Kthehu   DForum > Sociale/Shoqėrore > Feja dhe Besimet / Religion und Glauben

Libri24.com - Bota e diturise

Pergjigje
 
Opcionet e temes Pamje
  #1  
Vjetėr 16.06.2011, 23:27:30
Benutzerbild von Pellumbi2011
Pellumbi2011 Pellumbi2011 ėshtė jashtė linje
me pervojė
 
Anetar prej: 08.06.2011
Vendi: Fetar jam.
Postime: 1,517
Standard Mrekullite e Zotit ne trupin tone

Mrekullite e Zotit ne trupin tone
2. Endrra mesatare e njeriut zgjat per 2-3 sekonda.

3. Sa me e ftohte te jete dhoma ku flini, aq me i madh eshte probabiliteti per te pare nje enderr te keqe (makth).

4. Ne perdorim 200 muskuj per te hedhur nje hap.

5. Gishtat e medhenj te kembes kane nga 2 kocka secili, ndersa te tjeret 3 kocka.

6. Nje pale kembe permbajne rreth 250,000 gjendra djerse.

7. Ne secilen kembe ka rreth 1 trilion bakterie.

8. Gishti i madh eshte me gjatesi te njejte me hunden.

9. Nje koke njeriu vazhdon te qendroje e vetedijshme per rreth 15-20 sekonda pasi eshte e shkeputura nga trupi (prere).

10. Eshtrat e njeriut janė katėr here me te qendrueshme se celiku

11. Ēdo foshnje pas lindjes ka sakte 350 eshtra, gjersa njeriu i moshuar ka 144 me pak. Ekspertet kanė zbuluar se shume eshtra gjate fazes se zhvillimit te njeriut shkrihen ndervete dhe keshtu forcojne skeletin e njeriut.

12. Ne kushte te vecanta lageshtie dhe nxehtesie, mishi i nje trupi te varrosur kthehet ne sapun.

13. Qeliza njerezore e trurit mund te mbaje 5 here me teper informacion se e gjithe Enciklopedia Britanike.

14. Qeliza me e madhe ne trupin e njeriut eshte veza e femres, ndersa ajo me e vogla eshte spermatozoidi i mashkullit.

15. AND-ja ka njė madhėsi prej 1 tė mijtat e milimetrit, pėrbehet prej rreth 200 miliard atomesh dhe pėrmban 1 milion faqe njohuri.

16. Trupi juaj leshon nxehtesi ne gjysme ore e cila eshte e mjaftueshme per te zier gjysme galloni uje.

17. Njė nga 2000 fėmijė lind me njė dhėmb nė gojė.

18. Dhembet fillojne te rriten 6 muaj pas lindjes.

19. Enameli ne dhembe eshte substanca me e forte ne trupin e njeriut.

20. Dhembi eshte pjesa e vetme e trupit te njeriut qe nuk mund te sheroje/riparoje vetveten. 300 milion qeliza ne trupin e njeriut vdesin c’do minute.
22. Acidi ne stomakun tuaj eshte aq i forte saqe mund te trese brisqe rrojesh.

23. Kur jeni duke shikuar nje person qe dashuroni, bebet e syve zmadhohen; e njejta gje ndodh kur shikoni nje person qe urreni.

24. Edhe zhurmat me te vogla shkaktojne bebet e syrit te zmadhohen.

25. Mbasi keni ngrene me shume sec duhet, degjimi juaj eshte me i dobet perkohesisht.

26. C’dokush ka nuhatje unike, pervecse binjakeve identike.

27. Nga mosha 60 vjecare, shumica e njerezve do te kene humbur afersisht gjysmen e gjendrrave te shijes.


29. Njerezit e kane me te lehte te rrine pa ngrene sesa pa gjume.

30. Njerezit jane te vetmet qenie qe prodhojne lote prej emocioneve.

31. Veshet sekretojne me teper dylle veshi kur jeni te frikesuar, sesa kur jeni te qete.


33. C’do dite, nje personi te zakonshem i bien rreth 60-100 fije folkesh.

34. Nė fund tė jetės sė tij trupi ka prodhuar 950 kilometėr flokė, ndėrsa sytė janė mbyllur rreth 415 milionė herė.

35. Sistemi qarkullues i arterieve, venave dhe kapilareve eshte rreth 60,000 milje i gjate.

36. Enet e gjakut te njeriut (te kapura njera pas tjetres) janė 2,5 here me te gjata se ekuatori.

37. Buzet e njeriut kane ngjyre te kuqe per shkak te koncetrimit teper te madh te shume kapilareve te gjakut shume pak poshte lekures.

38. Njerezit humbasin rreth 600,000 grimca lekure c’do minute.

39. Siperfaqja e mushkrive njerezore eshte e madhe sa nje fushe tenisi.

40. Mushkeria jonė (e shpalosur) do ta mbulonte nje fushe tenisi, d.m.th. 100 m²

41. Nje njeri i rritur merr fryme afersisht 25 000 here ne dite43. Numri i marrdhenieve seksuale ne dite per te gjithe njerezit e Tokes bashke sot eshte ne 120 milion.

44. Truri perben 2 % te peshes totale trupore te trupit te njeriut, por ai kerkon 20 % te shumes totale te kerkesave per kalori dhe oksigjen.
__________________
Pėrse do qė tė dish ēfarė nėnshkrimi kam vėnė?
Mit Zitat antworten
  #2  
Vjetėr 17.06.2011, 13:04:57
Benutzerbild von Gentiani
Gentiani Gentiani ėshtė jashtė linje
Gesperrt
 
Anetar prej: 11.09.2001
Postime: 1,000
Reden

ohahahah krejt ne rregull deri te ajo pjesa tek pika 43. e numrimit te 120 milioneve, ama se miret Zoti edhe me te ngjehme kush sa here ne dite ? qitash e kuptova, o nuk i paska ngjehen mire te numruarat o fare Macintosh tekoka ba me ja que nelte edhe ti thuhet here tjeter ngjehi mire
Mit Zitat antworten
  #3  
Vjetėr 17.06.2011, 16:29:37
UneBesi UneBesi ėshtė jashtė linje
me pervojė
 
Anetar prej: 08.07.2010
Postime: 341
Standard

Gjatė procesit tė frymėmarrjes mbushen me oksigjen 400 milion alveola nė mushkėritė tona. Sipėrfaqja e alveolave ėshtė 150 m2 . Diafragma, muskuli qė ndan zgavrėn e kraharorit nga ajo e barkut ėshtė organi muskulor mė aktiv gjatė jetės sė njeriut. Ky organ nuk pushon asnjėherė. Ky muskul tkurret e lėshohet (kontrakton) 11 mijė herė nė orė, afro 264 mijė herė gjatė ditės, afro 670 milion herė pėr 70 vjet jetė.

Truri ynė ėshtė kompjuteri mė i pėrsosur nė botė. Ai pėrbėhet nga 100 miliard qelizash tė pėrhimta e barabartė me njė potencial mbi 10 mijė programe kompjuterike nė veprim tė pėrhershėm. Sipėrfaqja e kėtyre kompjutėrve ėshtė 250 mijė km2 (sa gjysma e sipėrfaqes sė Francės). Tė shtojmė edhe diēka: nevojitet pak dashuri dhe intimitet pėr tė lindur krijesėn e re, njeriun. Kėtė nuk mund ta realizojė kurrė asnjė kompjuter.

Ēdo ditė shkenca zbulon gjėra tė reja tek njeriu. Biologėt e universitetit tė Miēigenit zbuluan nė lėkurė dhe nė flokė tė njeriut metale si: argjendi, plumbi, kallaji, zinku, hekurri, bakrri dhe alumini.

Ciklonet dhe anticiklonet rrallė herė kalojnė shpejtėsinė 130 deri 140 km nė orė, kurse shpejtėsia e ajrit qė del prej mushkėrive nėpėr kordhat zanore gjatė tėshtitjes arrin shpejtėsinė 390 km nė orė. Ēfarė mrekullie e Krijuesit!

Nė realitet ne jemi “qėnie elektrike” ngase qė tė 60.000 miliardė qelizat e njeriut funksionojnė nė saj tė elekticitetit natyror tė tyre, qė i dhuroi Mjeshti i pėrsosur, Allahu i Gjithėfuqishėm dhe i Gjithėdijshėm.

Shkenca e mjekėsisė thotė se ēdo qelizė e trupit tonė ėshtė njė uzinė nė miniaturė, nga brendia e elektrizuar me elkticitet negativ, ndėrsa nga jashtė me elektricitet pozitiv.

Nė kėtė sistem gjenial bazohet metabolizmi ynė. Me anė tė elektrokardiogramit (EKG) dhe elektroencefalogramit (EEG) ne sot mund tė regjistrojmė elektricitetin qė emiton zemra dhe truri.

Allahu i Lartėsuar nė Kuran thotė: Edhe nė tokė ka argumente pėr ata tė bindurit. Po edhe nė veten tuaj A nuk jeni kah e shihni? (51: 20,21)

Shumė njerėz e lexojnė kėtė ajet pa u thelluar shumė nė fjalėt kuptimplota qė i pėrmban ai. Duke analizuar me vėmendje kėtė ajet dhe duke vėshtruar vetveten do tė gjejmė shumė shenja dhe argumente nė veten tonė.

Ndodh qė dikush thotė: unė jam zotėrues i vetvetes, unė e kontrolloj vetveten dhe bėj ēfarė tė dua e ē’tė mė teket. Kjo nuk ėshtė e vėrtetė, sepse trupi i njeriut ėshtė pronė e Allahut tė Plotfuqishėm.

A thua mund ta detyrosh tė pushojė pak zemrėn qė rreth pa ndėrprerė? Ose nėse ndalet rastėsisht, a mund ta bėsh tė lėvizė pėrsėri? Si ke guxim tė pohosh se e ke nėnkontroll dhe ia ke nėnshtruar zemrėn vullnetit tėnd. Kur fle, zemra rreh pa u ndalur.

Po frymėmarrja? A thua ti merr frymė me vullnetin tėnd? Duhet ta dish se frymemarrja ėshtė njė veprim qė kryhet instiktivisht 16 herė nė minutė, pa dėshirėn dhe insistimin tėnd. Kur asaj i jepet urdhėri hyjnor pėr t’u ndalur, atėherė atė nuk mund ta rikthejė kush pėrsėri.

Po stomaku dhe gjithė ajo qė gjendet nė tė, shqetėsimet dhe reaksionet gjatė tretjes sė ushqimit. Po lėngjet qė tajiten nga gjendrat e shumta endokrine, a thua tė gjithė kėto kryen sipas vullnetit tėnd?

Po zorrėt dhe lėvizja e ushqimit nėpėr to, mėnyra si i absorbojmė materiet e dobishme pėr organizimin dhe zhvillimin e tij dhe si i nxjerrim jashtė materiet e dėmshme. A thua tė gjitha kėto veprime kryen sipas vullnetit tėnd, a po kryen pa i hetuar fare?

