Kthehu   DForum > Politikė > Politikė dhe aktualitete tė tjera politike / Politik und politische Aktualitäten

Libri24.com - Bota e diturise

Pergjigje
 
Opcionet e temes Pamje
  #26  
Vjetėr 20.06.2007, 00:58:00
gjarperi gjarperi ėshtė jashtė linje
Gesperrt
 
Anetar prej: 27.11.2005
Postime: 2,053
Standard

Te pershendes tarasi, une jame i knaqur me afishimin e juaj, por nuk pajtohem me adresen e juaj, prandaj sikur ta korigjoni adresen plotesisht do ta perkrah mendimin e juaj.
Mit Zitat antworten
  #27  
Vjetėr 20.06.2007, 01:09:00
rtk99 rtk99 ėshtė jashtė linje
me pervojė
 
Anetar prej: 17.12.2004
Postime: 971
Standard

<TABLE BORDER=0 ALIGN=CENTER WIDTH=85%><TR><TD><font class=postbody>Quote:</font><HR width=100% color=#333333 SIZE=1></TD></TR><TR><TD><FONT class=quote><BLOCKQUOTE>
tarasi afishoj me 2007-06-19 12:43 :
<TABLE BORDER=0 ALIGN=CENTER WIDTH=85%><TR><TD><font class=postbody>Quote:</font><HR width=100% color=#333333 SIZE=1></TD></TR><TR><TD><FONT class=quote><BLOCKQUOTE>
rtk99 afishoj me 2007-06-19 01:48 :
pershendetje,

Tarasi nuk e dije se sa vjeqar je, por po fole dhe shkruan si nje adoleshent,
</BLOCKQUOTE></FONT></TD></TR><TR><TD><HR width=100% color=#333333 SIZE=1></TD></TR></TABLE>

Jam 22 vjeēar e jam hi pėr 21 -nja...
Akoma luaj futboll dhe atė 90 minuta pa u ndalė!
</BLOCKQUOTE></FONT></TD></TR><TR><TD><HR width=100% color=#333333 SIZE=1></TD></TR></TABLE>============================================ ==
Nuk paske faje ti me diskutimet tuja, se po shkojshe prap!
Mit Zitat antworten
  #28  
Vjetėr 20.06.2007, 13:55:00
tarasi tarasi ėshtė jashtė linje
me pervojė
 
Anetar prej: 06.01.2006
Postime: 3,051
Standard

<TABLE BORDER=0 ALIGN=CENTER WIDTH=85%><TR><TD><font class=postbody>Quote:</font><HR width=100% color=#333333 SIZE=1></TD></TR><TR><TD><FONT class=quote><BLOCKQUOTE>
gjarperi afishoj me 2007-06-20 00:58 :
Te pershendes tarasi, une jame i knaqur me afishimin e juaj, por nuk pajtohem me adresen e juaj, prandaj sikur ta korigjoni adresen plotesisht do ta perkrah mendimin e juaj.
</BLOCKQUOTE></FONT></TD></TR><TR><TD><HR width=100% color=#333333 SIZE=1></TD></TR></TABLE>

Gjarperi s'ke nevoj mu lodhė e me perkrahė mendimin tim
Adresen s'mundem me e nderrue
se ma ka lanė trashegim baba,,,
Mit Zitat antworten
  #29  
Vjetėr 20.06.2007, 14:13:00
chili chili ėshtė jashtė linje
me pervojė
 
Anetar prej: 07.09.2006
Postime: 140
Standard

Duhet me bisedu, mirepo nuk duhet me ndrru qendrimet ne favor te popullit dhe shtetit me trup e dege te shnosha.
Mit Zitat antworten
  #30  
Vjetėr 20.06.2007, 15:38:00
gjarperi gjarperi ėshtė jashtė linje
Gesperrt
 
Anetar prej: 27.11.2005
Postime: 2,053
Standard

Te pershendes Tarasi, me keni keqekuptuar, se nuk kerkoj qe ta ndroni adresen e banimit, por adresen e te gjitha leshimeve dhe dobesive qe po ndodhin ne shoqerine e kosoves, prej largimit te serbis nga kosova dhe ardhja e unmikut.
Mit Zitat antworten
  #31  
Vjetėr 20.06.2007, 15:50:00
tarasi tarasi ėshtė jashtė linje
me pervojė
 
Anetar prej: 06.01.2006
Postime: 3,051
Standard

<TABLE BORDER=0 ALIGN=CENTER WIDTH=85%><TR><TD><font class=postbody>Quote:</font><HR width=100% color=#333333 SIZE=1></TD></TR><TR><TD><FONT class=quote><BLOCKQUOTE>
gjarperi afishoj me 2007-06-20 15:38 :
Te pershendes Tarasi, me keni keqekuptuar, se nuk kerkoj qe ta ndroni adresen e banimit, por adresen e te gjitha leshimeve dhe dobesive qe po ndodhin ne shoqerine e kosoves, prej largimit te serbis nga kosova dhe ardhja e unmikut.
</BLOCKQUOTE></FONT></TD></TR><TR><TD><HR width=100% color=#333333 SIZE=1></TD></TR></TABLE>

Jo, jo,,, Unė tė kam kuptuar por kam dashtė, ta bėjė pėrgjigjen mė " spirituoze",,,

<font class=editedby>[ Ky afishim u ndryshua nga: tarasi mė 2007-06-20 15:51 ]</font>
Mit Zitat antworten
  #32  
Vjetėr 20.06.2007, 17:00:00
gjarperi gjarperi ėshtė jashtė linje
Gesperrt
 
Anetar prej: 27.11.2005
Postime: 2,053
Standard

Te pershendes Zoguizi, Ju paskani cekur se autor i nje shkrimi qenka deputet i PDK-s ne parlament, sipas keti shkrimi, autori paska dalur nga agjenda e veprimeve te Kryetarit te tije Hashim Thaqit, qe me mish dhe shpirt po lufton dhe perkrah planin e Atisarit, prandaj po jam i lumtur qe ne mesin e PDK-s paska njerez qe po e dine devijimin e Thaqit ne betimin e tije per Pavarsin e Kosoves, sa i perket bisedimeve te matutjeshme ne mes Shqipetarve dhe serbeve, nuk do te kete asgje te re sot e njeqind vjet, por kisha deshiruar qe nese bisedohet, dhe te arrijn ne pik te perbashket do te kishte qene mire qe Plani i Atisarit te qitet jashte fuqije, i cili plan kryekput mirret per te drejtat e pakices serbe ne dame te shumices Shqipetare, kete nuk e theme se plani i atisarit nuk ka asgje te mire, sepse elementet kryesore jane ne favor te Kosoves, dhe duke marrur parasysh se serbet, nuk do te munden te adaptohen qe Shqipetaret te jene shtetformues, pjeset tjera te keti plani do te bijne nga loja dhe kurr nuk do te realizohen.
Mit Zitat antworten
  #33  
Vjetėr 20.06.2007, 17:36:00
Benutzerbild von trixi
trixi trixi ėshtė jashtė linje
me pervojė
 
Anetar prej: 18.08.2006
Vendi: Ferizaj-Hamburg
Postime: 6,629
Standard


Une mendoj se nese vije deri te bisedimet e reja pa u prek thelbi i pavaresise se Kosoves,atehere keta daijt e grupit te unitetit duhet qe ato leshimet dhe tolerancen per pakicat qe i kan bere ne dem te shumices,besoj se duhet korrigju !
Duhet te mirret per baze Rajoni se sa kane te drejta PAKICAT ne Mal te Zi,
Serbi,Maqedoni dhe Shqiperi, ose ose sa kan te drejta pakicat apo minoritetet ne Rusi dhe ne baze te ketyre shembujve te veprohet edhe ne Kosove,sepse ne te kunderten Kosova u dha me teper te drejta se sa kane minoreitetet ne BEdhe prap nuk ishin te knaqur !!!
Une mendoj se per bisedime te reja Grupi i Unitetit duhen edhe keta qe te shtrojn kerkesat e tyre se pari Kerkim Falje Publike para takimit nga qeverija e Serbise per krimet dhe gjenocidin e shkaktuar ne Luften e fundit .
Dhe njohjen e Pavaresis se Kosoves,pas kater muajsh........!

