillore dhe te mesėm,
8. Pėrkujdesjen e banimit,
9. Tarifėn e lirė dhe te reduktuar te konsumit te energjisė elektrike
10. Lirimin nga pagesa e taksave gjyqėsore,administrative dhe publike,
11. Lirimin nga tatimi ne pronė
12. Pėrkujdesjen shėndetėsore falas ne institucione publike,
13. Pėrparėsi vendosjeje ne shtėpitė e personave te moshuar.

(2) Kėto te drejta i realizojnė edhe te gjitha familjet e dėshmoreve te kombit tė renė ne
forma te ndryshme nė te gjitha periudhat e luftės pėr liri .

(3) Bashkėshorti –ja qe lidhė martės te re i humb te drejtat e parapara me ketė ligj te cilat i ka shfrytėzuar si anėtar i familjes se dėshmorit .

(4) Kur fėmijėt e dėshmorit pa pėrkujdesje prindėrore janė pėrfitues te pensionit familjar
ketė te drejtė e realizojnė gjer ne moshėn 18 vjeēare pėrkatėsisht deri nė moshėn 26
vjeēare nėse janė nė shkollim tė rregullt.

(5) Anėtaret e familjes se veteranit te UĒK-se te marruar peng apo te zhdukur i realizojnė te gjitha te drejtat , te cilat ne ketė ligj janė te parapara pėr anėtaret e familjes se dėshmorit te UĒK-sė, ne rast se ėshtė i identifikuar si i vrarė apo vdekur .

(6)Baza e pensionit familjar pėr familjen e dėshmorit ėshtė180 % nga paga minimale e realizuar nė Kosovė .

(7) Baza e pensionit familjar pėr familjen e cila i ka dhėnė Kosovės 2 dėshmorė rritet pėr
20 %

(8)Baza e pensionit familjar pėr familjen e cila i ka dhėnė Kosovės 3 dėshmorė rritet pėr
30 %

(9)Baza e pensionit familjar pėr familjen e cila i ka dhėnė Kosovės 4 dėshmorė rritet pėr
40 %

(10)Baza e pensionit familjar pėr familjen e cila i ka dhėnė Kosovės mė shumė se
4 dėshmorė rritet pėr 50 %,

(11) Pėrfitueseve te cilėve iu ėshtė njohur e drejta ne pension familjar sipas kėtij Ligji, e
pėrjashtojnė te drejtėn e pėrfitimit te familjes nga skema e ndihmės sociale ,

Neni 7

Te drejtat e invalidėve te UĒK-sė

(1) Invalidėt e UĒK-se sipas kushteve dhe kritereve te pėrcaktuar ne ketė
ligj realizojnė kėto te drejta:

1. Pensionin invalidor personal,
2. Shtesa pėr pėrkujdesje dhe ndihme personit tjetėr,
3. Kompensimi ortopedik,
4. Pėrkujdesjen shėndetėsore primare, sekondare dhe terciare pa kompensim ne institucionet shėndetėsore publike,
5. Rehabilitim shėndetėsor dhe fizikal ,
6. Riaftėsimi Professional,
7. Pėrparėsi ne punėsim ne kushte te barabarta ,
8. Lehtėsime tatimor dhe doganore,
9. Pėrparėsi pėr regjistrim ne institucione arsimore,
10. Bursė pėr shkollim,
11. Pėrparėsi ne vendosje ne konvikte,
12. Tekste shkollore falas pėr arsimin fillor dhe te mesėm pėr fėmijėt e invalidit ,
13. Pėrkujdesje ne banim,
14. Lirim nga taksa gjyqėsor, administrative dhe publike,
15. Tarifėn e lire dhe te reduktuar te konsumit te energjisė elektrike
16. Lirimin nga tatimi ne pronė,
17. Pėrparėsi vendosej ne shtėpi te personave te moshuar ,
18. Pėrshtatjen e ambientit pėr lėvizje te mjeteve ortopedike pa pengesa ne hyrje te shtėpisė –banesės ,
19. Shpenzimet e varrimit krahas ofrimit te nderimeve ushtarake,


Neni 8

Invalidėt e UĒK-sė sipas shkalles se invaliditetit

(1) Me qėllim tė realizimit tė tė drejtave tė pėrcaktuara mė kėtė ligj, sipas shkalles se invaliditeti ,invalidėt e UĒK-sė radhiten nė nėntė grupe, sipas pėrqindjes sė pėrcaktuar tė dėmtimit trupor:

1. Grupi I – invalidėt me 91 deri 100% tė dėmtimit trupor, tė cilėve pėr jetė tė rregullt u nevojitet pėrkujdesja dhe ndihma e personit tjetėr,
2. Grupi II– invalidėt me 81 deri 90 % tė dėmtimit trupor,
3. Grupi III- invalidėt me 71% deri 80% te dėmtimit trupor ,
4. Grupi IV- invalidėt me 61 deri 70% tė dėmtimit trupor,
5. Grupi V- invalidėt me 51 deri 60% tė dėmtimit trupor,
6. Grupi VI- invalidėt me 41 deri 50% tė dėmtimit trupor,
7. Grupi VII- invalidėt me 31 deri 40% tė dėmtimit trupor,
8. Grupi VIII- invalidėt me 20 deri 30% te dėmtimit trupor ,
9. Grupi IX- invalidėt me 10 deri 19% te dėmtimit trupor .

(2)Vlerėsimin pėr shkallen e invaliditetit sipas paragrafit 1 tė kėtij neni, e jep Komisioni i mjekėve nė shkallė tė pare dhe shkallen e dyte pranė Departamentit te Familjeve te
Dėshmoreve, Invalidėve te luftės ,dhe Viktimave Civile pranė MPMS-sė.

(3) Baza e pensionit invalidor personal ėshtė 140 % e pagės minimale tė realizuar nė
Kosovė.

(4) Invalidi i UĒK-sė me dėmtim trupor pėrkatėsisht me shkallė tė invaliditetit prej 91 % - 100 % e realizon pensionin invalidor personal nė lartėsi 100 % nga baza e pensionit .


(5) Invalidi i UĒK-sė me dėmtim trupor pėrkatėsisht me shkallė tė invaliditetit prej
81 % - 90 % e realizon pensionin invalidor personal nė lartėsi 90 % nga baza e pensionit.

(6) Invalidi i UĒK-sė me dėmtim trupor pėrkatėsisht me shkallė tė invaliditetit prej
71 % - 80 % e realizon pensioni invalidor personal nė lartėsi 80 % nga baza e pensionit.

(7) Invalidi i UĒK-sė me dėmtim trupor pėrkatėsisht me shkallė tė invaliditetit prej 61 % - 70 % e realizon pensioni invalidor personal nė lartėsi 70 % nga baza.

(8) Invalidi i UĒK-sė me dėmtim trupor pėrkatėsisht me shkallė tė invaliditetit prej
51 % - 60 % e realizon pensioni invalidor personal nė lartėsi 60 % nga baza.

(9) Invalidi i UĒK-sė me dėmtim trupor pėrkatėsisht me shkallė tė invaliditetit prej
41 % - 50 % e realizon pensioni invalidor personal nė lartėsi 50 % nga baza.

(10) Invalidi i UĒK-sė me dėmtim trupor pėrkatėsisht me shkallė tė invaliditetit prej
31 % - 40 % e realizon pensioni invalidor personal nė lartėsi 40 % nga baza.

(11)Invalidi i UĒK-sė me dėmtim trupor pėrkatėsisht me shkallė tė invaliditetit prej
20 % - 30 % e realizon pensioni invalidor personal nė lartėsi 30 % nga baza.

(12) Invalidi i UĒK-sė prej 10 deri 19 % nuk e gėzon pensionin invalidor personal,

(13) Invalidi i UĒK-sė me dėmtim trupor pėrkatėsisht me shkallė tė invaliditetit prej
91 % - 100 % ka tė drejtė nė shtesė pėr ndihmė dhe kujdes nga personi tjetėr, nė lartėsi
prej 30 % tė bazės sė pensionit invalidor personal.

(14) Nėse familja e shfrytėzuesit tė pensionit invalidor personal ėshtė edhe shfrytėzuese
e pensionit familjar, atėherė shfrytėzimi i tė drejtės sė parė nuk e pėrjashton mundėsinė e shfrytėzimit tė sė drejtės tjetėr.

(15) pėrfitueseve te cilėve iu ehte njohur e drejta ne pension invalidor sipas kėtij ligji nuk e pėrjashtojnė te drejtėn e anėtareve te tjerė te familjes pėr pėrfitim nga skema e ndihmės sociale .


Neni 9
Te drejtat ne pensionin invalidor familjar pas vdekjes se invalidit te UĒK-sė

(1) Pas vdekjes se invalidit te UĒK-sė, tė drejtėn nė pensionin invalidor familjar e
realizojnė anėtaret e familjes se tij.

(2) Baza e pensionit invalidor familjar ėshtė 80 % nga shuma mujore e pensionit invalidor tė paguar nė muajin e fundit.

(3) Bashkėshorti –ja qe lidh martesė te re i humb te drejtat e parapara me kėtė ligj te cilat i
ka shfrytėzuar si anėtar i familjes se invalidit te UĒK-sė.

(4) Kur fėmijėt e invalidit tė UĒK-sė pa pėrkujdesje prindėrore janė pėrfitues te pensionit familjar ketė te drejtė e realizojnė gjer ne moshėn 18 vjeēare pėrkatėsisht deri nė moshėn 26 vjeēare nėse janė nė shkollim tė rregullt.

(5) Tė drejtat tjera nga pensioni invalidor personal nuk barten nė pensionin invalidor familjar.

Neni 10

Tė drejtat e veteraneve te UĒK-ės

(1) Veteranet e UĒK-ės sipas kushteve dhe kritereve te pėrcaktuara ne kėtė ligj realizojnė kėto te drejta :

1. Stazh tė dyfishtė,
2. Pėrkujdesjen shėndetėsore primare pa kompensim ne institucionet
publike shėndetėsore,
3. Pėrparėsi nė punėsim me kushte te barabarta ,
4. Pėrparėsi nė regjistrim nė institucionet arsimore,
5. Bursė pėr shkollim,
6. Lirimin nga tatimi ne pronė
7. Pėrparėsi tė vendosjes dhe lirim nga pagesa nė konvikt,
8. Shpenzimet e varrimit krahas ofrimit te nderimeve ushtarake.