Po rruazat e bardha tė gjakut (leukocidet) tė cilat konfrontohen me mikrobet nė ēastin kur ato hyjnė nė trup? Leukocidet, sė pari, e pėrcaktojnė mėnyrėn se si t’i shkatėrrojnė mikrobet, nė mėnyrė qė palca kurrizore tė stimulojė tajimin e materieve tė mjaftueshme imunitive pėr t’i mbytur mikrobet. A mos jep urdhėr ti pėr kėtė operim tė brendshėm, i cili i ngjan njė beteje tė vėrtetė vetėmbrojtėse? A mos i pėrcakton ti me mijėra procese biokimike qė zhvillohen pėr ēdo sekondė nė trupin tėnd ?

Pra, tė gjitha kėto i nėnshtrohen vullnetit tė Zotit. Ato e kryejnė misionin e tyre pa u ndalur, kurse ti nuk e heton fare kėtė.

Allahu i Lartėsuar ishte tejet i mėshirshėm ndaj nesh kur i krijoi tė gjithė kėto funksione vitale pėr trupin tonė dhe ua nėnshtroi vetėm vullnetit tė vet, pėrndryshe njeriu as nuk do tė mund tė jetonte, as nuk do tė mund tė punonte, as nuk do tė mund tė kryente misionin e tij nė ndėrtimin dhe rregullimin e kėsaj ekzistence-gjithėsie.

Po ē’do tė ndodhte sikur zemra t’i nėnshtrohej vullnetit tonė? Sigurisht se do tė mbeteshim gjithmonė zgjuar pėr t’u kujdesur qė zemra jonė tė rrahė normalisht.

Po t’i nėnshtrohej stomaku vullnetit tonė, atėherė do tė na ishin dashur shumė orė qė pas ēdo racioni tė ushqimit ta pėrcjellim operacionin tretės tė ushqimit. Kurse, po t’i nėnshtrohej qarkullimi i gjakut vullnetit tonė, truri nuk do tė mund tė vazhdonte kurrsesi misionin nė kėtė jetė, sepse ai ėshtė i zėnė dhe i preokupuar me qindra e mijėra funksione tė cilat kryen ēdo minutė.

Tė gjithė shembujt qė sollėm mė sipėr, njihen nga njerėzit dhe kėtė Allahu i Lartėsuar e ka bėrė me qėllim qė t’ua tėrheq vėrejtjen se nuk kemi subjektivitet personal, por ēdo gjė ėshtė nė kompetencė tė Allahut tė Plotfuqishėm.

Allahu i Lartėsuar thotė duke na pėrkujtuar vazhdimisht: Dhe, a nuk menduan ata me veten e tyre se All-llahu nuk krijoi qiejt dhe tokėn dhe ēdo gjė qė gjendet ndėrmjet tyre pa ndonjė qėllim tė caktuar dhe pėr njė kohė tė kufizuar, por njė pjesė e njerėzve janė mohues tė takimit me Zotin e tyre (nė momentin e ringjalljes pas vdekjes). (30:8)
__________________
O ju njerėz, juve u erdhi i dėrguari me tėvėrtetėn (fenė e drejtė) nga Zoti juaj, pra t'i besoni se ėshtė mė e dobishme pėr ju. Po nėse vazhdoni ta refuzoni, ta dini se ē'ka nė qiej e tokė ėshtė vetėm e All-llahut. All-llahu di (gjendjen e robėve), ėshtė mė i urti. (4:170)

Geändert von UneBesi (17.06.2011 um 20:55:56 Uhr)
Mit Zitat antworten
  #4  
Vjetėr 04.07.2011, 17:33:53
UneBesi UneBesi ėshtė jashtė linje
me pervojė
 
Anetar prej: 08.07.2010
Postime: 341
Standard

All-llahu i Madhėrishėm nė Kur’anin famėmadh thotė:

"Ai ėshtė qė ju krijoi, ua dhuroi tė dėgjuarit, tė parit dhe mendjen, kurse pak po e falėnderoni"(El Mulk, 23)

Teknologjia e trupit tonė ėshtė mė superiore se teknologjia qė njerėzimi e ka prodhuar duke pėrdorur mbledhjen e informacioneve, eksperiencėn dhe mundėsitė.
Sot, duke studiuar veshin e njeriut, duke parė kėtė vepėr madhėshtore tė konstruktuar, qartė shohim Konstruktorin absolut.

Nė shikim tė parė veshi duket i thjeshtė, por pas laprės sė veshit gjendet njė strukturė fiziomorfologjike e pėrsosur dhe tejet delikate, e cila do tė turpėronte edhe inxhinjerinė mė inventive. Duke vepruar bashkėrisht, struktura e veshit tė jashtėm, tė mesėm dhe tė brendshėm kryejnė operacione nė largėsi mahnitėse dhe virtuoze.Shkaku qė kemi dy vesh ėshtė se ato formojnė njė sistem stereo i cili e mundėson identifikimin e vendit nga i cili vie zėri dhe qė tė njohim se a lėviz ai burim.

Veprimi i pėrpunimit tė zėrit me vesh dhe qendrėn nė tru ėshtė aq preciz sa qė zėri qė formohet afėr njėrit vesh e pastaj te veshi tjetėr, mund tė njihet si zėra tė ndryshme kur intervali nė mes tyre ėshtė i vogėl, siē ėshtė 30 mikrosekonda.

Virtuoziteti i veshit tė njeriut ėshtė mahnitės dhe i pabesueshėm.Njeriu mund tė dėgjojė zėrin e mushkonjės jashtė dritares, edhe pse forca e zėrit tė saj e cila arrin te veshi ynė nuk ėshtė mė e madhe se njė kuadrahonth vat. Sikur 100 kėsi zėra (100.000.000.000.000.000) do tė kombinoheshin, duke u kthyer nė energji elektrike, energjia do tė mjaftonte pėr njė llambė pėr lexim.
Senziviteti i veshit ėshtė mahnitės. Lėvizja e mėmbranės timpanike nė ngacmimin e dėgjimit minimal tė zėrit me frekuencė 1.000 Hz ėshtė afro e 1.000 milion pjesė tė centrimetrit, shumė mė e vogėl se diametri i atomit tė hidrogjenit.

Lėvizjet e mėmbranės basilare nė ngacmime tė njejta janė njėqind herė mė tė vogla-pėrafėrsisht sa madhėsia e bėrthamės sė atomit. Kjo paraqet limitin e fundit tė performansės.Sikur tė rritej mė tepėr senzitiviteti i veshit, do tė ishim tė vetėdijshėm nė bombardimin konstant tė membranės timpanike me molekulat e ajrit.

Por edhe me limitin ekzistues, ėshtė interesantė se ne nuk e dėgjojmė rrjedhėn e gjakut tonė nėpėr enėt e vogla tė gjakut nė membranėn e timpanit. Kjo ndodhė sepse veshi ka aftėsi tė injorojė signalet tė cilėt janė nė mėnyrė konstante prezent.

Kėshtu veshi, gjithashtu e bėn njeriun qenjen mė muzikale. Pa asnjė ushtrim muzikorė jemi nė gjendje tė dallojmė tonin A nė piano nga toniidentik i violinės.
Mund tė dallojmė edhe kombinimin e notave tė ndryshme muzikore, karakteristike pėr secilin instrument i cili prodhon nota. Veshi ėshtė nė gjendje tė hudhė zhurmėn duke zgjedhur njėkohėsisht vetėm njė zė tė ngjajshem.

Bile edhe gjatė gjumit veshi vazhdon tė funksionojė me mundėsi tė pabesueshme, sepse truri ėshtė nė mundėsi tė interpretoj dhe zgjedhė signalet qė ia pėrcjellė truri. Kėshtu qė njeriu mund tė flejė i qetė nė mes tė komunikacionit tė zhurmshėm dhe nė zhurmėn e televizorėve nė fqinjėsi por njėkohėsisht tė zgjohet nė njė zė tė lehtė tė orės.Qeni qė lehė, goma e makinės nė lėvizje,hapat-tė gjithė mund tė identifikohen. Nė realitet veshi normal mund tė dalloj afro 400.000 zėra.

Veshėt, pos kėsaj qė janė njė sistem stereofonik tė dėgjimit me njė siguri tė lartė, janė poashtu pėrgjegjės pėr mbatjen e baraspeshės sė trupit. Kjo ėshtė e siguruar me ndihmėn e dy sistemeve tė vendosur nė veshin e brendshėm.

Prej tė gjithė organeve tė trupit, pak janė ata qė mund tė arrijnė shumė nė hapsirė kaq tė vogėl, sa veshi. Sikur inxhinjeri do tė mund tė kopjonte funksionet e veshit, do t’i duhej pėrafėrsisht njė inē kub tė sistemit dėgjues i cili do tė pėrfshinte prezencėn e rezistuesit me indukcion, analizatorin mekanik me mundėsi tė gjėra, reale mobile, drejtues shumė kanalesh pėr transmetimin e energjisė mekanike nė atė elektrike, sistem pėr mbajtjen e bilansit hidraulik delikat dhe sistem komunikativ dy drejtimesh.

Por edhe nėse do tė kishte sukses, nuk do tė arrihej funksioni mahnitės i veshit.Shumė shpezė dhe kafshė kanė mėsuar qė njėra tjetrės t’ia pėrcjellin signalet e tyre me zėrat e tyre, signalet e njohjes dhe kujdesit. Por, vetėm ne njerėzit kemi mėsuar t’i lidhim mendimet abstrakte me zėra, duke lidhur fjalėt dhe prodhuar gjuhėt qė mund t’i pėrdorim si mjet komunikimi me pėrvojėn e kaluar tė ideve dhe planet pėr ardhmėri.

Sot nė botė kemi shumė gjuhė (afro 6000). Le tė krahasojmė cilėsinė dhe teknologjinė e lartė prezente nė vesh dhe nė tru, me teknologjinė e prodhuar nga njeriu. Ashtu si nė rastin e imazheve, janė shpenzuar dekada duke u pėrpjekur tė gjenerohen zėra tė ngjajshėm me origjinalin. Rezultatet e kėtyre zbulimeve janė magnetofonėt, sisteme zanore me siguri tė lartė, sisteme tė analizimit dhe pėrpunimit tė tingujve me anė tė ndarjes sė tyre sipas frekuencave. Me gjithė kėtė teknologji tė lartė tė mijėra ekspertėve qė punojnė pa pra, nuk ka mundur tė prodhohet njė pajisje e tillė e cila do ta arrinte cilėsinė e perceptimit tė tingullit si veshi. Mendoni pėr sistemet e teknologjisė sė lartė "Hi Fi”, qė janė prodhuar nga kompanitė mė me emėr nė industrinė e muzikės. Edhe nė kėto pajisje zėri i regjistruar humb diēka nga cilėsitė e tij, sepse kur ju e hapni pajisjen, dėgjoni gjithmonė njė tingull tė caktuar para se tė fillojė tė dėgjohet muzika.

Ėshtė e qartė se veshi dhe tė gjitha pjesėt e tjera tė trupit tė njeriut, janė produkt i krijimit madhėshtorė. Andaj ėshtė e qartė se pėrgjegjėsia jonė themelore e pėrdorimit tė veshit, syrit dhe trurit pėr tė parė ekzistencėn e All-llahut, fuqinė dhe dijen e Tij tė pafund. Duke u shėrbyer me begatitė e shqisave dhe aftėsitė hulumtuese tė universit tė pafund, do tė mėsojmė edhe mė shumė pėr ligjet fizike qė drejtojnė ato.

