Kthehu   DForum > Politikė > Politikė dhe aktualitete tė tjera politike / Politik und politische Aktualitäten

Libri24.com - Bota e diturise

Pergjigje
 
Opcionet e temes Pamje
  #1  
Vjetėr 18.06.2007, 12:27:00
Surki Surki ėshtė jashtė linje
me pervojė
 
Anetar prej: 19.11.2005
Postime: 1,147
Standard

Te nderuare me te vertet eshte per tu qeshur kur shiqon te gjitha keto tema dhe ju kisha pyqtur juve ti japni mendimet e juaja dhe komente se qka eshte me relevante per situaten e tanishme ku gjindemi ne SOTE?ME NDERIME

<font class=editedby>[ Ky afishim u ndryshua nga: Surki mė 2007-06-18 12:29 ]</font>
Mit Zitat antworten
  #2  
Vjetėr 18.06.2007, 14:20:00
rtk99 rtk99 ėshtė jashtė linje
me pervojė
 
Anetar prej: 17.12.2004
Postime: 971
Standard

XXXXXXXX
Aliu;

<font class=editedby>[ Ky afishim u ndryshua nga: Aliu mė 2007-06-18 23:37 ]</font>
Mit Zitat antworten
  #3  
Vjetėr 18.06.2007, 15:45:00
Delegati Delegati ėshtė jashtė linje
me pervojė
 
Anetar prej: 12.05.2006
Postime: 455
Standard

Deri mė tani, ne shqiptarėt, nė mėnyrė permanente, kemi treguar servilitet ndaj tė huajve. Ky servilitet nuk tregon qė ne nuk dijmė tė veprojmė, por pse mes veti nuk jemi unikė prandaj njėra pjesė kalon nė padėgjueshmėri, tjetra nė servilitet.
Pėr habinė e ekstremistėve tė opozitės, PDK-ja zgjodhi rrugėn pėr t'i afruar faktorėt politikė dhe ata ekonomik, brėnda Kosovės.
Kėtė gjė e bėri, jo pėr tė pėrfituar, por pėr t'i shėrbyer edhe njėherė ēėshtjes sė pazgjidhur shqiptare, pra Kosovės.
Natyrisht se gjesti i tillė i ka kundėrshtarėt brėnda saj, por edhe ata tė subjekteve tjera. Unė e kuptoj drejt veprimin e Thaēit dhe tė PDK-sė.

Ata qė janė infektuar me virusin e tė qenurit gjithmonė tė privilegjuar, nė momentin kur fillon t'iu zbehet privilegji edhe ata i fillojnė shpifjet dhe akuzat kundėr tjerėve.
Humbja e privilegjes nuk ėshtė padrejtėsi, pėrkundrazi eliminimi i privilegjeve tregon demokraci, drejtėsi dhe pjekuri politike.

Pėr tė kaluar ke tema, nikoqir i sė cilės ėshtė Surki, vendosa ta kem njė parahyrje. Kėshtu e kam mė lehtė tė futem nė temė.
Pėr momentin mė e rėndėsishme pėr ne ėshtė qė tė vazhdojmė me njė tmpo, nė kontinuitet, nė pėrkrahje tė planit tė Ahtisarit, tė jemi gjithmonė nė kontakt me Qeverinė amerikane, ta vazhdojmė unitetin edhe pse ėshtė shumė i brisht, mos tė heshtim, nė raport me korrupsionin, krimin ekonomik, pėrfitimet e individėve nė vende ku mund tė pėrfitojnė nga besimi dhe djersa e popullit.
Mos tė lejojmė qė nocioni "STATUS" t'i mbulojė tė gjitha veprimet antinjerėzore dhe antikombėtare nga institucionalistėt tanė.
Nderimet e mija.
Mit Zitat antworten
  #4  
Vjetėr 18.06.2007, 16:57:00
chili chili ėshtė jashtė linje
me pervojė
 
Anetar prej: 07.09.2006
Postime: 140
Standard

Delegati paska thene keshtu:

Pėr habinė e ekstremistėve tė opozitės, PDK-ja zgjodhi rrugėn pėr t'i afruar faktorėt politikė dhe ata ekonomik, brėnda Kosovės.

Delegat une mendoj krejt te kunderten e kesaj qe keni thane ju me siper. U qesha me te madhe bile. Keshtuqe cka te flase del ne kundershtim me juve prandaj nuk po diskutoj fare.