Perndryshe nuk kane kurrfar arsye per tu takuar sepse eshte vetem humbje kohe dhe loj me nervat dhe durimin e Popullit te Kosoves !
(Ose para vendimit per takime duhet te konsulltohen me Ameriken)
(Lojrat politike Rusi-Bashkimi Evropianj po shihen )
Mendoj se ne Grupi i Unitetit duhet te pasurohet me Historijan dhe njohes te mire te mire te lamive te ndryshme e jo me amin-xhij

Me nderime,trixi
Mit Zitat antworten
  #34  
Vjetėr 20.06.2007, 18:23:00
gjarperi gjarperi ėshtė jashtė linje
Gesperrt
 
Anetar prej: 27.11.2005
Postime: 2,053
Standard

Te pershendes triksi, ju e keni me vend per ate qe thoni citoj"Une mendoj se per bisedime te reja Grupi i Unitetit duhen edhe keta qe te shtrojn kerkesat e tyre se pari Kerkim Falje Publike para takimit nga qeverija e Serbise per krimet dhe gjenocidin e shkaktuar ne Luften e fundit. Dhe njohjen e Pavaresis se Kosoves,pas kater muajsh........!, por tani kjo eshte vone, kjo eshte dashur te thuhet fille pas mbarimit te luftes, dhe jo vetem kjo kerkes, por ka pasur mundesi te behen edhe qindra mija kerkesa tjera, por pa asnje logjik dhe kerkes qeverija e "famshme" e perkohshme u takua me minoritetin serb dhe ate me ndermjetsimin e Bashkesis Nderkombetare, te cilin takim une e quaj "takim tradhetije", dhe nese njeriu logjikon vetem pak se si do te kishin rrjedhur gjerat sikur te mos ishte bere ky takim, do te shifni se sot serbeve do tu kishte mbetur vetem nje rruge, si te ktheheshin ne kosove, por pas keti takimi tani e tete vite po shifet qka po ndodhe, dhe ne disa forume bile organizohen edhe thirrje per pajtim me serbet, e pas gjithe kesaj pse serbet te kerkojn falje per ate qe bene, kur gjejn mes nesh qe ne edhe pse te sakatosur te perdhunuar dhe te vrar, tu kerkojm falje, dhe tua shtrijm doren e pajtimit, pra na jemi ata qe serbet i shendruam nga kriminelet ne te pervujtur, dhe ne jemi ata qe e hapem deren, qe ata te na terhjekun per hunde edhe shume vite, pra nga ky konstatim shifet kjart edhe deklarata e popit artemie ne norvegji, pas ati takimi te kobshem ku thote" kurr nuk do tu kerkojm falje popullit Shqipetar, pra zotri Trixi per kete nuk na ka faj askush ne bote perveq atyre qe e gjuan gurin ne deti, e shume gjenerata te ardheshme do te shpenzojn energji per ta nxjer nga deti.
Mit Zitat antworten
  #35  
Vjetėr 20.06.2007, 18:44:00
gjarperi gjarperi ėshtė jashtė linje
Gesperrt
 
Anetar prej: 27.11.2005
Postime: 2,053
Standard

Te pershendes Trixi, thuhet nje fjal" rrehe hekurin sa eshte i nxeht ke mundesi ta lakojsh kah te duash" se kur te ftohet duhet 100 here forc ma shume per ta lakuar, prandaj edhe politikajt Shqipetar, kishin mundesi te qiteshin kushte per te hy ne bisedime me serbet, fill pas luftes, sepse kishin pas vehtes nje bagazh qindvjeqar te argumenteve, dhe me kete bagazh ata do ta detyronin BN te bjen ndoni vendim sa ma te shpejt, dhe do te ishin vetem udhe refyes i shtetit te Kosoves, dhe ne vend qe te ndodhe kjo, ata u leshuan ne interesa se kush do ta udheheqe shtetin qe ende se kishin, e kur BN e pa kete ata i murren te gjitha kompetencat, dhe me kete e pane se ne ende jemi femij qe te kemi shtet, dhe me kalimin e kohes filluan te harrohen vuajtjet e popullit nga vete Shqipetaret, e kur kjo ndodhe mes neshe, ateher qka pret nga te huajt qe keso gjera si kane perjetuar kurr, apo i kane perjetuar para nje shekulli, dhe mu keto sjellje na pruan ne kete situat qe jemi sot, qe te pranojm gjitha qe na qiten ne tavolin, dhe te pranojm qe shtypesit shekullor ti sigurojm te drejta qe kund ne rruzullin toksor nuk i ka nje pakic,
Mit Zitat antworten
  #36  
Vjetėr 20.06.2007, 20:58:00
mili2 mili2 ėshtė jashtė linje
me pervojė
 
Anetar prej: 07.07.2001
Postime: 1,089
Dėrgo mesazh me anė tė MSN tek mili2
Standard

tarasi,

ishte nje montazh filmik qe ne keto momente te veshtira me beni me qesh [img]/forum/images/smiles/icon_smile.gif[/img]

Trixi,

Nese vije deri tek vazhdimi i bisedimeve ( me gjas siq po shihet edhe do te ndodhe) ky grup ne kete perberje nuk do te mund te ndrronte asgje nga ato pjese te planit qe veq ka ra ne dakord.

Andaj per hire te ardhmes duhet edhe te pushojne aktivitetin e tyre "diplomatik".

Une mendoje se e vetmja mundesi, pasi qe tani ma eshte e qart se jo vetem qe nuk po vendoset per statusin e ardhshem te Kosoves, por edhe po kerkohet kohe per bisedima te reja, disa kerkojen 4 muaj (Amerika) disa shtete te BE edhe 8 e me shume muaj, qe te mos pranohen ato pjese te planit te Athisarit qe favorizon pakicen serbe qe vazhdimisht krijojne probleme ne dam te shumices eshte qe vet Grupi i Unitetit te shperndahen dhe deklarojne se; "me zgjedhjet e ardhshme te cilat duhet te mbahen ne Tetor, Kuvendi i ri do te cakton nje grup punues tjeter i cili do te filloj bisedimet e reja ashtu siq po kerkon Rusia dhe Serbia". E pastai ky grup negociues te vendose parametrat se ne cfar kushte jane te gatshem te bisedojn nese jane te interesuar per bisedime te reja. Ne kete rast nese fillojn bisedimet mendoj se duhet te kane tri opcione.

1) Pranimin e pavarsis Kosoves ne kufinjet egzistues dhe garantimin e drejtave per pakicen serbe te njejta me ato te cilat kane te gjitha pakicat ne vet Serbin dhe shtet tjera te ballkanit.

2) Pranimin e pavarsis se Kosoves dhe mundesin per shkembim te territorit qe dy komunat ne veri te Kosoves (Leposaviqi dhe Zubin Potoku) ti bashkangjiten Serbise, ndrsa Presheva, Bujanovci dhe Medvegja ti bashkangjiten Kosoves pavarur. Ne kete marrveshje ti mundesohet qe ato te cilet mbesin pakica nese deshiroojne me vetdeshire mund te shperngulen ne pjesen ku eshte pjesa tjeter shumice e popullit qe i takojne.

3) Bashkimin e Kosoves me shtetin AME. Edhe ne kete rast te vlene shkembimi i komunave si ne piken e dyte.

Nese bisedimet nuk vazhdohen fare dhe simbas asaj qe po shihet Rusia as qe ka ndermend te leshoj pe sepse deshiron te perfitoj ne kurrize tonin, athere SHBA-te dhe aleatet e tyre te pranojne pavarsin e Kosoves dhe ne te njeten kohe Qeveria e jone te mobilizon popullin per te mbrojte kufinjet e shtetit te ri.