(2) Te drejtat e pėrcaktuara nga pika 2 gjer ne piken 7 te kėtij neni i realizojnė edhe anėtaret e familjeve te Veteraneve te UĒK-sė ,

(3) Veteranet e UĒK-sė pėr angazhimet e tyre Ēlirimtare ne luftėn e UĒK-se kundėr forcave te okupatorit gezojne imunitet konforme ligjve te aplikueshme te vendit tone dhe konventave ndėrkombėtare ,

(4)Personat tė cilėt kanė qenė tė organizuar si veteranė tė UĒK -sė,tė cilėt para datės 20
qershor 1999, kanė lėshuar radhėt e UĒK -sė, pa urdhėr tė Komandės kompetente tė
UĒK-sė, nuk mund tė realizojnė asnjė tė drejtė apo tė kenė status sipas dispozitave tė
kėtij Ligji.


Neni 11

Te drejtat e anėtareve te familjes se viktimės civile te luftės

(1) Anėtaret e familjes se viktimės civile te luftės , sipas kushteve dhe kritereve te pėrcaktuara ne ketė ligj realizojnė kėto te drejta :

1. Pensionin familjar civil te luftės
2. Pėrkujdesjen shėndetėsore primare pa kompensim
ne institucionet shėndetėsore Publike,
3. Lirimin nga tatimi ne prone dhe
4. Tarifėn e lire dhe te reduktuar te konsumit te energjisė elektrike

(2) Shfrytėzues tė pensionit sipas radhės janė: bashkėshorti-ja, fėmijėt, fėmijėt jashtėmartesor, fėmijėt e adoptuar (birėsuar) , thjeshtri,thjeshtra, prindėrit (baba,nėna,njerku,njerka) .

(3) Bashkėshorti –ja qe lidhė martesė te re i humb te drejtat e parapara me kėtė ligj te
cilat i ka shfrytėzuar si anėtar i familjes se viktimės civile te luftės.

(4) Kur fėmijėt e viktimės civile te luftės pa pėrkujdesje prindėrore janė pėrfitues te pensionit familjar ketė te drejtė e realizojnė gjer ne moshėn 18 vjeēare pėrkatėsisht deri nė moshėn 26 vjeēare nėse janė nė shkollim tė rregullt.

(5)Baza e pensionit familjar civil tė luftės ėshtė 80 % nga paga minimale ne Kosovė .

(6) Anėtaret e familjes se viktimės civile te luftės , te marruar peng apo te zhdukur ne
periudhėn e luftės, prej 27.02.1998 gjer me 20.06.1999 i realizojnė te gjitha te drejtat,
te cilat ne kėtė ligj janė pėrcaktuar pėr anėtaret e familjes se viktimės civile te luftės
ne rast se identifikohet si i vrare apo i vdekur.

Neni 12

Te drejtat e invalidit civil te luftės


(1) Tė drejtėn nė pensionin invalidor civil tė luftės e realizon invalidi civil i luftės nė bazė tė dėmtimit trupor pėrkatėsisht shkallės sė invaliditetit prej 40 % deri 100 %.

(2) Baza e pensionit invalidor civil tė luftės ėshtė 70 % e pagės minimale nė Kosovė.

(3)Invalidi civil i luftės me dėmtim trupor gjegjėsisht me shkallė tė invaliditetit prej
70 % - 100 % i takon pensioni invalidor personal nė lartėsi 90 % nga baza.(4) Invalidi civil i luftės me dėmtim trupor me shkallė tė invaliditetit prej
40 % - 69 % i takon pensioni invalidor personal nė lartėsi 70 % nga baza.

(5) Invalidi civil i luftės me dėmtim trupor prej 40% deri 100% realizon pa pagese
shėrbimet shėndetėsore ne qendrat shėndetėsore publike ne Kosovė.

(6) Invalidi civil i luftės me dėmtim trupor prej 70% deri 100% lirohet nga tatimi dhe
doganat pėr importimin e mjeteve te adoptuara lidhur me paaftėsitė e tij.

Neni 13
Te drejtat ne pensionin invalidor familjar pas vdekjes se invalidit civil

(1) Tė drejtėn nė pensionin invalidor familjar pas vdekjes se invalidit civil e realizojnė
anėtaret e familjes se tij .

(2) Baza e pensionit invalidor familjar ėshtė 80 % nga shuma mujore e pensionit
invalidor tė paguar nė muajin e fundit.

(3) Bashkėshorti –ja qe lidh martės te re i humb te drejtat e parapara me kėtė ligj te cilat i
ka shfrytėzuar si anėtar i familjes se invalidit civil.

(4) Kur fėmijėt e invalidit civil pa pėrkujdesje prindėrore janė pėrfitues te pensionit familjare tė te drejtė e realizojnė gjer ne moshėn 18 vjeēare pėrkatėsisht deri nė
moshėn 26 vjeēare nėse janė nė shkollim tė rregullt.

(5)Tė drejtat tjera nga pensioni invalidor personal nuk barten nė pensionin invalidor familjar.

KREU IV

DISPOZITAT E POSAĒME

Neni 14

Aktet nėnligjore pėr zbatimin e Projekt-ligjit

(1) MPMS pėr zbatimin e drejt dhe efikas te kėtij Projekt-ligji ne afat prej 6 muajve nga data e hyrjes ne fuqi nxjerrė kėto akte nėnligjore:

1. Pėr formėn dhe proceduarat e aplikimit pėr realizimin e te drejtave ,
2.Pėr punėn dhe pėrbėrjen e komisionit mjekėsor te cilėt pėrcaktojnė shkallen e
dėmtimit trupor te invalidėve dhe
3.Aktin nėnligjor pėr kushtet dhe kriteret e aftėsimit dhe riaftėsimit profesional te
invalidėve.

(2) MSH pėr zbatimin e drejt dhe efikas te kėtij Projekt-ligji ne afat prej 6 muajve nga data e hyrjes ne fuqi nxjerrė kėto akte nėnligjore :

1. Pėr indikacionet dhe kunderindikacionet pėr rehabilitimin medicinal apo fizikal,
kohėzgjatjen, procedurėn dhe mėnyrėn e realizimit tė rehabilitimit,
2 .Pėr realizimin e shėrbimeve shėndetėsore pa kompensim ne qendrat shėndetėsore
publike

(3)MASHT pėr zbatimin e drejt dhe efikas te kėtij Projekt-ligji ne afat prej 6 muajve nga data e hyrjes ne fuqi nxjerrė kėto akte nėnligjore :

1. Pėr ndarjen e teksteve shkollore falas,
2. Pėr vendosje dhe lirim te pagesės ne konvikt.

(4)MTT pėr zbatimin e drejt dhe efikas te kėtij Projekt-ligji ne afat prej 6 muajve nga data e hyrjes ne fuqi nxjerrė kėto akte nėnligjore :

1.Pėr kompensimin e shpenzimeve te udhėtimit

(5) MAPH pėr zbatimin e drejt dhe efikas te kėtij Projekt-ligji ne afat prej 6 muajve nga data e hyrjes ne fuqi nxjerrė kėto akte nėnligjore :

1. Pėr pėrkujdesjen ne banim.

(6) MEM pėr zbatimin e drejte dhe efikas tė kėtij Projekt-ligji ne afatin prej 6 muajve nga dita e hyrjes ne fuqi nxjerr aktin nėnligjor :

1. Pėr rregullimin dhe pėrcaktimin e tarifės se lire dhe te reduktuar pėr konsumin e
energjisė elektrike ,

(7)MPMS ne bashkėpunim dhe komunikim me Ministritė e tjera tė Qeverise se Kosovės mund te nxjerr akte tjera nėnligjore pėr implementim te kėtij ligji.KREU V

NJOHJA E STATUSIT

Neni 15

Organet kompetente pėr njohjen e statusit

(1) Statusi i dėshmorit tė kombit, invalidit, veteranit, dhe pjesėtarit te zhdukur apo te internuar tė UĒK-sė, konstatohet nga Ministria e Punės dhe Mirėqeniesė Sociale ( Departamenti pėr Familjet e Dėshmorėve, Invalidėt e Luftės dhe Viktimat Civile) nė mbėshtetje tė dokumentacionit qė e lėshon SHP i TMK-sė nė bashkėpunim me shoqatat e dalura nga lufta te OVL te UĒK-sė , SHILL te UĒK-sė dhe SHFD te UĒK-sė, ne pėrputhje me dispozitat e kėtij ligji dhe akteve tjera nėnligjore .

(2) Statusi i viktimės civile dhe invalidit civil tė luftės, konstatohet nga Ministria e Punės dhe Mirėqeniesė Sociale ( Departamenti pėr Familjet e Dėshmorėve, Invalidėt e Luftės dhe Viktimat Civile) nė mbėshtetje tė dokumentacionit qė e lėshon organi kompetent i komunės nė pėrputhje me procedurat administrative, nė bazė tė kėrkesės sė anėtarit tė familjes.

(3) Statusi i tė internuarit nė kampet e armikut konstatohet nė procedurat administrative nė bazė te kėrkesė se te internuarit apo familjes se tij ne pėrputhje me ligjet e aplikueshme te vendit tone dhe konventat e luftės.

(4) Statusi i dėshmorit tė kombit i rėnė pėr lirinė e Kosovės konstatohet nga Ministria e Punės dhe Mirėqeniesė Sociale ( Departamenti pėr Familjet e Dėshmorėve, Invalidėt e Luftės dhe Viktimat Civile) nė mbėshtetje tė dokumentacionit qė e lėshon organi kompetent i komunės nė pėrputhje mė procedurat administrative, nė bazė tė kėrkesės sė anėtarit tė familjes.