Mit Zitat antworten
  #5  
Vjetėr 18.06.2007, 16:57:00
chili chili ėshtė jashtė linje
me pervojė
 
Anetar prej: 07.09.2006
Postime: 140
Standard

Shkresė e pėrsėritur,
Aliu;

<font class=editedby>[ Ky afishim u ndryshua nga: Aliu mė 2007-06-18 23:38 ]</font>
Mit Zitat antworten
  #6  
Vjetėr 18.06.2007, 17:30:00
Delegati Delegati ėshtė jashtė linje
me pervojė
 
Anetar prej: 12.05.2006
Postime: 455
Standard

<TABLE BORDER=0 ALIGN=CENTER WIDTH=85%><TR><TD><font class=postbody>Quote:</font><HR width=100% color=#333333 SIZE=1></TD></TR><TR><TD><FONT class=quote><BLOCKQUOTE>
chili afishoj me 2007-06-18 16:57 :
Delegati paska thene keshtu:

Pėr habinė e ekstremistėve tė opozitės, PDK-ja zgjodhi rrugėn pėr t'i afruar faktorėt politikė dhe ata ekonomik, brėnda Kosovės.

Delegat une mendoj krejt te kunderten e kesaj qe keni thane ju me siper. U qesha me te madhe bile. Keshtuqe cka te flase del ne kundershtim me juve prandaj nuk po diskutoj fare.</BLOCKQUOTE></FONT></TD></TR><TR><TD><HR width=100% color=#333333 SIZE=1></TD></TR></TABLE>

Ti Chili, mund ta pėrsėritės edhe plotė herė atė tė qeshuren tėnde prej Frankenshtajni, pikėrisht sikur i vdekuri dhe i harruari yt, por unė tė them se ashtu siē veproi PDK-ja subjektet tjera nuk kishin vepruar.
Pėr subjektin tėnd LDK nuk po flasim sepse asaj kurrė nuk mund t'i gjejshė njė rast qė ka mbajtur premtimin, kurse mund tė numėrohen X raste ku nuk e ka mbajtur.
Dy raste po t'i paraqes, tė cilat janė shumė qenėsore pėr mua dhe pėr ty;

Rasti i parė:

Nė Rambuje e Paris, nė vitin 1999 me insistimin e Amerikės u vendos qė tė bėhet qeveria e pėrkohėshme dhe nė krye tė qeverisė vendosėn Thaēin. Kėtė vendim e ka pranuar dhe nėnshkruar Thaēi, Rugova, Qosja dhe Surroi.
Rugova i iku nėnshkrimit dhe kur erdhi nė Kosovė nuk e pranoi qeverinė e Pėrkohėshme.

Rasti tjetėr:

Para se tė aprovohet nga Rugova dhe Haradinaj Korniza Kushtetuese e Hakerupit pėr Kosovėn tė gjithė krerėt e KPA-sė nėnshkruan njė memorandum pėr ta bėrė kushtetuten tonė dhe mos ta pranojnė Kornizėn e Hakerupit, e cila e kishte marrė driten e gjelbėrt nga Beogradi.
Rugova i iku nėnshkrimit !

Tė qeshurat dhe shpifjet tuaja pijnė ujė ke njerėzit qė mė sė paku e kėrkojnė realitetin. Pėr fat tė keq tė popullit tė tillė ka shumė.
Mit Zitat antworten
  #7  
Vjetėr 18.06.2007, 17:53:00
lorik lorik ėshtė jashtė linje
me pervojė
 
Anetar prej: 19.01.2005
Postime: 142
Standard

Mit Zitat antworten
  #8  
Vjetėr 18.06.2007, 21:15:00
Pa_dorza Pa_dorza ėshtė jashtė linje
me pervojė
 
Anetar prej: 06.09.2006
Postime: 210
Standard

<TABLE BORDER=0 ALIGN=CENTER WIDTH=85%><TR><TD><font class=postbody>Quote:</font><HR width=100% color=#333333 SIZE=1></TD></TR><TR><TD><FONT class=quote><BLOCKQUOTE>
Surki afishoj me 2007-06-18 12:27 :
Te nderuare me te vertet eshte per tu qeshur kur shiqon te gjitha keto tema dhe ju kisha pyqtur juve ti japni mendimet e juaja dhe komente se qka eshte me relevante per situaten e tanishme ku gjindemi ne SOTE?ME NDERIME

&lt;font class=editedby>[ Ky afishim u ndryshua nga: Surki mė 2007-06-18 12:29 ]&lt;/font>
</BLOCKQUOTE></FONT></TD></TR><TR><TD><HR width=100% color=#333333 SIZE=1></TD></TR></TABLE>
___________________________________

Z. Surki

pershendetje

sot ne Kosove eshte qedo xhe relevante qe dote thote se kompromisi eshte i mundur per qedo bised te mujshme rrethe statusut te kosoves dhe ne ket politik q'eshte duke u zhvilluar ka te bej per ndarjen e kosoves ? !! per tjau pletsuer deshiren EU dhe K te SIgurimit per tu votuar rezoluta .