Vetem sa e lexova nje lajm se SHBA dhe BE paskan ba nje kerkese te re ne KS per nje rezolute qe bene thirrje per bisedime te reja qe do te zgjatnin 4 muaj.<font class=editedby>[ Ky afishim u ndryshua nga: mili2 mė 2007-06-20 21:15 ]</font>
Mit Zitat antworten
  #37  
Vjetėr 20.06.2007, 23:08:00
Pa_dorza Pa_dorza ėshtė jashtė linje
me pervojė
 
Anetar prej: 06.09.2006
Postime: 210
Standard

<TABLE BORDER=0 ALIGN=CENTER WIDTH=85%><TR><TD><font class=postbody>Quote:</font><HR width=100% color=#333333 SIZE=1></TD></TR><TR><TD><FONT class=quote><BLOCKQUOTE>
tarasi afishoj me 2007-06-18 22:51 :
Unė pyetjen dhe Problemin, do ta shtroja nė mėnyrė krejtė tjetėr fare dhe atė se pėrse duhet biseduar me Serbinė nė kohėn kur se kemi nevojen e bisedimeve me tė?
Qė tė jem pakėz mė i qartė; gabimi i parė dhe fatalist ėshtė bėrė me pranimin e nismes pėr Bisedime me Serbinė, rreth statutit tė ardhshėm tė Kosovės.
E ky ėshtė rast Unikat nė botė sepse kurrė mė parė nuk ka ngjarė qė njė popull, tė rrok armė, tė bėjė luftė ēlirimtare, tė shporrė pushtuesin me ushtri dhe polici dhe pastaj tė kthehet e tė bisedoj me tė njejtin pushtues, duke e pyetur: " ēka po mendon ti, a bė qė unė tė jem i pavarur?".
Sipas mendimit tim, qė nė start " Liderėt" kosovarė ėshtė dashtė tė mbajnė pozicion tė prerė: Bisedime me Serbinė ( pėr ēėshtje pasurie dhe eksponatesh) do tė bėjmė pas shpalljes sė pavaresis sė Kosovės.
Fill pas Luftės nė Kosovė dhe fillimit tė Luftrave nė Preshevė e Maqedonin perendimore, ēėshtja shqiptarė ėshtė dashtė para faktorit ndėrkombėtar tė shtrohet si ēėshtje unike e jo tė copėtuar; Kosova si ēėshtje nė vete; shqiptarėt e Maqedonisė ndryshe; ata tė Anamalit ( Malit tė Zi) dhe tė Preshevės tė veēantė nė kėrkesa,,,
Tashti ėshtė shumė vėshtirė tė gjenden " trima" qė do tė mundeshin tė vėhen nė Poziten e " Grupit tė " Unitetit" ngaqė deformimet, qė ata kanė shkaktuar janė aq tė mėdha, sa qė vėshtirė, cilido operacion Plastik do tė mundė t'i riparojke.
Dhe kėshtu falė miopis sė " Politikajve" tanė , ēėshtjen shqiptare e kemi shėndėrruar nė njė Rebus kombėtar e qe besa edhe nderkombėtar duke mos shfrytezuar parimin kryesor, pas njė lufte tė drejtė, atė tė vet-daklarimit ( e shkrova nė kėtė mėnyrė " vet-deklarimit" ngaqė Titistėve Rankoviqistė po u fut tmerrin sinonimi tjetėr i vet-deklarimit= Vetvendosja).
Kur burgjet e Kosovės, mbajnė nė vete, tė dėnuar, qė nuk pajtohen me mendimin e veprimit tė diktatit, qė ndryshe quhen tė " Burgosur Politik" dhe atė njė territor prej 10.887 kilometrave katrorė, qė jo shumė kohė mė parė, vet gjendej nė njė burgė tė madh Kolektivė, dhe, kur ata qė thirren si Prijes tė proqeseve nuk ngritin zėrin e tyre kundėr vrasjeve, burgosjeve dhe arrestimeve, nuk mundė tė shpresohet shumė nė tė tillėt ngaqė mė sė miri do t'u flinte tė tillėve thėnja e NOLIt: " Kolltufagėve tė tillė vėshtirė se mundė t'ua sqitesh kolltukun nga duartė"!
Me kushtė qė tė vėnė nė praktikė maksimen e dhelpres " nė mu kalltė mua bishti - le tė kallet tėrė dynjaja" qė ndryshe do tė mundė ta pėrkthenim katunarqe " veq tė jem unė dikund i pari - pa s'ashtė gajle nėse populli do tė mė thotė " qe ku qenka gomari".
Grupi i Unitetit ka treguar qartė qė " pėr tė mbetur aty ku janė" do t'i qerojnė hesapet me gjithėsecilin qė s'do tė veprojė sipas notave tė tyre tė projektuar nga tė tjerėt nė pentagramin e Interesave Ruse.
Me njė fjalė: Me Serbin nuk ėshtė dashtė tė bisedohet ( kur bė luftė ēlirimtare sė pari shpallė shtetin dhe kėtė gjė ėshtė dashtė ta bėjnė qė nė qershor tė vitit 1999 nė ditėn kur UĒK-ja defiloi rrugėve tė Prishtinės) as qė duhet tė bisedohet tani ndėrsa pėrbėrja e Grupit tė Unitetit ( hiq Hashimin) ėshtė e pėrbėrė nga Nostalgjiket e ish - Jugosllavisė dhe atė; Veton Surroin ( e kanė quajtur " beogradsi deqko") Agim Qekun dhėnderin e pakices serbe nė shtetin e Kroacis; Fatmir Sejdiun aktivistin e palodhshėm tė LSPPJ-sė dhe emisarin e devotshėm gjatė vitit 1981 pėr tė dėnuar " irredentistėt" shqiptarė, njėri prej tyre isha edhe unė " tarasi" qė u pėrjashtova nga shkolla sepse e kisha pyetur direktė zotin Sejdiu:" Pse i shpallni demonstratat e vitit 1981 dhe ēka kuptoni Ju me termin " kontrarevolucion"? Mė tha pėrgjigjen do ta merrni mė vonė dhe e kishte mbajtė fjalėn: me tė vėrtetė pėrgjigjen e mora mė vonė dhe nė fundė Kolė Berisha, amoral dhe dhunues i nxėnėseve shqiptare...
Mė lartė, nė kllapa shkrova " hiq Hashimin" por " miku im" duhet tė brengoset dhe tė rezonojė njė ditė tė tėrė mbrenda nė shtepi, aq mė parė kur vet anėtarėt e Partis sė tij dhe deputetet ( XH.B.) me shkrimet e tyre, e bėjnė tė qartė mos pajtimin me Grupin e Unitetit; e me kėtė edhe me vet Hashimin!
Lufta ka pėrfunduar qė nė vitin 1999 ( po shpresojė ngaqė,,,) dhe mbi famėn e saj do tė jetojnė gjithnjė vetėm dėshmorėt e kombit teksa tė mbeturit gjallė nga ajo luftė do tė jenė nė sprovė tė pėrhershme...
Grupi i Unitetit, nė momentin kur u vranė dy tė rinjė nė Kosovė; nė momentin kur vrasesit u larguan nga Kosova; nė momentin kur u deklaruan qė s'kanė gjė nė dorė, po tė ishin tė ndergjegjshėm, do tė duhej sa mė parė tė largohen.
Kėshtu siē janė pėr t'u kompletuar po u mungonė vetėm edhe " hajni mė i njohur i Kosovės" qė hynte nėpėr mure i gjallė, Nexhat Daci!
Kėta do tė jenė aty ku janė gjerė sa populli tė mos e kuptojė qė edhe kėsaj radhe u mbeten nė duarė " trashtė e surles"...

</BLOCKQUOTE></FONT></TD></TR><TR><TD><HR width=100% color=#333333 SIZE=1></TD></TR></TABLE>
_________________________________________________

Z ,Tarasi

Pajtohem plotsisht me afishimin tend

nuk po mundem me i kuptue ket grupin e'' Unitetit Apo mulietnicitetit'' ka sa Ftyra i kane mete vertet se ftyra e tyre u be si me qen B..... Majmuni

po keta far pisash nuk paten guximin qe ti thon ketyre lavireve te EU qe mjaft se nese nuk miratohet ajo mute rezolute deri me daten kaq atehere ne nuk kemi nevoj me per rezolut se po i Bashkohemi Mames SHQIPERI DHE lejau EU-se koqet e majmunit ne dor nashe t'i votojn ne K:E:Sgurimit nje pjes tja dhurojn rusis nje pjes t'i ndalin per veti

kalo mir
Mit Zitat antworten
  #38  
Vjetėr 20.06.2007, 23:33:00
lorik lorik ėshtė jashtė linje
me pervojė
 
Anetar prej: 19.01.2005
Postime: 142
StandardTė presim edhe sa do tė "sakatohet" harta e Kosovės pas kėtyre "bisedimeve" qė do tė zhvillohen tash!
Atė qė nuk e arritėn ēetnikėt srb me luftė, ua dhanė "politik'ajt" shqiptar pas luftes me ane te "decentralizimit".
...Pėr kėtė "klasė politike" (titista e enverista si po quhen...) si duket hapėsira(toka) Kosovare nuk ka rėndėsi! Me rėndėsi pėr ta si duket ėshtė,tė jenė nė "grupin e unitetit", apo Multietnicitetit si po i quan Populli tash! Ta nėnshkruajnė "pavarėsinė"....
Mit Zitat antworten
  #39  
Vjetėr 21.06.2007, 22:03:00
Benutzerbild von Rrufeja_123
Rrufeja_123 Rrufeja_123 ėshtė jashtė linje
Super-Moderator
 
Anetar prej: 19.11.2005
Postime: 393
Standard

Tema: Nen hijen e percarjes: Pse Grupi i Unitetit duhet te shperndahet !???

