Kthehu   DForum > Politikė > Politikė dhe aktualitete tė tjera politike / Politik und politische Aktualitäten

Libri24.com - Bota e diturise

Pergjigje
 
Opcionet e temes Pamje
  #1  
Vjetėr 15.11.2009, 23:20:18
REALI REALI ėshtė jashtė linje
me pervojė
 
Anetar prej: 26.10.2001
Postime: 477
Standard Rezultatet per Zgjedhjet Lokale ne Kosove

LDK fiton ne Prishtine bindshem.

Rezultatet e tjera mund ti vendosni ne vazhdim. Pa sharje ju lutem, vetem rezultate te besueshme.
Mit Zitat antworten
  #2  
Vjetėr 15.11.2009, 23:30:34
euroballkani euroballkani ėshtė jashtė linje
me pervojė
 
Anetar prej: 07.02.2009
Postime: 2,018
Standard

Ballotazhe do te ket

Mitrovic PDK38%—LDD -27 %
Gjakove AAK-33%- AKR.LDD- 41%
Prizeren PDK38.5%- LDK - 26 %
Pej AAK 28 %- LDD 28.3 %
Kaqanik AAK 22%- PDK 36 %
Suharek AAK 31% - PDK 30 %
Kline - PDK 38%--AAK 25 %
Vushtrri PDK 36% -AAK 27 %
Peja eshte e humbur , atje prin LDD me kandidatin shum te forte ish Keshilltar i Rugoves dhe Bob Doll me prejardhje nga Kpuzi

Geändert von euroballkani (16.11.2009 um 00:39:34 Uhr)
Mit Zitat antworten
  #3  
Vjetėr 15.11.2009, 23:38:31
euroballkani euroballkani ėshtė jashtė linje
me pervojė
 
Anetar prej: 07.02.2009
Postime: 2,018
Standard

PDK prin
Prizeren, Gjilan , Ferizaji, Mitrovic, Lipjan, Kline , Malishev,Drenas, Skenderaji, Kaqanik ,Viti, Dardan.Elez han, Shterpc, Vushtrri.Suharek. Burim.Obiliq.
Mit Zitat antworten
  #4  
Vjetėr 15.11.2009, 23:45:10
euroballkani euroballkani ėshtė jashtė linje
me pervojė
 
Anetar prej: 07.02.2009
Postime: 2,018
Standard

AKR dhe AAK kontestojnė rezultatet

Edhe AAK-ja, pėrmes sekretarit tė pėrgjithshėm tė kėsaj partie, Burim Ramadani, tha se ky subjekt politik ėshtė duke fituar vota nė shumė komuna.
Ramadani tha se ata janė duke udhėhequr nė komunat Pejė, Gjakovė, Junik, Deēan, Prizren, Dardanė dhe Gjilan.
Ndėrkaq, duke bėrė thirrje qė tė mos prishet tėrė ky proces zgjedhor me publikimin e rezultateve jo zyrtare, Ibrahim Gashi, nėnkryetar i AKR-sė, tha nuk ėshtė fare e vėrtetė se Isa Mustafa ka fituar nė Prishtinė, pa balotazh.
Sipas Gashit, AKR-ja ka rezultate shumė tė mira nė Viti dhe Kamenicė kurse pret qė tė shkojė nė balotazh nė Mitrovicė dhe Gjakovė.
Duke folur pėr Gjakovėn, Ibrahim Gashi tha se nuk ėshtė fare e vėrtetė se kandidati i AAK-sė ka fituar atje. Gashi tha se diferenca ndėrmjet kandidatit tė AAK-sė dhe kandidates sė koalicionit AKR-LDD, Mimoza Kusarit, ėshtė vetėm 1 pėr qind.
Pa dhėnė pėrqindje, nėnkryetari i AKR-sė tha se diferenca e votave nė Prishtinė ndėrmjet Vegim Gashit nga koalicioni AKR-LDD dhe Isa Mustafės nga LDK-ja ėshtė fare e ngushtė dhe as qė bėhet fjalė se kandidati i kėsaj tė fundit ka fituar pa balotazh.

Geändert von euroballkani (15.11.2009 um 23:58:09 Uhr)
Mit Zitat antworten
  #5  
Vjetėr 15.11.2009, 23:53:51
Livadhi Livadhi ėshtė jashtė linje
me pervojė
 
Anetar prej: 19.06.2005
Postime: 1,379
Standard

Fitusit me te medhenje te ketyre zgjedhjeve jan AKR-LDD- ky kualicion pritet te merre 5 komuna si me kryesoret jan PEJ -Gjakove dhe disa komuna tjera, deri tani ky kualicion nuk kishte asnje komun.Humbsi me i madhe eshte AAK dhe LDK ndersa PDK mbahet disi edhe pse mund te humb ndonje komun prap mbete parti qe prin dhe mbete me e madhja ne Kosove
Mit Zitat antworten
  #6  
Vjetėr 16.11.2009, 01:11:09
euroballkani euroballkani ėshtė jashtė linje
me pervojė
 
Anetar prej: 07.02.2009
Postime: 2,018
Standard

Sipas votave te marra ne pergjithesi ne ter Kosoven ka nje rikonfigurim te partive politike sipas fuqis politike.

Pra ne nivel Kosoves kann marre vota.


PDK 39% plus 5 %
LDD –AKR 26 % plus 2%
LDK 17% - minus 6 %
AAK 8 % minus 1 %


Pra kujdes jan votat marra e jo fitoret e komunave
Mit Zitat antworten
  #7  
Vjetėr 16.11.2009, 01:53:54
oktopodi oktopodi ėshtė jashtė linje
me pervojė
 
Anetar prej: 09.10.2007
Postime: 436
Standard "Fitorja ne luften me te ashper qe ka zhvilluar LDK-ja per 20 vjete"

Duhet te pranojme se ishte nje gare dhe fushate normale e civilizuese zgjedhore e rangut lokal,zgjedhje te cilat ne demokraci konsiderohen me pak te rendesishme se ato te niveleve
shtetrore(parlamentare apo presidenciale).Fushate qe per fat perfundoj me sukses dhe pa incidente te medha dhe befasi.
Me nxiti te reagojdeklerata e funksionarit te larte te LDK-se Lutfi Hazirit me rastin e shpalljes se fitores se Isa Mustafes per Prishtinen: - Kjo ishte lufta me e ashper qe zhvilloi LDK-ja per njezet vjet ! Njehere u befasova ,se lufta ka perfundua ne pranveren e vitit 1999 ,madje shum e ashper dhe e pergjakshme,por ne u fund i dhash te drejte qukshit te LDK-s(se ky qukshin e vete Thaqi e pat fut ne gare sa per formalitet)heu thash ky Haziri pranoj se per LDK-ne nuk ka pase fare lufte ne ate kohe .Mire qe po e pranojne vete.
Mit Zitat antworten
  #8  
Vjetėr 16.11.2009, 08:08:27
Burimi35 Burimi35 ėshtė jashtė linje
me pervojė
 
Anetar prej: 28.02.2006
Postime: 2,160
Standard

PDK po shkon ne drejtim te 50 % .
Komunistave ju mbet vetem nje Katund.

Geändert von QELI (16.11.2009 um 09:34:36 Uhr)
Mit Zitat antworten
  #9  
Vjetėr 16.11.2009, 08:32:04
Shpetimi Shpetimi ėshtė jashtė linje
me pervojė
 
Anetar prej: 08.06.2001
Postime: 2,549
Standard Urime

Une mendoj se shqiptaret e Kosoves kesaj radhe deri diku duhet te jane te kenaqur me procesin e zgjedhjeve lokale ne Kosove, perfshire ketu edhe pjesmarrjen e rreth 45% te zgjedhesve potencial ne votime.
E theme se ne duhet te jemi pjeserisht te kenaqur, sepse ne keto zgjedhje, te parat pas shpalljes se Pavaresise se Kosoves, duhej qe kjo shifer te kalonte 50%-shin e pjesmarresve ne votime, edhe per faktin se eshte hera e pare ne historine e Kosoves qe zgjedhjet organizohen nga vet shqiptaret, edhe pse dihet se edhe kesaj radhe keto zgjedhje organizohen nen diktatin e nderkombetareve.