por esht nje gje qe pse KIS nuk po e ven per te proceduar rezoluten e re per shkak se ajo rozolut nuk dot votohet dhe mu per ket shkak per mose me ta dhen mundesin per shpalljen e pamvarsise qe dotethot se shkit nuk dot t'i ken ato privilegje,qe jau thuroj ''Grupi negociator'' se me ramjen e keti plani shkiet jesi te pa priviligjuar nuk eshte ne pytje rusia po eshte ne pytje qe'' bashkimi''evrpjan, nuk esht i knaqur me pavarsin e kosoves por ma pake se pavarsi e tera koj politik po sillet te ĒENEFAT e EUS dhe mbeturinat e poltikat Kosovare qe nuk din te dalin nga situata qe e futen kosoven ne nje rruge pa koke

kalo mir
Mit Zitat antworten
  #9  
Vjetėr 18.06.2007, 22:21:00
provokimy provokimy ėshtė jashtė linje
me pervojė
 
Anetar prej: 06.05.2004
Postime: 298
Standard

Surki,

Me relevante per momentin per Kosoven eshte ajo qka e tha George W. Bush ne Tirane me 10 qershor. Pra Kosovaret duhet ta ruajne qetesine, kurse pavaresia do te vije sot ose neser!
Mit Zitat antworten
  #10  
Vjetėr 19.06.2007, 09:39:00
Surki Surki ėshtė jashtė linje
me pervojė
 
Anetar prej: 19.11.2005
Postime: 1,147
Standard

<TABLE BORDER=0 ALIGN=CENTER WIDTH=85%><TR><TD><font class=postbody>Quote:</font><HR width=100% color=#333333 SIZE=1></TD></TR><TR><TD><FONT class=quote><BLOCKQUOTE>
provokimy afishoj me 2007-06-18 22:21 :
Surki,

Me relevante per momentin per Kosoven eshte ajo qka e tha George W. Bush ne Tirane me 10 qershor. Pra Kosovaret duhet ta ruajne qetesine, kurse pavaresia do te vije sot ose neser!
</BLOCKQUOTE></FONT></TD></TR><TR><TD><HR width=100% color=#333333 SIZE=1></TD></TR></TABLE>


QETSIN MUNDE TA RUANI PA TUTE DERI SA JENI SIMPATIZUES I RUOGVES DHE I IDEALEVE TE TIJE.
Mit Zitat antworten
  #11  
Vjetėr 19.06.2007, 10:29:00
Gast
 
Postime: n/a
Standard

Pėr mendimin tim edhe sot per te vepruar nuk eshte vone,ama si dhe kushe,e kam cek edhe nje here se nuk eshte ne pytje pavarsia,po ē'ka masandej me keta politikana te korruptuar,veprimi ma i miri tash per tashe mendoje se eshte qė studentat te fillojne me protestue,se vetem keta jane si e elektrizojne popullin edhe nuk mundet askushe te ju thote se jane te organizuar nga ndonje parti politike,e jo protesta me dhune po te qeta,e jo nje dite apo dy,po nese eshte nevoja edhe dy apo tre mueje,e di se ka kundershtime,po e di se edhe eshte koha te njifet pavarsia e Kosoves.
Bregu
Mit Zitat antworten
  #12  
Vjetėr 19.06.2007, 14:49:00
Surki Surki ėshtė jashtė linje
me pervojė
 
Anetar prej: 19.11.2005
Postime: 1,147
Standard

<TABLE BORDER=0 ALIGN=CENTER WIDTH=85%><TR><TD><font class=postbody>Quote:</font><HR width=100% color=#333333 SIZE=1></TD></TR><TR><TD><FONT class=quote><BLOCKQUOTE>
Bregu11 afishoj me 2007-06-19 10:29 :
Pėr mendimin tim edhe sot per te vepruar nuk eshte vone,ama si dhe kushe,e kam cek edhe nje here se nuk eshte ne pytje pavarsia,po ē'ka masandej me keta politikana te korruptuar,veprimi ma i miri tash per tashe mendoje se eshte qė studentat te fillojne me protestue,se vetem keta jane si e elektrizojne popullin edhe nuk mundet askushe te ju thote se jane te organizuar nga ndonje parti politike,e jo protesta me dhune po te qeta,e jo nje dite apo dy,po nese eshte nevoja edhe dy apo tre mueje,e di se ka kundershtime,po e di se edhe eshte koha te njifet pavarsia e Kosoves.
Bregu
</BLOCKQUOTE></FONT></TD></TR><TR><TD><HR width=100% color=#333333 SIZE=1></TD></TR></TABLE>


JO VETEM STUDETNTET POR I MADHE E I VOGEL;

DUKE FILLUARE NGA FOSHNJET E DERI TE AI QE GATI ESHTE DUKE VDEKUR.
Mit Zitat antworten
  #13  
Vjetėr 20.06.2007, 06:30:00
provokimy provokimy ėshtė jashtė linje
me pervojė
 
Anetar prej: 06.05.2004
Postime: 298
Standard

Bregu dhe Surki,

Bushi tha me majte qetesi, a mos po dilni ju ne kundershtim me SHBA-te, apo mos jeni ne anen e njejte me shkiet?????
Mit Zitat antworten
  #14  
Vjetėr 20.06.2007, 09:38:00
Surki Surki ėshtė jashtė linje
me pervojė
 
