Kthehu   DForum > Politikė > Politikė dhe aktualitete tė tjera politike / Politik und politische Aktualitäten

Libri24.com - Bota e diturise

Pergjigje
 
Opcionet e temes Pamje
  #1  
Vjetėr 14.08.2012, 17:52:26
markmark markmark ėshtė jashtė linje
me pervojė
 
Anetar prej: 05.08.2007
Postime: 175
Beitrag Keshtu do ti fitoni zgjedhjet e ardhshme

Pershendetje!

10 pika te programit:
1. Hekjen e vjedhjes ne kufi per kinse sigurimin e automjetit te bashkeatdhetareve
2. Masa ligjore per kengetaret, te cilet nuk paguajn taksa per vendin ku ata jetojne
3. Bllokimin e menjehershem te hyrjes se tel. 00381, ma mire mes me fol hiq, se sa mi marre kete hymje te Serbis
4. Masa ligjore per ata bandita qe kann guzim mi blloku rruget dhe kurfirn ne veri dhe cdokund
5. Masa ligjore per ata njerze, qe nuk paguaj taksa shtetit te vete
6. Veprime konkrete ndaj korrupcionit dhe rrenjet e tij, haptaz dhe ne menyre publike
7. Mas ligjore per ata pushtetare qe nuk e kann kryer punen gjat qeverisjes se tyre, komune pa plan, komune gjungel…
8. Krijimin e planit urbanistik te komunave dhe fshatrave, ku te dihet nga gjithe banoret, se si do te duket qyteti dhe fshatrat e tyre. Ku pjese pase pjese do te shifen nderitimet qualitative ne cdo pllembe te vendit
9. Shitjen e pronave shteterore si p.sh. tokat, fabrikat, posta... dhe me ne funde edhe banesave te shtetit (soziale) me nje shume te volitshme per njerzit qe banojn ne te. Pra, te behen njerzit pronar dhe te zbutet varferia.
10. Zbutjen e papunsis nen shifren 20% duke i inkuadrua komuna njerzit ne fusha te ndryshme, planifikim, inkasim, kontrollues, ndimesa te te vjetureve, femijeve, puntor per parqe dhe mirembajtje te qytetit: krijimin e zonave per shetitje per shembull: ne badovce, ne bistrice, ne radoniq, ne kala, ne bjeshket per rreth… etj. etj. etj.

Thuani zgjedheseve keto haptaz dhe premtoni se do ti beni keto me fjale dhe me vepra te sinqerta, ateher do te jeni te bindur, se ju do te fitoni!!!
Veproni sa ma shpejt!!!
Mit Zitat antworten
  #2  
Vjetėr 15.08.2012, 13:20:42
bluai bluai ėshtė jashtė linje
me pervojė
 
