Kthehu   DForum > Tema tė tjera / Sonstiges
> Tema tė ndryshme / Sonstige Themen

Libri24.com - Bota e diturise

Pergjigje
 
Opcionet e temes Pamje
  #1  
Vjetėr 15.02.2010, 18:07:26
AmazInG AmazInG ėshtė jashtė linje
me pervojė
 
Anetar prej: 06.01.2003
Vendi: Ati ku lahet Adelina
Postime: 2,300
Standard Ligji i ri ne Gjermani per Martes

un jo tybe po ni koleg ktu ne gjermani sod llug kem shku se sun i bijshim nfije se qysh me martu njerin ,,
Djali jeton ne gjermani po besa edhe punon ,,
po ajo e dashura e tij asht prej maqedonije ,, e tash banoreve te maqedonis juakan hjek vizat , domethan me ardh e me shku kur ti qohet ,, por jo ma shum se 3 muj dit me nejt ne gjermani ,,
e tash aj djali po don me martu ate dashnin e vet ktu ne gjermani , hiq pa shku en maqedoni me e bo kurorezimin , po ktu ne gjermani me bo kurorezimin ,,
mos di najkush naj ligj nlidhje me ket problem , se tybe na met djali pa u martu hahaha
Mit Zitat antworten
  #2  
Vjetėr 15.02.2010, 20:16:22
Benutzerbild von JaGuArJa
JaGuArJa JaGuArJa ėshtė jashtė linje
Super-Moderator
 
Anetar prej: 03.03.2006
Postime: 5,723
Standard

per ne gjermani se di, veq per ch..un qashtu e pata mar burrin per 3 muj ktu dhe ne qat koh jem bo ktu niqa..hiq pa u martu ne ks, shum leht.

A keta te maqedonis e kan tash ma leht, let shkojn njeri ne komun ju tregon qe don mu martu me at femren, duhet me jav qu do dokumenta..e bon terminin dhe fertig.
__________________
*Children of the eagle*
Mit Zitat antworten
  #3  
Vjetėr 15.02.2010, 23:23:32
Benutzerbild von *ylli
*ylli *ylli ėshtė jashtė linje
me pervojė
 
Anetar prej: 18.05.2001
Vendi: Gjermani
Postime: 3,458
Dėrgo mesazh me anė tė MSN tek *ylli
Standard

Boss,
varet krejt se ne cilen republik jeton shoku yt.

Ne NRW shkon ne Standesamt, i paraqet dokumentat e te dy paleve (mashkullit/femres) dhe ato dergohen ne nje qytet tjeter qe eshte i caktuar per te e verifiku gjendjen sociale te qunit qe jeton ne Gjermani.
P.sh per regjionin e Arnsbergut eshte SOEST'i

Pasiqe ta merr pelqemin e atij enti , mundet lirisht me bo termin me nu kunor.
Duhet te mos kete qen ndojhere ne Gjermani si azilkerkues/e se atehere duhet te paguhen te gjitha shpenzimet e udhetimit dhe ca. taksa shtes per ta hjek bllokaden qe i eshte ngjit personit ne largim.

Te pershendes, *ylli

P.S: Krejt cka e qysh duhet me pyet privat, se jam me tona updatet
__________________
Ka shumė muslimanė tė moderuar, por Islami nė vetvete nuk ėshtė i moderuar.(Taslima Nasreen)
Mit Zitat antworten
  #4  
Vjetėr 16.02.2010, 01:00:14
Benutzerbild von Angelina
Angelina Angelina ėshtė jashtė linje
me pervojė
 
Anetar prej: 10.03.2007
Postime: 962
Standard

Amazing.. mos valle po vete per veten e po ia qet shokit?? hahahahahha

... mos harro, njera nga kushtet per me u martu ne gjermani eshte, qe duhet me kry patjeter kursin e gjuhes, jasht gjermanie.. Dmth ajo Vajza, nuk mundet me ardh ashtu ne gjermani pa e plotzu kete kusht! Bile shteti Gjerman, e ka vene kete kusht, per mos me i lan njerzt me emigrue, pa kene te intergrum ne sistemin gjerman.. Kshtu qe, nuk ma merr mendja, qe e lejojn!