MetaneHijes


Anėtar qė nga: 04.07.2006
Afishime: 109
Vendbanimi: Allamania
Afishuar me: 21.06.2007 15:47
--------------------------------------------------------------------------------
Pasi nuk kan kompetence te plote te nderrmarrin gje...cfar masko nocioni "grup Uniteti" Nje grup (5 persona) nuk arrin te merren vesh per simbolet shteterore,te thuhet per te se jan Unik??!!!!
Une jam per shuarjen e tij te menjehereeshme !!!!
Une jam per Flamur te Rugoves. Ai qe e prek ate e prek,themelet e Pavarsise
Me nderime !!!

--------------------------------------------------------------------------------


coli2005


Anėtar qė nga: 03.04.2007
Afishime: 58
Vendbanimi: Peja
Afishuar me: 21.06.2007 16:57
--------------------------------------------------------------------------------
Edhe une jam per shuarjen e ketije grupi dhe doreheqjen e qeverise,komplet!!!
Nuk ka kurfar kerkese per sherbimet e tyre!
Nuk ka arsye me qendru kerkush as ne parlament e as ne qeveri,shum palidhje!
E deklaratat e tyre jan bo aq bajate sa nuk po keqyren,shum shum zhgenjyse!!!
Ish dashte shuarja e te gjitha institucioneve perveq TMK-se POLICISE,dhe atyre emergjente!
Ky eshte mendimi im,boll mo me rrena e shtymje,p... s... me Amerik me rusi me Europ e sidomos me politikaj ton servil!!!
Haram ju kofte gjaku...

--------------------------------------------------------------------------------


Pa_dorza


Anėtar qė nga: 06.09.2006
Afishime: 104 Afishuar me: 21.06.2007 20:51
--------------------------------------------------------------------------------
Quote:
--------------------------------------------------------------------------------


MetaneHijes afishoj me 2007-06-21 15:47 :
Pasi nuk kan kompetence te plote te nderrmarrin gje...cfar masko nocioni "grup Uniteti" Nje grup (5 persona) nuk arrin te merren vesh per simbolet shteterore,te thuhet per te se jan Unik??!!!!
Une jam per shuarjen e tij te menjehereeshme !!!!
Une jam per Flamur te Rugoves. Ai qe e prek ate e prek,themelet e Pavarsise
Me nderime !!!


--------------------------------------------------------------------------------


;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;; ;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;

MataneHijes

per cilat themele po, flet Ø!!!!!

si duket se ende jeni fjetur dhe po jetojshit me endrra

1. pse ndodhi Lufte

2. pse n'dodhen bisedimet e vjenes

3.pse nuk po miratohet rezoluta ne kshillin e sigurimit !!!

4.zotri per cilen pamvari po fliteni

5.me pas qen pamvarsija keto gjera nuk kishin me ndodhe ne Kosove

zgjohu nga endrra shekeullore

mje populle qe flen vdese


--------------------------------------------------------------------------------


Katunari


Anėtar qė nga: 24.03.2004
Afishime: 110 Afishuar me: 21.06.2007 21:00
--------------------------------------------------------------------------------
Kha ne veri te Kosoves asht veq ni flamur... e matan i keni shume po
pun nuk po ju kryjn...


Mit Zitat antworten
  #40  
Vjetėr 24.06.2007, 00:34:00
MetaneHijes MetaneHijes ėshtė jashtė linje
me pervojė
 
Anetar prej: 04.07.2006
Postime: 116
Standard

Pa_Dorza ndegjo...shokiii !!!PO ta spjegoj apo po mundohem me ta spjegua ne ate menyr qe ta kap ...OK???
Lufta behet...kur duhet te kerkohet pavarsia...ne fillim 80-tav u kerkojke vec republik e me von protektorat... e dikur vone pavarsiii.... e besa ka pase nje kohe qe u kerkojke edhe sot bile kerkohet bashkimi i trojev shqiptare...
Ky eshte nje far plani... qe pata ndie dikah neper "oda te amerikes" qe u fol e jo neper oda te e podrume te shqiptaris... ky eshte i njohur me emrin si:Plani 100 vjeqar i USA... shum i gjatte eshte tybe s'muj te flas me aqq per te se i gjen 100-mije bishta prap per te me kundershtua me kunderpytje por une ta bej 1 Pyetje ty ??
KUR eshte Kerkua Pavarsia si opcion i vetem i qendrueshem???? Kete kerkes edhe synim bile nuk e kan pas as Sllovenia as Kroacia...e Bosna bile edhe me veshtir e ka pas.. sii pjes e rrenojav te Ish-Jugosllavis !!!
P.S Ky far Plani 100-vjeqar eshte arrit tash e 28 vjet.... dmth me ket pune jan Amerikanet me se te kenaqur,cka kan arrit... neve na nguetet e kuptoj edhe mua me ngutet qysh tash ta shoh Kosoven e Pavarur...por,amerikanet ...Evropianet .... duhen hapa me te kujdesshem ... per te bere per te mos bere hendeqe te panevojshme ne raportet e tyre
qoft "miqesore" apo "armiqesore"
Me Nderime......
PS. Tash e Rilexova edhe njeher ket far teksti tend...shume Gabime ben ne te shkruar...me ben te dyshoj qe te shkruaj edhe te reagoj ne shkrime t'tuat !!! PAVARESIA &lt;&lt;&lt;&lt; Keshtu shkruhet e jo Pamvarsi>>> Pavaresia vjen nga fjala e te qenit i pavarur e jo nga PAM se per >PAMBUK bohet ne KINE !!

<font class=editedby>[ Ky afishim u ndryshua nga: MetaneHijes mė 2007-06-24 00:38 ]</font>
Mit Zitat antworten
  #41  
Vjetėr 28.06.2007, 21:54:00
mili2 mili2 ėshtė jashtė linje
me pervojė
 
Anetar prej: 07.07.2001
Postime: 1,089
Dėrgo mesazh me anė tė MSN tek mili2
Standard

Simbas informacioneve te ndryshme po flitet qe Serbia duke ju falenderue paaftesis se politikanve shqiptar,, nepermjet Rusis, arriti qellimin e vet qe edhe me tutje prolongoj definimin e stausit te Kosoves dhe te mbahen bisedime te tjera.
Si duket shume shtete jane te pajtimit qe rezoluta e fundit e hartuar nga SHBA-te, Anglia dhe disa shtete tjera e cila kerkonte qe mbrenda 120 diteve mbahen bisedime te reja dhe "nese mbrenda kesaj periudhe nuk arrihet kurrfar pajtimi atehere automatikisht te hy ne fuqi plani i Martti Athisaarit te cilin do te pranoj edhe Rusia" te hiqet, kjo kerkese.

Ne baze te ketyre rrjedhave politike, nese Grupi i Unitetit nuk ka per baze interesat personale apo partiake qe edhe perkunder ketyre paralajmrimive ogurzeza ne dam te Kosoves ende do te vazhdoj te funkcionoj, automatikisht duhet te shperndahet dhe ne tetor te mbahen zgjedhjet e reja ku pastai Kuvendi i ri te shpalle menijher pavarsin e Kosoves dhe nese bashkesia nderkombetare insiston qe me cdo kusht te mbahen bisedime, Kuvendi te zgjedhe nje grup (shumica e te cilve nuk jane ne parti politike) expertesh te lamive te ndryshme dhe me Serbine te bisedoj per keto tri pika:

1) Pranimin e pavarsis Kosoves ne kufinjet egzistues dhe garantimin e drejtave per pakicen serbe te njejta me ato te cilat kane te gjitha pakicat ne vet Serbin dhe shtet tjera te ballkanit.

2) Pranimin e pavarsis se Kosoves dhe mundesin per shkembim te territorit qe dy komunat ne veri te Kosoves (Leposaviqi dhe Zubin Potoku) ti bashkangjiten Serbise, ndrsa Presheva, Bujanovci dhe Medvegja ti bashkangjiten Kosoves. Ne kete marrveshje ti mundesohet popullates e cila mbetet pakice nese deshirojne mund te shperngulen ne pjesen e shtetit tjeter ku shumice eshte populli qe i takojne.