Une asnjehere nuk i kam mbeshtetur bojkotimet e asnje pale zgjedhjeve ne Kosoven e pasluftes, dhe kete e theme me sinqeritet te plote, sepse edhe pse jetoj jashte Kosoves (ne mergim) une gjithnje voten time e kam derguar me poste, duke e kuptuar kete si detyre dhe obligim timin qytetar karrshi ēeshtjes sone kombetare.
Dikush e nenēmon vetvehten duke mos votuar, duke menduar se "nuk qone peshe nje vote me shume ose me pak ne mesin e miliona votave tjera"!
Jo, po te mendonin te gjithe ashtu se "nuk qone peshe nje vote e imja", atehere me siguri qe gjithmone do te deshtonin zgjedhjet, ēka nuk e besoj se do te ishte e dobishme per askend.

Eshte interesant se te gjithe ata qe nuk marrin pjese ne zgjedhje, pra nuk votojne, perfshire ketu edhe neve qe jemi ne mergim, jane me te zeshmit ne kritikat e tyre ndaj pushtetareve, qofshin ata te pushtetit qendror, qofshin te pushtetit lokal.
Keshtu ndodh edhe ne kete forum. Te gjithe ata qe jane me te zeshmit ne kritikat kunder politikes dhe politikaneve te Kosoves, sa here ka zgjedhje ne Kosove e ngrisin zerin ne kupe te qiellit duke share e mallkuar te gjithe ata qe jane ne pushtet, duke perfshire edhe ata qe kandidojne ne zgjedhje, keta te fundit duke i paragjykuar per keq qeverisje edhe pse ende nuk jane te provuar.
Une nuk theme se nuk duhet gjykuar e kritikuar pushtetaret per qeverisje te keqe, dhe nuk theme se ne nuk duhet te shprehim mendimet tona per ata qe pretendojne te vijne ne pushtet.
Mirepo, kur une kritikoj dikend, atehere doemos une duhet te kam nje argument te bazuar per ate kritike qe beje, por edhe duhet te kam nje alternative tjeter. Ne te kunderten, nese une kritikoj dikend por nuk kam alternative tjeter, atehere une nuk jam asgje me shume sesa nje demagog, dhe sigurishte qe kritika ime eshte totalishte e pavlere.

Nese nuk gaboj, ne nje prononcim te mbremshem nga analizat e bera per rezultatin e pjesmarrjes se votuesve te regjistruar ne zgjedhjet e djeshme, numri i votave te derguara nga mergimtaret me poste ishte diku mes 5000 dhe 6000 votueseve, ēka do te thote se ishte rreth 50% me pak se ne zgjedhjet e pergjitheshme te vitit 2007. Me sa me kujtohet mua, ne zgjedhjet e vitit 2007 ishin rreth 10 000 votues nga diaspora.

Prandaj, nese ne mergimtaret kemi te drejte te interesohemi per mbarvajtjen e politikes ne atdhe, si dhe nese ne kemi te drejte ti kritikojme te zgjedhurit e pushtetit qendror dhe atij lokal ne Kosove, valle a ka dikush te drejte qe te na kritikoj e akuzoj edhe neve per neglizhence dhe pa pergjegjesi karrshi atdheut tone?!
Une besoj se po.
Ketu ne kete forum ne lexojme verejtje, kritika, sulme e fyerje nga me te ndryshmet kunder te gjithe lidereve dhe partive politike ne Kosove, athua se ne jemi engjuj, se ne jemi te gjithdijshem, se ne jemi me te miret e gjithe shqiptareve qe jetojne mbi rruzullin tokesor, e tjera.
Por sa te besueshem mund te jemi ne nė kritikat dhe verejtjet tona, e aq me keq ne akuzat tona nga me te ndryshmet kunder te gjithe te tjereve, kur ne vet nuk jemi te ndergjegjshem e te vetdijshem se ne mergimtaret jemi rreth 1/4 e popullit te Kosoves, gjithmone nese qendron shifra se ne mergim jane mbi 500 000 shqiptar te Kosoves, ēka une e besoj se vertete aq jemi?!
Valle, po te realizonim edhe ne mergimtaret te drejten tone per te votuar me poste, mundesi kjo e dhene nga KQZ-ja e Kosoves, ēfare ndryshimi te rezultatit te pjesmarrjes se votueseve te regjistruar per zgjedhjet do te kishte?!
Besoj se rezultati do te kalonte shifren 60 deri 70 % te pjesmarrjes ne zgjedhje.
Pastaj, po te kishim votuar ne mase te madhe edhe ne mergimtaret, shtrohet pyetja; valle a do te kishte ndryshim te rezultatit te fitueseve te pushtetit lokal ne zgjedhjet e djeshme?!
Besoj se po, sidomos kur dihet se ne disa komuna te Kosoves dallimi mes kandidateve ishte jo edhe aq i madh, ndaj dhe vota e mergimtareve ne shume raste do te ishte vendimtare per zezultatin perfundimtar.

Prandaj, pavaresisht te se drejtes sone per te dhene kritikat dhe vleresimet tona per rezultatin e zgjedhjeve ne Kosove, si dhe per keq- ose mire-qeverisjen e te zgjedhureve atje, une mendoj se keto kritika dhe vleresime nuk kane kurrfare rendesie, ose me mire thene nuk jane aspak serioze, sepse ne nė rend te pare ne mergimtaret nuk kemi treguar se jemi aq shume te interesuar sa paraqitemi ne dukje te pare per fatet e atdheut tone, edhe per faktin se ka mjaft nga ne mergimtaret qe per shkak te dy-tri eurove qe do te na kushtonte dergimi i votes sone me poste, ne nuk e kemi shfytezuar kete mundesi dhe te drejte per te qene pjesmarres i drejteperdrejte ne zgjedhjet e djeshme.

Keshtuqe, konsideroj se ne mergimtaret nuk duhet ti japim aq zore me kritikat dhe vleresimet tona ndaj politikes ne atdhe, duke kaluar nganjehere edhe ne sharje e fyerje personale, sepse nje e drejte e tille na mungon edhe per faktin se, siq e thashe me larte, ne nuk jemi treguar te interesuar dhe ne lartesine e obligimeve tona qytetare si pjestar te Republikes se Kosoves.

Urime fitoren te gjithe atyre qe jane zgjedhur Kryetar te Komunave, Urime fitoren e kandidateve per Ansambletė Komunale, dhe ne veēanti e Uroj dhe pergezoj popullin e Kosoves per kulturen dhe pjekurine politike qe kane treguar gjate gjithe fushates parazgjedhore, perfshire edhe diten e djeshme, duke treguar keshtu se Kosova dhe shqiptaret jane te pergaditur e te pjekur per ta merituar plotesishte Pavaresine e shpallur te Republikes se Kosoves.

Shpetimi

Geändert von Shpetimi (16.11.2009 um 08:39:29 Uhr)
Mit Zitat antworten
  #10  
Vjetėr 16.11.2009, 08:32:33
Livadhi Livadhi ėshtė jashtė linje
me pervojė
 
Anetar prej: 19.06.2005
Postime: 1,379
Standard

Antaret e LDK dhe vete LDK gjendet para nje sprove te madhe te rikonfigurimit politik.
Pra LDK eshte e shtrenguar qe mos te kaloi si parti e 3 ti ofroi ndihm PDK NE BALOTAZH per ndrushe rrezikon qe AAk te jet e dyta dhe me kete shkohet ka shperberja e LDK.Ose hjekja dore nga dalja ne zgjedhje ne rundin e dyte.
Mit Zitat antworten
  #11  
Vjetėr 16.11.2009, 08:44:32
Livadhi Livadhi ėshtė jashtė linje
me pervojė
 
Anetar prej: 19.06.2005
Postime: 1,379
Standard

Klinė
Sokol Bashota, PDK - 6.153 vota
Enver Berisha, AAK - 5.137 vota

Haki Morina, PSK - 162 vota
Pjeter Coli, PSHDK - 459 vota
Zenun Zeqa, LDD - 706 vota
Adem Gashi, 98 vota
Fadil Gashi, LDK - 3.555 vota
Ibish Rraci, PSD - 118 vota

Shtime
Naim Ismajli, PDK - 5.400 vota
Ismail Hasani, LDK - 2.655 vota

Hetem Pajaziti, AAK - 382 vota
Enver Ademi, LDD - 1477
Halil Halili, PSD- 545 vota