Anetar prej: 19.11.2005
Postime: 1,147
Standard

<TABLE BORDER=0 ALIGN=CENTER WIDTH=85%><TR><TD><font class=postbody>Quote:</font><HR width=100% color=#333333 SIZE=1></TD></TR><TR><TD><FONT class=quote><BLOCKQUOTE>
provokimy afishoj me 2007-06-20 06:30 :
Bregu dhe Surki,

Bushi tha me majte qetesi, a mos po dilni ju ne kundershtim me SHBA-te, apo mos jeni ne anen e njejte me shkiet?????
</BLOCKQUOTE></FONT></TD></TR><TR><TD><HR width=100% color=#333333 SIZE=1></TD></TR></TABLE>


Bushi nuke eshte kah lufton e flete per nje INDIPENDENCE te ndonje STATE OF USA por per fatin e shqiptarve.

E kur eshte ne pyetje jeta ime nuk i besoje askujte e me se paku Bushit dhe Provokimyt............


E jam i bindun se ai qe i jepe kritiken dikujte pa vende sikurti niset nga vetvehtja, kah po te fryn era o PROVOKIMY.


P.S. EMRI YTE E TREGONE TE TEREN??????????????????
Mit Zitat antworten
  #15  
Vjetėr 20.06.2007, 15:11:00
provokimy provokimy ėshtė jashtė linje
me pervojė
 
Anetar prej: 06.05.2004
Postime: 298
Standard

Surki a mos po ta merr mendja qe e ki mire qe po i kundervihesh SHBA-ve shteteve qe udheheqen kampanjen e NATO-s per largimin e forcave serbe. Sa per emer ky eshte vetem pseudonim e pseudonimi jot eshte shum i neveritshem!
Mit Zitat antworten
  #16  
Vjetėr 20.06.2007, 16:50:00
Surki Surki ėshtė jashtė linje
me pervojė
 
Anetar prej: 19.11.2005
Postime: 1,147
Standard

<TABLE BORDER=0 ALIGN=CENTER WIDTH=85%><TR><TD><font class=postbody>Quote:</font><HR width=100% color=#333333 SIZE=1></TD></TR><TR><TD><FONT class=quote><BLOCKQUOTE>
provokimy afishoj me 2007-06-20 15:11 :
Surki a mos po ta merr mendja qe e ki mire qe po i kundervihesh SHBA-ve shteteve qe udheheqen kampanjen e NATO-s per largimin e forcave serbe. Sa per emer ky eshte vetem pseudonim e pseudonimi jot eshte shum i neveritshem!
</BLOCKQUOTE></FONT></TD></TR><TR><TD><HR width=100% color=#333333 SIZE=1></TD></TR></TABLE>

O Provokymi o djale ta jape besen e shqiptarit qe ...I nuk i han Bushit e ase Amerikes per shqiptare e per kosove.
Ai e ka bere kete thjeshte per qeshtje personale te Amerikes E JO QE I KA HANGER FORT PER SHQIPTAR.

E sa per emer timin qe te neverise ty nuk me bezdis fare se per shum njerez ky emer eshte pa kuptim pa kurfar domethenje mirpo nese je ba merak une te tregoje se qka do te thote.

Po juve nuk di si do ta justifikoni veprimin e juaje me emrin PROVOKYM qe ka plotesihte nje domethenje shume te kjarte, te pa moralshme te lige te poshteruare ne te gjitha aspektet e ju e dini pse e zgjodhet kete emer..
me te mira nga SURKI
Mit Zitat antworten
  #17  
Vjetėr 20.06.2007, 19:44:00
provokimy provokimy ėshtė jashtė linje
me pervojė
 
Anetar prej: 06.05.2004
Postime: 298
Standard

Nuk jemi ketu ne forumin e politikes per ti justifikuar pseudonimet tona (dalloji nga emrat) por per te justifikuar mendimet tona politike. E ti Surki justifikoi mendimet tua kur po therret per protesta ne kohen kur George W. Bush kerkoi nga ne qe te jemi te qete.
Mit Zitat antworten
  #18  
Vjetėr 20.06.2007, 22:24:00
Surki Surki ėshtė jashtė linje
me pervojė
 
Anetar prej: 19.11.2005
Postime: 1,147
Standard

Citat:
provokimy afishoj me 2007-06-20 19:44 :
Nuk jemi ketu ne forumin e politikes per ti justifikuar pseudonimet tona (dalloji nga emrat) por per te justifikuar mendimet tona politike. E ti Surki justifikoi mendimet tua kur po therret per protesta ne kohen kur George W. Bush kerkoi nga ne qe te jemi te qete.
Bushi e ka per kete kerkes ja te tregoje pse;

Se pari shqiptart u bene kingja nga regjimi i shkjaut
Pastaj me vite te tera u bene kingja nga LDK-ja me ndihme e ......