Flm per mirekuptim!
Mit Zitat antworten
  #5  
Vjetėr 16.02.2010, 11:07:06
AmazInG AmazInG ėshtė jashtė linje
me pervojė
 
Anetar prej: 06.01.2003
Vendi: Ati ku lahet Adelina
Postime: 2,300
Standard

joppppp
Faaliminderit dashamir per pergjigjet ..

siq komentoj edhe z.Ylli ( Bossi jem ) dhe Jaguarja shumica po flitet se ne ket menyr mundemi ate djaloshin me martu, se aj llokumi po don kurorezimin ktu ne gjermani me bo ..

e sipas komentit te Angelines ( Jo moj se spo lojn ktu ka dy gra me i pas hahhaah se mepas liru gjermant ligjin se kisha lan edhe un pa u martu me tdyten hahahah hajgare) hmm mo moj se ja kpuete ymizin ati llokumit, kryerja e kursit ne maqedoni po vlejke per ata persona te cilet kurorezimin e bajn ne maqedoni, e aj llokumi seko nijet me shku ne maqedoni me bo kurorezimin,

kolegu kishte shku ne ausländerbehörde per me marr naj informacion, por sja kishin sqaru puntort e zyres se qfar kushte duhet te plotesohen per kurorezimin ne gjermani, por i kishin than se vizitoje webfaqen e Ambasades Gjermane ne Shkup dhe atje jan te dhanat se me qfar kushte lejohet bashkimi Familjar, por ne webfaqen e Ambasades Gjermane ne Shkup i kishin dhan detajet vetem per ata persona qe e bajn ose vetem qe e kan ber kurorezimin ne maqedoni,,
por kun nuk po munet me marr informacione te sigurta,
qajo fund jave shka shkoj, shkoq jemi tu i hec klubet shqiptar ne Ludwigshafen e tu i vet njerzimin se mos u martu najkush ma frik me ket ligjin e ri te maqedonis edhe Gjermanis, hmmm por jovlla kushi sishte martu kta dit ma frik,,,
e un morra guxim ktu me vet ne Dforum se e di se kam plot dashamir qe mundohen meme ndihmu ( po e marr barren e problemit persipermi sikur me qen problemi jem ) rreth kty problemit, por besoj se edhe dikujt tjeter me von me ket problem sikur si e ka shoku im, dote ket mundesi ta zgjedh problemin po gjegjesisht ketu ne ket tem ..
se thojn pleqt "Dora doren e pastron"

shum faliminderit dashamajr per kohen qe e keni marr,, se tybe asht duke mu dhimt aj llokumi,

Geändert von AmazInG (16.02.2010 um 11:13:27 Uhr)
Mit Zitat antworten
  #6  
Vjetėr 16.02.2010, 11:25:07
Benutzerbild von JaGuArJa
JaGuArJa JaGuArJa ėshtė jashtė linje
Super-Moderator
 
Anetar prej: 03.03.2006
Postime: 5,723
Standard

e vertet esht, edhe mu ktu askund nuk mujshin mem dhon informata te sakta se qka vyn qysh e tek..po mas mirti i jep informata asaj qikes konsullata e Gjermonis ne Maqedoni, tani ky djali ndermer hapat e sakt ne vendet e sakta..komun e sene vene.
__________________
*Children of the eagle*
Mit Zitat antworten
  #7  
Vjetėr 16.02.2010, 14:12:20
Gjiki Gjiki ėshtė jashtė linje
me pervojė
 