Dimė se ato ligje janė fikse dhe konsistuese, dhe qė vlejnė pėr ēdo pikė tė universit. Kjo shkon nė favor tė faktit qė ėshtė njė Krijues dhe sistemi i Tij ėshtė i pandryshuar siē aludon verseti i Kur’anit fisnik:

"…Nė ligjin e All-llahut nuk mund tė gjesh ndryshim”. (Ahzab, 62)

vazhdon inshAllah ....
__________________
O ju njerėz, juve u erdhi i dėrguari me tėvėrtetėn (fenė e drejtė) nga Zoti juaj, pra t'i besoni se ėshtė mė e dobishme pėr ju. Po nėse vazhdoni ta refuzoni, ta dini se ē'ka nė qiej e tokė ėshtė vetėm e All-llahut. All-llahu di (gjendjen e robėve), ėshtė mė i urti. (4:170)
Mit Zitat antworten
  #5  
Vjetėr 05.07.2011, 02:27:29
Benutzerbild von Ndriti
Ndriti Ndriti ėshtė jashtė linje
Gesperrt
 
Anetar prej: 10.06.2010
Postime: 3,629
Standard

Te vertete abstrakte nuk ka, ajo eshte ne konstante gjithnje konkrete. Zoti e di shume mire se e verteta nuk eshte ne te. Nje krim i pazbuluar eshte investim per vazhdimin e metejme te krimeve (besimit ne mjegull qofte ai islam, krishter, buda, a n`dreq e t`bir).

Vetem lexoni dy fjalet e para cfare paskesh thene "Allahu i madh ne Kuranin famemadh":

Tekonologjia e trupit hahaahahaha, edhe trupi paska teknologji hahaahaha, lope e gjalle dhe analfabet total ai-i kufizuar qe e ka perkthyer.

Sikur te kishte ndonje zot nuk do e lejonte gjithe kete fukarallek e gjithe kete padrejtesi neper trojet tona e gjetiu. Kur ska fakte konkrete atehere shantazhi arrin kulminacionin duke kopjuar nga shkenca ku te vertetat me te thella me s` miri lexohen mes rreshtave, teksa pjesa me e madhe e tyre nuk shkruhet, ngaqe ska, sepse krijon mutacion konfuz. Mjaftojne disa pyetje,...!
Mit Zitat antworten
  #6  
Vjetėr 05.07.2011, 13:18:22
Benutzerbild von gjithesia
gjithesia gjithesia ėshtė jashtė linje
Gesperrt
 
Anetar prej: 16.02.2002
Postime: 9,725
Standard

...

Wa la hawle , wa la kuwete il Lah Bilah !


.
Mit Zitat antworten
  #7  
Vjetėr 05.07.2011, 23:48:09
UneBesi UneBesi ėshtė jashtė linje
me pervojė
 
Anetar prej: 08.07.2010
Postime: 341
Standard

Citat:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Ndriti Trego postimin
Te vertete abstrakte nuk ka, ajo eshte ne konstante gjithnje konkrete. Zoti e di shume mire se e verteta nuk eshte ne te. Nje krim i pazbuluar eshte investim per vazhdimin e metejme te krimeve (besimit ne mjegull qofte ai islam, krishter, buda, a n`dreq e t`bir).

Vetem lexoni dy fjalet e para cfare paskesh thene "Allahu i madh ne Kuranin famemadh":

Tekonologjia e trupit hahaahahaha, edhe trupi paska teknologji hahaahaha, lope e gjalle dhe analfabet total ai-i kufizuar qe e ka perkthyer.

Sikur te kishte ndonje zot nuk do e lejonte gjithe kete fukarallek e gjithe kete padrejtesi neper trojet tona e gjetiu. Kur ska fakte konkrete atehere shantazhi arrin kulminacionin duke kopjuar nga shkenca ku te vertetat me te thella me s` miri lexohen mes rreshtave, teksa pjesa me e madhe e tyre nuk shkruhet, ngaqe ska, sepse krijon mutacion konfuz. Mjaftojne disa pyetje,...!
Ha ha ha ani thote se perkthyesi eshte lope e gjalle dhe analfabet, po edhe nuk ke faj ti qe po mendon ashtu, sepse keshtu njeriu i shef gjerat kur merret shume me politik, atehere fillon edhe te flas te paverteten dhe i duket si e vertet sikur ti ne kete rast, por po te kishte qene e vertet kjo thenia e jote se perkthyesi eshte analfabet atehere ai nuk do te kishte qene ne gjendje qe te shkruaj asnje fjale e lere me qe te perkthej nga nje gjuhe ne nje gjuhe tjeter.

Sa per ate se a ka Zot apo jo, vetem shikoje ti se si eshte krijuar lopa pasi qe ti e paske permend dhe do ta kuptosh se eshte nje Zot qe e ka krijuar ate dhe te gjitha krijesat tjera.

Zoti kend deshiron e lene te varfer e kend deshiron e pasuron, Ai e din me se miri se qfare vepron me krijesat e tij, dhe per dikend me mire eshte me qene i varfer se sa i pasur, a nuk e ke pare ti qe ka njeri qe sa kane qene i varfer ka qene shume njeri i mire, por prej asaj dite qe eshte pasuruar ka ndryshuar aq shume sa qe eshte ne gjendje ti bej te gjitha te keqijat, ai njeri nuk e njeh me as Zotin as prinderit e tij e askend tjeter dhe mendon qe bota po sillet rreth tij, me nuk ka hajr prej atij njeriu, per ata per dikend eshte me hajr qe eshte i varfer se sa me qene i pasur, edhe mos mendo ti qe vetem pasuria i ben njerezit te lumtur, sikur te kishte qene ashtu pse atehere po ndodh qe edhe miliarderet po bejn vetvrasje!.

Ndriti nuk po di se qfare ka ndodhur tash me ty, para 1 viti ti e mbrojshe kete fe kurse tash po flet te pa verteta per te, pra ke kujdes mos u bene i padrejt ndaj Atij qe te krijoj, nuk duhet ta mohosh Ate veq pse dikush nga njerezit eshte i varfer, ne kemi ardh ne kete bote per tu sprovuar, e ashtu si po mendon ti do te jete ne boten tjeter ne xhennet ku njerezit do te jene te pasur,nuk do te semuren me, nuk do te vdesin, do te kene te mira qe as mendja nuk ju ka shkuar, por normalisht qe do te kete edhe njerez tjer te cillet e meritojn denimin dhe do te denohen ne xhehennem.
__________________
O ju njerėz, juve u erdhi i dėrguari me tėvėrtetėn (fenė e drejtė) nga Zoti juaj, pra t'i besoni se ėshtė mė e dobishme pėr ju. Po nėse vazhdoni ta refuzoni, ta dini se ē'ka nė qiej e tokė ėshtė vetėm e All-llahut. All-llahu di (gjendjen e robėve), ėshtė mė i urti. (4:170)
Mit Zitat antworten
  #8  
Vjetėr 05.07.2011, 23:57:02
UneBesi UneBesi ėshtė jashtė linje
me pervojė
 
Anetar prej: 08.07.2010
Postime: 341
Standard

Imazhi i fituar nė sy ėshtė kaq i mprehtė dhe i qartė, sa qė nuk ka arritur as teknologjia e shekullit tonė. Pėr shembull shikoni nė librin qė po e lexoni, pastaj ngritni kokėn dhe shikoni pėrreth.A keni parė imazhe kaq tė mprehta dhe tė qarta nė njė vend tjetėr? Edhe televizioni me ekranin mė tė avancuar nė botė nuk mund tė sigurojė imazhe kaq tė mprehta.

Pėr mė shumė se 100 vjet, mijėra inxhinjerė janė munduar tė prodhojnė njė televizor tredimenzional, i cili do tė mund tė arrinte cilėsinė e shikimit tė syrit. Ata kanė arritur tė shpikin njė sistem Tv tredimensional, por ai nuk mund tė shihet pa u vendosur njė palė syze speciale dhe pėr kėtė All-llahu i madhėrishėm nė Kur’anin famėmadh thotė

"A nuk i dhamė Ne atij dy sy?” (El Beled, 8)

Tėrė syri, si organ periferik i receptorit optik, mund tė krahsohet me aparatin fotografik (por ėshtė afro 3.000 herė mė i ndieshėm se kamera mė precize), ku pjesa e parme e tejdukshme i lėshon dhe i thyen rrezet e dritės, pikėrisht sikurse sistemi i thjerrzave qė i drejton fytyrat e oblektit nė film.
Rrezet e dritės, si dhunti e All-llahut tė madhėrishėm i ngacmojnė kunjėzat dhe thupėrzat me intenzitet tė mjaftueshėm. Ky ngacmim qė shkaktohet nga proceset biokimike, pėrcillet nėpėrmjet nervit optik deri nė pjesėt kortikale tė trurit.

Me ndihmėn e kunjėzave pranohet drita e ditės (me ngjyrė) ndėrsa me ndihmėn e thupėrzave drita e muzgut (bardh e zi). Numri i atyre arrin nė 130 milion. Ėshtė vėrtetuar se gjatė procesit tė tė parit, d.m.th. ngacmimit tė thupėrzave, funksioni ityre ėshtė i idhur pėr njė materie speciale, e cila gjendet nė to dhe quhet purpuri i tė parit (rodopsinė) pėr krijimin e sė cilės nevoitet vitamina A.

Kur drita bie nė thupėrza rodopsina absorbon energjinė e dritės, duke e transformuar nė lumirodopsinė. Energjia e absorbuar nga drita i jep lumirodopsinės sasi tė madhe tė energjisė sė lirė. Nga kjo, nė pjesė tė sekondės lumirodopsina ndahet nė metarodopsinė i cili ėshtė i paqendrueshėm dhe ndahet nė retinėn dhe skotopsinė. Skotopsina shkakton potencial elektrik lokal i cili vepron direkt nė mėmbranėn e thupėrzave duke shkaktuar potencial receptor.