Kjo kerkes e Bushit banu i bindun qe ajo vjen nga Akademija e shkencave te beligradit e propozuar nga Rusi.

Keta dy te fundit e dijne shume mire e tashe e ka kuptuar edhe Bushi se nese shqiptarve u a zgjatim veshte ata nuk do jene ne gjendje ti prejne vete duhet qe tu a presim na.

Une nuk te njohe shpresoje se je SHQIPTARE e jo SHQIPTAR ta jape besen e ndoshta do takohemi se nese nuk e shpallim ne vete e ti dalim ne vete zote kurr nuk do e gezojme lirin.

QE SA VITE QINDRA E SHEKUJE JU ZGJATEN VESHTE SHQIPTARVE...?P.S. shko shtrju mir e ndalu e mendo mire yhuje ja kokna ma i meqmi ja ma i budallmi.


me nderime surki
Mit Zitat antworten
  #19  
Vjetėr 20.06.2007, 22:37:00
provokimy provokimy ėshtė jashtė linje
me pervojė
 
Anetar prej: 06.05.2004
Postime: 298
Standard

o Surki, qaj Bushi tha qe pavaresia do te jete rezultati ne fund kurse shqiptaret ne Kosove duhet ta ruajne qetesine. SHBA-te jane fuqia me e madhe ne kete ruzull dhe kemi fat qe e kemi ne perkrahje tone, por nese nuk e degjojme ate qka na sygjeron forca me madhe ne bote qe edhe po na perkrah, atehre le ti fshijme per sot edhe nja 100 vjet qe do te pavaresohemi. Keto momente historike nuk vijne per qdo dit, per qdo vit e as per qdo 10 vjet. Prej 1912 e te knej dmth i ka gati 100 vjet qe po na jepet ky shanc me kaq perkrahje te madhe nderkombetare te ciles i prin Amerika. Nese Amerikes ia kthejme shpinen vaj halli per neve ku me dit edhe sa 100 vjetsha kane me shku deri sa ta fitojme perseri ate perkrahje. Keto qe i shkrujta i shkrujta per forumistet tjere e jo per Surkin, sepse po e shoh nga qdo shkrim qe Surki eshte nje tip destruktiv dhe po ta jap besen te kisha qene une naj administrator i ketij forumi IP-ja e Surkit ma kurre nuk kish shkru ne kete forum!
Mit Zitat antworten
  #20  
Vjetėr 20.06.2007, 23:04:00
Surki Surki ėshtė jashtė linje
me pervojė
 
Anetar prej: 19.11.2005
Postime: 1,147
Standard

<TABLE BORDER=0 ALIGN=CENTER WIDTH=85%><TR><TD><font class=postbody>Quote:</font><HR width=100% color=#333333 SIZE=1></TD></TR><TR><TD><FONT class=quote><BLOCKQUOTE>
provokimy afishoj me 2007-06-20 22:37 :
o Surki, qaj Bushi tha qe pavaresia do te jete rezultati ne fund kurse shqiptaret ne Kosove duhet ta ruajne qetesine. SHBA-te jane fuqia me e madhe ne kete ruzull dhe kemi fat qe e kemi ne perkrahje tone, por nese nuk e degjojme ate qka na sygjeron forca me madhe ne bote qe edhe po na perkrah, atehre le ti fshijme per sot edhe nja 100 vjet qe do te pavaresohemi. Keto momente historike nuk vijne per qdo dit, per qdo vit e as per qdo 10 vjet. Prej 1912 e te knej dmth i ka gati 100 vjet qe po na jepet ky shanc me kaq perkrahje te madhe nderkombetare te ciles i prin Amerika. Nese Amerikes ia kthejme shpinen vaj halli per neve ku me dit edhe sa 100 vjetsha kane me shku deri sa ta fitojme perseri ate perkrahje. Keto qe i shkrujta i shkrujta per forumistet tjere e jo per Surkin, sepse po e shoh nga qdo shkrim qe Surki eshte nje tip destruktiv dhe po ta jap besen te kisha qene une naj administrator i ketij forumi IP-ja e Surkit ma kurre nuk kish shkru ne kete forum!
</BLOCKQUOTE></FONT></TD></TR><TR><TD><HR width=100% color=#333333 SIZE=1></TD></TR></TABLE>

Une me te sha nuk e kam ndermend po nje gje te till qe kerkon ti nga administartori natyrishte qe nuk do ndodhe po ruaju se mos po ta bajne ty bllok.
Ne rende te pare ti i drejtohesh afishimit tim e thua kjjo nuk eshte per Surkin por per te tjeret se une gjoja qenkam destruktive.