Anetar prej: 29.01.2004
Postime: 3,060
Standard

veq qekjo qa po dojka me bo ai shoki jot edhe jaguarja qysh e ka bo, ksaj i thojnė "menschenhandel" me shku me pru njerin 2000km larg palidhje
Mit Zitat antworten
  #8  
Vjetėr 16.02.2010, 14:44:21
Benutzerbild von JaGuArJa
JaGuArJa JaGuArJa ėshtė jashtė linje
Super-Moderator
 
Anetar prej: 03.03.2006
Postime: 5,723
Standard

hahahaha Menschenhandel de normal e kam importu, se ktu asnjo te hajrit tybe se kam njoftu honde
__________________
*Children of the eagle*
Mit Zitat antworten
  #9  
Vjetėr 16.02.2010, 14:58:26
Benutzerbild von Terminatori1
Terminatori1 Terminatori1 ėshtė jashtė linje
Gesperrt
 
Anetar prej: 06.09.2009
Postime: 1,449
Standard

Hahahah hajt bre njeri thuj maje qaty mbushe... 3 muj te burri 1 te nana dy her a tri qashtu edhe lind ne nje spital ne gjermani edhe letrat i merr skan qare pa ja dhan... veq kurset e gjuhes tani i pagun ti prej gjepi...., kuror e krejt ne gjermoni ti bojn hajt mos u merzit...

Kur ti shkojsh javen e fundit te mujit te tet hahahah thuj ku me kthye ne makedoni be vlla.... edhe ja jep umbefriz direkt hahah
Mit Zitat antworten
  #10  
Vjetėr 16.02.2010, 16:51:18
AmazInG AmazInG ėshtė jashtė linje
me pervojė
 
Anetar prej: 06.01.2003
Vendi: Ati ku lahet Adelina
Postime: 2,300
Standard

hahahah Valla Terminatori1 edhe un i thash qeshtu mbeson,


un kesh sod extra te avokati ( se e kam pak koh te lir e mendova ti ndihmoj Llokumit se shum asht ni djal i mir e i urrt qe besa edhe nuk rren e per ate i ndihmoj ) avokati nuk mujke kurxha me dhan plane perfundimtare, avokati mthojke se per djalin ka drejta kudo ne Europ po edhe ne USA, England ka drejta mu martu sipas dokumentave qe i posedon djali, por sa do ja lejojn Vajzez te drejten per mu martu ketu ne Gjermani nuk e di ( thojke ), se Maqedonija ende nuk asht ne EU sikur Greqija, por avokati me tha se Personit (Djalit .... Llokumit) mundem meja mundesu qe te martohet ktu se ka qen me hert ketu si rrefugjat dhe ka kerku strehim politik ketu ne gjermani, por vetem me kusht se nese Personi ( Aj djali) nuk ka dal jashta Gjermanise ( domethan nuk e ka vizitu Vendlidjen e vet prej ku rrjedhin qasjet e problemit), e pastaj per vajzen se a ja lejojn ligji i ri ( se ende nuk kam shum materijal per ligjin e ri Maqedoni-Gjermani "Thojke") me ndejt ketu se bashku me djalin deri sa nuk ka marr leje qendrimi ne Ambasaden e Shkupit "Nuk mundem mete dhan sqarime perfundimtare",,
Tash nuk e di edhe un se qysh ma shum,, ( tash nuk lun rol shum edhe te avokati se apo din a nuk po din, se xhdo avokat e ka drejtimin e vet, se per qfar drejtimi e njeh ligjin me mir, disa jan per Krime, e disa jan per finanzamt e kshtu me radh)

Nese dikush ka njohuri dhe ka rast ku miku apo mikesha per ket koh u martu ju kisha lut qe sado pak lete marre 5 minuta koh te lir dhe ti shkruje nja dy tri fjal ne lidhje me ket problem..
Por per mu 100% mendim dhe veprim ( sikur kur lun shah) mbet Mendimi i Terminatori1,,


apopo, Komuna
edhe atje isha ne komun sod, ata me drejtun mu ( Se un i thash se un du me u martu), shko ne zyret e ausländerbehörde... qe sa njohuri vet kta kan mbi ket problem,,,,
Mit Zitat antworten
  #11  
Vjetėr 16.02.2010, 16:58:06
zevzek zevzek ėshtė jashtė linje
me pervojė
 