Obiliq
Haki Mjekiqi, PDK - 2.850 vota
Mehmet Krasniqi, LDK - 2.160 vota
Enver Gashi, AAK - 1.965 vota

Hamdi Tovėrlani, AKR - 358 vota
Aziz Bici – 183 vota
Shukri Klinaku, LIB – 1.238 vota
Sejdi Halimi, PEK - 15 vota
Sanije Graiqevci, PSD - 68 vota

Dragash
Salim Jonuzi, PDK - 4.962 vota
Halim Shemsedini, LDK - 4.652 vota

Burim Piraj, AAK - 878 vota
Fitim Tefiku, AKR - 392 vota
Qasip Kushi, Vakat - 1.609 vota


Junik
Agron Kuēi, AAK - 1.081 vota

Nimon Tofaj, PDK - 127 vota
Ali Kasumi, AKR - 23 vota
Shpejtim Gacaferri, LDD - 231 vota
Tahir Isufaj, LDK - 622 vota

Hani i Elezit
Mehmet Ballashi, PDK - 1.519 vota
Rufki Suma - 1.833 vota

Menduh Vllashi, AAK - 214 vota
Myzafer Dernanji, LDK - 583 vota


Mamusha

Berzad Morina, PDK - 333 vota
Arif Bytyqi, KDTP - 1.402 vota
Mehmet Mazrek, AKR - 197 vota

Ranillug
Perica Andjelkovic, SKMS – 167 vota
Dragimir Mikic, GIOR - 397 vota

Leposavic
Ardita Hasani, AAK - 30 vota

Geändert von Livadhi (16.11.2009 um 08:59:42 Uhr)
Mit Zitat antworten
  #12  
Vjetėr 16.11.2009, 09:09:14
euroballkani euroballkani ėshtė jashtė linje
me pervojė
 
Anetar prej: 07.02.2009
Postime: 2,018
Standard Ne rundin e pare shkoin

LDK

Prishtin
Besian


PDK

Shtime
Skenderaj
Drenas
Malishev
Gjilan
Ferizaj
Mitrovic

AAK

Junik
Mit Zitat antworten
  #13  
Vjetėr 16.11.2009, 09:16:33
Burimi35 Burimi35 ėshtė jashtė linje
me pervojė
 
Anetar prej: 28.02.2006
Postime: 2,160
Standard

Citat:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Shpetimi Trego postimin
Une mendoj se shqiptaret e Kosoves kesaj radhe deri diku duhet te jane te kenaqur me procesin e zgjedhjeve lokale ne Kosove, perfshire ketu edhe pjesmarrjen e rreth 45% te zgjedhesve potencial ne votime.
E theme se ne duhet te jemi pjeserisht te kenaqur, sepse ne keto zgjedhje, te parat pas shpalljes se Pavaresise se Kosoves, duhej qe kjo shifer te kalonte 50%-shin e pjesmarresve ne votime, edhe per faktin se eshte hera e pare ne historine e Kosoves qe zgjedhjet organizohen nga vet shqiptaret, edhe pse dihet se edhe kesaj radhe keto zgjedhje organizohen nen diktatin e nderkombetareve.

Une asnjehere nuk i kam mbeshtetur bojkotimet e asnje pale zgjedhjeve ne Kosoven e pasluftes, dhe kete e theme me sinqeritet te plote, sepse edhe pse jetoj jashte Kosoves (ne mergim) une gjithnje voten time e kam derguar me poste, duke e kuptuar kete si detyre dhe obligim timin qytetar karrshi ēeshtjes sone kombetare.
Dikush e nenēmon vetvehten duke mos votuar, duke menduar se "nuk qone peshe nje vote me shume ose me pak ne mesin e miliona votave tjera"!
Jo, po te mendonin te gjithe ashtu se "nuk qone peshe nje vote e imja", atehere me siguri qe gjithmone do te deshtonin zgjedhjet, ēka nuk e besoj se do te ishte e dobishme per askend.

Eshte interesant se te gjithe ata qe nuk marrin pjese ne zgjedhje, pra nuk votojne, perfshire ketu edhe neve qe jemi ne mergim, jane me te zeshmit ne kritikat e tyre ndaj pushtetareve, qofshin ata te pushtetit qendror, qofshin te pushtetit lokal.
Keshtu ndodh edhe ne kete forum. Te gjithe ata qe jane me te zeshmit ne kritikat kunder politikes dhe politikaneve te Kosoves, sa here ka zgjedhje ne Kosove e ngrisin zerin ne kupe te qiellit duke share e mallkuar te gjithe ata qe jane ne pushtet, duke perfshire edhe ata qe kandidojne ne zgjedhje, keta te fundit duke i paragjykuar per keq qeverisje edhe pse ende nuk jane te provuar.
Une nuk theme se nuk duhet gjykuar e kritikuar pushtetaret per qeverisje te keqe, dhe nuk theme se ne nuk duhet te shprehim mendimet tona per ata qe pretendojne te vijne ne pushtet.
Mirepo, kur une kritikoj dikend, atehere doemos une duhet te kam nje argument te bazuar per ate kritike qe beje, por edhe duhet te kam nje alternative tjeter. Ne te kunderten, nese une kritikoj dikend por nuk kam alternative tjeter, atehere une nuk jam asgje me shume sesa nje demagog, dhe sigurishte qe kritika ime eshte totalishte e pavlere.

Nese nuk gaboj, ne nje prononcim te mbremshem nga analizat e bera per rezultatin e pjesmarrjes se votuesve te regjistruar ne zgjedhjet e djeshme, numri i votave te derguara nga mergimtaret me poste ishte diku mes 5000 dhe 6000 votueseve, ēka do te thote se ishte rreth 50% me pak se ne zgjedhjet e pergjitheshme te vitit 2007. Me sa me kujtohet mua, ne zgjedhjet e vitit 2007 ishin rreth 10 000 votues nga diaspora.

Prandaj, nese ne mergimtaret kemi te drejte te interesohemi per mbarvajtjen e politikes ne atdhe, si dhe nese ne kemi te drejte ti kritikojme te zgjedhurit e pushtetit qendror dhe atij lokal ne Kosove, valle a ka dikush te drejte qe te na kritikoj e akuzoj edhe neve per neglizhence dhe pa pergjegjesi karrshi atdheut tone?!
Une besoj se po.
Ketu ne kete forum ne lexojme verejtje, kritika, sulme e fyerje nga me te ndryshmet kunder te gjithe lidereve dhe partive politike ne Kosove, athua se ne jemi engjuj, se ne jemi te gjithdijshem, se ne jemi me te miret e gjithe shqiptareve qe jetojne mbi rruzullin tokesor, e tjera.
Por sa te besueshem mund te jemi ne nė kritikat dhe verejtjet tona, e aq me keq ne akuzat tona nga me te ndryshmet kunder te gjithe te tjereve, kur ne vet nuk jemi te ndergjegjshem e te vetdijshem se ne mergimtaret jemi rreth 1/4 e popullit te Kosoves, gjithmone nese qendron shifra se ne mergim jane mbi 500 000 shqiptar te Kosoves, ēka une e besoj se vertete aq jemi?!
Valle, po te realizonim edhe ne mergimtaret te drejten tone per te votuar me poste, mundesi kjo e dhene nga KQZ-ja e Kosoves, ēfare ndryshimi te rezultatit te pjesmarrjes se votueseve te regjistruar per zgjedhjet do te kishte?!
Besoj se rezultati do te kalonte shifren 60 deri 70 % te pjesmarrjes ne zgjedhje.
Pastaj, po te kishim votuar ne mase te madhe edhe ne mergimtaret, shtrohet pyetja; valle a do te kishte ndryshim te rezultatit te fitueseve te pushtetit lokal ne zgjedhjet e djeshme?!
Besoj se po, sidomos kur dihet se ne disa komuna te Kosoves dallimi mes kandidateve ishte jo edhe aq i madh, ndaj dhe vota e mergimtareve ne shume raste do te ishte vendimtare per zezultatin perfundimtar.