Impulset pėrcillen deri te qelizat ganglionale, tė cilat transmetojnė impulset nervore ēdo 5 sekonda, bile edhe kur retina ndodhet nė errėsirė tė plotė.Para tė gjitha kėtyre fenomeneve dhe mrekullive tė panumėrta tė Krijuesit tė pėrsosur, nuk na mbetet tjetėr, vetėm ta lavdėrojmė dhe ta falenderojmė nga thellėsia e zemrės duke e kujtuar versetin Kur’anor:

"I lartė ėshtė All-llahu, mė i miri Krijues!”(El Muminun, 14)

Argumentet e urtėsisė sė jashtėzakonshme janė tė dukshme nė ēdo gjė tė gjallė qė njeriu vėzhgon.Urtėsia, plani dhe projektimi i jashtėzakonshėm qė mbizotėrojnė nė gjithė natyrėn, pasqyrojnė pa asnjė dyshim ekzistencėn e Krijuesit qė sundon gjithēka.Ky ėshtė All-llahu i hirėmadh i cili i ka pajisur tė gjitha gjallesat me karakteristika tė jashtėzakonshme, duke i treguar njeriut shenjat e qarta tė ekzistencės dhe tė fuqisė sė Tij.
All-llahu i madhėrishėm nė Kur’anin fisnik thotė:

"Ai ėshtė Zot i qiejve dhe i tokės dhe ēka ka midis tyre, pra Atė adhuroje, e nė adhurimin ndaj Tij bėhu i qėndrueshėm. A di pėr Tė ndonjė emnak (adash) tė ngjajshėm?!"(Merjem, 65)

Ja, kėshtu All-llahu i madhėrishėm na ka lajmėruar se shprehja pėr Qenjen e lartė hyjnore "All-llah” nuk i vihet askujt prej njerėzve, por ėshtė e posaēme vetėm pėr Qenjen e Tij Fisnike.
Nė kėtė mėnyrė All-llahu i madhėrishėm e provokoi mbarė njerėzimin nė njė qėshtje me mundėsi zgjedhjeje, ngase emri ėshtė nė kompetencėn e njeriut pėt ta zgjedhur. Edhe pse nė kėtė ekzistencė jetojnė besimtarė, pabesimtarė, djaj, exhinė, njerėz e tė tjerė. A mos ke dėgjuar pėr dike se e ka quajtur veten me emrin All-llah, apo e ka emėrtuar tė birin me emrin All-llah? Jo kjo kurrė nuk ka ndodhur, e as qė do tė ndodhė ndonjėherė, ngase All-llahu i madhėrishėm e ka bėrė tė posaqėm kėtė emėr vetėm pėr Qenien e Tij Fisnike. Askush prej njerėzve nuk mund ta bėjė njė gjė tė tillė. Madje as ata njerėz qė pretenduan se janė zotėr si Faraoni, Nemrudi etj. nuk patėn guxim e as qė u shkoi ndėrmend ta quajnė veten me emrin All-llah!

Psikologu danez Vander Hoven, paraqiti hulumtimin e tij nė ndikimin e fjalės "All-llah” te pacientėt dhe tė personat e shėndoshė. Profesori danez vėrtetoi zbulimin e tij nė bazė tė studimeve tė bėra tė njė numėr i madh pacientėsh nė periudhėn tre vjeēare.Disa nga pacientėt e tij ishin jo musliman, tė tjerėt musliman. Rrezultati ishte i shkelqyer e sidomos tek ata qė vuanin nga ankthi dhe depresioni.
Psikologu nė fjalė kishte thėnė se muslimanėt tė cilėt rregullisht e lexojnė Kur’anin janė nė gjendje tė mbrohen nga sėmundjet psikike.

Ja si e ka shpjeguar psikologu nė fjalė veprimin e secilės shkronjė tė fjalės "All-llah” nė shėrimin e sėmundjeve psikike. Nė studimin e tij shkencėtari i lartėpėrmendur ka theksuar se me rastin e leximit tė shkronjės sė parė "A” lirohet sistemi respirator duke kontrolluar frymėmarjen. Leximi i konsonantit velar "L” gjuha duhet lehtė ta prek qiellzėn duke bėrė njė pauzė tė shkurtėr, e lehtėson procesin e frymėmarjes. Ndėrsa leximi i shkronjės sė fundit "H” mundėson lidhjen nė mes tė mushkėrive dhe zemrės, dhe kjo lidhje kontrollon ritmin e zemrės.

Pra, theksimi i fjalės "All-llah” vėn barazbeshėn e sistemit kardiorespirator. Kur’ani famėmadh ka qenė dhe do tė jetė mrekullia mė e madhe, ngase nė ēdo kohė zbulohen begatitė, fshehtėsitė dhe depot e pafund tė tij. Ai gjithnjė paraqet risi dhe freski pėr besimtarėt, ilaē trupor dhe shpirtėror, siē aludon verseti i Kur’anit fisnik:

"Ne tė shpallim Kur'anin qė ėshtė shėrim dhe mėshirė pėr besimtarėt”
(El Isra, 82)

Dr Ahmed El Kadi nė qytetin Panama Siti tė Floridės, vėrteton ndikimin e Kur’anit fisnik nė organizmin enjeriut. Eksperimentin e tij e bėri nė grupin e muslimanėve, jomuslimanėve dhe tė shurdhėve, duke matur pulsin, tensionin e gjakut, shkallėn e djersitjes, temperaturėn e lėkurės, EKG, EEG dhe EMNG.
Hulumtimet vėrtetuan te besimtarėt arritjen e qetėsisė gjatė leximit tė Kur’anit nė 97% tė ekzaminuarve. Ndėrsa te grupet tjera qetėsia u arrit nė 60% tė ekzaminuarve.Rezultatet e kėtij hulumtimi pėrputhėn me atė qė All-llahu i madhėrishėm ka thėnė nė Kur’anin fisnik para 14 shekujve:

"All-llahu e shpalli tė folmen mė tė mirė, librin, tė ngjashėm nė mrekulli, tė pėrsėritur herė pas here (me kėshilla e dispozita), qė prej (dėgjimit tė) tij rrėnqethen lėkurėt dhe zemrat e tyre. Ky (libėr) ėshtė udhėzim i All-llahut, me tė udhėzon atė qė do. E atė qė All-llahu e lė tė humbur, pėr tė nuk ka ndonjė udhėzues”. (Ez Zumer, 23)

Nė kėtė verset Kur’anor vėrehet se leximi i Kur’anit vepron nė lėkurėn dhe zemrėn e njeriut, tė ciėn e ka vėrtetuar hulumtimi i lartėpėrmenduar. Ekzistojnė versete tė shumta qė vėrtetojnė qė Kur’ani vepron duke qetėsuar shpirtin, zemrėn dhe sistemin nervorė. All-llahu i Gjithėfuqishėm i drejtohet mbarė njerėzimit duke u thėnė:

"O ju njerėz! Juve ju erdhi nga Zoti juaj kėshilla (Kur'ani) dhe shėrimi i asaj qė gjendet nė kraharorėt tuaj (nė zemra), edhe udhėzim e mėshirė pėr besimtarėt”. (Junus, 57)

Edhe nė hadithe tė shumta tė Muhammedit a.s. keni argument nė veprimin e bukur tė Kur’anit fisnik. Muslimi transmeton nė Sahihun e tij thėnien e Muhammedit s.a.v.s. qė ka thėnė:
"Nuk mbledhen njerėzit nė ndonjė shtėpi tė All-llahut qė lexojnė Kur’an dhe e studiojnė nė mes vete, e tė mos lėshohet siguria (qetėsia) dhe i mbulon mėshira, i rrethojnė melekėt dhe All-llahu do t’i pėrmend nė mesin e atyre qė janė tek Ai”.
Pra, a ka gjė mė tė bukur se Kur’ani ?
A ka gjė mė tė bukur se versetet i tij?
A ka argument mė tė fuqishėm tė All-llahut se Kur’ani famėmadh i cili ėshtė dhe mbetet mrekulli e pėrherė nė duart tona deri nė Ditėn e Gjykimit.

"Ne u kemi sjellė njerėzve nė kėtė Kur'an shembuj nga ēdo lėmi e nevojshme, ashtu qė ata tė marrin pėrvojė (mėsim)”. (Ez Zumer, 27)

All-llahu i madhėrishėm nė Kur’anin fisnik urdhėron dhe thotė: "Pasha agimin kur ai shkrep (frymon)”(El Tekvir, 18)

"Fale namazin kur zbret (nga zeniti) dielli, e deri nė errėsirėn e natės dhe duke bėrė lutjen (namazin) e agimit. Vėrtet, lutja e agimit ėshtė e pėrcjellur”. (El Isra, 78)

Kur’ani famėmadh inkurajon tė fjeturit heret dhe zgjimin qė nė agim. Nė njė hadith thuhet:"Popullit tim i ėshtė dhėnė bereqet nė mėngjes herėt”.Ndėrsa nė hadithin tjetėr thotė:"Dy rekatet e namazit tė sabahut kanė mė shumė vlera se dunjaja e ēka nė tė”

Pra nė Kur’anin fisnik All-llahu i madhėrishėm betohet nė agimin qė frymon. Shikimi i agimit qė vėrehet me zemėr tė hapur, ai me tė vėrtetė frymon. Nė kėto skena kosmike tė paraqitura me bukuri, shkelqim dhe elegancė u dhurohen ndjenjave tė fundit njerėzor. Kėto paraqitje kosmike njeriu intelektual i pranon me ndenja poetike. Nė kėtė mėnyrė shpirti njerėzor lidhet me shpirtin kosmik nėpėrmjet shprehjes sė bukur dhe inspirative, kėshtu shpirti kosmik rrjedhė nė shpirtin njerėzor fshehtėsitė e tia duke reflektuar Fuqinė Hyjnore e cila qendron pas, dhe e cila fletė sinqerisht pėr tė vėrtetėn e besimit.

Tė mirat qė pėrfiton njeriu nga tė zgjuarit heret nė mėngjes janė: pėrqindja e ozonit nė ajėr ėshtė mė e lartė nė agim. Ky gaz ndikon pozitivisht nė sistemin nervor dhe gjallėron aktivitetin mendorė, duke bėrė qė kulmi i aktivitetit mendorė dhe fizik i njeriut tė jetė herėt nė mėngjes. Rrezet e diellit nė lindjen e tyre janė pėrafėrsisht nė ngjyrė tė kuqe, dhe ėshtė i njohur tashmė ndikimi stimulus pėr nervat, pėr aktivitet fiziologjik tė organizmit tė njeriut. Zgjimi herėt nė mėngjes parapėngon paraqitjen e krizave hipertenzive dhe sėmundjeve trombembolike.
Shkencėrisht ėshtė vėrtetuar sasia mė e lartė e kortizonit nė gjak ndodhet nė mėngjes, duke arritur nivelin 72-75 mikrogram nė 100ml. plazmė. Por gjendja mė e ulėt e tij haset nė mbrėmje, ku arrin nė nivelin nė mė pak se 7 mikrogram nė 100 ml. plazmė. Dihet se kortizoni ėshtė substancė "magjike” qė rritė aktivitetin e organizmit. Kortizoni vepron nė qelizat e organizmit dhe nė procesin e imunitetin. Gjithashtu kortizoni parandalon reaksionin inflamator nė proceset alergjike. Rol tė veēantė kortizoni luan nė gjendjet e stresit, niveli i tė cilit rritet nė gjak.

vazhdon inshAllah ....
__________________
O ju njerėz, juve u erdhi i dėrguari me tėvėrtetėn (fenė e drejtė) nga Zoti juaj, pra t'i besoni se ėshtė mė e dobishme pėr ju. Po nėse vazhdoni ta refuzoni, ta dini se ē'ka nė qiej e tokė ėshtė vetėm e All-llahut. All-llahu di (gjendjen e robėve), ėshtė mė i urti. (4:170)

Geändert von UneBesi (06.07.2011 um 00:14:04 Uhr)
Mit Zitat antworten
  #9  
Vjetėr 06.07.2011, 00:37:50
Benutzerbild von Ndriti
Ndriti Ndriti ėshtė jashtė linje
Gesperrt
 
Anetar prej: 10.06.2010
Postime: 3,629
Standard

Citat:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga UneBesi Trego postimin
Ha ha ha ani thote se perkthyesi eshte lope e gjalle dhe analfabet, po edhe nuk ke faj ti qe po mendon ashtu, sepse keshtu njeriu i shef gjerat kur merret shume me politik, atehere fillon edhe te flas te paverteten dhe i duket si e vertet sikur ti ne kete rast, por po te kishte qene e vertet kjo thenia e jote se perkthyesi eshte analfabet atehere ai nuk do te kishte qene ne gjendje qe te shkruaj asnje fjale e lere me qe te perkthej nga nje gjuhe ne nje gjuhe tjeter.