3) Bashkimin e Kosoves me shtetin AME. Edhe ne kete rast te vlene shkembimi i komunave dhe popullates si ne piken e dyte.

Kjo, eshte e vetmja zgjidhje e qendrueshme dhe nga kjo per asnje milimeter shqiptaret nuk duhet te leshojn pe.

Serbin (thiun) sa ma shume qe bashkesia nderkombtare ta perkdhele ajo edhe me shume do te (kerleshet) dhe rrezikon paqen ne ballkan per te knaq interesat e tyre hegjemoniste.
<font class=editedby>[ Ky afishim u ndryshua nga: mili2 mė 2007-06-28 21:57 ]</font>
Mit Zitat antworten
  #42  
Vjetėr 28.06.2007, 22:42:00
Ministri Ministri ėshtė jashtė linje
me pervojė
 
Anetar prej: 20.09.2005
Postime: 323
Standard

Me Serbin mund te bisedohet vetem ne rangun e dy shteteve te barabarta dhe te pranuara nderkombtarisht.
Mit Zitat antworten
  #43  
Vjetėr 28.06.2007, 23:14:00
Aliu Aliu ėshtė jashtė linje
Super-Moderator
 
Anetar prej: 03.06.2001
Postime: 449
Standard


XXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXX
Shkresa tė bartura nga Tema: A duhet tė japė dorėheqje grupi negociator (unitetit), pėr paaftėsi!?

lorik


Anėtar qė nga: 19.01.2005
Afishime: 181 Afishuar me: 28.06.2007 11:57 Koha pėr koka!


Shkruar nga Beqė Cufaj

Gjėja e parė qė Grupi i Unitetit duhet ta bėjė ėshtė tė japė dorėheqje dhe tė kėrkojė falje nga populli i Kosovės!

Tashmė ėshtė e qartė: me fajin tonė apo jo, me dėshirėn e Beogradit apo jo, me pashkathtėsinė dhe ngurrimet e evropianėve dhe amerikanėve apo jo, plani i Ahtisaarit nuk do ta ketė bekimin e Kėshillit tė Sigurimit tė OKB-sė. As kėtė javė dhe as pas katėr muajsh. Kėtė gjė e tha dje edhe vetė plaku i menēur finlandez.

Faktikisht ka mbetur vetėm edhe njė shpresė e fundit nga takimi i presidentėve Bush dhe Putin mė 1 dhe 2 korrik qė tė shihet nėse do tė ketė diēka, por nėse dihen dhjetėra temat qė burrat e fuqishėm tė politikės kanė, atėherė vėshtirė qė tė do tė ketė edhe aq hapėsirė dhe dėshirė tė futet edhe Kosova nė krye tė agjendės sė kėtij takimi. Pra, sado e hidhur qė tė tingėllojė kjo gjė, kosovarėt nuk po dinė si tė sillen dhe me ta aq mė pak edhe ndėrkombėtarėt qė janė nė Kosovė apo edhe ata qė do tė duhej t’u jepnin udhėzimet dhe ėshtė kjo njė goditje e rėndė qė i bėhet Kosovės edhe ashtu tė rėnė pėrtokė nė tė gjitha drejtimet. Me njė qeveri tė korruptuar dhe pa kompas orientimi, me njė administratė ndėrkombėtare, e cila ka palosur valixhet e lamtumirės dhe nuk di se ēfarė tė bėjė me vetveten, me njė papunėsi dhe varfėri tė pashoqe nė Evropė dhe fare pėr fund me njė opinion thellėsisht tė dėshpėruar nė politikėn dhe politikanėt e vet, por edhe fuqitė e mėdha duket qė janė pjekur tė gjitha kushtet qė tė bėhet ajo qė pakkush kishte pritur: njė shpėrthim dėshpėrimi e hidhėrimi, i cili do tė ketė pasoja jo vetėm pėr vendin e vogėl, por edhe pėr krejt rajonin.
Nė kėtė letargji pritjeje e infuzionesh tė ditės, tė cilat konsistojnė nė pritje e pėrcjellje lajmesh e mysafirėsh, tė cilėt faktikisht nuk kanė mė ēfarė tė thonė pos tė provojnė edhe njėherė ta bėjnė punėn e Sizifit dhe na thonė qė duhet pritur edhe kaq ditė, javė e muaj, nuk ka mė ēfarė tė thuhet.
Pėr kėtė dhe shumė shkaqe tė tjera, lista e tė cilėve mund tė jetė e gjatė, tepėr e gjatė, ka ardhur ēasti i fundit qė bartėsit kryesorė tė procesit politik tė dy viteve tė fundit tė dalin me konsekuenca tė qarta pėr punėn e tyre tė deritashme. Kush janė bartėsit e kėtij procesi? Para sė gjithash Grupi i Unitetit. Janė kėta udhėheqėsit kosovarė, tė cilėt nė mėnyrė tė sinqertė dhe me kėtė thellėsisht naive kishin vazhduar tė besonin nė bashkėpunimin e ngushtė me partnerėt ndėrkombėtarė, gjatė procesit tė negociatave nė Vjenė, por edhe mė pas gjatė pėrgatitjes sė opinionit nė pritjet e deritashme.
Kokat (politike) tė Grupit tė Unitetit duhet tė shkojnė sa mė shpejtė - si konsekuencė e dėshtimit tė kėtij projekti. E keqe nuk do tė ishte edhe po t’i kėrkohej falje popullit pėr vetėmashtrimin e madh. Sepse po qe se nuk e bėjnė kėta kėtė gjė atėherė me siguri qė do jetė dikush tjetėr ai apo ata qė do ta detyrojnė kėtė organizėm ta bėjė kėtė gjė. Nėse ky grupim ishte dje dhe prodhim i bashkėpunimit me perėndimorėt dhe kėta tė fundit nuk u janė pėrmbajtur premtimeve dhe parimeve tė parashtruara, atėherė nuk kemi pse ta zgjasim kėtė punė. Grupi i Unitetit, edhe ashtu shumė herė mė tepėr se i dėgjueshėm sesa qė ėshtė dashur thjesht nuk ka mė tė drejtė morale, por as logjikė politike tė paraqitet nė mbledhjet “e rregullta“, por as nė konferencat pėr shtyp duke dhėnė kėtė apo atė koment. Ky grup duhet ta ketė tė qartė qė vreri dhe pezmi i publicistikės dhe me kėtė edhe opinionit tė pėrgjithshėm ka arritur kulmin dhe mė keq sesa qė ėshtė nuk mund tė bėhet. Apo mund tė bėhet, por atėherė pėr kėtė gjė pėrgjegjėsinė e as kontrollin nuk mund ta ketė askush. Grupi i Unitetit duhet qė mė nė fund tė jetė i sinqertė me vetveten dhe t’ia shtrojė pyetjen vetes: janė mė tė rėndėsishme interesat e ngushta individuale dhe partiake apo interesat e vendit me tė cilin kėta duan tė qeverisin. Shansi dhe koha e fundit kur Grupi i Unitetit duhet tė hedhė peshqirin nė ringun e humbėsit ėshtė takimi Bush-Putin mė 2 korrik. Nėse edhe aty nuk do tė ngjajė asgjė mė nuk ka logjikė qė tė vazhdohet.
Grupi i Unitetit me kėtė hap do t’ua bėjė tė qartė para sė gjithash partnerėve ndėrkombėtarė qė mė nuk beson nė fjalėt e kota. Do t’ua bėjė tė qartė qė tė gjitha debatet dhe pėrpjekjet pėr ruajtjen e qetėsisė dhe tė gjakftohtėsisė po kėshtu ishin tė qeta.
Shansi i vetėm dhe i fundit qė Grupi i Unitetit e ka ėshtė ai i shpalljes sė pavarėsisė. E deshi kėtė gjė dikush apo jo. Kohė mė nuk ka, sepse nė Evropė tema e Kosovės jo vetėm qė ėshtė nė oborrin e prapmė, por nuk ėshtė as afėr tė avitet. Kthehemi tek tema e moēme: nė pjatėn e dukatit askush nuk do ta servojė pavarėsinė e vendit!... Prandaj, duhen konsekuenca - nė mėnyrė qė ta shohim ku jemi.
Shiqoj profilin e lorik Afishim ndryshoj - shlyej Pėrgjigje me citat
Surki


Anėtar qė nga: 19.11.2005
Afishime: 903 Afishuar me: 28.06.2007 12:33
Quote:


lorik afishoj me 2007-06-28 11:57 :
Koha pėr koka!