Prandaj, pavaresisht te se drejtes sone per te dhene kritikat dhe vleresimet tona per rezultatin e zgjedhjeve ne Kosove, si dhe per keq- ose mire-qeverisjen e te zgjedhureve atje, une mendoj se keto kritika dhe vleresime nuk kane kurrfare rendesie, ose me mire thene nuk jane aspak serioze, sepse ne nė rend te pare ne mergimtaret nuk kemi treguar se jemi aq shume te interesuar sa paraqitemi ne dukje te pare per fatet e atdheut tone, edhe per faktin se ka mjaft nga ne mergimtaret qe per shkak te dy-tri eurove qe do te na kushtonte dergimi i votes sone me poste, ne nuk e kemi shfytezuar kete mundesi dhe te drejte per te qene pjesmarres i drejteperdrejte ne zgjedhjet e djeshme.

Keshtuqe, konsideroj se ne mergimtaret nuk duhet ti japim aq zore me kritikat dhe vleresimet tona ndaj politikes ne atdhe, duke kaluar nganjehere edhe ne sharje e fyerje personale, sepse nje e drejte e tille na mungon edhe per faktin se, siq e thashe me larte, ne nuk jemi treguar te interesuar dhe ne lartesine e obligimeve tona qytetare si pjestar te Republikes se Kosoves.

Urime fitoren te gjithe atyre qe jane zgjedhur Kryetar te Komunave, Urime fitoren e kandidateve per Ansambletė Komunale, dhe ne veēanti e Uroj dhe pergezoj popullin e Kosoves per kulturen dhe pjekurine politike qe kane treguar gjate gjithe fushates parazgjedhore, perfshire edhe diten e djeshme, duke treguar keshtu se Kosova dhe shqiptaret jane te pergaditur e te pjekur per ta merituar plotesishte Pavaresine e shpallur te Republikes se Kosoves.

Shpetimi
Me kritiken tende drejtuar Shqiptarve me prejardhje nga Kosova qe jetojn ne Diaspor nuk pajtohem.
Arsyeja!
Te njetit nuk jan informuar rreth mundesis se Votimit me Leter.
Psh: ku mund te behet kerkesa ,per Votim me Leter, etj.

E tash po ta kethej ket kritik prap!
Pse se ke hap ketu nje Teme rreth mundesis dhe procedures se Votimit me Leter !
Ndoshta dikush do te informohej dhe do e shfrytezonte nje mundesi te till.
Personalisht dje kam ber nje prognoz rreth numirit te Votuese ne zgjedhje Komunale.

Veshtro:
Burimi35
me pervojė Anetar prej: 28.02.2006
Postime: 763--------------------------------------------------------------------------------

Citat:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Jezerci
Kėto rezultate janė sipas raportimeve deri nė orėn 15.30 min.Sipas tė gjitha gjasave do tė ket mbi 50% votues qė do tė votojnė kėsaj here nė Kosovė.Sidoqoftė edhe po qe se dalin vetem 25% zgjedhjet do tė jen valide.Bojkoti ka mund tė bėhet neØmnyrė tjeter me dalje dhe shkarravitje tė fletėvotimeve e jo tue nejt te shpia.Mbas qertifikimit tė rezultateve le ta qepin ata qė skan dal tė bėjnė argatin,pa le se pėr kend ėshtė.....

Seriozisht nuk besoj se ne keto zgjedhje do te marrin me shume se 40 %.
Arsyeja!
Afer 30 % e zgjedheseve te Kosoves jetojn ne Bote te jashtme ,te nejteit ashtu se ashtu nuk mund edhe po te donin te votojn.
Afer 30% nuk shkojn per dembellek dhe arsye te ndryshme.
Afer 40 % do te jen (diqka me pak ose me shume).
Mit Zitat antworten
  #14  
Vjetėr 16.11.2009, 10:00:41
bluai bluai ėshtė jashtė linje
me pervojė
 
Anetar prej: 25.06.2001
Postime: 1,886
Standard Fitoj politika Europes ...!?

Me dalje ne vota shqiptaret e Kosoves kan mar pjes hiq me shum se 25% perqind te popullit e te manipuluar nga organet kompetente sipas te njejteve kan dal mese 48% te votueseve (genjeshtra siq jan genjeshtrat tjera).me ket sondazh dhe dalje te votave shqiptareve te Kosove kush do qe do vie ne pushtet si mbetet pos te zbatoj Kushtetuten e Kosoves ku Komunat e reja sipas pakos se Ahtisarit&Qubriloviqit . Kosova ndahet ne baza etnike dhe se Komunat e banuar me shkie do ken ingerenca me te medha se vet" Republika e Pavarur e Kosoves"Organet qendrore nuk do pyten me per vetesin e ktyre Komunave sepse organet e caktuar ne baz te Kushtetutes se Kosoves ne ket rast CPU dhe PUN do vendosin me biseda direkte me Serbin zyrtare po pa prezenc te institucioneve te Kosoves.Fal zotit qe do shihen ashiqare gjerat dhe se populli do shpreh paknaqesit e veta .Ktu popullit shqiptar te Kosove ju imponohet nje majorizim nga perfaqesuesit e vet institucioneve te Kosoves te cilat dosido do detyrohen te zbatojn Kushtetuten e Kosoves e cila demton tersin teritoriale te Kosoves si dhe mvetesin e saj .Per Komunat serbe jan parapar shum benifite dhe ato duhet qdo organ ti zbatoj .Per te gjith ata qe menojn se Kosova ka fituar me ket diqka un uroj ata ne perzgjedhjen e tyre dhe kush do se te ket fituar duhet pa mar parasysh ta zbatoj urrdherat e ardhura nga ICO dhe CPU dhe se organi me i lart PUN do ket ingerenca vendimarje me biseda direkte te drejteperdrejta me Serbin zyrtare .
Me gjith kto fakte populli u manipulu nga injoranca dhe urejtja nderpartiake .Keshtu ka koh dhe mos haroni ate qka ju thash jem gjall e do shohim nje rezim te regjimit i cili ska lon vend qe shqiptaret e Kosoves te zhvillohen as ne ekonomi por as ne politik .Militantizmi dilitantes dhe knaqesia qe te meren parat e lehta nga tenderet menyr e vetme qe Europa ju ka mundesua pushtetutareve pa mar parasysh kush vje ne pushtt te manipulojn me parat e populli te vet Kredinat e mara per sende te parandesihme do shtyn shiqptaret e Kosoves ne nje rrugetim te pokrye dhe te paperspektv .
I uroj manipulueseve te popullit te vet qe te knaqen deri sa pupulli te sheh se jan manipulu dhe kan dal e kan ratifiku nje projekt kaher te perpiluar nga kuzhinat e Europes me Serbin e Rusin ne krye .
Urime edhe njeher mashtirmi shekullor qe i ka ndodh shqiptareve te Kosoves.
bluai

Geändert von bluai (16.11.2009 um 11:31:40 Uhr)
Mit Zitat antworten
  #15  
Vjetėr 16.11.2009, 10:49:58
Shpetimi Shpetimi ėshtė jashtė linje
me pervojė
 
Anetar prej: 08.06.2001
Postime: 2,549
Standard

Citat:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Burimi35 Trego postimin

Me kritiken tende drejtuar Shqiptarve me prejardhje nga Kosova qe jetojn ne Diaspor nuk pajtohem.
Arsyeja!
Te njetit nuk jan informuar rreth mundesis se Votimit me Leter.
Psh: ku mund te behet kerkesa ,per Votim me Leter, etj.

E tash po ta kethej ket kritik prap!
Pse se ke hap ketu nje Teme rreth mundesis dhe procedures se Votimit me Leter !
Ndoshta dikush do te informohej dhe do e shfrytezonte nje mundesi te till.
Personalisht dje kam ber nje prognoz rreth numirit te Votuese ne zgjedhje Komunale.

Veshtro:
Burimi35
me pervojė Anetar prej: 28.02.2006
Postime: 763--------------------------------------------------------------------------------

Citat:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Jezerci
Kėto rezultate janė sipas raportimeve deri nė orėn 15.30 min.Sipas tė gjitha gjasave do tė ket mbi 50% votues qė do tė votojnė kėsaj here nė Kosovė.Sidoqoftė edhe po qe se dalin vetem 25% zgjedhjet do tė jen valide.Bojkoti ka mund tė bėhet neØmnyrė tjeter me dalje dhe shkarravitje tė fletėvotimeve e jo tue nejt te shpia.Mbas qertifikimit tė rezultateve le ta qepin ata qė skan dal tė bėjnė argatin,pa le se pėr kend ėshtė.....