Anetar prej: 14.10.2002
Postime: 354
Standard

Per ma heret sa e di une u kane patjeter me shku ne ks a mk per me vendu kurore edhe per me ja rregullu dokumentat,une njoh nje rast qe gruaja gjermane ka shku ne mk,konkretisht ne kumanov edhe atje kane vene kurore dhe pastaj djali ka ardhe ne gjermani,mirepo me vone ndryshuan ligjin dhe u dashke patjeter me e dhane nje provim atje ne maqedoni ne gjuhen gjermane.Tash psh sa e di une nese vjen dikush ne gjermani me ane te bashkimit familjar patjeter duhet ta jape ate provim edhe plus asaj duhet te shkoje ne kurs ketu ti plotesoje 600 ore.Une i kisha preferu me mire le te vendojne kurore atje ne mk edhe sma merr mendja se do jete problem,sepse tash me liberalizimin e vizave s'do endet neper ambasada,por mund te vije direkt ketu,e ketu pastaj me ane te certifates se kurorezimit kryhet puna,mirepo duhet cekur se gruaja duhet te ket te ardhura te mjaftueshme per permbajtje dhe duhet te jete ne pune rregullisht.Fundi i fundit mund ta pyesni edhe ndonje avokat,sepse neper ente s'ju japin informata te majftueshme apo thene troc s'ju japin informata te sakta.
Mit Zitat antworten
  #12  
Vjetėr 16.02.2010, 23:17:33
Benutzerbild von *ylli
*ylli *ylli ėshtė jashtė linje
me pervojė
 
Anetar prej: 18.05.2001
Vendi: Gjermani
Postime: 3,458
Dėrgo mesazh me anė tė MSN tek *ylli
Standard

Pa dashur te i kundershtoj Angelines: (per Kosove e Shqiperi eshte akoma valide)

Puna e gjuhes si kusht vlen vetem per bashkim familjar, qe bohet fjale per vendas te shteteve qe kan nevoj per vize.

Mirpo, me liberalizimin e vizave, bjen posht ky opcion per banoret e maqedonis.

Pasi te kryhet procedura e kurorzimit, shteti gjerman eshte i obliguar te i ofroj kushtet per ta mesu gjuhen gjermane (ne Integrations Kurs).

Edhe une e kisha preferu, qe te kryhet procedura e kurorzimit ne Gjermani pasiqe ofrohet mundesia e udhetimit te lire. Me kete hap, i hedh posht gjitha mundesit e keqperdorimit nga ana e entit per te huaj qe ne raste te shumta zgjasin edhe me shume se 6 muaj.

..une s'kisha mujt me lon princeshen time as 6 ore larg meje e jo 6 muaj.

Kaloni sa me bukur, *ylli
__________________
Ka shumė muslimanė tė moderuar, por Islami nė vetvete nuk ėshtė i moderuar.(Taslima Nasreen)
Mit Zitat antworten
  #13  
Vjetėr 16.02.2010, 23:48:45
sunrise sunrise ėshtė jashtė linje
Super-Moderator
 
Anetar prej: 20.06.2007
Postime: 6,108
Standard

Citat:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga AmazInG Trego postimin
un jo tybe po ni koleg ktu ne gjermani sod llug kem shku se sun i bijshim nfije se qysh me martu njerin ,,
Djali jeton ne gjermani po besa edhe punon ,,
po ajo e dashura e tij asht prej maqedonije ,, e tash banoreve te maqedonis juakan hjek vizat , domethan me ardh e me shku kur ti qohet ,, por jo ma shum se 3 muj dit me nejt ne gjermani ,,
e tash aj djali po don me martu ate dashnin e vet ktu ne gjermani , hiq pa shku en maqedoni me e bo kurorezimin , po ktu ne gjermani me bo kurorezimin ,,
mos di najkush naj ligj nlidhje me ket problem , se tybe na met djali pa u martu hahaha
une spo di pse paske lyp keshila ketu kur jane institucionet qe jane te thiruna per kete pune

nejse, une te rekomandoj qe me i rekomandu ti atij shokut tond le te hyn ne google ose le te kontakton ketu ( se me nxerre pune me hulumtu neper internet )
Germany Embassy , Macedonia