Shkruar nga Beqė Cufaj

Gjėja e parė qė Grupi i Unitetit duhet ta bėjė ėshtė tė japė dorėheqje dhe tė kėrkojė falje nga populli i Kosovės!

Tashmė ėshtė e qartė: me fajin tonė apo jo, me dėshirėn e Beogradit apo jo, me pashkathtėsinė dhe ngurrimet e evropianėve dhe amerikanėve apo jo, plani i Ahtisaarit nuk do ta ketė bekimin e Kėshillit tė Sigurimit tė OKB-sė. As kėtė javė dhe as pas katėr muajsh. Kėtė gjė e tha dje edhe vetė plaku i menēur finlandez.

Faktikisht ka mbetur vetėm edhe njė shpresė e fundit nga takimi i presidentėve Bush dhe Putin mė 1 dhe 2 korrik qė tė shihet nėse do tė ketė diēka, por nėse dihen dhjetėra temat qė burrat e fuqishėm tė politikės kanė, atėherė vėshtirė qė tė do tė ketė edhe aq hapėsirė dhe dėshirė tė futet edhe Kosova nė krye tė agjendės sė kėtij takimi. Pra, sado e hidhur qė tė tingėllojė kjo gjė, kosovarėt nuk po dinė si tė sillen dhe me ta aq mė pak edhe ndėrkombėtarėt qė janė nė Kosovė apo edhe ata qė do tė duhej t’u jepnin udhėzimet dhe ėshtė kjo njė goditje e rėndė qė i bėhet Kosovės edhe ashtu tė rėnė pėrtokė nė tė gjitha drejtimet. Me njė qeveri tė korruptuar dhe pa kompas orientimi, me njė administratė ndėrkombėtare, e cila ka palosur valixhet e lamtumirės dhe nuk di se ēfarė tė bėjė me vetveten, me njė papunėsi dhe varfėri tė pashoqe nė Evropė dhe fare pėr fund me njė opinion thellėsisht tė dėshpėruar nė politikėn dhe politikanėt e vet, por edhe fuqitė e mėdha duket qė janė pjekur tė gjitha kushtet qė tė bėhet ajo qė pakkush kishte pritur: njė shpėrthim dėshpėrimi e hidhėrimi, i cili do tė ketė pasoja jo vetėm pėr vendin e vogėl, por edhe pėr krejt rajonin.
Nė kėtė letargji pritjeje e infuzionesh tė ditės, tė cilat konsistojnė nė pritje e pėrcjellje lajmesh e mysafirėsh, tė cilėt faktikisht nuk kanė mė ēfarė tė thonė pos tė provojnė edhe njėherė ta bėjnė punėn e Sizifit dhe na thonė qė duhet pritur edhe kaq ditė, javė e muaj, nuk ka mė ēfarė tė thuhet.
Pėr kėtė dhe shumė shkaqe tė tjera, lista e tė cilėve mund tė jetė e gjatė, tepėr e gjatė, ka ardhur ēasti i fundit qė bartėsit kryesorė tė procesit politik tė dy viteve tė fundit tė dalin me konsekuenca tė qarta pėr punėn e tyre tė deritashme. Kush janė bartėsit e kėtij procesi? Para sė gjithash Grupi i Unitetit. Janė kėta udhėheqėsit kosovarė, tė cilėt nė mėnyrė tė sinqertė dhe me kėtė thellėsisht naive kishin vazhduar tė besonin nė bashkėpunimin e ngushtė me partnerėt ndėrkombėtarė, gjatė procesit tė negociatave nė Vjenė, por edhe mė pas gjatė pėrgatitjes sė opinionit nė pritjet e deritashme.
Kokat (politike) tė Grupit tė Unitetit duhet tė shkojnė sa mė shpejtė - si konsekuencė e dėshtimit tė kėtij projekti. E keqe nuk do tė ishte edhe po t’i kėrkohej falje popullit pėr vetėmashtrimin e madh. Sepse po qe se nuk e bėjnė kėta kėtė gjė atėherė me siguri qė do jetė dikush tjetėr ai apo ata qė do ta detyrojnė kėtė organizėm ta bėjė kėtė gjė. Nėse ky grupim ishte dje dhe prodhim i bashkėpunimit me perėndimorėt dhe kėta tė fundit nuk u janė pėrmbajtur premtimeve dhe parimeve tė parashtruara, atėherė nuk kemi pse ta zgjasim kėtė punė. Grupi i Unitetit, edhe ashtu shumė herė mė tepėr se i dėgjueshėm sesa qė ėshtė dashur thjesht nuk ka mė tė drejtė morale, por as logjikė politike tė paraqitet nė mbledhjet “e rregullta“, por as nė konferencat pėr shtyp duke dhėnė kėtė apo atė koment. Ky grup duhet ta ketė tė qartė qė vreri dhe pezmi i publicistikės dhe me kėtė edhe opinionit tė pėrgjithshėm ka arritur kulmin dhe mė keq sesa qė ėshtė nuk mund tė bėhet. Apo mund tė bėhet, por atėherė pėr kėtė gjė pėrgjegjėsinė e as kontrollin nuk mund ta ketė askush. Grupi i Unitetit duhet qė mė nė fund tė jetė i sinqertė me vetveten dhe t’ia shtrojė pyetjen vetes: janė mė tė rėndėsishme interesat e ngushta individuale dhe partiake apo interesat e vendit me tė cilin kėta duan tė qeverisin. Shansi dhe koha e fundit kur Grupi i Unitetit duhet tė hedhė peshqirin nė ringun e humbėsit ėshtė takimi Bush-Putin mė 2 korrik. Nėse edhe aty nuk do tė ngjajė asgjė mė nuk ka logjikė qė tė vazhdohet.
Grupi i Unitetit me kėtė hap do t’ua bėjė tė qartė para sė gjithash partnerėve ndėrkombėtarė qė mė nuk beson nė fjalėt e kota. Do t’ua bėjė tė qartė qė tė gjitha debatet dhe pėrpjekjet pėr ruajtjen e qetėsisė dhe tė gjakftohtėsisė po kėshtu ishin tė qeta.
Shansi i vetėm dhe i fundit qė Grupi i Unitetit e ka ėshtė ai i shpalljes sė pavarėsisė. E deshi kėtė gjė dikush apo jo. Kohė mė nuk ka, sepse nė Evropė tema e Kosovės jo vetėm qė ėshtė nė oborrin e prapmė, por nuk ėshtė as afėr tė avitet. Kthehemi tek tema e moēme: nė pjatėn e dukatit askush nuk do ta servojė pavarėsinė e vendit!... Prandaj, duhen konsekuenca - nė mėnyrė qė ta shohim ku jemi.Nga ana ime e keni je PO te madhe sa ma shpejt duhet qe te ndodhe nje mrekulli e tille.

Shiqoj profilin e Surki Afishim ndryshoj - shlyej Pėrgjigje me citat
Timi_hoot


Anėtar qė nga: 28.04.2004
Afishime: 676
Vendbanimi: Kosove, Deqan / Zvicėr, Zürich
Afishuar me: 28.06.2007 12:54 E zeze qoft ajo dite qe secili psikopat mori tastaturen e kompjuterit dhe u be gazetar dhe analist. Te kritikosh eshte lehte por ta shofifesh relaitetin eshte me e rende.
Shiqoj profilin e Timi_hoot Email Timi_hoot Te Homapage i Timi_hoot Afishim ndryshoj - shlyej Pėrgjigje me citat
Surki


Anėtar qė nga: 19.11.2005
Afishime: 903 Afishuar me: 28.06.2007 13:02
Quote:


Timi_hoot afishoj me 2007-06-28 12:54 :
E zeze qoft ajo dite qe secili psikopat mori tastaturen e kompjuterit dhe u be gazetar dhe analist. Te kritikosh eshte lehte por ta shofifesh relaitetin eshte me e rende.PO, MU ATY QENDRONE PROBLEMI KRYESORE...............
Shiqoj profilin e Surki Afishim ndryshoj - shlyej Pėrgjigje me citat
gentelmeni


Anėtar qė nga: 20.06.2001
Afishime: 6382
Vendbanimi: angli-londer
Afishuar me: 28.06.2007 16:00 Po menjihere duhet te hiqet.