Seriozisht nuk besoj se ne keto zgjedhje do te marrin me shume se 40 %.
Arsyeja!
Afer 30 % e zgjedheseve te Kosoves jetojn ne Bote te jashtme ,te nejteit ashtu se ashtu nuk mund edhe po te donin te votojn.
Afer 30% nuk shkojn per dembellek dhe arsye te ndryshme.
Afer 40 % do te jen (diqka me pak ose me shume).
I nderuar, ti mund te mos pajtohesh me kritiken time per mos-angazhimin dhe mos-interesimin e neve mergimtareve per tu regjistruar si votues ne Kosove, si dhe per mos-dashjen e informimit se si mund te votohet permes postes.
Ti shkon aq larg sa mua me kritikon se pse une nuk e kam hapur nje teme ketu ne forum rreth mundesise dhe procedures se votimit me leter, a thua se une jam kompetent per organizimin e zgjedhjeve ne Kosove, dhe a thua se une jam ndonje perfaqesues i mergimtareve shqiptar!

Jo zotri Burimi35, ti nuk ke aspak te drejte te me kritikosh mua, sepse po te kishe dashur edhe ti do te ishe informuar me proceduren e votimit permes postes, ashtu siq do te ishin informuar gati te gjithe mergimtaret shqiptar, kuptohet ata qe vehten e konsiderojn dhe ndjejne se jane shtetas te Republikes se Kosoves.

Zotri Burimi35, me fal qe po te drejtohem me keto pyetje direkte, por mua do me interesonte;
- valle, a ke ti televizor ne banesen ose shtepine tende ku tani jeton dhe banon ne mergim?!
- valle, a e shikon ti RTK-ne apo programet tjera te Kosoves ne televizor?!
- valle, a i lexon ti gazetat shqipe, qofte ato qe dalin dhe shiten neper kioska, qofte gazetat dhe agjencite tjera informative qe perhapen permes internetit?!
- valle, a ke lexuar deri tani neper forume (edhe ne forumin kosova.de) per mundesine e votimit te mergimtareve nga Kosova permes postes?!
- valle, a ke qene ti personalisht ne Kosove ne dhjete vitet e fundit, pra nga qershori i vitit 1999 deri ne nentor te vitit 2009?!
- valle, a ke degjuar ti nga njerzit, a ke lexuar ti ne gazeta apo faqe te internetit, apo ke shikuar ne televizor se edhe nje perqindje e vogel e mergimtareve nga Kosova kane votuar permes postes?!

Edhe njehere te kerkoj falje per keto pyetje kaq direkte, te cilat ne dukje te pare duken te ashpra, por ne te vertete nuk jane te tilla, sepse une konsideroj se kam te drejte ti parashtroj pikerisht ty keto pyetje, ngase sipas shkrimeve dhe reagimeve tua ne forumin kosova.de une kam pershtypjen se ti nuk je njeri i painformuar dhe i painteresuar per ēka ndodh ne Kosove.

Prandaj, nese ti vet nuk ke shprehur interesim per tu informuar me proceduren dhe mundesine e votimit permes postes, atehere mos u mundo qe te tjeret ti akuzosh e tu kerkosh qe te interesohen per ty. Fjalen e kam per reagimin tend te mesiperm, ku mua me pa te drejte me drejtohesh per diēka qe nuk jam as kompetent dhe as i obliguar, megjithese une ne kete forum edhe ne zgjedhjet e kaluara e kam potencuar dhe disa here kam shkruar ne kete forum per mundesine e votimit permes postes.

I nderuar Burimi35, edhe ne shkrimin tim te mesiperm e kam thene se une vazhdimisht kam votuar me anen e postes, ashtu siq kane votuar edhe mijera mergimtar te tjere, sepse kete gje e kam ndjer si obligim timin si shqiptar i Republikes se Kosoves.
Ta theme me pergjegjesi te plote se une qe nga votimi i pare qe kam bere permes postes (atehere letra me aplikacionin apo voten time shkonte fillimishte ne Austri, e me pas dergohej ne Kosove, kurse tani letrat shkojne direkt ne KQZ ne Prishtin), sa here ka zgjedhje ne Kosove une marr leter nga KQZ, sepse tani jam i regjistruar si votues i rregullt permes postes, dhe gjithnje me duhet qe te aplikoj per tu regjistruar si votues, per te gjitha zgjedhjet me duhet q te dergoj aplikacionin ne KQZ, ku me duhet qe gjithnje ta dergoj edhe nje kopje te pasaportes ose leternjoftimit valid, pastaj e marr konfirmin nga KQZ-ja se aplikacioni im eshte pranuar, dhe ne fund e marr zarfin me fletvotimet, dhe pastaj me duhet perseri ta dergoj fletvotimin tim ne KQZ.
Kjo kushton te pakten 6 euro per poste deri ne 9 euro, varesishte sa leterkembime behen mes votuesit dhe KQZ-se, sepse ēdo leter qe e postoj per ne Kosove kushton 3 euro.
Keshtuqe, pasi qe une dhe gruaja ime kemi votuar (femijet ende nuk e kane moshen per te votuar), kesaj radhe si familje na ka kushtuar 12 euro, ngase te gjitha letrat me dokumentacionin e votimit duhet te shkojne veq e veq, e jo dy aplikacione ose vota ne nje leter.

Prandaj nuk e kam thene kot se ka mjafte shqiptar qe vetem shkaku i atyre 6 ose 9 eurove te flamosura per person nuk deshirojne qe te aplikojne per te votuar, dhe kete e theme jo nga mendja e shendoshe, por nga pervoja personale.
Une kam tentuar qe shume shqiptareve tua skjaroj kete mundesi te votimit, por gati askush nga ata nuk ka votuar, edhe pse fillimisht te gjithe genjenin se do te perpiqeshin te aplikonin e te votonin ashtu siq benja une.

Besoj se ti Zotri Burim35 me kete pergjigje timen te jesh i kenaqur. Nese jo, atehere perpiqu te informohesh nga burime te tjera, sepse une nuk kam ēka shtoj tjeter lidhur me kete reagim tendin.

Shpetimi

Geändert von Shpetimi (16.11.2009 um 11:09:21 Uhr)
Mit Zitat antworten
  #16  
Vjetėr 16.11.2009, 11:01:12
Sternx Sternx ėshtė jashtė linje
Gesperrt
 
Anetar prej: 13.04.2006
Postime: 823
Standard

sa % jan dale ne zgiedhje more,a din kush????
Mit Zitat antworten
  #17  
Vjetėr 16.11.2009, 11:14:45
Shpetimi Shpetimi ėshtė jashtė linje
me pervojė
 
Anetar prej: 08.06.2001
Postime: 2,549
Standard

... 45.36% (besoj pa i numruar edhe votat permes postes, pra nga mergata), ose 709 362 votues.

Shpetimi

--------------------------------------------------

Zgjedhjet nė Kosovė, KQZ: Pjesėmarrja 45.36%

UPDATE- Komisioni Qendror i Zgjedhjeve tė Kosovės njofton se rreth 45.36 pėr qind e elektoratit ka dalė nė votime gjatė ditės sė sotme.

Vendvotimet janė mbyllur nė orėn 19:00, ndėrsa zyrtarė tė Komisionit Qendror tė Zgjedhjeve thonė se 709,362 votues nė nivel tė Kosovės kanė shfrytėzuar tė drejtėn e votimit.
-------------------------------------------------------------------
Mit Zitat antworten
  #18  
Vjetėr 16.11.2009, 11:17:34
Benutzerbild von Terminatori1
Terminatori1 Terminatori1 ėshtė jashtė linje
Gesperrt
 
Anetar prej: 06.09.2009
Postime: 1,449
Standard

O edhe kta te perendimit krejt kishum votue per PDK vendilndja thret, Krahu i luftes se edhe qaty keni derdh pare,,,,per me nimue Kosoven.