PO TA JAPE BESEN EDHE UNE TY EDHE NJE HERE QE PA E SHAPLLE VETE HARROE TI ATE FILUME SE DO E MERRESHE PAVARSIN ASHTU SI TI DESHIRON.

EDHE PO TA JAPE BESEN SIKUR UNE TE VENDOSJA DO E SHPALLJA SONTE E SDO PRSJA TE NESERMEN.


p.s. pleqte tyneher thojshin mos e le soten per neser kurr po sipas tjeje dhe tipave si ti pleqte tyneher kane qene destruktive.........
Mit Zitat antworten
  #21  
Vjetėr 21.06.2007, 17:13:00
Benutzerbild von MI-2
MI-2 MI-2 ėshtė jashtė linje
Gesperrt
 
Anetar prej: 20.03.2006
Vendi: Chicago wings
Postime: 866
Dėrgo mesazh me anė tė MSN tek MI-2 Dėrgo mesazh me anė tė Yahoo tek MI-2
Standard

Nese jeni te interesuar te dinni se qka duhet te ber tanim ateher krejt thjesht eshte mos mdegjoni qka leh Bushi por ndegjoni qka leh Putini, dhe bene te kunderten, Putini eshte ai i cili ka kontrollin ne ket situat sepse sikur Amerika te kishte fare ndikimi nuk do te linte ajo vehten te binte ne nje pozit ku se bashku me te gjitha shtetet aleate te veta i hudhen planet dhe poshte nje pas nje, ne te vertet ndoshta duket absurde por neve momentalisht me shume na ndihmon Rusia me qendrimin e vet te kundert se sa te gjitha vendet te cilat sot ne emer te nje afrimi te qendrimeve bejne kompromise dhe shtyerje.
Mit Zitat antworten
  #22  
Vjetėr 21.06.2007, 17:57:00
Burimi35 Burimi35 ėshtė jashtė linje
me pervojė
 
Anetar prej: 28.02.2006
Postime: 2,160
Standard


Shqiptaret duhet te jen te kujdeseshem qka nenshkruajn.
Kotrata esht Kontrat!
Me vone nuk kemi te drejte te ankohemi.
Mit Zitat antworten
  #23  
Vjetėr 22.06.2007, 09:36:00
Surki Surki ėshtė jashtė linje
me pervojė
 
Anetar prej: 19.11.2005
Postime: 1,147
Standard

<TABLE BORDER=0 ALIGN=CENTER WIDTH=85%><TR><TD><font class=postbody>Quote:</font><HR width=100% color=#333333 SIZE=1></TD></TR><TR><TD><FONT class=quote><BLOCKQUOTE>
Burimi35 afishoj me 2007-06-21 17:57 :

Shqiptaret duhet te jen te kujdeseshem qka nenshkruajn.
Kotrata esht Kontrat!
Me vone nuk kemi te drejte te ankohemi.
</BLOCKQUOTE></FONT></TD></TR><TR><TD><HR width=100% color=#333333 SIZE=1></TD></TR></TABLE>

Burimi ju pershendes dhe pajtohem me ate kur thuani qe shqiptaret duhet ti hapin syte mire te shiqojne se qka po nenshkruajne vetem i nderuare qdo kontrat behet edhe per tu thyer.


surki
Mit Zitat antworten
  #24  
Vjetėr 29.06.2007, 20:27:00
Gast
 
Postime: n/a
Standard

<TABLE BORDER=0 ALIGN=CENTER WIDTH=85%><TR><TD><font class=postbody>Quote:</font><HR width=100% color=#333333 SIZE=1></TD></TR><TR><TD><FONT class=quote><BLOCKQUOTE>
provokimy afishoj me 2007-06-20 06:30 :
Bregu dhe Surki,

Bushi tha me majte qetesi, a mos po dilni ju ne kundershtim me SHBA-te, apo mos jeni ne anen e njejte me shkiet?????
</BLOCKQUOTE></FONT></TD></TR><TR><TD><HR width=100% color=#333333 SIZE=1></TD></TR></TABLE>
z.provokimy,une me shkie nuk jam kane kurre,e as qe do te jeme,vetem se une nuk e di cili vende prendimor nuk i lejon protestat dhe i ndalon ato(apo mos ju e dini se ka )
vetem edhe e di se me keta politikana te sotit kurre populli i Kosoves nuk ka me shkue perpara edhe mu knaqur,se shumica e tyre jane te korruptuar jane idijota i kane harrue se sa kane vdekur sa jane dhunuar sa femije jane jetima sa jane sot te smure me trauma te ndryshme,politikana se e dojne voten e popullit edhe e marrin e i premtojne popullit se do te punojne per interesa te popullit e rrejne sikur keta te tontit vetem ne afrike atje kie se ne prendim edhe ne evrope kund nuk kie.ishalla zoti na tregone rrugen e drejte e na ndihmon.
Bregu
Mit Zitat antworten
  #25  
Vjetėr 30.06.2007, 03:02:00
provokimy provokimy ėshtė jashtė linje
me pervojė
 