Misionin e kane mbarue,nuk e dije pse rrijne si kukull aty bile.
E kemi parlamentin dhe aty duhet vendoset qdo gje.

Shiqoj profilin e gentelmeni Email gentelmeni Afishim ndryshoj - shlyej Pėrgjigje me citat
lorik


Anėtar qė nga: 19.01.2005
Afishime: 181 Afishuar me: 28.06.2007 16:25

Grupi negociator (unitetit) ėshtė konsumuar. Nuk ka ide, nuk lėvizė nga vendi. Ēdo gjė qė i "servohet" e pranon. Kjo ėshtė si pasojė e politikės sė tyre amatoreske. Deri sa para disa kohėsh "zgėrdhiheshin" si nė foto, tash kohėt e fundit sikur janė tėrhequr. Para vetėm disa muajsh thonin:
"Pavarėsia ėshtė ēėshtje ditėsh; javėsh e jo muajsh" (grupi i "unitetit" - fillimi i vitit 2007)
...ditėt shkojnė, javėt, muajt e ndoshta edhe vitet.... e "Pavarėsia" nuk duket as nė "horizont"!

Mendimi im ėshtė se ky grup duhet tė shpėrbėhet dhe tua lė detyrat Kuvendit tė Kosovės, tė cilat me "ligj" edhe i takojnė!
Shiqoj profilin e lorik Afishim ndryshoj - shlyej Pėrgjigje me citat
Shpejtimi


Anėtar qė nga: 10.09.2006
Afishime: 107 Afishuar me: 28.06.2007 19:53 Problemi eshte shume me i madh se nje po apo nje jo i Grupit te
Unitetit per dialog.Qysh ne fillim kur pat marre vizen qe te zhvillohen
bisedimet eshte dashur me mendua per interesat pertej gardhit
te partise apo interesave tjera te ngushta.Qe atehere "koka politike
dhe akademike" eshte dashtur te japin sqarimet reale ia kajti kujt apo
nuk ia kajti.Sikur atehere te lihej vend per te punuar drejt realizimit te
synimeve nga brendia ne sistem te kompletuar nuk kishte me na
shashtrise tani kjo fare befasie nga nderkombetaret . Qysh ne fillim eshte
dashtur qe punen e institucioneve mos me e perkambe me ngjyra partiake.
Ne sitemet pluraliste demokratike duhet qe te jete rivaliteti binal apo trial
per rreth interesave te pergjithshme e jo te thjeshtezohet e te bie ne at
nivelin qe me nje te marrne ne thua te perplaset per toke.Nga deshirat
qe secilit te i ndihet zani e nami iu turren te gjitha partite te marrin pjese
duke e formua Grupin e Unitetit si nje kryepiramide mbi organet dhe
institucionet e rregullta. Me siguri qe ka pas edhe drite jeshili nga jasht
qe te i mberthejn te gjithe ne nje kosh . Tani e gjithe energjia e absaobuar
ne nje pike nuk ka lane plane te te nderthura mire me peshe zavendsimi.
Nga ketu duhet te marrin msim sidomos partite politike qe nuk eshte e
udhes qe dy partite me te medha -ajo ne pushtet dhe ajo ne opozite te
bejne ndonje fare ndrikullie apo kunorizimi duke qene pjesmarres te
nje ceshtje sidomos kur eshte ne pyetje me faktorin nderkombetar. Ne
rastin konkret duhet qe per pa e bere dramatike si terapi kendjellese
te pare qe Grupi i Unitetit te merr pergjegjesine si burrat dhe te
pranojne se plani i tyre ka deshtuar per pa i dhene mundesi vetit
qe te ia zgjatin gishtin per fajsim qofte edhe faktorit te jashtem.Sepse
cdo kush qe i beson te dytit e te tretit me shume se vetit nuk ke cfare
pret tjeter pervec zhgenjimit. Ne kete pike kritike duhet qe te jane te
kujdesshem te gjithe elementet miradashes te vendit . Kursesi nuk bene
te i ep kush vetit drejt e te gjuhet symbsheltas ne kete ceshtje duke
iu gezuar kesaj ngecje apo te ketij mossuksesi. Gjithsesi duhet qe
faktori politik te ngjesh radhet e veta dhe zen vendin e vet secili aty
ku duhet te kontribuon. Ne kulturen e rangut te nivelit te njemendet
politik,duhet te kemi ndermend se sa eshte i rendesishem faktori
partiak ne pushtet aq mos edhe me e nevojshme eshte opozita. Le te
jet ky shembull per partite ne opozite se nuk eshte e mundur qe te
ulen te gjitha partite ne nje karrike te kryetarllakut ne te njejten kohe.
Sikur opozita mos te kishte marre pjese ne kete runde bisedimesh
kishte me qene me se e kerkuar qe te bjen qeveria e atyre qe jane
ne pozite ,mirepo tani nuk ka cafer te zgjedh elektorati. Mu kjo
bashkpjesmarrrje ne kete pergjegjesi nuk len vend per pindrrime .
Per ate duhet qe te u epet nje blic kohor Grupes se Unitetit nese
mund te bejne rikthese ne drejtim te zgjidhjes se statusit .


Shiqoj profilin e Shpejtimi Afishim ndryshoj - shlyej Pėrgjigje me citat
lorik


Anėtar qė nga: 19.01.2005
Afishime: 181 Afishuar me: 28.06.2007 20:36


Shiqoj profilin e lorik Afishim ndryshoj - shlyej Pėrgjigje me citat
Ministri


Anėtar qė nga: 20.09.2005
Afishime: 292 Afishuar me: 28.06.2007 22:15

Duke pas nje rrespekt per gazetarin e nderuar mund te them vetem se nga e tere kjo qe ai shkruan ketu eshte rrjedhoje e mosbesimit te tij personal ne politiken amerikane apo eshte se tepermi nene ndikimin e politikes europjane ,te nej pjese te saj,kur merr guximin te deklaroj se nderkombetaret nuk po i mbajn premtimet.
Cdo njeri nga ne mund te hamendej por gazetari i nderuar ,me pervojen e tij ne gazetari dhe ate ne qendrat e Europes, nuk dij se ku e gjen burimin ,shtytjen apo ndoshta edhe oferten per te thene dicka te tille.
Ketu do te ishte mire te inkuadrohet edhe dikush nga gazetaret qe jeton dhe frymon ne Kosove dhe me Kosoven sepse zotriu ,bukur do kohe,eshte me shume europian se sa Kosovar!!!!
Ndrimet jan te mira por ato qe sjellin dicka te mire ,dicka pozitive sepse per te bere me pak se hiq apo ndoshta edhe per te ike mbrapa edhe nga ky pozicion ku jemi eshte shume lehte!
Shiqoj profilin e Ministri Afishim ndryshoj - shlyej Pėrgjigje me citat
XXXXXXXXXXXXXXXXXXXX

Ju falėnderoj pėr mirėkuptim,
Aliu nga Prishtina.;

Mit Zitat antworten
  #44  
Vjetėr 28.06.2007, 23:23:00
lorik lorik ėshtė jashtė linje
me pervojė
 
Anetar prej: 19.01.2005
Postime: 142
StandardGrupi negociator (unitetit) ėshtė konsumuar. Nuk ka ide, nuk lėvizė nga vendi. Ēdo gjė qė i "servohet" e pranon. Kjo ėshtė si pasojė e politikės sė tyre amatoreske. Deri sa para disa kohėsh "zgėrdhiheshin" si nė foto, tash kohėt e fundit sikur janė tėrhequr. Para vetėm disa muajsh thonin:
"Pavarėsia ėshtė ēėshtje ditėsh; javėsh e jo muajsh" (grupi i "unitetit" - fillimi i vitit 2007)
...ditėt shkojnė, javėt, muajt e ndoshta edhe vitet.... e "Pavarėsia" nuk duket as nė "horizont"!Mendimi im ėshtė se ky grup duhet tė shpėrbėhet dhe tua lė detyrat Kuvendit tė Kosovės, tė cilat me "ligj" edhe i takojnė!
Mit Zitat antworten
  #45  
Vjetėr 29.06.2007, 01:02:00
eho eho ėshtė jashtė linje
i/e freskėt
 