Keshtu qe normal prap PDK

Ps: A me pas marr pjes Abin Kurti ja kish marr kogjo ni pjesė a...
Mit Zitat antworten
  #19  
Vjetėr 16.11.2009, 11:23:32
Sternx Sternx ėshtė jashtė linje
Gesperrt
 
Anetar prej: 13.04.2006
Postime: 823
Standard

nese ka vatue ma pak se 50%,atehere zg.duhet me u perserite.
e nese eshte kshtu,kta hajnat e partive duhet me preke kryet pak
Mit Zitat antworten
  #20  
Vjetėr 16.11.2009, 11:43:53
Burimi35 Burimi35 ėshtė jashtė linje
me pervojė
 
Anetar prej: 28.02.2006
Postime: 2,160
Standard

Citat:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Shpetimi Trego postimin
I nderuar, ti mund te mos pajtohesh me kritiken time per mos-angazhimin dhe mos-interesimin e neve mergimtareve per tu regjistruar si votues ne Kosove, si dhe per mos-dashjen e informimit se si mund te votohet permes postes.
Ti shkon aq larg sa mua me kritikon se pse une nuk e kam hapur nje teme ketu ne forum rreth mundesise dhe procedures se votimit me leter, a thua se une jam kompetent per organizimin e zgjedhjeve ne Kosove, dhe a thua se une jam ndonje perfaqesues i mergimtareve shqiptar!

Jo zotri Burimi35, ti nuk ke aspak te drejte te me kritikosh mua, sepse po te kishe dashur edhe ti do te ishe informuar me proceduren e votimit permes postes, ashtu siq do te ishin informuar gati te gjithe mergimtaret shqiptar, kuptohet ata qe vehten e konsiderojn dhe ndjejne se jane shtetas te Republikes se Kosoves.

Zotri Burimi35, me fal qe po te drejtohem me keto pyetje direkte, por mua do me interesonte;
- valle, a ke ti televizor ne banesen ose shtepine tende ku tani jeton dhe banon ne mergim?!
- valle, a e shikon ti RTK-ne apo programet tjera te Kosoves ne televizor?!
- valle, a i lexon ti gazetat shqipe, qofte ato qe dalin dhe shiten neper kioska, qofte gazetat dhe agjencite tjera informative qe perhapen permes internetit?!
- valle, a ke lexuar deri tani neper forume (edhe ne forumin kosova.de) per mundesine e votimit te mergimtareve nga Kosova permes postes?!
- valle, a ke qene ti personalisht ne Kosove ne dhjete vitet e fundit, pra nga qershori i vitit 1999 deri ne nentor te vitit 2009?!
- valle, a ke degjuar ti nga njerzit, a ke lexuar ti ne gazeta apo faqe te internetit, apo ke shikuar ne televizor se edhe nje perqindje e vogel e mergimtareve nga Kosova kane votuar permes postes?!

Edhe njehere te kerkoj falje per keto pyetje kaq direkte, te cilat ne dukje te pare duken te ashpra, por ne te vertete nuk jane te tilla, sepse une konsideroj se kam te drejte ti parashtroj pikerisht ty keto pyetje, ngase sipas shkrimeve dhe reagimeve tua ne forumin kosova.de une kam pershtypjen se ti nuk je njeri i painformuar dhe i painteresuar per ēka ndodh ne Kosove.

Prandaj, nese ti vet nuk ke shprehur interesim per tu informuar me proceduren dhe mundesine e votimit permes postes, atehere mos u mundo qe te tjeret ti akuzosh e tu kerkosh qe te interesohen per ty. Fjalen e kam per reagimin tend te mesiperm, ku mua me pa te drejte me drejtohesh per diēka qe nuk jam as kompetent dhe as i obliguar, megjithese une ne kete forum edhe ne zgjedhjet e kaluara e kam potencuar dhe disa here kam shkruar ne kete forum per mundesine e votimit permes postes.

I nderuar Burimi35, edhe ne shkrimin tim te mesiperm e kam thene se une vazhdimisht kam votuar me anen e postes, ashtu siq kane votuar edhe mijera mergimtar te tjere, sepse kete gje e kam ndjer si obligim timin si shqiptar i Republikes se Kosoves.
Ta theme me pergjegjesi te plote se une qe nga votimi i pare qe kam bere permes postes (atehere letra me aplikacionin apo voten time shkonte fillimishte ne Austri, e me pas dergohej ne Kosove, kurse tani letrat shkojne direkt ne KQZ ne Prishtin), sa here ka zgjedhje ne Kosove une marr leter nga KQZ, sepse tani jam i regjistruar si votues i rregullt permes postes, dhe gjithnje me duhet qe te aplikoj per tu regjistruar si votues, per te gjitha zgjedhjet me duhet q te dergoj aplikacionin ne KQZ, ku me duhet qe gjithnje ta dergoj edhe nje kopje te pasaportes ose leternjoftimit valid, pastaj e marr konfirmin nga KQZ-ja se aplikacioni im eshte pranuar, dhe ne fund e marr zarfin me fletvotimet, dhe pastaj me duhet perseri ta dergoj fletvotimin tim ne KQZ.
Kjo kushton te pakten 6 euro per poste deri ne 9 euro, varesishte sa leterkembime behen mes votuesit dhe KQZ-se, sepse ēdo leter qe e postoj per ne Kosove kushton 3 euro.
Keshtuqe, pasi qe une dhe gruaja ime kemi votuar (femijet ende nuk e kane moshen per te votuar), kesaj radhe si familje na ka kushtuar 12 euro, ngase te gjitha letrat me dokumentacionin e votimit duhet te shkojne veq e veq, e jo dy aplikacione ose vota ne nje leter.

Prandaj nuk e kam thene kot se ka mjafte shqiptar qe vetem shkaku i atyre 6 ose 9 eurove te flamosura per person nuk deshirojne qe te aplikojne per te votuar, dhe kete e theme jo nga mendja e shendoshe, por nga pervoja personale.
Une kam tentuar qe shume shqiptareve tua skjaroj kete mundesi te votimit, por gati askush nga ata nuk ka votuar, edhe pse fillimisht te gjithe genjenin se do te perpiqeshin te aplikonin e te votonin ashtu siq benja une.

Besoj se ti Zotri Burim35 me kete pergjigje timen te jesh i kenaqur. Nese jo, atehere perpiqu te informohesh nga burime te tjera, sepse une nuk kam ēka shtoj tjeter lidhur me kete reagim tendin.

Shpetimi
I nderuari Shpetim,
Nuk esht qeshtja rreth Burimit 35 dhe Shpetimit!
Kret se kan pas let sikurse ti...
Te e ke dit ku duhej regjistruar per votim me Leter dhe ke votuar,dikush tjeter se ka dit dhe ska votuar.
Qeshtja esht per rreth 500.000 te tjer qe kan TV, por skan kohe ta percjellin per dit TV ose programet e Kosoves.
Disa kan internet por nuk kan kohe te shiqojn 1000 Faqe intereti (ndoshta diku gjendet nje informacion).
Disa kan 2 euro te blejn Gazeten por skan kohe te shkojn ne Qender te Qytetit te blejn Gazeten (te gjith nuk mund te blejn Gazeten/Gazetat per dit ).
Shteti nuk ua ka derugar askuj ne Shtepi -Ftesen per Votim ashtu siq vepron q'do Shtet dhe mundesin per votim me Leter.
A ka pas mundesi te nxiten me shume Shqiptar te Kosoves qe jetojn ne Diaspor te votojn !
PO.
Ne ket faqe interneti nuk esht publikuar informacioni se, (ku mund te lajmrohen,adresa ,etj), Qytetaret ne qofte se deshirojn te votojn. Kjo vlen edhe per ty Shpetim ke mundur te publikon informacione te nevojshem rreth procedures se Votimit me leter e ate se ke ber, por ia rras nje kritike ketu tash pse skan votuar.

Askush nuk mund te pret as te kerkon qe Shqiptaret qe jetojn ne Diaspor te shkojn ne Kosove te regjistrohen per votim.
Mit Zitat antworten
  #21  
Vjetėr 16.11.2009, 11:46:42
Shpetimi Shpetimi ėshtė jashtė linje
me pervojė
 
Anetar prej: 08.06.2001
Postime: 2,549
Standard

e shlyej per shkak te postimit te dyfisht!