Phone:
+389-2-3093900


dhe le te kontakton me ta dhe ata e keshillojne per hapat e me tutjeshem, i bie pak me shpenzu po ma lire se me marr dy bileta e me shku drejt ne ambasad i bohet.

me te mira e ishalla ju shkon mire e leht
__________________
The only way to accept an isnult is to ignore it. If you cannot ignore it, top it. If you cannot top it, laugh at it . If you cannot lough at it, you probably deserved it!http://www.kosovoguide.com
Mit Zitat antworten
  #14  
Vjetėr 17.02.2010, 09:25:17
Gjiki Gjiki ėshtė jashtė linje
me pervojė
 
Anetar prej: 29.01.2004
Postime: 3,060
Standard

thi je valla, veq kush ta ka inati

thu ti qė na konsulatė jemi
Mit Zitat antworten
  #15  
Vjetėr 17.02.2010, 14:59:02
AmazInG AmazInG ėshtė jashtė linje
me pervojė
 
Anetar prej: 06.01.2003
Vendi: Ati ku lahet Adelina
Postime: 2,300
Standard

tungi juve e mue,,

Total e sigurt komenti i Ylli-t ..
Ylli* - mbeson se sod prej ora 08 te mengjesit (diku u desht 30 minuta me prit deri sa do zyre u hapen) isha ktu ne Ludwigshafen ne nje zyre ku me drejtun per informata mete sigurta dhe mete sqaruara, Zyrja e ashtuquajtur "Familienzusammenführung" dhe Kushtet e Marteses ne Gjermani per te Huajt (Bedingungen der Ehe in Deutschland für Ausländer)...

Citoj:
-Personit/es ( me nenshtetesi te shtetit maqedonas ) qe jeton dhe punon ne gjermani ( Qėndrimit tė pėrhershėm / unbefristet aufenthaltserlaubnis ) i lejohet Martesa ketu ne Gjermani me personin/ nga Maqedonija pa asnje akcident,
-Vizitori/ja: edhe pse vizitori/ja nga maqedonija eshte per koh pushimi ne gjermani 3 muj dit nuk ka problem apo nuk dote ket problem per kurorezimin,,
-Kushtet: kushtet qe duhet ti plotesoj personi/es jan: Dokumente nga Gjykata e Komunes (qyteti ku jeton ne Maqedoni) qe nuke eshte e denuar, Dokumente nga Gjyqi qe nuke eshte e martuar ne maqedoni, Pasaportin me afat mesepaku 3 mujdit ( te kuq po i thojshin shti ktynve te rive ), per momentin mi permenden qeta dokumente qe duhet ti posedoj Personi/ gj.M/F...
Te gjitha dokumentet te jen te vlevshme mese paku 3 muj dit t'zotitė, dhe te jen te perkthyera ne gjuhen Gjermane me apostofil (a qysh i thojn)
Edhe nese koha e vizites 3 mujorshe ke kaluar dhe nuk kan arritur ta perfundojn kurorezimin, personi duhet ta lishoj gjermanin dhe te pret 3 deri me 6 muaj per rihymje te perseritshme ne Gjermani.
apopo
Pastaj Kursin e kryn ketu ne Gjermani, me detyr...