Anetar prej: 25.06.2001
Postime: 1,886
Reden Z.markmark

Z.markmark nje tem qe ka te bej me programet partiake nje tem e mirfillt .Eshte krejt ne regull ate qka propozove ti pajtohem ne tansi .Nuk eshte qeshtja e vetme e ktyre sektorve .Kur kihet parasysh se ne zgjedhje sipas ligjeve ne fuqi eshte veshtir te flitet per sisteme zgjedhore dhe si tem eshte shtjeluar ktu .Sa i perket programeve te partive qdo opcion bjen ndesh me numrin e votave dhe pasi seshte e mundur qe nje parti te fitoi zgjedhjet dhe ta zbatoi projektin e vet ateher kur te behen koaliconet bie ndesh me parimet themelore ekonomike dhe behen konsesione apo marveshje mes partive qe formoin qeverin keshtu qe eshte e kot te flitet per konceptet ekonomike .Por sipas meje cilat jan sektoret te cilat nje parti apo partit duhen te ken qe te kem baz themelore orientuese ne te ardhmen per koaliconet e muneshme ateher principi baz eshte planifikimi ekonomik i te gjitha sektoreve .Sa i perket tatimve ,pra taksave qe i permendet ju ktu dhe ligjeve te pakta qe i veqoni e di se ka ransi te theksohet se sektori i taksave eshte ai qe percakton fuqin e pagesave te muneshme per kok banori .Parametrat tjer siq jan pronat e patunshme shtetrore ,organizatat ose ndermartjet publike eshte sektor ne veqanti qe behen me ligje siq that edhe ju .Ligjet nuk mund te jen diskredituese nese vendoset baza themelore qe pronat ne shfrytezim te behen pron shoqrore gjegjesisht te individit ateher bie ndesh me interesat tjera individuale qe kan pretendime ndaj pronave ne shfrytezim .Kjo seshte asgje me ransi sa i perket ksaj lemije .Por esenca e krejt zhvillimeve eshte planifikimi i shum sferave te lemejve ekonomik qe kan rensi vitale te zhvillimeve dhe mundesise se investimeve ne ekonomi ne ndertimin e fabirkave ose ne revitalizimin e fabrikave egzistuese .Ket tem e kam shtjelu shum her .E rensishme eshte te ceket se tatimet borgjet publike qe jan krijuar ne 10 vjeqarin e fundit e sidomos ne sektorin e energjetikes e ne veqanti ne sektorin e patundeshmeris jan aq te medha sa qe Kosova eshte ne fazen e falimentimit .Pra ne fazen e benkrotit dhe ashtu po cilsohet nga faktoret nderkombetare dhe si te till edhe behet privatizimi i shum sektorve pa asnje kriter se jem aty ne ate fazen falimentuese -bankrotuese .Dit e per dit Kosova po hyn borgjeve, te tejkalohen fazat bankrotuese ne te ardhemen se di kush do e ket ate fat qeverit ne te ardhmen do ken problemin e borgjeve publike dhe do hasin ne probleme ne likvidimin e borgjeve te medha qe jan grumbullu per shkakt te skemave tatimore te perllogaritura blanko per sektore ne pergjithesi pa asnje analiz perkatese te fuqis ekonomike te ksaj lamie .Per me fol per ket vyn shum e shum faqe me shkru .Krejt ne fund partit politike jan te ineteresuar per pushtetin vetem e vetem te glabroin ato mjete qe jan ne shitje askujt nga partit politke se ulin tatimet ne sektoreve te ndrysme e jashtezakonisht te pronave dhe pagesave tjera qe jan caktuar per sherbimet publike siq jan uji ,berllogi ,taksat ne pronen e patuneshme .Kto taksa jan astronomike dhe pagesat e sherbimeve publike jan te paperballueshme per popullaten qe i ofrohet ai sherbim .Borgjet e medha qe jan grumbullu siq ju thash heret a von dikujt ne te aredhmen ka me i ra kreje .Kjo eshte ajo qka edhe e len Kosoven ne mjerim ska planifikim te mirflte ekonomik askujt spo i behet von per te papunet qe jan mese 70% te papun .Po mos te ieshte diaspora kosova do behej etiopia e dyt per nga varferia njerezit sdo kishin as buk me ble andaj diaspora po ndihmon familjaret e vet per egzistenc .
Krejt ne fund nje tem qe mund te zgjerohet e te bisedohet dit e nate dhe asnjeher smundesh me gjet nje gjuh te perbashket ne lidhje me kto gjera keshtu qe, konsesusi i projeteve eshte ajo zgjedhja e cila ne na nevoitet .
Ju pergezoi per temen nje tem shum e qelluar .
Mit Zitat antworten
  #3  
Vjetėr 16.08.2012, 14:42:04
markmark markmark ėshtė jashtė linje
me pervojė
 
Anetar prej: 05.08.2007
Postime: 175
Standard

natyrisht se partit bejne koalicion pas zgjedhjeve, por kjo ne asnje menyre nuk e pengon hartimin dhe zbatimin e nje planit urbanistik te komunes. ku secili njeri mundet ta shiqoj kete plan haptaz dhe te jepe mendimin per te. une jam mese i bindur se vetem 3 vite duhet se pari nen toke te punohet per rrjetin e rrymes, telefonit, ujesjellsit, kanalizimit... e ateher te dalim mbi toke, ku do te ndertohej sipase keti plani te hapur dhe transparent.
kushe e pengon kete? ju lutem shume, vetem dembelizmi, mos aftesia e udheheqjes se komunes dhe qeveris komunal - dhe asaj qendrore ne prishtine.
ju lutem shume, mos valle kan vdekur intellektuallet, puntoret e sinqert te kombit per ta hartuar dhe zbatuar kete???
NA MBUTEN PER SE GJALLI!!!
Mit Zitat antworten
  #4  
Vjetėr 23.08.2012, 21:52:12
markmark markmark ėshtė jashtė linje
me pervojė
 
Anetar prej: 05.08.2007
Postime: 175
Standard

nuk mundet te kete teori ne bote, qe spjegon sjelljen e shqipetareve. sepse si eshte e mundet kryetari i komunes aop kryeministri me qene ne detyre, pa i permbushe obligimet qe i kan pran atyre qe i kan zgjedhur.
si mundet kryetar me karakter me qendru ne krye, ku papunsia arrin mbi shifren e lejuar prej 10% ne ate komune. ku nuk ka plan urbanistik, ku nuk ka parqe, ku nuk ka rregull dhe ligje ne veper.... kjo vlen edhe per kryeministrin dhe udheheqit e kompanive si te aroporitit, telekomit, stacioneve te autobusave etj etj etj
e kombi? e lejon kete. merren me mende po te ndodhte kjo ne gjermani, zvicerr, austri... po ase njedite nuk do te kishte mundesi me ndejt kryetari ne karrike, kur nuk e kryen punen ashtu siq duhet.
kombi i paralizum
udheheqesa pa karakter morali njerzor
media te varuara nga dora e euros
shkenctar te modova te dr dhe prof. per mendjemadhe
puntor dembel
njerz qe nuk e doj vendin e vet.

keto jan smundjet tona qe do te na shkaktojn gjithmon gjendje infusion!!!