KREU VI

PROCEDURAT PĖR REALIZIMIN E TĖ DREJTAVE

Neni 16

Vendimet dhe ankesat

(1)Te drejtat e pėrcaktuara me ketė ligj i realizojnė qytetaret e Kosovės dhe shtetasit e huaj te cilėt e kanė fituar statusin e kategorive pėrkatėse te pėrcaktuar me kėtė ligj .

(2)Parashtruesi i kėrkesės pėr realizimin e te drejtave nga ky ligj, duhet ta paraqes kėrkesėn ne zyrėn rajonale te Departamentit pėr familjet e dėshmorėve , invalidėt e luftės dhe viktimat civile .

(3) Njohjen e statusit dhe vendimin pėr realizimin e te drejtave, e nxjerr Departamenti pėr familjet e dėshmorėve , invalidėt e luftės dhe viktimat civile tė MPMS-sė .

(4) Parashtruesi i kėrkesės ne afatin prej 15 ditėsh mund te paraqes ankese kundėr vendimit te nxjerr ne shkallen e parė komisionit pėr ankesa ne shkallen e dyte .

(5) Parashtruesi i kėrkesės kundėr vendimit te organit te shkalles se dyte mund te filloi kontestin administrativ ne Gjykatėn Supreme te Kosovės ne afatin 30 ditėsh .

(6)Ministria e Punės dhe mirėqenies Sociale pėrkatėsisht Departamentit pėr familjet e dėshmoreve , invalidėt e luftės dhe viktimat civile, pėr rregullimin dhe avancimin e procedurave, ne pėrputhje me nenin 14 paragrafi 6 te kėtij ligji , mund te hartoj
dhe nxjerr akte te tjera nėnligjore.


KREU VII

DISPOZITAT NDĖSHKUESE

Neni 17

Shuma e gjobave

(1) Me gjobė nė tė holla prej 1.500 € deri 3.000 € do te gjobiten mė kundravajtje nėse nuk i zbatojnė dispozitat e kėtij Ligji:

1. Organi kompetent pėr zbatimin e kėtij Ligji dhe
2. Personat tjerė juridik te involvuar qė nuk i pėrmbahen dispozitave tė kėtij Ligji.

(2) Pėr kundravajtje nga paragrafi 1 i kėtij neni, gjobitet me tė holla prej 300 € deri 1000 €, personi pėrgjegjės i organit kompetent dhe eprori i kėtij organi .

(3) Ēdo person i cili me vetėdije, pėr realizimin e te drejtave nga ky ligj paraqet
deklarate te rreme apo prezanton dokumente te falsifikuara me qellim te realizimit te
skemave pensionale nga ky ligj do te gjobitet prej 200€ deri ne 500€.


KREU VIII

DISPOZITAT PERFUNDIMTARE DHE KALIMTARE

Neni 18

Detyrimet e Qeverisė

(1) Kėrkesat dhe procedurat pėr realizimin e te drejtave te pėrcaktuara ne kėtė ligj te cilat janė ne shqyrtim e sipėr, pas hyrjes ne fuqi te kėtij ligji do te rregullohen dhe pėrfundohen sipas dispozitave te kėtij ligji ,

(2) Obligohet Qeveria e Kosovės qe ne kohen sa me te shkurtėr te hartoje dhe procedoj pėr shqyrtim dhe miratim ne Kuvendin e Kosovės kėto ligje te veēanta :
1. Ligji mbi njohjen e Statusit te veēantė ,, Komandant Legjendar i UĒK-sė
“ ADEM JASHARIT “
2. Ligji pėr te burgosurit Politik ,
3. Ligji pėr veteranet e rezistencės
4. Ligji mbi njohjen e Statusit tė veēantė tė ,,FAMILJES JASHARAJ”,
5. Ligji pėr pėrcaktimin e lokacioneve pėr pėrmendore lapidare dhe varreza te
dėshmoreve ne periudhėn e luftės se UĒK-sė ,
6. Ligji pėr dekorata dhe mirėnjohje te dėshmoreve dhe luftėtareve te UĒK-sė ,
7. Ligji pėr dekorata dhe mirėnjohje te dėshmoreve dhe luftėtareve te lirisė se
Kosovės


Neni 19

Zbatimi i Ligjit

(1)Aktet dhe dispozitat e nxjerra nga organet kompetente tė ish-UĒK-sė dhe TMK-sė janė valide pėr zbatimin e kėtij ligji .

(2) Shfrytėzuesit e pensionit bazė, mund tė realizojnė tė gjitha te drejtat dhe benificionet e pėrcaktuara me ketė ligj, nėse i pėrmbushin kushtet dhe kriteret sipas dispozitave te kėtij Ligji .

(3) Pėrfituesit nga Ligji pėr Pensionet e personave me aftėsi tė kufizuar, nuk mund tė jenė shfrytėzues tė te drejtave nga ky Ligj.

(4) Tė drejtat e pėrcaktuara sipas kėtij ligji nuk parashkruhen (vjetėrsohen).

(5) Nė ditėn e hyrjes nė fuqi tė kėtij Ligji, pushon sė vepruari Rregullorja e UNMIK-ut nr 2000/66 e datės 21.12.2000 dhe ēdo dispozitė ligjore qė ėshtė nė kundėrshtim me kėtė Ligj.

Neni 20

Hyrja ne fuqi

Ky Ligj hyn nė fuqi pas miratimit nė Kuvendin e Kosovės dhe nėnshkrimit nga ana e PSSP

Sot e paska nenshkru pssp-ja paska bo mire shum...


akulli_gl
Mit Zitat antworten
  #5  
Vjetėr 03.05.2006, 01:08:00
mili2 mili2 ėshtė jashtė linje
me pervojė
 
Anetar prej: 07.07.2001
Postime: 1,089
Dėrgo mesazh me anė tė MSN tek mili2
Standard

Ma mire vone se kurr, u dasht te kalojne shtat vite per ta pranue kontributin e kesaj kategorive qe me se shumti i dhane Kosoves dhe luftes per liri!
E meta eshte se zbatim i ligjit do te filloj nga 1 Janari 2007.

Eshte turp per ato politikan e deputet qe ishin pengese (per shkak te interesave personale), per miratimin e ketij ligji qe ka vlere morale si ndaj Veteranve te luftes dhe familjet e tyre ashtu edhe ne syte e opinionit vendas dhe nderkombetar se edhe na dijm ti vlersojm kontributin qe kane dhene per lirin e Kosoves.

---------------------------------------------------


Me ligjin pėr Veteranėt e Luftės ne pranojmė kontributin qė kanė dhėnė ata pėr paqėn nė Kosovė Kėshtu ka deklaruar tė martėn nė Prishtinė, shefi i UNMIK-ut, Soren Jessen Petersen, pasi ka nėnshkruar Ligjin pėr familjet e dėshmorėve, invalidėt dhe veteranėt e luftės sė UĒK-sė, ku ishin tė pranishėm kryeministri, Agim Ēeku dhe pėrfaqėsues tė shoqatave tė dala nga lufta. “Me kėtė ligj ne pranojmė kontributin qė kanė dhėnė martirėt e luftės pėr paqe nė Kosovė”, tha Peterseni. Kryeministri Ēeku tha ani se ky ligji ėshtė dashur tė bėhet shumė mė herėt, ėshtė shumė i rėndėsishėm pasi tash e tutje kėto kategori do tė kenė mbrojtje institucionale.

Me kėtė ligj do tė ketė mbrojtje dhe pėrkujdesje institucionale pėr mė se 2 mijė e 300 familje tė dėshmorėve, 2 mijė e 500 invalidė dhe mbi 20 mijė veteranė tė luftės. Por mė e rėndėsishmja ėshtė se me kėtė ligj njihet kontributi qė kanė dhėnė kėto kategori pėr lirinė e Kosovės.

Shefi i UNMIK-ut Jessen Petersen tha se pėrmes kėtij ligji tashti shumė mė tepėr se sa nė tė kaluarėn do tė merret parasysh kontributi i tyre qė ta ndėrtojmė paqen nė Kosovė.

“Me kėtė ligj ne pėrfundimisht e pranojmė kontributin qė e kanė dhėnė martirėt dhe gjithashtu ne trajtojmė nevojat shoqėrore tė familjarėve tė tyre”, ka thėnė Petersen.

Kryeministri Agimi Ēeku, tha ani se ligji ėshtė dashur tė bėhet shumė mė herėt, ėshtė shumė i rėndėsishėm.

“Ėshtė njė ligj i cili e njeh kontributin e kėtyre kategorive pėr lirinė e Kosovės, dhe nė mėnyrė institucionale i rregullon tė drejtat e tyre, i rregullon obligimet e qeverisė, ministrisė ndaj kėtyre kategorive dhe mendoj qė me kėtė ligj ne jemi duke e kryer njė obligim edhe moral por edhe institucional”, ka thėnė kryeministri Ēeku.

Nė emėr tė tri shoqatave tė dala nga lufta foli Sherif Krasniqi, kryetar i Organizatės sė veteranėve tė luftės sė UĒK-sė.

“E falėnderojmė edhe kryeministrin edhe zotėri Petrsen qė mė nė fund e nėnshkruan ligjin. Mendojmė se kėto kategori e kanė merituar dhe meritojnė edhe shumė ēka. Ligji nuk ėshtė i pėrsosur por me shpresa qė nė tė ardhmen ne do ta pėrsosim, do ta bėjmė njė ligj i cili u pėrgjigjet plotėsisht kėtyre kategorive, ashtu siē e kanė nė vendet demokratike tė botės”, ka thėnė zotėri Krasniqi.

Implikimet buxhetore tė ligjit do tė fillojnė tė aplikohen nga 1 janari i viti 2007. Nga kjo datė ligji parasheh qė pėr ēdo familje tė dėshmorėve tė ndahen tė ardhura mujore nė vlerė 250 €, pėr invalidėt varėsisht nga shkalla e invaliditetit, mė e larta ėshtė 180 € nė muaj kurse pėr veteranėt do tė ketė pėrparėsi tė ndryshme nė shumė fusha.