Anetar prej: 27.05.2007
Postime: 43
Standard

Une jam i mendimi se ku grup duhet te shkoj sepse duhet te ja leshoj vendin ndonji grupi tjeter qe edhe aj te fundoset sikur se ky.Thojn se kur shkon me shpetu ate qe mbytet po nuk dite fundosesh edhe ti.eho
Mit Zitat antworten
  #46  
Vjetėr 29.06.2007, 01:10:00
Nessus Nessus ėshtė jashtė linje
me pervojė
 
Anetar prej: 10.06.2007
Postime: 308
Standard

Janė hy nė kėtė valle le ta pėrfundojnė deri nė fund ... e fundit nuk i dihet.
Mit Zitat antworten
  #47  
Vjetėr 29.06.2007, 14:31:00
Benutzerbild von MI-2
MI-2 MI-2 ėshtė jashtė linje
Gesperrt
 
Anetar prej: 20.03.2006
Vendi: Chicago wings
Postime: 866
Dėrgo mesazh me anė tė MSN tek MI-2 Dėrgo mesazh me anė tė Yahoo tek MI-2
Standard

NUk mund te ju lem fajin krejt edhe GU por mendoj qe pjesen me te madhe te fajit e bartim ne,ateher kur u duht te ngritemi dhe ti tregome botes se me 10 shkurt 2007 durimi i shqiptarve ka amre fund dhe asnje minut e lere me me muaj te behen shtyerje, patem rastin te reagojme sipopull dhe te vendosim vet, por thjeshte vepruam si gjithnje, bile edhe ne vend te perkrahim protestat dhe te vazhdojme me to ne filluan te kerkojme fajtorin per vrasjet e dy te rinjeve duke mos llogaritur qe ato vrasje nuk kane qen por kane qen likuidime te urdheruara, ne menyre qe te ket efekt te dyfisht nje te friksohet populli dhe ti jepim nje leksion se nuk do te kena meshire per shqiptare dhe e dyta qe ne kohen e pezmit te orjentohet vemendja kinse ne kerkimin e fajtorve dhe sjelljen e tyre para drejtesis.Grupi i unitetit duhet te ket te qarte se pas 4 mueje skadon krejt,skadon afati tyre,skadon afati i EU,skadon afati i te gjithave, dhe pas ketyre 4 muejsh se pari keta duhen te sillen para gjygjit per nje mori krimesh, e qe besoj nuk jane te pakta.
Mit Zitat antworten
  #48  
Vjetėr 03.07.2007, 00:18:00
Aliu Aliu ėshtė jashtė linje
Super-Moderator
 
Anetar prej: 03.06.2001
Postime: 449
Standard

XXXXXXXXXXXXXX
Shkresa tė bartura nga Tema: Diqka po zihet

Diskutim tė kėndshėm,
Aliu;

XXXXXXXXXXXXXX
Tema: Diqka po zihet
eho


Anėtar qė nga: 27.05.2007
Afishime: 17 Afishuar me: 02.07.2007 23:00
kėt afishim e titullova kėshtu sepse Krueministri Agim Qeku ma nė fund e tregoj atė qė ėshtė dashtur tė tregojė edhe mė heret.siq komentuan lajmet nė medijat elektronike ai tregoj se ekipi i unitetit tani ska asgjė ne dor sepse?unė mendoj qė edhe ma heret skanė pasė asgjė dhe skan bėr asgjė.Unė do thoja se Popullit tė shumė vuajtur akoma nukė po i tregohet ė verteta.edhe presidenti WW Bush nė Tiran,Polono dhe nė Bullgari dha fjal ose ma mirė te them foli disi quditshem sa qė na futi nė Boten e qudirave.Kurse prap sipas lajmeve tė fundit nė takimin me homologun e ti nga Rusija nė konferencen pėr shtyp as qė e permendi Kosoven.Si tė spjegohet kjo vetem se si thenja popullore her nė atė ejte her nė ketė ejte miki mirė pse na ............ eho
Shiqoj profilin e eho Afishim ndryshoj - shlyej Pėrgjigje me citat
mani_pr_gjer


Anėtar qė nga: 01.07.2007
Afishime: 2 Afishuar me: 02.07.2007 23:15 Kjo u dite qe keta nuk kane pase ne dore kete pune vetem nje e kane pas ne dore me genjue popullin e vet dhe me marre nga 5 ose 6 rroga e njerzit ne kosove nuk kane as buke me hanger
Shiqoj profilin e mani_pr_gjer Afishim ndryshoj - shlyej Pėrgjigje me citat
Mit Zitat antworten
  #49  
Vjetėr 03.07.2007, 01:05:00
rtk99 rtk99 ėshtė jashtė linje
me pervojė
 
Anetar prej: 17.12.2004
Postime: 971
Standard

pershendetje,
Leni rahat grupin e unitetit, se shume mire jane duke punuar,Ne duhet qe te ju bashkohem dhe te ju japim perkrahje, ne punen qe po e bejn!

Eshte edhe tjetra, ne munde ti "ndrrojm" por kushe do te vije se..., ndoshta edhe me te keq se ky grup!

Kuvendi eshte legjitim, por me i mire eshte ky grupi i unitetit se sa kuvendi te merret me keto pune!
Mit Zitat antworten
  #50  
Vjetėr 04.07.2007, 23:12:00
mili2 mili2 ėshtė jashtė linje
me pervojė
 
Anetar prej: 07.07.2001
Postime: 1,089
Dėrgo mesazh me anė tė MSN tek mili2
Standard

Sic mirret vesh nga burime te ndryshme informative edhe ne takimin e fundit i Presidentit amerikan Bush dhe homologut te tij rus Putin nuk u arrit marrveshje ne lidhje me pavarsimin e Kosoves. Ndersa, disa shtete te BE kane paralajmrue se do te paraqesin nje rezolute tjeter per Kosoven ne KS te OKB-se ku do te kerkohet qe; " misioni i U(A)NMIK-ut te zevendosohet me misionin evropjan dhe te njejten kohe te vazhdojne bisedimet nen udheheqjen e Athisaarit, kuptohet nese per kete rezolute prap bie ne dakord rusija (armiku numer nje i shqiptarve dhe paqes e stabilitetit ne kete pjese te Ballkanit!
Bazuar ne disa deklarata te Grupi i Unitetit (interesit personal), simbas te gjitha gjasave ky grup nuk do ti thojne "jo bisedimeve te reja" qe kerkohen me gjase qe ne keto bisedime do te arrijne te permirsojne gabimet dhe paaftesin e tyre gjat negociatave te kaluara dhe keshtu, ruajne "ftyren e vet" dhe postet politike.
Per shkak te interesave personale, klanore dhe partiake siq mirret vesh LDK-ja eshte ka pengon qe te mbahen edhe zgjedhje te reja deri sa Kosova te mos pavarsohet dhe keshtu pengon popullin qe deshtuesit edhe ti denon me ane te votes dhe qel rrugen te tjerve te cilet denjesisht do te perfaqesojne dhe mbrojne interesat e popullit.

E a do te pavarsohet Kosova ne nje te ardhme me kete klase politike e cila ka uzurpue pushtetin dhe me cdo kusht deshiron te qendron ne pushtet kundra cdo norme demokratike dhe pamvarsisht rezultateve ne teren gjat mandatit sa kane pas pushtetin, tregon situata poltike dhe ekonomike ne te cilen gjindet sot Kosova.


<font class=editedby>[ Ky afishim u ndryshua nga: mili2 mė 2007-07-04 23:19 ]</font>
Mit Zitat antworten
Pergjigje

favorit leximi

Opcionet e temes
Pamje

Rregullorja
Nuk lejoheni tė krijoni tema tė reja.
Nuk lejoheni tė pergjigjeni nė shkresa.
Nuk lejoheni tė ngarkoni shtojca.
Nuk lejoheni tė editoni shkresat tuaja.

BB-Code ėshtė an.
Fytyrat janė Hapur
[IMG] Codi ėshtė an.
HTML-Code ėshtė jo aktiv.
Shko te


Koha nė GMT +1. Tani ėshtė ora 01:03:22.


Mundėsuar nga: vBulletin Versioni 3.7.4 (Albanian-Shqip)
©2000 - 2015, Jelsoft Enterprises Ltd. ( Albamatrix.com )

Te gjitha te drejtat jane te rezervuara!
Ndalohet kopjimi dhe shumefishimi i permbatjes se ketij forumi ne cdo medium!

Alle Rechte vorbehalten.
Vervielfältigung im Ganzen oder in Teilen ist ohne ausdrückliche Genehmigung von AlbamatriX GbR jeglicher Form auf jedem Medium verboten.