Anetar prej: 06.05.2004
Postime: 298
Standard

Zoteri BRegu,


Na kurre nuk kemi pas shtet, e si duket nuk jemi mesu dhe ende nuk po e dijme qka eshte shteti, ketu po e fus edhe vetveten. Dhe tash po mundohem ta jap nje mendim lidhur me shtetin dhe ta krahasoj me shtetin e ri Kosoven i cili ende nuk eshte njohur nderkombetarisht. Pra shteti eshte organizimi me i larte i shoqerise me nje perberje te larte kombetare. Ēka duhet tė ketė shteti? SHteti duhet te kete njerezit ne krye te cilet e udheheqin ate drejt perparimit. Shteti duhet te kete parlamentin i cili eshte baza ku planifikohet qka eshte me e mire per shoqerine e atij shteti, ben ligjet per te mborjtur te drejten, per te zhvilluar ekonomine, duke arritur keshtu nje standard sa me te mire te jetes per ate shoqeri. Kosova eshte shtet i ri i themeluar me 2 Korrik 1992 por qysh ne fillim ka qene i pushtuar. Ky shtet u formua per shkaqe natyrore sepse gjithmone ne hapesiren e ketij shteti popullsia shumice ka qene shqiptare, dhe kjo popullsi prej kohes se ndarjes se kesaj toke nga Shqiperia e deri me 1992 asnjehere nuk ka udhehequr vetvetenm por ka qene e mashtruar dhe e udhehequr nga popuj tjere ne kundershtim te ekstrem me interesat e kesaj popullsie shqiptare. Si pasoje e ketij mashtrimi, ketij okupimi, kjo pjese e Evropes dhe e Botes mbeti shume e pazhvilluar ekonomikisht edhe pse kishte dhe ka resurse te medha natyrore e njerezore. Pas shpalljes se shtetit te pavarur me 2 korrik 1992, Kosova iu nenshtrua nje trysnie edhe me te eger okupatoriale, duke i larguar njerezit nga puna dhe nga rroga, dhe duke iu ekspozuar atyre per qdo dite dhune te tmerrshme e deri ne vrasje e likuidime. Ne 1998 filloi edhe pastrimi etnik i Kosoves nga ana e okupatorit me qellim te ndryshimit demografik, pra u be nje veprim kunder natyres, duke u munduar te nderrohet popullesia nga ajo natyrore me nje popullesi ardhacake prej karpateve, qe i perkiste okupatorit. Gjate ketij tentimi per pastrim etnik shume shqiptare u vrane dhe masakruan, shume shtepi dhe shume ekonomik familjare (qe ishte e vetmja ekonomi prej 1992-1999) u shkaterruan deri ne themel. Gjate periudhes 1992-1999 edhe fabrikat ekzituese ne Kosove u plaqkiten ne pajisje dhe shume sish u demoluan. UĒK-ja iu kundervy okupatorit me nje rezistence te hatashme, me nje rezistence te paimagjinushme per kushtet dhe vendin ne te cilin lindi. Me nje organizim ushtarak te paimagjinueshem duke pasur parasysh papervojen ushtarake te popullsise ne gjirin e te ciles u krijua. Dhe u dasht ndihma e NATO-s e udhehequr nga Shtetet e Bashkuara te Amerikes qe ta largojne okupatorin nga tokat tona natyrore. Pastaj ne qershor 1999 Kosova nisi jeten (si nje embrion i porsaformuar) e nje shteti te ri. Ky fillim Kosoven e gjeti me ekonomi totalisht te shkaterruar, me kuadro te shume te pakta per zhvillim dhe me fonde vetem humanitare. Megjithese mund te themi se fondet humanitare ishin te medhaja, gjendja 0 e ekonomive familjare mund te qoj ne nje perfundim se keto fonde ishin absolutisht te pamjaftueshme. Kam pasur fatin te punoj me kryqin e kuq norvegjez ne Kosove, ne projektin e aftesimit per pune te traktoreve te demtuar nga lufta. Dhe besomeni numri i atyre qe kishin nevoje per kete ndihme kurre nuk zvogelohej, edhe pse diku rreth 5 - 10 traktore aftesoheshin brenda dites vetem ne rajonin ku punoja une. Gjate punes ne kete projekt kam verejtur parregullesi, dhe shume qytetare ishin te pakenaqur me listen e traktoreve ne prioritet te cilen e caktonte nje person lokal qe punonte per nje organizatre humanitare kosovare. Ai i bente listat sipas lidhjes familjare ose sipas interesit (dikush ati i ofronte te holla vetem per t'ia nderruar gomat traktorit qka nuk ishte ne prioritetin tone si kryq i kuq). Me kete rast dua te them se gjendja 0 e ekonomive familjare ka