Sa per ate se a ka Zot apo jo, vetem shikoje ti se si eshte krijuar lopa pasi qe ti e paske permend dhe do ta kuptosh se eshte nje Zot qe e ka krijuar ate dhe te gjitha krijesat tjera.

Zoti kend deshiron e lene te varfer e kend deshiron e pasuron, Ai e din me se miri se qfare vepron me krijesat e tij, dhe per dikend me mire eshte me qene i varfer se sa i pasur, a nuk e ke pare ti qe ka njeri qe sa kane qene i varfer ka qene shume njeri i mire, por prej asaj dite qe eshte pasuruar ka ndryshuar aq shume sa qe eshte ne gjendje ti bej te gjitha te keqijat, ai njeri nuk e njeh me as Zotin as prinderit e tij e askend tjeter dhe mendon qe bota po sillet rreth tij, me nuk ka hajr prej atij njeriu, per ata per dikend eshte me hajr qe eshte i varfer se sa me qene i pasur, edhe mos mendo ti qe vetem pasuria i ben njerezit te lumtur, sikur te kishte qene ashtu pse atehere po ndodh qe edhe miliarderet po bejn vetvrasje!.

Ndriti nuk po di se qfare ka ndodhur tash me ty, para 1 viti ti e mbrojshe kete fe kurse tash po flet te pa verteta per te, pra ke kujdes mos u bene i padrejt ndaj Atij qe te krijoj, nuk duhet ta mohosh Ate veq pse dikush nga njerezit eshte i varfer, ne kemi ardh ne kete bote per tu sprovuar, e ashtu si po mendon ti do te jete ne boten tjeter ne xhennet ku njerezit do te jene te pasur,nuk do te semuren me, nuk do te vdesin, do te kene te mira qe as mendja nuk ju ka shkuar, por normalisht qe do te kete edhe njerez tjer te cillet e meritojn denimin dhe do te denohen ne xhehennem.
Per te mos e zgjatur, mbase nuk ia vlen, shtrohet pyetja a nuk ka, a nuk zhvillohet politike ne fe dhe ne emer te saj? Pasiqe nuk e zbertheve kuptimin e Teknologjise se Trupit nuk besoj se e meriton ndonje shkronje me gjate per te diskutuar. Sepse vetem individet e pasigurte ne vete per zhvillimet qe ndodhin ne boten e ashper materialiste per rreth, tere mbeshtetjen e perqendrojne ne dogmat e perkufizuara fetare dhe prap jo pa sherr, pa cka se ky eshte vet tmerri i misionit ku nuk perjashtohesh as ti. Per ta kuptuar se c`ka vekshi patjeter duhej futur lugen, prandaj.

Populli thot lakmia e sjell ujkun ne fshat e padrejtesia njerzit i qet ne mal. Ky mision eshte i padrejte sepse ne fund te fundit prapa krejt kesaj ndermarje te tmerrshme prap mbisundon shfrytezimi i padrejte qe ndeshkohet me librat fetar por jo edhe ata qe i shkaktojne e qe pikerisht i perkasin po te njejtes fe. Kete spo mundem ta duroj; demagogjine dhe dogmen, ndersa ne rastin e pare te volitshem vet i mshojne, i mbyllin syte. Prandaj uroj qe te liroheni nga kjo Utopi dogmash te sajuara per dreq e jo per hajr.

Ndriti!
Mit Zitat antworten
  #10  
Vjetėr 06.07.2011, 00:46:13
Benutzerbild von gjithesia
gjithesia gjithesia ėshtė jashtė linje
Gesperrt
 
Anetar prej: 16.02.2002
Postime: 9,725
Standard

...

al-hukmu liLah ...al-hukmu liLah

subhanAllah , alhamdulilah , Allahu akbar !

la i lahe il Allah !


astagfirullah , astagfirullah ...


vazhdo Bes , vazhdo ....ēfar mrekullish, aman jaRabi , aman jaRabi ... veq vazhdo ti Bes duke te lexu jam , mashAllah !


.

.
Mit Zitat antworten
  #11  
Vjetėr 06.07.2011, 15:01:22
UneBesi UneBesi ėshtė jashtė linje
me pervojė
 
Anetar prej: 08.07.2010
Postime: 341
Standard

Citat:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Ndriti Trego postimin
Per te mos e zgjatur, mbase nuk ia vlen, shtrohet pyetja a nuk ka, a nuk zhvillohet politike ne fe dhe ne emer te saj? Pasiqe nuk e zbertheve kuptimin e Teknologjise se Trupit nuk besoj se e meriton ndonje shkronje me gjate per te diskutuar. Sepse vetem individet e pasigurte ne vete per zhvillimet qe ndodhin ne boten e ashper materialiste per rreth, tere mbeshtetjen e perqendrojne ne dogmat e perkufizuara fetare dhe prap jo pa sherr, pa cka se ky eshte vet tmerri i misionit ku nuk perjashtohesh as ti. Per ta kuptuar se c`ka vekshi patjeter duhej futur lugen, prandaj.

Populli thot lakmia e sjell ujkun ne fshat e padrejtesia njerzit i qet ne mal. Ky mision eshte i padrejte sepse ne fund te fundit prapa krejt kesaj ndermarje te tmerrshme prap mbisundon shfrytezimi i padrejte qe ndeshkohet me librat fetar por jo edhe ata qe i shkaktojne e qe pikerisht i perkasin po te njejtes fe. Kete spo mundem ta duroj; demagogjine dhe dogmen, ndersa ne rastin e pare te volitshem vet i mshojne, i mbyllin syte. Prandaj uroj qe te liroheni nga kjo Utopi dogmash te sajuara per dreq e jo per hajr.

Ndriti!
Po qfare politike ne fe more nc nc nc, te thashe edhe me heret se po merresh shume me politik tash tu ka ba krejt veq politik. Po ti as qe kerkove nga une qe ta zberthej ate, ti the se perkthyesi qenka analfabet, e une te thash nuk eshte analfabet se me pas qene analfabet nuk do te kishte qene ne gjendje qe te shkruaj asnje fjale e lere me qe te perkthej, edhe pse ajo eshte njefare lloj teknologjie dhe ashtu duhet te perkthehet pasi qe nuk ka ndryshe si te perkthehet ne kete gjuhen tone, por sipas teje perkthimi qenka gabim, atehere shpike ti nje fjale te re ne kete gjuhen tone dhe ai perkthyesi pastaj do ta perdor ate, dhe ne vend qe te thote teknologjia e trupit tone do ta perdor ate fjalen tende pastaj.

Ndriti po e shoh qe ti shume paske nevoj te mesosh per trupin tone, ti as iden nuk e paske se si ne jemi te krijuar, mire po flas pak shkurtimisht per teknologjin e trupit tone pasi qe ti po e kerkon kete. Trupi i njeriut eshte makina me e komplikuar ne bote. Ne shikojme me te, degjojme me te, marrim fryme me te, ecim dhe vrapojme me te, dhe ndjejme kenaqesi me te. Eshtrat e tij, muskujt, arteriet, venat dhe organet e mbrendshme jane te organizuara me nje krijim te mrekullueshem, dhe kur shikojme kete krijim ne detaje gjejme fakte edhe me mahnitese. Qdo pjese e trupit, edhe pse secila duket tejet e ndryshme nga tjetra, eshte e ndertuar nga materiali i njejte qelizat.

Qelizat, qe secila prej tyre eshte sa nje e njemijeta pjese e milimetrit, jane njesi strukturale qe formojne trupin tone dhe qdo gje ne te. Disa nga keto qeliza bashkohen qe te formojne eshtra, te tjerat qe te formojne nerva, melqine, shtresen e brendshme te stomakut, lekuren apo kornen e syrit. Secila e ka madhesine dhe formen qe saktesisht i pergjigjet nevojave te asaj pjese te trupit.

Qeliza e nje gjallese eshte shume me e nderlikuar se sa te gjitha prodhimet teknologjike te prodhuara nga njeriu. Sot, madje edhe ne laboratoret me te perparuar te botes, nuk mund te prodhohet nje qelize e vetme nga bashkimi i materieve kimike organike.

Ndriti a nuk qenke kjo me superiore se teknologjia qe e njeh ti?!

Njeriu i menqur nese e shikon vetem ndertimin e syrit pa i shikuar fare tjerat do ta kuptoj qe ka nje Krijues qe i krijoj te gjitha, sepse asnjehere ska qene e mundur te arrihet nje imazh i mprehte dhe i dallueshem sikurse ai i syrit. Edhe ne kamera edhe ne televizore, ka nje humbje te cilesise se imazhit.

Dhe njerezit evolucionistet sikur ti Ndriti qe e mohojn Zotin pohojne se mekanizmi qe prodhon kete imazh te mprehte e te qarte eshte formuar krejt rastesisht. Nese dikush do te thoshte ty se televizori ne dhomen tende eshte formuar si rezultat i rastesise, se te gjitha atomet e tij ndodhi qe te bashkohen dhe te prodhojne kete mjet qe paraqet imazhe, qfare do te mendojshe? Si munden atomet te bejne ate qe mijera njerez nuk munden?

Nese nje pajisje qe prodhon nje imazh me primitiv se syri nuk mund te jete formuar rastesisht, atehere eshte shume e qarte qe edhe syri apo imazhi qe shikohet prej tij nuk mund te jene formuar rastesisht, por e ka nje krijues, e Ai eshte All-llahu me i miri Krijues.

Dhe nė krijimin e juaj dhe tė tė gjitha krijesave qė Ai shpėrndau, ka Shenja pėr besimtarėt e vėrtet. (Kur'an, 45: 4)
__________________
O ju njerėz, juve u erdhi i dėrguari me tėvėrtetėn (fenė e drejtė) nga Zoti juaj, pra t'i besoni se ėshtė mė e dobishme pėr ju. Po nėse vazhdoni ta refuzoni, ta dini se ē'ka nė qiej e tokė ėshtė vetėm e All-llahut. All-llahu di (gjendjen e robėve), ėshtė mė i urti. (4:170)

Geändert von UneBesi (06.07.2011 um 15:18:40 Uhr)
Mit Zitat antworten
  #12  
Vjetėr 06.07.2011, 15:14:15
UneBesi UneBesi ėshtė jashtė linje
me pervojė
 
Anetar prej: 08.07.2010
Postime: 341
Standard

Fjala e gjelbėrt pėrmendet nė shumė versete tė Kur’anit fisnik, veēanarisht nė ato qė pėrshkruajnė gjendjen e banorėve tė Xhennetit dhe kėnaqėsitė qė rrethojnė ata.