Shpetimi

Geändert von Shpetimi (16.11.2009 um 11:58:07 Uhr) Arsyeja: dopelt
Mit Zitat antworten
  #22  
Vjetėr 16.11.2009, 11:47:29
Shpetimi Shpetimi ėshtė jashtė linje
me pervojė
 
Anetar prej: 08.06.2001
Postime: 2,549
Standard

Citat:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Sternx Trego postimin
nese ka vatue ma pak se 50%,atehere zg.duhet me u perserite.
e nese eshte kshtu,kta hajnat e partive duhet me preke kryet pak
....shume keq qe nuk eshte arritur 50%-shi i pjesmarresve ne votime.
Por kur kemi parasysh se rreth 500 000 shqiptar te Kosoves qe gjenden ne mergim nuk kane votuar, dhe shumica nga ata jane te regjistruar si votues potencial, atehere numri i votues me te drejte te votes qe jetojne ne Kosove eshte me i madh se 50%.

Nga ana tjeter, ne Kushtetuten e Kosoves nuk eshte e sanksionuar se; "nese ne zgjedhje nuk dalin mbi 50% te zgjedhesve te regjistruar, atehere keto zgjedhje duhen perseritur".

Prandaj, na pelqeu neve apo jo, u pelqeu atyre qe kane humbur zgjedhjet ose jo, keto zgjedhje do te ēertifikohen nga KQZ si valide, edhe per faktin se zgjedhjet pergjithesisht kane qene te lira, pa incidente te theksuara qe do ta prishnin validitetin e tyre, dhe perfundimisht te pranueshme per shumicen dermuese te shqiptareve, por edhe te organizmave nderkombetar, ne te cilet ne shqiptaret jemi mesuar te thirremi gjithnje.

Shpetimi
Mit Zitat antworten
  #23  
Vjetėr 16.11.2009, 11:48:18
Jezerci Jezerci ėshtė jashtė linje
me pervojė
 
Anetar prej: 10.06.2002
Postime: 1,476
Dėrgo mesazh me anė tė MSN tek Jezerci
Standard

Paqja dhe shpetimi i Zotit qoftė mbi ju!

Si jeni si ja kaluat kto ditė mjaft me shtrese?Kaloi edhe kjo ,dhe si ishte paraparė ashtu edhe ra vendimi nga verdikti i votuesve(nuk po them i popullit sepse populli ėshtė tėrsia ).Si do qė tė jetė fitoi Kosova ,me vet faktin se zgjedhjet kaluan si ėshtė mė sė miri,bile edhe skeptikėt mė tė mdhenj u dėshpruan,edhepse ka pas tendenca ,nga parti tė ndryshme,kinse pėr tė pėrfitue ndonjė votė dulen gjat ditės sė djeshme dhe akuzuan rivalėt e tyre kinse pėr manipulime si ishte rasti nė Prizren,por ato u demnatuan nė mbramje nga OJQ qė ishin pjesė e monitorimit tė zgjedhjeve.

Tash nja dy fjalė lidhur me votimin dhe mosvotimin.Ata qė nuk e shfrytzuan tė drejten e tyre pėr tė bėrė ndryshime,e qė nuk janė pak por rreth 50% tash le ta qepin gojėn ,sepse ket tė drejt ia mohuan vet vetes,pasi nė demokraci ndryshimet vijnė me votė dhe jo me armė.Askush askujt nuk ia mohoi kėtė tė drejtė bile as atyre qė jetojnė nė mėrbim,sepse ata ndoshta i kanė pas kushte ,ndoshta edhe mė tė mira pėr tė votua nga dhoma e kompjuterit pa dal nė tė ftaoht fare.E them ket sepse unė jam njė nga ata qė ket mundėsi e kam shfrytzue dhe asnjė fije mundi nuk mė ka kushtue.
Tash ka plot shkase pėr tu arsyetue,por ato nuk qėndrojnė.
Mit Zitat antworten
  #24  
Vjetėr 16.11.2009, 12:09:37
euroballkani euroballkani ėshtė jashtė linje
me pervojė
 
Anetar prej: 07.02.2009
Postime: 2,018
Standard

Demokracia ne veprim- preeliminare

Sipas rezultateve tė kėtij koalicioni, nė garėn pėr kryetar tė
Prishtinė ka fituar kandidati i LDK-sė Isa Mustafa me 57.79%;
nė Deēan kandidati i AAK-sė me 64.35%;
nė Prizren do tė ketė balotazh mes kandidatit tė PDK-sė (33.01%) dhe atij tė LDK-sė (29.88%);
nė Mitrovicė do tė ketė balotazh mes kandidatit tė PDK-sė (39.29%) dhe atij tė LDD-AKR-sė (25.95%)
nė Klinė do tė ketė balotazh mes kandidatit tė PDK-sė (39.45%) dhe atij tė AAK-sė (31.60%);
nė Rahovec do tė ketė balotazh mes kandidatit tė PDK-sė (33.50%0 dhe atij tė LDK-sė (23.12%);
nė Gjakovė ka fituar kandidati i AAK-sė me 50.04%;
nė Gjilan do tė ketė balotazh mes PDK-sė (37.34%) dhe LDK-sė (29.33%)
; nė Pejė do tė ketė balotazh mes kandidatit tė AAK-sė (31.14%) dhe atij tė koalicionit LDD-AKR (14.55%)
; nė Mamushė ka fituar kandidati i partisė turke KDTP me 72.36%;
nė Ferizaj ka fituar PDK me 51.56%;
nė Obiliq do tė ketė balotazh mes kandidatit tė PDK-sė (32.40%) dhe atij tė AAK-sė (28.93%).
nė Podujevė LDK pėr kryetar Agim Veliu ka shėnuar fitore qysh nė raundin e parė me 51.91% tė votave, i pasuar nga PDK me 28.95%, AAK 11.91%, LDD-AKR 0.76% dhe tė tjera 6.47%.
Nė Malishevė ndėrkaq, kandidati i PDK-sė pėr kryetar tė kėsaj komune ka fituar 50.09%, i pasuar nga kandidati i LDK-sė me 34.43%,

Nė Suharekė kandidati i AAK-sė me atė tė PDK-sė. Nė raundin e parė, kandidati i AAK-sė ka fituar 35.59%, ai i PDK-sė 31.80%, ai i LDK-sė 31.30%, ai i LDD-sė 1.02% dhe kandidati i PS-sė 0.29 %.
Nė komunėn e Graēanicės, fitues ėshtė Bojan Stojanoviq me 57.41% tė votave

Geändert von euroballkani (16.11.2009 um 12:20:43 Uhr)
Mit Zitat antworten
  #25  
Vjetėr 16.11.2009, 12:46:15
Shpetimi Shpetimi ėshtė jashtė linje
me pervojė
 
Anetar prej: 08.06.2001
Postime: 2,549
Standard

Citat:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Burimi35 Trego postimin
I nderuari Shpetim,
Nuk esht qeshtja rreth Burimit 35 dhe Shpetimit!
Kret se kan pas let sikurse ti...
Te e ke dit ku duhej regjistruar per votim me Leter dhe ke votuar,dikush tjeter se ka dit dhe ska votuar.
Qeshtja esht per rreth 500.000 te tjer qe kan TV, por skan kohe ta percjellin per dit TV ose programet e Kosoves.
Disa kan internet por nuk kan kohe te shiqojn 1000 Faqe intereti (ndoshta diku gjendet nje informacion).
Disa kan 2 euro te blejn Gazeten por skan kohe te shkojn ne Qender te Qytetit te blejn Gazeten (te gjith nuk mund te blejn Gazeten/Gazetat per dit ).
Shteti nuk ua ka derugar askuj ne Shtepi -Ftesen per Votim ashtu siq vepron q'do Shtet dhe mundesin per votim me Leter.
A ka pas mundesi te nxiten me shume Shqiptar te Kosoves qe jetojn ne Diaspor te votojn !
PO.
Ne ket faqe interneti nuk esht publikuar informacioni se, (ku mund te lajmrohen,adresa ,etj), Qytetaret ne qofte se deshirojn te votojn. Kjo vlen edhe per ty Shpetim ke mundur te publikon informacione te nevojshem rreth procedures se Votimit me leter e ate se ke ber, por ia rras nje kritike ketu tash pse skan votuar.