/Xhevat Sopi/


Postuar mė: Sb Blue Sky &amp; Radio Kosova Staff me May 02, 06 | 4:24 pm
Mit Zitat antworten
  #6  
Vjetėr 03.05.2006, 04:24:00
Euro-Ferizaj Euro-Ferizaj ėshtė jashtė linje
me pervojė
 
Anetar prej: 05.04.2006
Postime: 121
Standard

moti u kan dasht mu nenshkru ky ligj po kush se
Mit Zitat antworten
  #7  
Vjetėr 03.05.2006, 18:26:00
Burimi35 Burimi35 ėshtė jashtė linje
me pervojė
 
Anetar prej: 28.02.2006
Postime: 2,160
Standard

<TABLE BORDER=0 ALIGN=CENTER WIDTH=85%><TR><TD><font class=postbody>Quote:</font><HR width=100% color=#333333 SIZE=1></TD></TR><TR><TD><FONT class=quote><BLOCKQUOTE>
akulli_gl afishoj me 2006-05-02 22:33 :
INSTITUCIONET E PĖRKOHSHME TĖ VETĖQEVERISJES
PROVISIONAL INSTITUTIONS OF SELF-GOVERNMENT
PRIVREMENE INSTITUCIJE SAMOUPRAVLANJA

QEVERIA E KOSOVĖS - GOVERNMENT OF KOSOVO - VLADA KOSOVA

MINISTRIA E PUNĖS DHE MIRĖQENIES SOCIALE
MINISTRY OF LABOUR AND SOCIAL WELFARE
MINISTARSTVO RADA I SOCIJALNE ZAŠTITE

PROJEKTLIGJI

PĖR STATUSIN DHE TE DREJTAT E FAMILJEVE TĖ DĖSHMORĖVE, INVALIDEVE E VETERANEVE TE UĒK-se DHE FAMILJEVE TE VIKTIMAVE CIVILE TE LUFTES

Prishtinė, Shtator 2005

PROJEKTLIGJI

PĖR STATUSIN DHE TE DREJTAT E FAMILJEVE TĖ DĖSHMORĖVE, INVALIDEVE E VETERANEVE TE UĒK-se DHE FAMILJEVE TE VIKTIMAVE CIVILE TE LUFTES

Kuvendi i Kosovės

Duke u bazuar ne nenin 9.1.26 (a) dhe nenin 9.3.2, tė Rregullores 2001/9 mbi Kornizėn Kushtetuese pėr Vetėqeverisje tė Pėrkohshme nė Kosovė ;

Duke pasur parasysh Rezolutėn e Kuvendit te Kosovės te nxjerrė mė datėn 15 Maj 2003, pėr Luftėn Ēlirimtare te Popullit te Kosovės pėr Liri dhe Pavarėsi;

Me qėllim tė rregullimit tė statusit tė familjes se dėshmorit, invalidit, veteranit, pjesėtarit tė Ushtrisė Ēlirimtare tė Kosovės dhe anėtarėve tė familjeve tė tyre si dhe kategorive te tjera, te pėrcaktuara me kėtė ligj;

Me qėllim tė pėrcaktimit te te drejtave dhe te sigurimit tė mbrojtjes sė posaēme, tė familjeve tė dėshmoreve, invalidėve, veteraneve, pjesėtareve, invalidėve tė vdekur, pjesėtarėve tė marrė pengė ose tė zhdukur te UĒK-sė, si dhe anėtareve tė familjeve te tyre,

Me qellim te sigurimit te njė kornize ligjore pėr njohjen dhe respektimin e statusit dhe te drejtave te bartėsve te luftės se fundit ne Kosove :

Miraton:

PROJEKTLIGJIN
PĖR STATUSIN DHE TE DREJTAT E FAMILJEVE TĖ DĖSHMORĖVE, INVALIDEVE E VETERANEVE TE UĒK-se DHE FAMILJEVE TE VIKTIMAVE CIVILE TE LUFTES

KREU I

DISPOZITAT THEMELORE

Neni 1

Fushėveprimi

Mė kėtė ligj, rregullohet dhe pėrcaktohet:

(1) Statusi i dėshmorėve , invalidėve, veteraneve te Ushtrisė Ēlirimtare te Kosovės (ne tekstin e mėtejmė UĒK) dhe anėtareve te familjeve te tyre, tė drejtat dhe benificionet e posaēme pėr anėtaret e familjeve te dėshmoreve, invalidėt, veteranet, invalidėt e vdekur, pjesėtareve te marr penge ose te zhdukur te UĒK-se dhe anėtarėve te familjeve te tyre , si dhe kushtet dhe procedurat pėr realizimin e kėtyre tė drejtave.

(2) Statusi dhe te drejtat e viktimave civile,invalidėve civil te luftės dhe familjeve te
marruarve peng dhe te zhdukurve te luftės.


Neni 2

Pėrkufizimet
Termat dhe shkurtesat e pėrdorura ne kėtė ligj, kanė kėtė kuptim dhe domethėnie :

(1)Dėshmor i Kombit ėshtė veterani i UĒK-sė qė:

1. Ka rene ne lufte kundėr okupatorit nga 30 dhjetor 1991 deri me 19 shtator 1999

2.Ėshtė plagosur nga forcat e armikut dhe ka vdekur brenda 1 viti nga dita e plagosjes
mė sė voni 1 vit pas datės 19 shtator 1999.
3.Ka vdekur nga sėmundja si pasoj e Luftės pėr ēlirimin e Kosovės me se voni 1 vit
pas 19 shtator 1999
4.Si shtetas i huaj ėshtė vrare si veteran i UĒK-sė.

(2)Dėshmor i Kombit ėshtė atdhetari qe ka vepruar pėr ēėshtjen kombėtare individualisht ose i organizuar ne grup i cili ėshtė vrare ne forma te ndryshme apo ka rene ne lufte kundėr okupatorit ne te gjitha periudhat e luftės pėr liri.

(3)Invalid i UĒK-sė ėshtė luftėtari i UĒK-sė, organizmi i tė cilit ėshtė dėmtuar sė paku
10%, pėr shkak tė plagės, apo sėmundjes qė ka pėsuar nė luftė pėr ēlirimin e Kosovės, apo
si i internuar (i burgosur) nė burgjet apo kampet e armikut; si dhe shtetasi i huaj si
veteran i UĒK-se .


(4)Invalid civil i luftės ėshtė personi ,organizmi i tė cilit ėshtė dėmtuar sė paku 40 % si
pasojė e plagės apo lėndimit te shkaktuar gjate luftės ne Kosove prej 27.02.1998 deri me
20.06.1999, si dhe personat organizmi i te cilėve ėshtė dėmtuar mbi 40% si pasoj e
mjeteve shpėrthyese te mbetura pas pėrfundimit te luftės.

(5) Veteran i UĒK-sė, ėshtė qytetari i Kosovės dhe shtetasi i huaj i cili ėshtė radhit ne
radhėt e UĒK-sė, dhe ėshtė regjistruar si ushtarė nga komandat (shtabet e zonave
operative te UĒK-sė ,pėrkatėsisht SHP te UĒK-sė, brenda periudhės 30.11.1991 deri me
20.06.1999.

(6) Viktimė civile e luftės, konsiderohet personi i cili ka vdekė nga pasojat e luftės nė Kosovė, prej 27.02.1998 gjer mė 20.06.1999, si dhe personat tė cilėt janė konsideruar tė zhdukur, por nė ndėrkohė janė identifikuar si tė vrarė apo tė vdekur.

(7) Peng i luftės konsiderohet veterani i UĒK-sė i cili gjatė luftės ēlirimtare tė Kosovės
ėshtė arrestuar dhe internuar nė kampet e armikut sė paku 3 ditė (72 orė)

(8)Peng civil i luftės konsiderohet personi civil i cili gjate luftės ėshtė arrestuar dhe internuar nė kampet e armikut sė paku 3 ditė (72 orė).

(9) Ushtar i zhdukur(i pagjetur)i UĒK-sė, ėshtė veterani i UĒK-sė, fati i tė cilit ende nuk ėshtė zbardhur.

(10) Person civil i zhdukur (I pagjetur), konsiderohet personi civil i cili ėshtė zhdukur nė periudhėn e luftės, fati i tė cilit ende nuk ėshtė zbardhur.

(11)Anėtar tė familjes nė kuptim tė kėtij ligji janė: bashkėshorti, bashkėshortja, fėmijėt, fėmijėt jashtėmartesor, fėmijėt e adoptuar (birėsuar),thjeshtri, thjeshtra, prindėrit , njerku, njerka, si dhe bashkėshorti, bashkėshortja jashtėmartesorė qė ka jetuar mė tė nė bashkėsinė familjare sė paku njė vit.

(12) UĒK- Ushtria Ēlirimtare e Kosovės,

(13) OVL- Organizata e veteraneve te luftės se UĒK-sė,

(14) SHILL-Shoqata e Invalidėve te luftės se UĒK-sė,

(15) SHFD- Shoqata e Familjeve te dėshmoreve te UĒK-sė,

(16) MPMS- Ministria e Punės dhe Mirėqenies Sociale,

(17)DFDIL-Departamenti i Familjeve te Dėshmoreve dhe Invalidėve te Luftės seUĒK-sė

(18) TMK- Trupat Mbrojtėse te Kosovės,

(19) SHP- Shtabi i Pėrgjithshėm,

(20) MSH – Ministria e Shėndetėsisė,

(21) MASHT- Ministria e Arsimit Shkencės dhe Teknologjisė,

(22) MTT- Ministria e Transportit dhe Telekomunikacionit,

(23) MMPH- Ministria e Mjedisit dhe Planifikimit Hapėsinor .

(24) MEM- Ministria e Energjetikes dhe Minierave.KREU II
`
TĖ DREJTAT E PĖRCAKTUARA ME KĖTĖ LIGJ

Neni 3

E drejta ne pension dhe benificione te ndryshme

Te drejtat ne pension dhe benificione te ndryshme , pėrfitueseve do t’iu ofrojnė mbėshtetje financiare dhe benificione te veēanta, ne pėrputhje me kushtet dhe kriteret e pėrcaktuara ne kėtė ligj.