Rikujtojmė versetet duke medituar:

"Aty rrinė tė mbėshtetura nė mbėshtetėse tė gjelbra e shtroja tė bukura” (Er Rrahman, 76)

"Kanė tė veshura petka mėndafshi tė hollė e tė gjelbėr dhe tė mėndafshit tė trashė” (El Insan, 21)

"…ata veshin rroba tė gjelbra prej mėndafshi tė hollė e tė trashė…”(El Kehf, 31)

Psikologėt kanė konstatuar se ndikimi i ngjyrės te njeriu ėshtė teper i madh. Janė kryer eksperimente tė shumta qė bėjnė tė qartė se, ngjyra ndikon nė reagimin apo vetėpėrmbajtjen e njeriut, dhe e bėjnė atė tė ndihet i gėzuar apo i trishtuar, tė ketė tė ftohtė apo tė nxehtė, madje ndikon edhe nė personalitetin e njeriut dhe nė kėndvėshtrimin e tij pėr jetėn.
Muhammedi a.s. ka thėnė: "Shikimi nė gjelbėrim dhe ujė qetėson syrin”
Sot spitalet dekorojnė ngjyrėn e mureve qė ndihmon pėr shėrimin e tė sėmurėve.
Eksperimentet dhe studimet psikologjike kanė bėrė tė qartė se: ngjyra e verdhė - gjallėron sistemin nervor; ngjyra e kuqe e mbyllur - qetėson nervat; ngjyra blu e bėn njeriun tė ndien ftohtė; ngjyra e kuqe e bėn njeriun tė ndien ngrohtėsi.
Shkencėtarėt kanė arritur nė pėrfundimin se, ngjyra e vetme qė ngjallė gėzimin nė shpirtė dhe nė mendime, si dhe qė ndez te njeriu shkėndijat e gėzimit dhe tė dashurisė pėr jetėn, ėshtė ngjyra e gjelbėr.

Eksperimenti mė interesant qė argumenton ndikimin e ngjyrės sė gjelbėr nė psikėn e njeriut ėshtė nė Londėr nė urėn "Blak Fajar” qė njihej si "ura e vetėvrasjeve”, pasi qė pjesa mė e madhe e rasteve tė vetėvrasjeve ndodhin mbi tė. Ndryshuan ngjyrėn nga e zeza nė atė tė gjelbėr. si rezultat, numri i vetėvrasjeve ra menjėherė nė 1/3.
Pra, kudo pėrreth nesh shihet urtėsia e All-llahut tė Gjithėfuqishėm nė krijimin e bimėve dhe pemėve me ngjyrė tė gjelbėr.

All-llahu i madhėrishėm nė Kur’anin fisnik thotė: " …All-llahu i do ata qė pastrohen”(Et Teube, 108)

"…All-llahu i do ata qė pendohen dhe ata qė qė duan tė pastrohen”(El Bekare, 222)

Njė nga veēoritė kryesore tė Islamit ėshtė pastėrtia, nga e cila buron forca trupore, shėndeti dhe gjallėria. Njė prej atyre qė e kanė pėrqafuar Islamin nė perėndim thotė: "Edhe sikur tė mos kishte nė Islam asgjė tjetėr, veē pastėrtisė, ajo do tė mjaftonte”.

All-llahu i Gjithėdijshėm nė Kur’anin e lavdueshėm thotė:

"O ju qė besuat! Kur doni tė ngriheni pėr tė falur namazin, lani fytyrat tuaja dhe duart tuaja deri nė bėrryla; fėrkoni kokat tuaja, dhe lani kėmbėt deri te nyjet”.(El Maide, 6)

Nga dobitė e shumta ta avdesit tė vėrtetuara shkencėrisht po cekim.
- parandalimi i transmetimit tė shumė sėmundjeve bakteriale qė pėrcillen nėpėrmjet lėkurės dhe ndotjes sė duarve
- aktivizimi i qarkullimit tė gjakut duke fėrkuar gjymtyrėt
- parandalimi i sėmundjes sė sinusėve
- ndjenja e freskėsisė trupore e shpirtėrore
- parandalimi i sėmundjeve tė lėkurės.
Dobitė e larjes sė trupit, veēanarishtė pas marrėdhėnieve intime janė:
- aktivizimi itrupit dhe menjanimi i plogėshtisė
- pakėsimi i kongjestimit tė gjakut nė lėkurė dhe nė organėt gjenitale, gjė qė e pėrcjellė gjakun nė organet vitale tė trupit si zemra e truri
- larja siguron normalizimin e funksioneve tė lėkurės, mė tė rėndėsishmėt e tė cilave janė: pėrqimi i ndjeshmėrisė, rregullimi i temperaturės dhe mbrojtja e organizmit.
- larja siguron pastrimin e lėkurės nga djersa dhe sekrecionet yndyrore.

Pėr kėtė All-llahu i madhėrishėm nė Kur’anin fisnik thotė:

"… Nėse jeni xhunubė, atėherė pastrohuni (lahuni)!...”(El Maide, 6)

"E kur tė pastrohen, atėherė afrohuni atyre ashtu siē u ka lejuar All-llahu”. (El Bekare, 222)

All-llahu i madhėrishėm nė Kur’anin fisnik thotė: "Dhe rrobat tua pastroi!” (El Mudethir, 4)

Pastėrtia e rrobave ėshtė kusht pėr vlefshmėrinė e namazit dhe adhurimeve tė tjera. Ėshtė e njohur vlera e rrobeve pėr mbrojtjen e njeriut nga tė ftohurit dhe nga burimet e ndotjeve bakteriale.

vazhdon inshAllah ....
__________________
O ju njerėz, juve u erdhi i dėrguari me tėvėrtetėn (fenė e drejtė) nga Zoti juaj, pra t'i besoni se ėshtė mė e dobishme pėr ju. Po nėse vazhdoni ta refuzoni, ta dini se ē'ka nė qiej e tokė ėshtė vetėm e All-llahut. All-llahu di (gjendjen e robėve), ėshtė mė i urti. (4:170)
Mit Zitat antworten
  #13  
Vjetėr 06.07.2011, 23:38:29
Benutzerbild von gjithesia
gjithesia gjithesia ėshtė jashtė linje
Gesperrt
 
Anetar prej: 16.02.2002
Postime: 9,725
Standard

Citat:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga UneBesi Trego postimin
...

..

.


"…All-llahu i do ata qė pendohen dhe ata qė qė duan tė pastrohen”(El Bekare, 222)


.

..

...


.

...
S’di nga ti’a filloj


Mendja s’mė ndalet


E dora shkruan.
S’ka fjalė qė mund ta pėrshkruaj qenjėn Tėnde


S’ka gjuhė qė mund ta pėrkthej bukurin Tėnde.


Sa do qė libra shflejtoj


Fjalor nė raste tė ndryshme pėrdorė


Nuk mė mjaftojn fjalėt qė dua ti them.


Zemra rrah aq shumė


Sa qė vėndoj dorėn nė gjoks


Dhe mundohem ta shtrėngoj


Mundohem ta mbaj brenda


Nga frika se mund tė mė dal jasht.


Sytė nxjerrin lotė


Nga dėshira e madhe pėr ti treguar botės


Se Ti je Njė


Rrugėtoj me mendjen time horizontet e largėta


Thellėsit e deteve,


margaritarėt nė brendėsi tė oqeaneve


Arrij tek galaktikat e pa numėrta


Prek shkretetira tė mahnitshme


Pėrjetoj gjithēka brenda vetės sime,


Duke ndjer Madhėshtin Tėnde


Duke u kėnaqur me Lartmadhėrin Tėnde


Kėshtu kthehem prap nė trupin tim kompleksiv


Logjikoj ēdo imtėsi


Studioj ēdo detaj qė pėrbėn vetėn time


Prap them si mund tė mos besoj njeriu?!


I cili u pajis me mendje tė logjikoj.


Si mund ta mohoj diēka qė gjithēka nė natyrė arrin ta besoj.


Mbush dhe njėherė fort mushkėrit me ajėr


Ah…ē’lehtėsi ndjej kur thith oksigjen


A thua nuk meriton falenderim Ai qė nė ēdo moment mund tė ta marr kėtė mundėsi?!


Por ēka?


Ai tė jep mundėsi tė panumėrta


Pa kėrkuar kompenzim


Por ti prap mbetesh kokėfort duke mos dashur pėrmisim.


Si mund ti’a mohosh zemrės dashurin pėr Tė?


Si mund ti’a mohosh shpirtit nevojėn pėr Tė?


Si mund ti thuash natyrshmėris tėnde mohoje Atė?


Por nuk quditem


Jo nuk habitem, dhe


Fjalėt e Zotit kujtoj:


“...Ata kanė zemra por me to nuk kuptojn,ata kanė sy por me ta nuk shohin,ata kanė vesh por me ta nuk dėgjojnė...” (179-El-A’raf).
.
Mit Zitat antworten
  #14  
Vjetėr 06.07.2011, 23:52:17
Benutzerbild von Ndriti
Ndriti Ndriti ėshtė jashtė linje
Gesperrt
 
Anetar prej: 10.06.2010
Postime: 3,629
Standard

Citat:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga UneBesi Trego postimin
Po qfare politike ne fe more nc nc nc, te thashe edhe me heret se po merresh shume me politik tash tu ka ba krejt veq politik. Po ti as qe kerkove nga une qe ta zberthej ate, ti the se perkthyesi qenka analfabet, e une te thash nuk eshte analfabet se me pas qene analfabet nuk do te kishte qene ne gjendje qe te shkruaj asnje fjale e lere me qe te perkthej, edhe pse ajo eshte njefare lloj teknologjie dhe ashtu duhet te perkthehet pasi qe nuk ka ndryshe si te perkthehet ne kete gjuhen tone, por sipas teje perkthimi qenka gabim, atehere shpike ti nje fjale te re ne kete gjuhen tone dhe ai perkthyesi pastaj do ta perdor ate, dhe ne vend qe te thote teknologjia e trupit tone do ta perdor ate fjalen tende pastaj.

Ndriti po e shoh qe ti shume paske nevoj te mesosh per trupin tone, ti as iden nuk e paske se si ne jemi te krijuar, mire po flas pak shkurtimisht per teknologjin e trupit tone pasi qe ti po e kerkon kete. Trupi i njeriut eshte makina me e komplikuar ne bote. Ne shikojme me te, degjojme me te, marrim fryme me te, ecim dhe vrapojme me te, dhe ndjejme kenaqesi me te. Eshtrat e tij, muskujt, arteriet, venat dhe organet e mbrendshme jane te organizuara me nje krijim te mrekullueshem, dhe kur shikojme kete krijim ne detaje gjejme fakte edhe me mahnitese. Qdo pjese e trupit, edhe pse secila duket tejet e ndryshme nga tjetra, eshte e ndertuar nga materiali i njejte qelizat.

Qelizat, qe secila prej tyre eshte sa nje e njemijeta pjese e milimetrit, jane njesi strukturale qe formojne trupin tone dhe qdo gje ne te. Disa nga keto qeliza bashkohen qe te formojne eshtra, te tjerat qe te formojne nerva, melqine, shtresen e brendshme te stomakut, lekuren apo kornen e syrit. Secila e ka madhesine dhe formen qe saktesisht i pergjigjet nevojave te asaj pjese te trupit.