Askush nuk mund te pret as te kerkon qe Shqiptaret qe jetojn ne Diaspor te shkojn ne Kosove te regjistrohen per votim.
Burimi35, as une nuk e marr personale, e aq me pak qellimkeqe, kete shkembim mendimesh mes meje dhe teje, por me teper e marr si shkembim mendimesh mes dy njerzve qe u intereson ēeshtja kombetare, pra edhe zgjedhjet ne Kosove.
Por ti Burimi35 perseri kembngul ne nje gje e cila nuk qendron sa duhet perball realitetit.
Ja, siq prononcohet me larte, edhe Zotri Jezerci paska votuar me poste, dh sipas tij nuk paska qene aspak e veshtire. Bile ka qene me e lehte per te te votoj permes postes nga diaspora, sesa ne Kosove ku njerzve u duhet qe per ore te tera te presin ne radhet e gjata para qendrave te votimit.

Burimi35, pa analizoje pak shkresen tende te mesiperme, dhe mendo pak se ēka thua, citoj: "Qeshtja esht per rreth 500.000 te tjer qe kan TV, por skan kohe ta percjellin per dit TV ose programet e Kosoves.", fund i citatit tend.

Komenti im: Jo, nese 500 000 mergimtar te Kosoves kane mundesi ta percjellin RTK-se ne televizor, atyre nuk u mungon koha qe ti shikojne te pakten lajmet e ores 19:30, e sidomos disa minuta te reklamave qe transmetohen lidhur me mundesine dhe formen e zgjedhjeve permes postes. E pra ky informacion eshte perseritur me qindra here gjate dy-tre muajve te fundit.
Nese ti Zotri Burimi35 nuk ke pasur kohe ti kushtosh vemendjen e mjaftueshme RTK-se, nuk e besoj se kete mundesi nuk e kane pasur qindra-mijera mergimtar te tjere.
Prandaj nuk e kuptoj se perse ti e merr barren dhe pergjegjesine e te gjithe mergimtareve shqiptar, kur dihet se nuk ke as obligim, por as nevoje per nje gje te tille.

Burimi35, ti vazhdon, citoj: "Disa kan internet por nuk kan kohe te shiqojn 1000 Faqe intereti (ndoshta diku gjendet nje informacion).", fund i citatit.

Komenti im: Nuk ka nevoje te lexohen mijera faqe te internetit, por do te mjaftonte qe ata qe do ishin te interesuar te informoheshin per mundesine e votimit permes postes te futeshin ne faqen e KQZ-se se Kosoves, dhe aty do te ishin te gjitha udhezimet e nevojshme.
Prandaj, sipas mendimit tim edhe ky arsyetim yti bije poshte.

Edhe lidhur me informimin permes gazetave, une mendoj se qendron ajo ēka ti e thua, sepse kjo eshte vetem njera nder mundesite e informimit.

Vetem ne piken kur ti thua se, citoj: "Shteti nuk ua ka derugar askuj ne Shtepi -Ftesen per Votim ashtu siq vepron q'do Shtet dhe mundesin per votim me Leter.", fund i citatit tend, ke njefare te drejte, edhe pse jo plotesishte.
Ja pse mendoj se nuk ke plotesisht te drejte; - besoj se edhe ti Burim e din se shteti i Kosoves nuk i ka adresat e mergimtareve shqiptar, bile ende nuk e ka as numrin e pergjitheshem te shtetaseve te tij qe jetojne e punojne jashte vendit.
Po mua, Zotri Jezercit dhe mijera mergimtareve tjere, ku na e gjeti shteti adresen qe te na i dergoj fletaplikacionet dhe fletvotimit e zgjedhjeve?!
Ta theme une; ne vet e kemi gjetur shtetin (KQZ-ne), ja kemi derguar te dhenat tona, pra edhe adresat ku banojme, dhe pastaj shteti nuk na injoroj apo harroj, por ne vazhdimesi na i dergoj materialet zgjedhore (personale), duke na e dhene mundesine qe edhe ne te votojme.

Burimi35, ti perseri me akuzon mua per gjumin qe e ke bere ti qe dhjete vite pas ēlirimit te Kosoves, kur thua, citoj:
"Ne ket faqe interneti nuk esht publikuar informacioni se, (ku mund te lajmrohen,adresa ,etj), Qytetaret ne qofte se deshirojn te votojn. Kjo vlen edhe per ty Shpetim ke mundur te publikon informacione te nevojshem rreth procedures se Votimit me leter e ate se ke ber, por ia rras nje kritike ketu tash pse skan votuar.", fund i citatit tend.

Komenti im: Une edhe me larte e thashe se ne kete faqe te internetit disa here eshte shkruar per mundesine e votimit permes postes, por siq duket ti ke qene i zene me polemika, ngatrresa e zenka me pjestaret tjere te forumit, e shume pak ke qene i interesuar te informohesh per vetvehten, pra edhe lidhur me te drejten tende per te votuar permes postes.
Pse, si mendon ti; eshte dashur qe une te interesohem per ty, te te informoj ty personalishte se si duhet te votosh, kur ma merr mendja se ti je i bindur se je shume me i informuar e me i menqur sesa une, ēka nuk mund ta ve fare ne dyshim sepse nuk te njoh, ndaj mos ma merr per keq kete te fundit.
Jo Burimi35 jo, mos i akuzo te tjeret per shkak te gjumit tend 10 vjeqar, por tani e tutje nese deshiron te votosh interesohu vet te informohesh, sepse une kam bindjen po te ishte puna per ndonje gje tjeter qe ka lidhje me interesat tua private, ti me siguri qe do te kishe hulumtuar e gjetur patjeter mundesine e realizimit te nje synimi, ashtu siq e ke gjetur mundesine e jetes dhe punes ne mergim, apo jo?

Ne fund ti Burimi35 e thua kete, citoj: "Askush nuk mund te pret as te kerkon qe Shqiptaret qe jetojn ne Diaspor te shkojn ne Kosove te regjistrohen per votim.", fund i citatit.

Komenti im: As ketu nuk ke te drejte Burim, sepse nuk eshte fare nevoja qe mergimtaret shqiptar te udhtojne per ne Kosove per tu regjistruar si votues.
Jo, kjo mundesi nga KQZ-ja e ka ofruar te behet permes postes (edhe permes postes elektronike, pra permes internetit), dhe une kam bindje te plote se te gjithe ata shtetas te Kosoves qe jane te regjistruar ne Kosove, dhe te cilet kane dokumenta personale, kane te drejte te aplikojne per tu paisur me materialin zgjedhor, edhe ate pa pasur nevoje fare te udhtojne per ne Kosove, por siq thote i nderuari Jezerci, aplikacionin dhe voten e tyre ta dergojne me komoditet nga banesat e ngrohta ku banojne mergimtaret.

Besoj se u morem vesh Zotri Burimi35, ndaj nuk e shoh te arsyeshme qe te vazhdojme me keto replika te kota, sepse sidoqofte tani ka perfunduar procesi zgjedhor i 15 nentorit.
Per neve mergimtaret, pra edhe per ty Burimi35, mbetet qe per zgjedhjet tjera te aplikojme dhe regjistrohemi si votues, e mos te kemi pastaj perseri komente e replika te pararsyeshme e te panevojshme si keto qe po i bejme une e ti.

Te pershendes dhe te deshiroj sukses ne aplikimin tend te tu regjistruar si votues ne zgjedhjet e Pergjitheshme te vitit 2011.

Shpetimi
Mit Zitat antworten
Pergjigje

favorit leximi

Opcionet e temes
Pamje

Rregullorja
Nuk lejoheni tė krijoni tema tė reja.
Nuk lejoheni tė pergjigjeni nė shkresa.
Nuk lejoheni tė ngarkoni shtojca.
Nuk lejoheni tė editoni shkresat tuaja.

BB-Code ėshtė an.
Fytyrat janė Hapur
[IMG] Codi ėshtė an.
HTML-Code ėshtė jo aktiv.
Shko te


Koha nė GMT +1. Tani ėshtė ora 01:54:49.


Mundėsuar nga: vBulletin Versioni 3.7.4 (Albanian-Shqip)
©2000 - 2015, Jelsoft Enterprises Ltd. ( Albamatrix.com )

Te gjitha te drejtat jane te rezervuara!
Ndalohet kopjimi dhe shumefishimi i permbatjes se ketij forumi ne cdo medium!

Alle Rechte vorbehalten.
Vervielfältigung im Ganzen oder in Teilen ist ohne ausdrückliche Genehmigung von AlbamatriX GbR jeglicher Form auf jedem Medium verboten.