Neni 4

Format e pensioneve

(1) Pensionet e pėrcaktuara ne kėtė ligj janė :

1. Pensioni familjar te cilin e realizon familja e dėshmorit dhe familja e viktimės
civile, ne pėrputhje me kushtet dhe kriteret te pėrcaktuara ne kėtė ligj .

2. Pensioni invalidor personal te cilin e realizon invalidi i UĒK-sė dhe invalidi
civili i luftės , ne pėrputhje me kushtet dhe kriteret te pėrcaktuara ne kėtė ligj,

3. Pensioni invalidor familjar te cilin e realizon familja pas vdekjes se invalidit , ne
pėrputhje me kushtet dhe kriteret te pėrcaktuara ne kėtė ligj.


Neni 5

Benificionet e veēanta

(1) Kategoritė e pėrfshira ne kėtė Ligj te cilėt janė objekt shqyrtimi dhe rregullimi
varėsisht nga statusi dhe kriteret e pėrcaktuara, janė edhe pėrfitues te benificioneve te
ndryshme .

(2) Benificionet e ndryshme pėr pėrfituesit e te drejtave te pėrcaktuara me kėtė ligj janė:

1. Shtesa pėr pėrkujdesje dhe ndihmė nga personi tjetėr ėshtė e drejtė tė
cilėn e realizon invalidi i UĒK me shkallė tė invaliditetit me 81% - 100%.

2. Rehabilitimi mjekėsor apo fizikal ėshtė e drejtė qė e realizojnė te gjithė invalidėt e
UĒK-sė, mė prioritet sipas shkallės se invaliditetit.

3. Shėrbimet shėndetėsore primare janė e drejt te cilėn e realizojnė pa kompensim
ne institucionet shėndetėsore publike, tė gjitha familjet e dėshmorėve , invalidėt e
UĒK-sė dhe veteranet e UĒK-sė .

4. Shėrbimet shėndetėsore sekondare dhe terciare janė e drejte te cilėn e realizojnė
pa kompensim familjet e dėshmorėve dhe Invalidėt e luftės me shkalle te invaliditetit
mbi 41% .

5. Shėrbimet shėndetėsore jashtė vendit , janė e drejte te cilėn e realizojnė pa
kompensim tė gjithė invalidėt e UĒK-se, ne qoftes ėshtė ne pyetje sėmundja e cila
nuk mund te shėrohet ne vendin tone.

6. Riaftesimi Profesional ėshtė e drejtė te cilin e realizon Invalidi i UĒK-sė, i cili ėshtė
pjesėrisht i aftė pėr punė, duke pėrfshirė edhe aftėsimin pėr kryerjen e punėve pėr tė
cilat kėrkohet pėrgatitje profesionale mė e madhe se ajo tė cilėn e ka pasur, pa marrė
parasysh se a i sigurohet punėsim pas riaftėsimit profesional,

7. Kompensimi Ortopedik ėshtė e drejtė nė kompensim tė plotė tė mjeteve ortopedike
pėr invalidėt e UĒK-sė, tė cilėve u ėshtė dėmtuar organizmi nga plagosja apo
sėmundja e shkaktuar nga amputimi i ekstremiteteve, por edhe ata qė kanė pėsuar
dėmtim tė rėndė tė ekstremiteteve apo humbjes sė tėrėsishme tė pamurit.

8. Pėrparėsia nė punėsim nė organet e Shėrbimit Civil te Kosovės tė nivelit qendror
dhe lokal, nė kushte tė njėjta ėshtė e drejtė tė cilėn e realizojnė kategoritė e
pėrcaktuara sipas kėtij Ligji,

9. Lehtėsimet tatimore dhe doganore janė te drejta tė cilat i realizojnė:

1. Bashkėshorti-ja apo prindėrit kur dėshmori ka qene i pamartuar dhe invalidėt
e UĒK-sė prej grupit II deri nė grupin e VII me rastin e importimit te automobilit
njėherė ne pese (5) vite ,

2. Invalidėt e luftės se UĒK-sė me shkalle te invaliditetit 100%,me rastin e importimit
tė automobilit personal njėherė ne shtate vite te cilin e dhuron Qeveria e Kosovės .

3. Familja e dėshmorit, invalidėt e luftės dhe veteranet e UĒK-sė me rastin e
importimit te pajisjeve teknike pėr ushtrimin e veprimtarisė ekonomike apo
profesionale te pavarur ne ekonomitė familjare , kjo e drejte mund te
realizohet vetėm 1 here .
10. Tarifa e lire dhe e reduktuar e konsumit te energjisė elektrike ėshtė e drejte te
cilėn e realizojnė familjet e dėshmoreve , invalidėt e UĒK-sė dhe familjet e
viktimave civile te luftės

11. Lirimi nga tatimi ne pronė ėshtė e drejte qe e realizojnė familjet e dėshmorėve , invalidėt e luftės e veteranet e UĒK-sė dhe familjet e viktimave civile ,

12. Stazhi i dyfishtė ėshtė e drejte te cilėn e realizojnė veteranet e UĒK-sė , si te papunėsuar apo te punėsuar , pėr kohen e kaluar ne lufte.

13. Pėrkujdesja pėr banim ėshtė e drejte te cilėn e realizojnė familjet e dėshmoreve dhe
invalidėt e UĒK-sė, pėr te cilėt Qeveria e Kosovės do te siguroj strehim familjar pėrmes ndėrtimit te objekteve kolektive te banimit. Prioritet pėr realizimin e kėsaj te drejte do te kenė familjet e dėshmoreve dhe invalidėt e UĒK-sė te cilėt nuk e kanė te zgjidhur strehimin familjar .

14. Pėrparėsia ne regjistrim ne institucione arsimore ėshtė e drejte te cilėt e realizojnė
personat qe regjistrohen ne shkollat e mesme te larta dhe fakultete me kusht qe te kalojnė pragun e poenėve ne provime pranues.

15.Shpenzimet e varrimit, te transportit dhe nderimet ushtarake, janė ato shpenzime dhe aktet ceremoniale mortore te cilat i kompenson MPMS-ja , pas vdekjes se luftėtarit te UĒK-sė a po pas proceduarave te ekshumacionit dhe identifikimit te ushtarit te zhdukur te UĒK-sė

KREU III

REALIZIMI I TE DREJTAVE

Neni 6

Te drejtat e familjeve te dėshmoreve te UĒK-sė

(1) Anėtaret e Familjes se dėshmorit te UĒK-se sipas kushteve dhe kritereve te
pėrcaktuara ne kėtė ligj, realizojnė kėto te drejta:
1. Pensionin familjar,
2. Perparesin ne punėsim ne kushte te barabarta
3. Lehtėsimet tatimore dhe doganore,
4. Perparesit ne regjistrim ne institucione arsimore ,
5. Bursat pėr shkollim,
6. Perparesin ne vendosjen ne konvikte,
7. Tekste shkollore falas pėr arsimin fillore dhe te mesėm,
8. Pėrkujdesjen e banimit,
9. Tarifėn e lirė dhe te reduktuar te konsumit te energjisė elektrike
10. Lirimin nga pagesa e taksave gjyqėsore,administrative dhe publike,
11. Lirimin nga tatimi ne pronė
12. Pėrkujdesjen shėndetėsore falas ne institucione publike,
13. Pėrparėsi vendosjeje ne shtėpitė e personave te moshuar.

(2) Kėto te drejta i realizojnė edhe te gjitha familjet e dėshmoreve te kombit tė renė ne
forma te ndryshme nė te gjitha periudhat e luftės pėr liri .

(3) Bashkėshorti –ja qe lidhė martės te re i humb te drejtat e parapara me ketė ligj te cilat i ka shfrytėzuar si anėtar i familjes se dėshmorit .

(4) Kur fėmijėt e dėshmorit pa pėrkujdesje prindėrore janė pėrfitues te pensionit familjar
ketė te drejtė e realizojnė gjer ne moshėn 18 vjeēare pėrkatėsisht deri nė moshėn 26
vjeēare nėse janė nė shkollim tė rregullt.

(5) Anėtaret e familjes se veteranit te UĒK-se te marruar peng apo te zhdukur i realizojnė te gjitha te drejtat , te cilat ne ketė ligj janė te parapara pėr anėtaret e familjes se dėshmorit te UĒK-sė, ne rast se ėshtė i identifikuar si i vrarė apo vdekur .

(6)Baza e pensionit familjar pėr familjen e dėshmorit ėshtė180 % nga paga minimale e realizuar nė Kosovė .

(7) Baza e pensionit familjar pėr familjen e cila i ka dhėnė Kosovės 2 dėshmorė rritet pėr
20 %

(8)Baza e pensionit familjar pėr familjen e cila i ka dhėnė Kosovės 3 dėshmorė rritet pėr
30 %

(9)Baza e pensionit familjar pėr familjen e cila i ka dhėnė Kosovės 4 dėshmorė rritet pėr
40 %

(10)Baza e pensionit familjar pėr familjen e cila i ka dhėnė Kosovės mė shumė se
4 dėshmorė rritet pėr 50 %,

(11) Pėrfitueseve te cilėve iu ėshtė njohur e drejta ne pension familjar sipas kėtij Ligji, e
pėrjashtojnė te drejtėn e pėrfitimit te familjes nga skema e ndihmės sociale ,

Neni 7

Te drejtat e invalidėve te UĒK-sė

(1) Invalidėt e UĒK-se sipas kushteve dhe kritereve te pėrcaktuar ne ketė
ligj realizojnė kėto te drejta:

1. Pensionin invalidor personal,
2. Shtesa pėr pėrkujdesje dhe ndihme personit tjetėr,
3. Kompensimi ortopedik,
4. Pėrkujdesjen shėndetėsore primare, sekondare dhe terciare pa kompensim ne institucionet shėndetėsore publike,
5. Rehabilitim shėndetėsor dhe fizikal ,
6. Riaftėsimi Professional,
7. Pėrparėsi ne punėsim ne kushte te barabarta ,
8. Lehtėsime tatimor dhe doganore,
9. Pėrparėsi pėr regjistrim ne institucione arsimore,
10. Bursė pėr shkollim,
11. Pėrparėsi ne vendosje ne konvikte,
12. Tekste shkollore falas pėr arsimin fillor dhe te mesėm pėr fėmijėt e invalidit ,
13. Pėrkujdesje ne banim,
14. Lirim nga taksa gjyqėsor, administrative dhe publike,
15. Tarifėn e lire dhe te reduktuar te konsumit te energjisė elektrike
16. Lirimin nga tatimi ne pronė,
17. Pėrparėsi vendosej ne shtėpi te personave te moshuar ,
18. Pėrshtatjen e ambientit pėr lėvizje te mjeteve ortopedike pa pengesa ne hyrje te shtėpisė –banesės ,
19. Shpenzimet e varrimit krahas ofrimit te nderimeve ushtarake,


Neni 8

Invalidėt e UĒK-sė sipas shkalles se invaliditetit

(1) Me qėllim tė realizimit tė tė drejtave tė pėrcaktuara mė kėtė ligj, sipas shkalles se invaliditeti ,invalidėt e UĒK-sė radhiten nė nėntė grupe, sipas pėrqindjes sė pėrcaktuar tė dėmtimit trupor:

1. Grupi I – invalidėt me 91 deri 100% tė dėmtimit trupor, tė cilėve pėr jetė tė rregullt u nevojitet pėrkujdesja dhe ndihma e personit tjetėr,
2. Grupi II– invalidėt me 81 deri 90 % tė dėmtimit trupor,
3. Grupi III- invalidėt me 71% deri 80% te dėmtimit trupor ,
4. Grupi IV- invalidėt me 61 deri 70% tė dėmtimit trupor,
5. Grupi V- invalidėt me 51 deri 60% tė dėmtimit trupor,
6. Grupi VI- invalidėt me 41 deri 50% tė dėmtimit trupor,
7. Grupi VII- invalidėt me 31 deri 40% tė dėmtimit trupor,
8. Grupi VIII- invalidėt me 20 deri 30% te dėmtimit trupor ,
9. Grupi IX- invalidėt me 10 deri 19% te dėmtimit trupor .

(2)Vlerėsimin pėr shkallen e invaliditetit sipas paragrafit 1 tė kėtij neni, e jep Komisioni i mjekėve nė shkallė tė pare dhe shkallen e dyte pranė Departamentit te Familjeve te
Dėshmoreve, Invalidėve te luftės ,dhe Viktimave Civile pranė MPMS-sė.

(3) Baza e pensionit invalidor personal ėshtė 140 % e pagės minimale tė realizuar nė
Kosovė.

(4) Invalidi i UĒK-sė me dėmtim trupor pėrkatėsisht me shkallė tė invaliditetit prej 91 % - 100 % e realizon pensionin invalidor personal nė lartėsi 100 % nga baza e pensionit .


(5) Invalidi i UĒK-sė me dėmtim trupor pėrkatėsisht me shkallė tė invaliditetit prej
81 % - 90 % e realizon pensionin invalidor personal nė lartėsi 90 % nga baza e pensionit.

(6) Invalidi i UĒK-sė me dėmtim trupor pėrkatėsisht me shkallė tė invaliditetit prej
71 % - 80 % e realizon pensioni invalidor personal nė lartėsi 80 % nga baza e pensionit.

(7) Invalidi i UĒK-sė me dėmtim trupor pėrkatėsisht me shkallė tė invaliditetit prej 61 % - 70 % e realizon pensioni invalidor personal nė lartėsi 70 % nga baza.

(8) Invalidi i UĒK-sė me dėmtim trupor pėrkatėsisht me shkallė tė invaliditetit prej
51 % - 60 % e realizon pensioni invalidor personal nė lartėsi 60 % nga baza.

(9) Invalidi i UĒK-sė me dėmtim trupor pėrkatėsisht me shkallė tė invaliditetit prej
41 % - 50 % e realizon pensioni invalidor personal nė lartėsi 50 % nga baza.

(10) Invalidi i UĒK-sė me dėmtim trupor pėrkatėsisht me shkallė tė invaliditetit prej
31 % - 40 % e realizon pensioni invalidor personal nė lartėsi 40 % nga baza.

(11)Invalidi i UĒK-sė me dėmtim trupor pėrkatėsisht me shkallė tė invaliditetit prej
20 % - 30 % e realizon pensioni invalidor personal nė lartėsi 30 % nga baza.

(12) Invalidi i UĒK-sė prej 10 deri 19 % nuk e gėzon pensionin invalidor personal,

(13) Invalidi i UĒK-sė me dėmtim trupor pėrkatėsisht me shkallė tė invaliditetit prej
91 % - 100 % ka tė drejtė nė shtesė pėr ndihmė dhe kujdes nga personi tjetėr, nė lartėsi
prej 30 % tė bazės sė pensionit invalidor personal.

(14) Nėse familja e shfrytėzuesit tė pensionit invalidor personal ėshtė edhe shfrytėzuese
e pensionit familjar, atėherė shfrytėzimi i tė drejtės sė parė nuk e pėrjashton mundėsinė e shfrytėzimit tė sė drejtės tjetėr.

(15) pėrfitueseve te cilėve iu ehte njohur e drejta ne pension invalidor sipas kėtij ligji nuk e pėrjashtojnė te drejtėn e anėtareve te tjerė te familjes pėr pėrfitim nga skema e ndihmės sociale .


Neni 9
Te drejtat ne pensionin invalidor familjar pas vdekjes se invalidit te UĒK-sė

(1) Pas vdekjes se invalidit te UĒK-sė, tė drejtėn nė pensionin invalidor familjar e
realizojnė anėtaret e familjes se tij.

(2) Baza e pensionit invalidor familjar ėshtė 80 % nga shuma mujore e pensionit invalidor tė paguar nė muajin e fundit.

(3) Bashkėshorti –ja qe lidh martesė te re i humb te drejtat e parapara me kėtė ligj te cilat i
ka shfrytėzuar si anėtar i familjes se invalidit te UĒK-sė.

(4) Kur fėmijėt e invalidit tė UĒK-sė pa pėrkujdesje prindėrore janė pėrfitues te pensionit familjar ketė te drejtė e realizojnė gjer ne moshėn 18 vjeēare pėrkatėsisht deri nė moshėn 26 vjeēare nėse janė nė shkollim tė rregullt.

(5) Tė drejtat tjera nga pensioni invalidor personal nuk barten nė pensionin invalidor familjar.

Neni 10

Tė drejtat e veteraneve te UĒK-ės

(1) Veteranet e UĒK-ės sipas kushteve dhe kritereve te pėrcaktuara ne kėtė ligj realizojnė kėto te drejta :

1. Stazh tė dyfishtė,
2. Pėrkujdesjen shėndetėsore primare pa kompensim ne institucionet
publike shėndetėsore,
3. Pėrparėsi nė punėsim me kushte te barabarta ,
4. Pėrparėsi nė regjistrim nė institucionet arsimore,
5. Bursė pėr shkollim,
6. Lirimin nga tatimi ne pronė
7. Pėrparėsi tė vendosjes dhe lirim nga pagesa nė konvikt,
8. Shpenzimet e varrimit krahas ofrimit te nderimeve ushtarake.

(2) Te drejtat e pėrcaktuara nga pika 2 gjer ne piken 7 te kėtij neni i realizojnė edhe anėtaret e familjeve te Veteraneve te UĒK-sė ,

(3) Veteranet e UĒK-sė pėr angazhimet e tyre Ēlirimtare ne luftėn e UĒK-se kundėr forcave te okupatorit gezojne imunitet konforme ligjve te aplikueshme te vendit tone dhe konventave ndėrkombėtare ,

(4)Personat tė cilėt kanė qenė tė organizuar si veteranė tė UĒK -sė,tė cilėt para datės 20
qershor 1999, kanė lėshuar radhėt e UĒK -sė, pa urdhėr tė Komandės kompetente tė
UĒK-sė, nuk mund tė realizojnė asnjė tė drejtė apo tė kenė status sipas dispozitave tė
kėtij Ligji.


Neni 11

Te drejtat e anėtareve te familjes se viktimės civile te luftės

(1) Anėtaret e familjes se viktimės civile te luftės , sipas kushteve dhe kritereve te pėrcaktuara ne ketė ligj realizojnė kėto te drejta :

1. Pensionin familjar civil te luftės
2. Pėrkujdesjen shėndetėsore primare pa kompensim
ne institucionet shėndetėsore Publike,
3. Lirimin nga tatimi ne prone dhe
4. Tarifėn e lire dhe te reduktuar te konsumit te energjisė elektrike

(2) Shfrytėzues tė pensionit sipas radhės janė: bashkėshorti-ja, fėmijėt, fėmijėt jashtėmartesor, fėmijėt e adoptuar (birėsuar) , thjeshtri,thjeshtra, prindėrit (baba,nėna,njerku,njerka) .

(3) Bashkėshorti –ja qe lidhė martesė te re i humb te drejtat e parapara me kėtė ligj te
cilat i ka shfrytėzuar si anėtar i familjes se viktimės civile te luftės.

(4) Kur fėmijėt e viktimės civile te luftės pa pėrkujdesje prindėrore janė pėrfitues te pensionit familjar ketė te drejtė e realizojnė gjer ne moshėn 18 vjeēare pėrkatėsisht deri nė moshėn 26 vjeēare nėse janė nė shkollim tė rregullt.

(5)Baza e pensionit familjar civil tė luftės ėshtė 80 % nga paga minimale ne Kosovė .

(6) Anėtaret e familjes se viktimės civile te luftės , te marruar peng apo te zhdukur ne
periudhėn e luftės, prej 27.02.1998 gjer me 20.06.1999 i realizojnė te gjitha te drejtat,
te cilat ne kėtė ligj janė pėrcaktuar pėr anėtaret e familjes se viktimės civile te luftės
ne rast se identifikohet si i vrare apo i vdekur.

Neni 12

Te drejtat e invalidit civil te luftės


(1) Tė drejtėn nė pensionin invalidor civil tė luftės e realizon invalidi civil i luftės nė bazė tė dėmtimit trupor pėrkatėsisht shkallės sė invaliditetit prej 40 % deri 100 %.