ndikuar qe njerezit te vrapojne pas ketyre fondeve humanitare duke mos e respektuar familjen tjeter qe ka qene ne gjendje me te rende. Ndonje familje per fat te keq nuk ka pasur as mashkull te mbijetuar per te paraqitur traktorin dhe ajo familje ndoshta edhe sot nuk ka traktor ne funksionon. Poashtu me ka ra rasti me nje organizate amerikane te marr pjese ne projektin e aftesimit per jetese te shtepive te shkaterruara dhe te demtuara nga lufta ne qytetin e Pejes. Kemi vizituar shtepite dhe familjet, kemi bere prioritetet dhe kemi kontraktuar furnizues, mjeshter e punetore. Materiali ndertimor vinte ne vendin e punes ne sasi rreth 20 % me pas se qe kishim paguar. Poashtu nja 20 % e materialit ndertimor zhdukej ne vendin e punes gjate diteve te punes. Edhe kjo dmth qe njerezit me ekonomi 0 vraponin pa nje konkurrence te sinqerte per te rregulluar ekonmite e tyre familjare duke shkelur te tjeret qe me shume kishin nevoje. Nje rast ektstrem ka ndodhur ne Peje, kur nje person i rritur, i cili kishte humbur shume anetare te familjes, gjate perfundimit te shtepise se tij te djegur, nuk i pranoi dyert te cilat ne i vendosnim ne qdo shtepi, duke kerkuar dyer te kualitetit te larte qe neve organizata amerikane nuk na lejonte te blenim. Ekonomia Kosovare edhe sot eshte ne nje nivel shume te ulte, me kesi lloj parregullsie te cilat i dhashe si shembuj, mendoj se shume familje hallexhinjsh kane mbetur pa e marre ate cila ka qene e dedikuar per ta, dhe ka mbetur edhe sot e kesaj dite ne gjendje alarmuese. Po kur te flasim per diqka duhet te nisemi nga baza. Mund te imagjinoni kur tek njerezit e thjeshte dhe fill pas lufte kane ndohe kesi marifetlleqe, qka mund te te ndodhin te VIP-at tone 8 vjet pas lufte. Por keto marifetlleqe ndodhin gjithkund ne bote. Fondet e ndihmes per Kosove, madje jane vjedhur edhe nga nderkombetaret dhe ate ne shifra marramendese. Te rikujtojme ketu Joe Trashel-in me 5 milionet e dedikuar per KEK-un. E zgjata shume por e di se edhe une jam si ti se kemi deshire te kemi nje jete te mire, nje Kosove si Sllovenia dhe si Zvicrra, por mendoj se realisht jemi larg asaj. Sepse Zvicrra nuk ka pasur lufte kurre, Sllovenia ka pasur ne ish-Jugosllavi nje ekonomi shume te zhvilluar te cilen e ka trashegu 99 % pas nje lufte te vogel dhe te shkurter (qe nuk mund as te quhet lufte). Kosova ka fillu prej 0 dhe per fat sot e ka nje buxhet te mrekullueshem i cili edhe pse i vogel vazhdimisht po rritet. Universiteti i Prishtines (si fabrike e kuadrove) eshte themeluar ne 1970 dhe kuadrot shqiptare kane qene nen presione te ndryshme ne ish-Jugosllavi dhe mendoj se edhe per kaf kuadri jemi mrapa shume ne krahasim me Zvicrren qe ka disa Universitet qysh para vitit 1900 si dhe Sllovenise qe poashtu ka Universitetin shume e shume kohe para neve. Prandaj jemi ne nje proces te formimit te shtetit. Korrupcionin duhet ta luftojme ama nuk eshte krejt zi. Ne duhet te punojme me shume e me pak te flasim. Me falni qe e zgjata ndoshta kam ende per te thene por mendoj se kjo mund te mjaftoje per sonte!
Mit Zitat antworten
Pergjigje

favorit leximi

Opcionet e temes
Pamje

Rregullorja
Nuk lejoheni tė krijoni tema tė reja.
Nuk lejoheni tė pergjigjeni nė shkresa.
Nuk lejoheni tė ngarkoni shtojca.
Nuk lejoheni tė editoni shkresat tuaja.

BB-Code ėshtė an.
Fytyrat janė Hapur
[IMG] Codi ėshtė an.
HTML-Code ėshtė jo aktiv.
Shko te


Koha nė GMT +1. Tani ėshtė ora 05:15:56.


Mundėsuar nga: vBulletin Versioni 3.7.4 (Albanian-Shqip)
©2000 - 2015, Jelsoft Enterprises Ltd. ( Albamatrix.com )

Te gjitha te drejtat jane te rezervuara!
Ndalohet kopjimi dhe shumefishimi i permbatjes se ketij forumi ne cdo medium!

Alle Rechte vorbehalten.
Vervielfältigung im Ganzen oder in Teilen ist ohne ausdrückliche Genehmigung von AlbamatriX GbR jeglicher Form auf jedem Medium verboten.