Qeliza e nje gjallese eshte shume me e nderlikuar se sa te gjitha prodhimet teknologjike te prodhuara nga njeriu. Sot, madje edhe ne laboratoret me te perparuar te botes, nuk mund te prodhohet nje qelize e vetme nga bashkimi i materieve kimike organike.

Ndriti a nuk qenke kjo me superiore se teknologjia qe e njeh ti?!

Njeriu i menqur nese e shikon vetem ndertimin e syrit pa i shikuar fare tjerat do ta kuptoj qe ka nje Krijues qe i krijoj te gjitha, sepse asnjehere ska qene e mundur te arrihet nje imazh i mprehte dhe i dallueshem sikurse ai i syrit. Edhe ne kamera edhe ne televizore, ka nje humbje te cilesise se imazhit.

Dhe njerezit evolucionistet sikur ti Ndriti qe e mohojn Zotin pohojne se mekanizmi qe prodhon kete imazh te mprehte e te qarte eshte formuar krejt rastesisht. Nese dikush do te thoshte ty se televizori ne dhomen tende eshte formuar si rezultat i rastesise, se te gjitha atomet e tij ndodhi qe te bashkohen dhe te prodhojne kete mjet qe paraqet imazhe, qfare do te mendojshe? Si munden atomet te bejne ate qe mijera njerez nuk munden?

Nese nje pajisje qe prodhon nje imazh me primitiv se syri nuk mund te jete formuar rastesisht, atehere eshte shume e qarte qe edhe syri apo imazhi qe shikohet prej tij nuk mund te jene formuar rastesisht, por e ka nje krijues, e Ai eshte All-llahu me i miri Krijues.

Dhe nė krijimin e juaj dhe tė tė gjitha krijesave qė Ai shpėrndau, ka Shenja pėr besimtarėt e vėrtet. (Kur'an, 45: 4)
O ti, mos rrej bacit. Feja kame e krye eshte politike totalisht e poshter dhe e pafytyre, qe frymon ne sherbim te komploteve me te pista te fuqive boterore.
Sa i perket shprehjeve kam edhe ate shume adekuate por nuk do ta them. Gjeji hulumto jashte Librit te varfer ne raport me trendin, gjegjesisht ne literature shkencore do e gjesh ate te pershtatshmen. Dhe, trupi nuk eshte makine, atje ne kuran se gjen asku shprehjen makine-harroje, se qelize jo se jo. Keta qe ta kane cliru bothen ty e mu ishte dashur ti konsultosh. Krymat, morrat e zhuga - (zgjeba) zakonisht dalin ku ka fukarallek, e fukaraja i shkrete korruptohet lehte, te kujtohen misionaret kur shperndanin para gratis per te bartur shami me mantill. "Selam" Shefqet Krasniqit,...!

Namaz-protesta nė Prishtinė luhat pėrkushtimin amerikanPublikuar: 06.07.2011 - 11:07

Washington, 6 korrik - Shtypi amerikan kėto ditė ka shkruar pėr protestat e besimtarėve myslimanė nė Prishtinė qė me flamuj tė Hamasit dhe veshje jo karakteristike pėr shqiptarė dhe evropianė, kanė kėrkuar ndėrtimin e njė xhamie tė madhe pėrballė Katedrales katolike, njofton RTK. Nė artikujt e shtypit amerikan ėshtė thėnė se pamjet e tilla, qė vijnė nga Kosova, vėnė nė pikėpyetje pėrkushtimin e proklamuar gjithandej pėr Kosovėn, si aleate dhe mike e Shteteve tė Bashkuara tė Amerikės.

http://koha.net/index.php?page=1,13,61396

Geändert von Ndriti (06.07.2011 um 23:56:24 Uhr)
Mit Zitat antworten
  #15  
Vjetėr 07.07.2011, 00:09:51
Benutzerbild von gjithesia
gjithesia gjithesia ėshtė jashtė linje
Gesperrt
 
Anetar prej: 16.02.2002
Postime: 9,725
Standard

...


http://www.youtube.com/watch?v=PphaU8foDlo


.
Mit Zitat antworten
  #16  
Vjetėr 07.07.2011, 00:49:14
Benutzerbild von Ndriti
Ndriti Ndriti ėshtė jashtė linje
Gesperrt
 
Anetar prej: 10.06.2010
Postime: 3,629
Standard

Zakonisht mendimet e menqura shkruhen per tjeter ke e rralle here per veten. Une se di, se si do i pergjigjej nje grua, nene, pedagoge e emancipuar femiut te vet 12-13 vjeqar me te ndegjuar femiu i saj kete bend? Ato shprehje perplot me urrejtje, duke e ditur se rrugeve te ngushta arrihet jo gjithehere deri te qellimet e larta. Me keshillonte dikur moti nje plak, ndegjoi keshillat e njerzve te menqur, posaqerisht keshillat e atyre qe te duan. Dituria modeste asnjehere nuk eshte agresive, ajo haperon ngadale por sigurte ne brendi edhe atehere kur ka shume re me shi, stuhi me bresher, debore. Ai pra, serish ndriste edhe skutat me te erreta. Te falemnderit, Diell!

Ndriti!
Mit Zitat antworten
  #17  
Vjetėr 07.07.2011, 01:18:24
Benutzerbild von gjithesia
gjithesia gjithesia ėshtė jashtė linje
Gesperrt
 
Anetar prej: 16.02.2002
Postime: 9,725
Standard

...

IDEM ! ( shprehje latine )


...po nje burre , baba , pedagog , i emancipuar... si do i pergjigjej nje adoleshenti te pa faj ,i cili kerkon te dije kush eshte Krijuesi i tij , si dhe ēka eshte qellimi i ardhjes se tij/saj ne kete bote ...valle , si do pergjigjej ai? Nje plak me mjeker plote urtesi, me pate thene njehere moti , kujdes nga injoranca , ajo e shkaterron individin , familjen , shoqerin ...lume ti qe je femer moj bije , me tha ... te pakta i ke pergjegjesit ne krahasim me ne burrat !

modestia respondon me modestin ...
fyerjet me fyerje ...
dashuria me dashuri ...
urrejtja me urrejtje...

Dija eshte drite nga Krijuesi , ate nuk ja dhuron gjithkujt , dhe ajo , pra dija ,si drite nuk lene skut pa depertu pamvaresisht se sa eshte terr, dhe sa te verber jane te pranishmit , ajo vazhdon te ndriēoi !

ka shume prej tyre edhe qe i verberon drita e dijes , aq e forte qe eshte ...dhe si pasoje ngelen ne injorance duke bere marrsh ne te njejtin vend pa mundur te orientohet me , lemerim per shikuesit perreth , lemer!

.
Mit Zitat antworten
  #18  
Vjetėr 07.07.2011, 01:49:19
Benutzerbild von Ndriti
Ndriti Ndriti ėshtė jashtė linje
Gesperrt
 
Anetar prej: 10.06.2010
Postime: 3,629
Standard

Te dyshosh ne vete eshte shenja e pare drejte menqurise. Cfare kerkon nje budalla nuk mund te leshoj pe i menquri. Une ju besoj vetem veprave, assesi fjaleve, demagogve edhe me hiq.

Ndriti!
Mit Zitat antworten
  #19  
Vjetėr 07.07.2011, 02:01:09
Benutzerbild von gjithesia
gjithesia gjithesia ėshtė jashtė linje
Gesperrt
 
Anetar prej: 16.02.2002
Postime: 9,725
Standard

...

....dhe,.. keshtu ne marsh pa levizur vendi ,verberisht ngelet ne injorance...ai/ajo qe i eshte ofruar drita(dija) aq afer dhe sapo filloi ta ngrohe me ndriēim .... e vrebroi, diku nuk eshte meritore per te .

drita/DIJA ende ndriēon .........dhe vetem do ndriēoi !

.
Mit Zitat antworten
  #20  
Vjetėr 07.07.2011, 03:12:45
Benutzerbild von Ndriti
Ndriti Ndriti ėshtė jashtė linje
Gesperrt
 
Anetar prej: 10.06.2010
Postime: 3,629
Standard

Te kesh frike nga vetja eshte fatkeqesi. Fatkeqesia shpeshhere ne jete eshte jetim - pa adrese, megjithekete rruga e shpetimit gjithnje ishte individuale. Nuk preferohet vetelavderimi per neser, ngaqe nuk e din se cfare t`sjell e sotmja. Shko atje ku te japin nje cope te embel e jo fjalen e embel. Ylli i vogel thonte, me lejoni t`a ndez kandilin tim pa pyetur se a do t`a heq erresiren, sepse e kishte nje plan, jetesimin e endrres se vet. Asnje ere nuk ishte e pershtatshme per varken e saj, sepse frymonte pa qellim, pa cak. Ceshtja per te cilen predikonte ishte kthim prapa, kthim ne erresire. Nese per deshprim vet jeta mjafton, atehere pse duhet, pse thirremi te vezhgojme prapa, te jetojme irealisht ne mjegull-gjegjesisht si viktime e globalizmit demagogjik fetar.

Ndriti!
Mit Zitat antworten
  #21  
Vjetėr 07.07.2011, 07:41:40
Benutzerbild von gjithesia
gjithesia gjithesia ėshtė jashtė linje
Gesperrt
 
Anetar prej: 16.02.2002
Postime: 9,725
Standard

...

Frika si mesues i denje , jo ēdo nxnes e respekton/ degjon ate,...por, ai mesues vazhdon te predikoi , dhe keshtu ze fatkeqesia ate qe nuk e perfill , ah ,ē' fatkeqesi .Nxenesi assesi te kuptoi pasojat e rrebelizmit ! Levdimi si veti e keqe , shkaterron individin gjithashtu.Per ate qe din ndegjueshmeria , peruleshmeria , perkushtimi jane tipare lavdi , dhe te gjitha ne kundershtim me to mese perqeshese .Kote ndez kandilin Ylli (nese dine ta ndeze!) , kur o eshte i verber , o ka humbur rrugen , ai do mbes me te ne dore duke mos ditur se edhe kandili nuk eshte nga ai por te gjitha substancat qe e perbejne ate , pra kandilin , jane dhunti nga Dikush ...dhe prap keshtu i verber , pa orientim , ne injorancen e vet marrshon ne po te njejtin vend, dhe ate vetem gjersa ti fiket ai kandil te cilin mbane ne duar se koti .
Drita , pra dija , nuk ka tjeter mision pos te predikoj qe njerezit te mos ngelen ne erresire ....te nje globalizmi material plote e perplot me dogma e mashtrime ,qe shkateroi kete njerezi , flore e faune !


.

Geändert von gjithesia (07.07.2011 um 13:07:46 Uhr)
Mit Zitat antworten
  #22  
Vjetėr 07.07.2011, 10:26:32
Benutzerbild von Ndriti
Ndriti Ndriti ėshtė jashtė linje
Gesperrt
 
Anetar prej: 10.06.2010
Postime: 3,629
Standard

Te qesesh pushke mbi t`vdekurin, e korit armen tende. Askush ne bote nuk ka as leje e as te drejte te fale mekatet. Askush s`mund t`a fale mekatin pervec atij kunder te cilit eshte bere, ushtruar. Drejtesia e pare eshte ndergjegjja. Nese edhe kjo eshte e vrare, atehere vdekja me faqe te bardhe eshte me e mire se sa jeta me faqe te zeze sepse shpesh here vet jeta po deshmon se te jesh s`do te thot se edhe ekziston.