(2) Baza e pensionit invalidor civil tė luftės ėshtė 70 % e pagės minimale nė Kosovė.

(3)Invalidi civil i luftės me dėmtim trupor gjegjėsisht me shkallė tė invaliditetit prej
70 % - 100 % i takon pensioni invalidor personal nė lartėsi 90 % nga baza.(4) Invalidi civil i luftės me dėmtim trupor me shkallė tė invaliditetit prej
40 % - 69 % i takon pensioni invalidor personal nė lartėsi 70 % nga baza.

(5) Invalidi civil i luftės me dėmtim trupor prej 40% deri 100% realizon pa pagese
shėrbimet shėndetėsore ne qendrat shėndetėsore publike ne Kosovė.

(6) Invalidi civil i luftės me dėmtim trupor prej 70% deri 100% lirohet nga tatimi dhe
doganat pėr importimin e mjeteve te adoptuara lidhur me paaftėsitė e tij.

Neni 13
Te drejtat ne pensionin invalidor familjar pas vdekjes se invalidit civil

(1) Tė drejtėn nė pensionin invalidor familjar pas vdekjes se invalidit civil e realizojnė
anėtaret e familjes se tij .

(2) Baza e pensionit invalidor familjar ėshtė 80 % nga shuma mujore e pensionit
invalidor tė paguar nė muajin e fundit.

(3) Bashkėshorti –ja qe lidh martės te re i humb te drejtat e parapara me kėtė ligj te cilat i
ka shfrytėzuar si anėtar i familjes se invalidit civil.

(4) Kur fėmijėt e invalidit civil pa pėrkujdesje prindėrore janė pėrfitues te pensionit familjare tė te drejtė e realizojnė gjer ne moshėn 18 vjeēare pėrkatėsisht deri nė
moshėn 26 vjeēare nėse janė nė shkollim tė rregullt.

(5)Tė drejtat tjera nga pensioni invalidor personal nuk barten nė pensionin invalidor familjar.

KREU IV

DISPOZITAT E POSAĒME

Neni 14

Aktet nėnligjore pėr zbatimin e Projekt-ligjit

(1) MPMS pėr zbatimin e drejt dhe efikas te kėtij Projekt-ligji ne afat prej 6 muajve nga data e hyrjes ne fuqi nxjerrė kėto akte nėnligjore:

1. Pėr formėn dhe proceduarat e aplikimit pėr realizimin e te drejtave ,
2.Pėr punėn dhe pėrbėrjen e komisionit mjekėsor te cilėt pėrcaktojnė shkallen e
dėmtimit trupor te invalidėve dhe
3.Aktin nėnligjor pėr kushtet dhe kriteret e aftėsimit dhe riaftėsimit profesional te
invalidėve.

(2) MSH pėr zbatimin e drejt dhe efikas te kėtij Projekt-ligji ne afat prej 6 muajve nga data e hyrjes ne fuqi nxjerrė kėto akte nėnligjore :

1. Pėr indikacionet dhe kunderindikacionet pėr rehabilitimin medicinal apo fizikal,
kohėzgjatjen, procedurėn dhe mėnyrėn e realizimit tė rehabilitimit,
2 .Pėr realizimin e shėrbimeve shėndetėsore pa kompensim ne qendrat shėndetėsore
publike

(3)MASHT pėr zbatimin e drejt dhe efikas te kėtij Projekt-ligji ne afat prej 6 muajve nga data e hyrjes ne fuqi nxjerrė kėto akte nėnligjore :

1. Pėr ndarjen e teksteve shkollore falas,
2. Pėr vendosje dhe lirim te pagesės ne konvikt.

(4)MTT pėr zbatimin e drejt dhe efikas te kėtij Projekt-ligji ne afat prej 6 muajve nga data e hyrjes ne fuqi nxjerrė kėto akte nėnligjore :

1.Pėr kompensimin e shpenzimeve te udhėtimit

(5) MAPH pėr zbatimin e drejt dhe efikas te kėtij Projekt-ligji ne afat prej 6 muajve nga data e hyrjes ne fuqi nxjerrė kėto akte nėnligjore :

1. Pėr pėrkujdesjen ne banim.

(6) MEM pėr zbatimin e drejte dhe efikas tė kėtij Projekt-ligji ne afatin prej 6 muajve nga dita e hyrjes ne fuqi nxjerr aktin nėnligjor :

1. Pėr rregullimin dhe pėrcaktimin e tarifės se lire dhe te reduktuar pėr konsumin e
energjisė elektrike ,

(7)MPMS ne bashkėpunim dhe komunikim me Ministritė e tjera tė Qeverise se Kosovės mund te nxjerr akte tjera nėnligjore pėr implementim te kėtij ligji.KREU V

NJOHJA E STATUSIT

Neni 15

Organet kompetente pėr njohjen e statusit

(1) Statusi i dėshmorit tė kombit, invalidit, veteranit, dhe pjesėtarit te zhdukur apo te internuar tė UĒK-sė, konstatohet nga Ministria e Punės dhe Mirėqeniesė Sociale ( Departamenti pėr Familjet e Dėshmorėve, Invalidėt e Luftės dhe Viktimat Civile) nė mbėshtetje tė dokumentacionit qė e lėshon SHP i TMK-sė nė bashkėpunim me shoqatat e dalura nga lufta te OVL te UĒK-sė , SHILL te UĒK-sė dhe SHFD te UĒK-sė, ne pėrputhje me dispozitat e kėtij ligji dhe akteve tjera nėnligjore .

(2) Statusi i viktimės civile dhe invalidit civil tė luftės, konstatohet nga Ministria e Punės dhe Mirėqeniesė Sociale ( Departamenti pėr Familjet e Dėshmorėve, Invalidėt e Luftės dhe Viktimat Civile) nė mbėshtetje tė dokumentacionit qė e lėshon organi kompetent i komunės nė pėrputhje me procedurat administrative, nė bazė tė kėrkesės sė anėtarit tė familjes.

(3) Statusi i tė internuarit nė kampet e armikut konstatohet nė procedurat administrative nė bazė te kėrkesė se te internuarit apo familjes se tij ne pėrputhje me ligjet e aplikueshme te vendit tone dhe konventat e luftės.

(4) Statusi i dėshmorit tė kombit i rėnė pėr lirinė e Kosovės konstatohet nga Ministria e Punės dhe Mirėqeniesė Sociale ( Departamenti pėr Familjet e Dėshmorėve, Invalidėt e Luftės dhe Viktimat Civile) nė mbėshtetje tė dokumentacionit qė e lėshon organi kompetent i komunės nė pėrputhje mė procedurat administrative, nė bazė tė kėrkesės sė anėtarit tė familjes.


KREU VI

PROCEDURAT PĖR REALIZIMIN E TĖ DREJTAVE

Neni 16

Vendimet dhe ankesat

(1)Te drejtat e pėrcaktuara me ketė ligj i realizojnė qytetaret e Kosovės dhe shtetasit e huaj te cilėt e kanė fituar statusin e kategorive pėrkatėse te pėrcaktuar me kėtė ligj .

(2)Parashtruesi i kėrkesės pėr realizimin e te drejtave nga ky ligj, duhet ta paraqes kėrkesėn ne zyrėn rajonale te Departamentit pėr familjet e dėshmorėve , invalidėt e luftės dhe viktimat civile .

(3) Njohjen e statusit dhe vendimin pėr realizimin e te drejtave, e nxjerr Departamenti pėr familjet e dėshmorėve , invalidėt e luftės dhe viktimat civile tė MPMS-sė .

(4) Parashtruesi i kėrkesės ne afatin prej 15 ditėsh mund te paraqes ankese kundėr vendimit te nxjerr ne shkallen e parė komisionit pėr ankesa ne shkallen e dyte .

(5) Parashtruesi i kėrkesės kundėr vendimit te organit te shkalles se dyte mund te filloi kontestin administrativ ne Gjykatėn Supreme te Kosovės ne afatin 30 ditėsh .

(6)Ministria e Punės dhe mirėqenies Sociale pėrkatėsisht Departamentit pėr familjet e dėshmoreve , invalidėt e luftės dhe viktimat civile, pėr rregullimin dhe avancimin e procedurave, ne pėrputhje me nenin 14 paragrafi 6 te kėtij ligji , mund te hartoj
dhe nxjerr akte te tjera nėnligjore.


KREU VII

DISPOZITAT NDĖSHKUESE

Neni 17

Shuma e gjobave

(1) Me gjobė nė tė holla prej 1.500 € deri 3.000 € do te gjobiten mė kundravajtje nėse nuk i zbatojnė dispozitat e kėtij Ligji:

1. Organi kompetent pėr zbatimin e kėtij Ligji dhe
2. Personat tjerė juridik te involvuar qė nuk i pėrmbahen dispozitave tė kėtij Ligji.

(2) Pėr kundravajtje nga paragrafi 1 i kėtij neni, gjobitet me tė holla prej 300 € deri 1000 €, personi pėrgjegjės i organit kompetent dhe eprori i kėtij organi .

(3) Ēdo person i cili me vetėdije, pėr realizimin e te drejtave nga ky ligj paraqet
deklarate te rreme apo prezanton dokumente te falsifikuara me qellim te realizimit te
skemave pensionale nga ky ligj do te gjobitet prej 200€ deri ne 500€.