Kurse per Shtetasit Gjerman gj.F/M
Personi qe posedon nenshtetesi Gjermane, nuk i lejohet Kurorezimi me nje te Huaj ketu ne Gjermani, nenshtetasi/ja Gjermane duhet Kurorezimin ta perbmylle kurorezimin ne ate Shtet prej ku vjen X personi

P.S te gjitha keta informata te shkurta nuk rrjedhin nga mendimi im Por jan udhezime nga zyrja "familienzusammenführung"...

Geändert von AmazInG (17.02.2010 um 15:16:57 Uhr)
Mit Zitat antworten
  #16  
Vjetėr 17.02.2010, 15:03:22
AmazInG AmazInG ėshtė jashtė linje
me pervojė
 
Anetar prej: 06.01.2003
Vendi: Ati ku lahet Adelina
Postime: 2,300
Standard

pritni se harrova meju than edhe diqka ,,
kismet sit tja lejojn dashnores te llokumit ktu me u martu me apo qeshtu sikur qysh mthan, kismet llokumi e ka nijet ni party me bo e qe besa edhe juve pjesmarresve te kesaj teme meju ftu ne party ,,
Mit Zitat antworten
  #17  
Vjetėr 17.02.2010, 23:49:24
Benutzerbild von *ylli
*ylli *ylli ėshtė jashtė linje
me pervojė
 
Anetar prej: 18.05.2001
Vendi: Gjermani
Postime: 3,458
Dėrgo mesazh me anė tė MSN tek *ylli
Standard

Hahahahahahah Amazing,
bash ne Ludwigshafen ja kam rregullu dokumentat nje gjermanke qe i ka shku nipit ne Kosove. Se s'dojke me ardh gjermonka ne Gjermani pa nipin, e zyra gjermane s'kish se qysh me i ndihmu pa dokumenta.

Me ane te autorizimit te saj dhe diku 70 € taska, kreva pune.

Paska pas fat se jan shume human, ktu te une... kish zgjat diku 3 muaj, se jan nr. 1 per te keq. Kjo komuna jone sherben gjithmone si shembull per krejt ligjet e ndeshkimit

I uroj Fat e bashkim sa me te shpejt shokut tend

*ylli
__________________
Ka shumė muslimanė tė moderuar, por Islami nė vetvete nuk ėshtė i moderuar.(Taslima Nasreen)
Mit Zitat antworten
  #18  
Vjetėr 18.02.2010, 19:08:33
Sternx Sternx ėshtė jashtė linje
Gesperrt
 
Anetar prej: 13.04.2006
Postime: 823
Standard

ooo ti azgin,a edhe neve te ksaje teme po na ftojka aa,per qata po i qes do rena,sa me hy ne loje,se skisha harqite as ni qkrole per prralla tua.

ngo bal,simas logjikes te shnoshe,le te asishet ai inson ne ven te vet,e skan qare pa e pranue ktu,pikė(nese e ka shtetesine e allamnit)
Mit Zitat antworten
Pergjigje

favorit leximi

Opcionet e temes
Pamje

Rregullorja
Nuk lejoheni tė krijoni tema tė reja.
Nuk lejoheni tė pergjigjeni nė shkresa.
Nuk lejoheni tė ngarkoni shtojca.
Nuk lejoheni tė editoni shkresat tuaja.

BB-Code ėshtė an.
Fytyrat janė Hapur
[IMG] Codi ėshtė an.
HTML-Code ėshtė jo aktiv.
Shko te


Koha nė GMT +1. Tani ėshtė ora 05:24:19.


Mundėsuar nga: vBulletin Versioni 3.7.4 (Albanian-Shqip)
©2000 - 2015, Jelsoft Enterprises Ltd. ( Albamatrix.com )

Te gjitha te drejtat jane te rezervuara!
Ndalohet kopjimi dhe shumefishimi i permbatjes se ketij forumi ne cdo medium!

Alle Rechte vorbehalten.
Vervielfältigung im Ganzen oder in Teilen ist ohne ausdrückliche Genehmigung von AlbamatriX GbR jeglicher Form auf jedem Medium verboten.