Ndriti!
Mit Zitat antworten
  #23  
Vjetėr 07.07.2011, 11:55:08
UneBesi UneBesi ėshtė jashtė linje
me pervojė
 
Anetar prej: 08.07.2010
Postime: 341
Standard

Citat:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Ndriti Trego postimin
O ti, mos rrej bacit. Feja kame e krye eshte politike totalisht e poshter dhe e pafytyre, qe frymon ne sherbim te komploteve me te pista te fuqive boterore.
Sa i perket shprehjeve kam edhe ate shume adekuate por nuk do ta them. Gjeji hulumto jashte Librit te varfer ne raport me trendin, gjegjesisht ne literature shkencore do e gjesh ate te pershtatshmen. Dhe, trupi nuk eshte makine, atje ne kuran se gjen asku shprehjen makine-harroje, se qelize jo se jo. Keta qe ta kane cliru bothen ty e mu ishte dashur ti konsultosh. Krymat, morrat e zhuga - (zgjeba) zakonisht dalin ku ka fukarallek, e fukaraja i shkrete korruptohet lehte, te kujtohen misionaret kur shperndanin para gratis per te bartur shami me mantill. "Selam" Shefqet Krasniqit,...!

Namaz-protesta nė Prishtinė luhat pėrkushtimin amerikanPublikuar: 06.07.2011 - 11:07

Washington, 6 korrik - Shtypi amerikan kėto ditė ka shkruar pėr protestat e besimtarėve myslimanė nė Prishtinė qė me flamuj tė Hamasit dhe veshje jo karakteristike pėr shqiptarė dhe evropianė, kanė kėrkuar ndėrtimin e njė xhamie tė madhe pėrballė Katedrales katolike, njofton RTK. Nė artikujt e shtypit amerikan ėshtė thėnė se pamjet e tilla, qė vijnė nga Kosova, vėnė nė pikėpyetje pėrkushtimin e proklamuar gjithandej pėr Kosovėn, si aleate dhe mike e Shteteve tė Bashkuara tė Amerikės.

http://koha.net/index.php?page=1,13,61396
Jo more nuk kam nevoje me rrejt une, bile edhe me dasht me rrejt nuk guxoj prej Krijuesit se na ndalon kete, po une me fjalet e tua ta vertetova me heret se kush po rren, feja nuk ka asgje te bej me politike.

U sa keq qe paske vendos te mos i thuash ato shprehje adekuate, i shkreti perkthyes tash ne munges te atyre shprehjeve do te vdes nga merzia.Trupi nuk eshte makin por mund ta perdorim edhe si makine ne munges fjalesh per ta kuptuar me leht, edhe pasi qe krahasohej me makinat.

Po pse edhe ti atehere po e perdore kame e kry per fene pra!, ajo nuk ka as kame e as kry?!. Konsultohu ti me ta une nuk kam nevoje, me siguri qe ta tregojn edhe kete se nje njeriu qe din shkrim dhe lexim sikur rasti i atij perkthyesit nuk duhet ti thuhet analfabet.

Nese eshte ashtu si po thua ti se Krymat, morrat e zhuga - (zgjeba) zakonisht dalin ku ka fukarallek, e fukaraja i shkrete korruptohet lehte, atehere edhe partija vetevendosje ne krahasim me partit tjera eshte parti e varfer, jane fukara ne krahasim me partite e tjera.

A po me kujtohet ajo rrena se kinse misonaret shperndanin para per te bartur shami.

Ketyre amerikaneve tash krejt terrorizem po ju duket, qka te shohin gjelbert e bardh menjehere i bejn terrorista, taman sikur ne ate filmin scary movie 3 ai inserti kur shkon kryetari te ata femijet, e dyshojke qe jane aliena e ne fund del qe vete ke alien, atyre veq po ju shkrun duam xhami, edhe e paskan te vizatuar nje xhami te madhe, kurgju tjeter nuk paska te shkrune, hahaha po interesant edhe partija e te gjelbertve qenka ne rrezik ngjyrat i kane te ngjajshme veq edhe xhamija po ju mungon.
__________________
O ju njerėz, juve u erdhi i dėrguari me tėvėrtetėn (fenė e drejtė) nga Zoti juaj, pra t'i besoni se ėshtė mė e dobishme pėr ju. Po nėse vazhdoni ta refuzoni, ta dini se ē'ka nė qiej e tokė ėshtė vetėm e All-llahut. All-llahu di (gjendjen e robėve), ėshtė mė i urti. (4:170)
Mit Zitat antworten
  #24  
Vjetėr 07.07.2011, 12:02:29
Burri. Burri. ėshtė jashtė linje
me pervojė
 
Anetar prej: 28.12.2008
Postime: 277
Standard

Citat:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Ndriti Trego postimin
O ti, mos rrej bacit. Feja kame e krye eshte politike totalisht e poshter dhe e pafytyre, qe frymon ne sherbim te komploteve me te pista te fuqive boterore.
Sa i perket shprehjeve kam edhe ate shume adekuate por nuk do ta them. Gjeji hulumto jashte Librit te varfer ne raport me trendin, gjegjesisht ne literature shkencore do e gjesh ate te pershtatshmen. Dhe, trupi nuk eshte makine, atje ne kuran se gjen asku shprehjen makine-harroje, se qelize jo se jo. Keta qe ta kane cliru bothen ty e mu ishte dashur ti konsultosh. Krymat, morrat e zhuga - (zgjeba) zakonisht dalin ku ka fukarallek, e fukaraja i shkrete korruptohet lehte, te kujtohen misionaret kur shperndanin para gratis per te bartur shami me mantill. "Selam" Shefqet Krasniqit,...!

Namaz-protesta nė Prishtinė luhat pėrkushtimin amerikanPublikuar: 06.07.2011 - 11:07

Washington, 6 korrik - Shtypi amerikan kėto ditė ka shkruar pėr protestat e besimtarėve myslimanė nė Prishtinė qė me flamuj tė Hamasit dhe veshje jo karakteristike pėr shqiptarė dhe evropianė, kanė kėrkuar ndėrtimin e njė xhamie tė madhe pėrballė Katedrales katolike, njofton RTK. Nė artikujt e shtypit amerikan ėshtė thėnė se pamjet e tilla, qė vijnė nga Kosova, vėnė nė pikėpyetje pėrkushtimin e proklamuar gjithandej pėr Kosovėn, si aleate dhe mike e Shteteve tė Bashkuara tė Amerikės.

http://koha.net/index.php?page=1,13,61396
Pershendetje Ndriti
Ka kohė qė nuk shenoj nė ket forum ne munges kohe po her pas her lexojė komentet me tė par ketė foto tė lartė shenuar mu duk sikur shpesh her kurė kaloj nė rrugėt e Prishtines shohė mbeturinat duke u hedhur nga katet e larta nė rrugė nga njerzit e pa kujdesėshum duke hapur syt pak ma teper pash se sqenkan mbeturinat qė kan hedhur qytetartė tanė duke uav pae ftyrat verrtetova se qenkan mbeturinat qė kan hedhur qeto far organizatat e Toraborės tė Afganistanit e Arabistanit.. Kta organizata po shkatrrojnė gjithė atė mundė qė ka bėr populli ynė dhe po banė.Dhe une jam nji nder ta qė kam denue Vepran e Enver Hogjes deri diku po si po shifet shum pasna gabue jo veq une po dhe tė tjerėt pra kem me kerkue prapė njė rezhim tė tillė ndashta gabim e kam?..
Ndriti ndoshta ndoj her nuk ti kam perkrah shkrimet por tash po bindem se shum shum drejtė ke shkru dhe ashtu duhet me veprue ne si popull kurė e ke me vendė une njerzve tė tillė i falem ju pershendes Burri.
Mit Zitat antworten
  #25  
Vjetėr 07.07.2011, 12:11:11
UneBesi UneBesi ėshtė jashtė linje
me pervojė
 
Anetar prej: 08.07.2010
Postime: 341
Standard

Citat:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Burri. Trego postimin
Pershendetje Ndriti
Ka kohė qė nuk shenoj nė ket forum ne munges kohe po her pas her lexojė komentet me tė par ketė foto tė lartė shenuar mu duk sikur shpesh her kurė kaloj nė rrugėt e Prishtines shohė mbeturinat duke u hedhur nga katet e larta nė rrugė nga njerzit e pa kujdesėshum duke hapur syt pak ma teper pash se sqenkan mbeturinat qė kan hedhur qytetartė tanė duke uav pae ftyrat verrtetova se qenkan mbeturinat qė kan hedhur qeto far organizatat e Toraborės tė Afganistanit e Arabistanit.. Kta organizata po shkatrrojnė gjithė atė mundė qė ka bėr populli ynė dhe po banė.Dhe une jam nji nder ta qė kam denue Vepran e Enver Hogjes deri diku po si po shifet shum pasna gabue jo veq une po dhe tė tjerėt pra kem me kerkue prapė njė rezhim tė tillė ndashta gabim e kam?..
Ndriti ndoshta ndoj her nuk ti kam perkrah shkrimet por tash po bindem se shum shum drejtė ke shkru dhe ashtu duhet me veprue ne si popull kurė e ke me vendė une njerzve tė tillė i falem ju pershendes Burri.
Paske gabuar atehere e po gabojshe prap, i shkreti ti krejt jeta ty po te shkojka tu gabu.
__________________
O ju njerėz, juve u erdhi i dėrguari me tėvėrtetėn (fenė e drejtė) nga Zoti juaj, pra t'i besoni se ėshtė mė e dobishme pėr ju. Po nėse vazhdoni ta refuzoni, ta dini se ē'ka nė qiej e tokė ėshtė vetėm e All-llahut. All-llahu di (gjendjen e robėve), ėshtė mė i urti. (4:170)
Mit Zitat antworten
Pergjigje

favorit leximi

Opcionet e temes
Pamje

Rregullorja
Nuk lejoheni tė krijoni tema tė reja.
Nuk lejoheni tė pergjigjeni nė shkresa.
Nuk lejoheni tė ngarkoni shtojca.
Nuk lejoheni tė editoni shkresat tuaja.

BB-Code ėshtė an.
Fytyrat janė Hapur
[IMG] Codi ėshtė an.
HTML-Code ėshtė jo aktiv.
Shko te


Koha nė GMT +1. Tani ėshtė ora 22:07:16.


Mundėsuar nga: vBulletin Versioni 3.7.4 (Albanian-Shqip)
©2000 - 2015, Jelsoft Enterprises Ltd. ( Albamatrix.com )

Te gjitha te drejtat jane te rezervuara!
Ndalohet kopjimi dhe shumefishimi i permbatjes se ketij forumi ne cdo medium!

Alle Rechte vorbehalten.
Vervielfältigung im Ganzen oder in Teilen ist ohne ausdrückliche Genehmigung von AlbamatriX GbR jeglicher Form auf jedem Medium verboten.