KREU VIII

DISPOZITAT PERFUNDIMTARE DHE KALIMTARE

Neni 18

Detyrimet e Qeverisė

(1) Kėrkesat dhe procedurat pėr realizimin e te drejtave te pėrcaktuara ne kėtė ligj te cilat janė ne shqyrtim e sipėr, pas hyrjes ne fuqi te kėtij ligji do te rregullohen dhe pėrfundohen sipas dispozitave te kėtij ligji ,

(2) Obligohet Qeveria e Kosovės qe ne kohen sa me te shkurtėr te hartoje dhe procedoj pėr shqyrtim dhe miratim ne Kuvendin e Kosovės kėto ligje te veēanta :
1. Ligji mbi njohjen e Statusit te veēantė ,, Komandant Legjendar i UĒK-sė
“ ADEM JASHARIT “
2. Ligji pėr te burgosurit Politik ,
3. Ligji pėr veteranet e rezistencės
4. Ligji mbi njohjen e Statusit tė veēantė tė ,,FAMILJES JASHARAJ”,
5. Ligji pėr pėrcaktimin e lokacioneve pėr pėrmendore lapidare dhe varreza te
dėshmoreve ne periudhėn e luftės se UĒK-sė ,
6. Ligji pėr dekorata dhe mirėnjohje te dėshmoreve dhe luftėtareve te UĒK-sė ,
7. Ligji pėr dekorata dhe mirėnjohje te dėshmoreve dhe luftėtareve te lirisė se
Kosovės


Neni 19

Zbatimi i Ligjit

(1)Aktet dhe dispozitat e nxjerra nga organet kompetente tė ish-UĒK-sė dhe TMK-sė janė valide pėr zbatimin e kėtij ligji .

(2) Shfrytėzuesit e pensionit bazė, mund tė realizojnė tė gjitha te drejtat dhe benificionet e pėrcaktuara me ketė ligj, nėse i pėrmbushin kushtet dhe kriteret sipas dispozitave te kėtij Ligji .

(3) Pėrfituesit nga Ligji pėr Pensionet e personave me aftėsi tė kufizuar, nuk mund tė jenė shfrytėzues tė te drejtave nga ky Ligj.

(4) Tė drejtat e pėrcaktuara sipas kėtij ligji nuk parashkruhen (vjetėrsohen).

(5) Nė ditėn e hyrjes nė fuqi tė kėtij Ligji, pushon sė vepruari Rregullorja e UNMIK-ut nr 2000/66 e datės 21.12.2000 dhe ēdo dispozitė ligjore qė ėshtė nė kundėrshtim me kėtė Ligj.

Neni 20

Hyrja ne fuqi

Ky Ligj hyn nė fuqi pas miratimit nė Kuvendin e Kosovės dhe nėnshkrimit nga ana e PSSP

Sot e paska nenshkru pssp-ja paska bo mire shum...


akulli_gl
</BLOCKQUOTE></FONT></TD></TR><TR><TD><HR width=100% color=#333333 SIZE=1></TD></TR></TABLE>

Ne "Dispozitat Ndeshkuese", kam vrejtje tek ky LIGj !
Esht dashur te parashihen edhe denime me burg dhe ate te lart (5-10 Vite me Burg do te ishte propozimi im) .
Korrupcioni dhe Keqperdorimi ka qen i pranishem si ne ta kaluaren por esht edhe tash ne Administrat .
Diq e till nuk mund te luftohet me Gjoba !
Mit Zitat antworten
  #8  
Vjetėr 04.05.2006, 13:05:00
gjarperi gjarperi ėshtė jashtė linje
Gesperrt
 
Anetar prej: 27.11.2005
Postime: 2,053
Standard

E pershendes nenshkrimin e ligjit per veteranet e luftes se UCK-s, i cili ligje eshte dashur te ishte ligji i pare qe do te binte parlamenti, por qe do fati i tyre ishte ne duret e atyre qe nuk ishin ne lufte fare, dhe ne dure te atyre qe kete te drejt tentuan qe te ja u cungojn, edhe per tri vite dhe tentuan qe ky ligj te vlej nga e 94 e jo nga 91 sepse mahalla e tyre e paska kan formur UCK-n me 1994, e sipas tyre po u dufka qe kjo dite te jete dita e formimit te UCK-s e sipas tyre ata qe kane vepruar ma heret paskan qene vetem gjuetar te lepujve.
Mit Zitat antworten
  #9  
Vjetėr 04.05.2006, 13:34:00
Burimi35 Burimi35 ėshtė jashtė linje
me pervojė
 
Anetar prej: 28.02.2006
Postime: 2,160
Standard


Personalisht mendoj se do te ishte zgjidhje me e mir qe me Ligje te veqanta te rregullohet e njeta materie e jo me ket form.


1.Personat qe kan veprurar deri me 1994 -Rezistenca e pa Organizuar.
2.Personat qe kan luftuar nga viti 1994 deri me vitin 1999-Rezistenca e Organizuar dhe
3.Personat qe ne "menyr enigmatike jan vrar"- vrasjet qe ende nuk jan sqaruar,(munde te ndodh edhe nga Serbia/Serbet) e te njetit kan qen Ushtar ose Komandant ne UQK.
Ket grup e ka harruar Ligji i lartpermendur komplet.
Mit Zitat antworten
  #10  
Vjetėr 04.05.2006, 15:28:00
Shpetimi Shpetimi ėshtė jashtė linje
me pervojė
 
Anetar prej: 08.06.2001
Postime: 2,549
Standard

- Megjithse me vonesė shumė tė madhe ėshtė miratuar ky ligj, neve nuk na mbetet tjetėr pos tė pėrdorim maksimėn popullore; "mė mirė vonė se kurrė"!
- Ky ligj nuk i plotėsonė tė gjitha kriterėt qė duhej ti kishte njė ligj i kėsaj natyre, por kur kihet parasysh se kush ka pasur mundėsi tė pėrzihet nė hartimin, perpilimin dhe marrjen e vendimit pėr tė kaluar nė Parlamentin e kosovės njė ligj i tillė, atėherė ne duhet tė jemi tė kėnaqur!
- Hartimi dhe miratimi i kėtij ligji qellimishtė ėshtė ėshtė shtyrė deri tani, por nga ana tjetėr as tani nuk do tė implementohet (vėhet nė jetė) deri me 01.01.2007, kohė kur planifikohet qė kosova tė jet edhe shtet i pavarur e sovran, e jo nėn administrimin e UNMIK-ut. Pra, UNMIK-u pėr hatėr tė Serbisė nuk dėshiron ta zbatoj nė praktikė ligjin i cili do ti respektoj dhe mbroj dinjitetin e luftėtarit tė lirisė, e sidomos ti vlerėsoj lartė tė gjithė ushtarėt e UĒK-sė, forcės ushtarako/politike qė i dha shqelmin e fundit pushtimit tė Kosovės nga Serbia.

Ka shumė ēka tė thuhet pėr mangėsitė qė e pėrcjellin kėtė ligj. Mirėpo, unė kam besim tė plotė se do tė vija dita kur Parlamenti i Kosovės sė Pavarur do tė mblidhet edhe njėherė nė njė seancė plenare, ku do ta rishqyrtoj dhe ndryshoj kėtė ligj, dhe sigurishtė qė tė gjitha gjėrat do tė bijėn nė vendin e tyre.

Pastaj, ndoshta nuk do tė ishte e tepėrtė qė ta permendim dhe ta vėmė nė spikamė edhe njė fakt shumė kuptimplotė. Fjalėn e kam pėr DETYRIMIN E QEVERISE qė nė tė ardhmėn tė hartoj dhe sjell nė Parlamentin e Kosovės pėr miratim edhe kėto ligje shumė tė rėndėsishme:

1. Ligji mbi njohjen e Statusit te veēantė ,, Komandant Legjendar i UĒK-sė “ ADEM JASHARIT “
2. Ligji pėr te burgosurit Politik ,
3. Ligji pėr veteranet e rezistencės
4. Ligji mbi njohjen e Statusit tė veēantė tė ,,FAMILJES JASHARAJ”,
5. Ligji pėr pėrcaktimin e lokacioneve pėr pėrmendore lapidare dhe varreza te dėshmoreve ne periudhėn e luftės se UĒK-sė ,
6. Ligji pėr dekorata dhe mirėnjohje te dėshmoreve dhe luftėtareve te UĒK-sė ,
7. Ligji pėr dekorata dhe mirėnjohje te dėshmoreve dhe luftėtareve te lirisė se Kosovės".

Me rishqyrtimin dhe miratimin nga Parlamenti i Kosovės tė ligjit pėr dėshmorėt, invalidėt dhe veteranėt e luftės, si dhe me hartimin dhe miratimin e ligjeve tjera tė lartėshenuara, tė gjithė ata shqiptar qė nė njė mėnyrė apo tjetėr dhanė kontribut pėr ēlirimin e atdheut nga pushtuesi serb do tė ndjehen tė nderuar, por nga na tjetėr kombi ynė do tė radhitet krahas kombeve tjera qė dijnė ti nderojnė e respektojnė meritueshėm dėshmorėt dhe veprimtarėt e qeshtjės kombtare.

Shpetimi

Akulli_gl, tė falenderoj qėr sjelljėn e kėtij ligji nė forum!
Mit Zitat antworten
  #11  
Vjetėr 04.05.2006, 16:03:00
syzana syzana ėshtė jashtė linje
i/e posaregjistruar
 
Anetar prej: 17.02.2006
Postime: 13
Standard

Pajtohem plotėsisht me Shpėtimin dhe gjithashtu e falėnderoj shumė Akulli_gl i cili na e solli ligjin kėtu pasi nė faqen e Kuvendit tė Kosovės ende nuk ėshtė publikuar.
Mit Zitat antworten
Pergjigje

favorit leximi

Opcionet e temes
Pamje

Rregullorja
Nuk lejoheni tė krijoni tema tė reja.
Nuk lejoheni tė pergjigjeni nė shkresa.
Nuk lejoheni tė ngarkoni shtojca.
Nuk lejoheni tė editoni shkresat tuaja.

BB-Code ėshtė an.
Fytyrat janė Hapur
[IMG] Codi ėshtė an.
HTML-Code ėshtė jo aktiv.
Shko te


Koha nė GMT +1. Tani ėshtė ora 14:51:44.


Mundėsuar nga: vBulletin Versioni 3.7.4 (Albanian-Shqip)
©2000 - 2015, Jelsoft Enterprises Ltd. ( Albamatrix.com )

Te gjitha te drejtat jane te rezervuara!
Ndalohet kopjimi dhe shumefishimi i permbatjes se ketij forumi ne cdo medium!

Alle Rechte vorbehalten.
Vervielfältigung im Ganzen oder in Teilen ist ohne ausdrückliche Genehmigung von AlbamatriX GbR jeglicher Form auf jedem Medium verboten.