ME TE KOP ZEMRA KREJT!!!
Mit Zitat antworten
  #5  
Vjetėr 25.08.2012, 23:57:10
Benutzerbild von Ndriti
Ndriti Ndriti ėshtė jashtė linje
Gesperrt
 
Anetar prej: 10.06.2010
Postime: 3,629
Standard

Citat:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga markmark Trego postimin
Pershendetje!

10 pika te programit:
1. Hekjen e vjedhjes ne kufi per kinse sigurimin e automjetit te bashkeatdhetareve
2. Masa ligjore per kengetaret, te cilet nuk paguajn taksa per vendin ku ata jetojne
3. Bllokimin e menjehershem te hyrjes se tel. 00381, ma mire mes me fol hiq, se sa mi marre kete hymje te Serbis
4. Masa ligjore per ata bandita qe kann guzim mi blloku rruget dhe kurfirn ne veri dhe cdokund
5. Masa ligjore per ata njerze, qe nuk paguaj taksa shtetit te vete
6. Veprime konkrete ndaj korrupcionit dhe rrenjet e tij, haptaz dhe ne menyre publike
7. Mas ligjore per ata pushtetare qe nuk e kann kryer punen gjat qeverisjes se tyre, komune pa plan, komune gjungel…
8. Krijimin e planit urbanistik te komunave dhe fshatrave, ku te dihet nga gjithe banoret, se si do te duket qyteti dhe fshatrat e tyre. Ku pjese pase pjese do te shifen nderitimet qualitative ne cdo pllembe te vendit
9. Shitjen e pronave shteterore si p.sh. tokat, fabrikat, posta... dhe me ne funde edhe banesave te shtetit (soziale) me nje shume te volitshme per njerzit qe banojn ne te. Pra, te behen njerzit pronar dhe te zbutet varferia.
10. Zbutjen e papunsis nen shifren 20% duke i inkuadrua komuna njerzit ne fusha te ndryshme, planifikim, inkasim, kontrollues, ndimesa te te vjetureve, femijeve, puntor per parqe dhe mirembajtje te qytetit: krijimin e zonave per shetitje per shembull: ne badovce, ne bistrice, ne radoniq, ne kala, ne bjeshket per rreth… etj. etj. etj.

Thuani zgjedheseve keto haptaz dhe premtoni se do ti beni keto me fjale dhe me vepra te sinqerta, ateher do te jeni te bindur, se ju do te fitoni!!!
Veproni sa ma shpejt!!!
Formula per zbatim te ketyre 10 Pikave qe i paske sjellur:

Bashkimi i LDK, AAK me VV-je ne nje Koalicion me nje marveshje paraprake ashtu qe ti kryejne detyrat me perpikmeri ngaqe do kete shume pune neper Prokurori e Hetuesi. Tjerat pastaj behen sipas prioritetve te nevojshme qe kerkon situata Politike, ajo e zhvillimit dhe ne vecanti ajo ne sektorin e Kultures sepse na moren ne qafe keta analfabet aktual.

Ndriti!
Mit Zitat antworten
  #6  
Vjetėr 26.08.2012, 01:20:52
Benutzerbild von trixi
trixi trixi ėshtė jashtė linje
me pervojė
 
Anetar prej: 18.08.2006
Vendi: Ferizaj-Hamburg
Postime: 6,629
Standard

Citat:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Ndriti Trego postimin
Formula per zbatim te ketyre 10 Pikave qe i paske sjellur:

Bashkimi i LDK, AAK me VV-je ne nje Koalicion me nje marveshje paraprake ashtu qe ti kryejne detyrat me perpikmeri ngaqe do kete shume pune neper Prokurori e Hetuesi. Tjerat pastaj behen sipas prioritetve te nevojshme qe kerkon situata Politike, ajo e zhvillimit dhe ne vecanti ajo ne sektorin e Kultures sepse na moren ne qafe keta analfabet aktual.

Ndriti!
shume me vend ,ka ardhe koha qe minoritetet te kalojn ne opozit bashk me hajnat !
__________________
M`ka marr malli t`ja puthi mengjeset Prishtines (Thenje e Mjellmes se ndjere)
Mit Zitat antworten
  #7  
Vjetėr 26.08.2012, 11:31:38
kosovari50 kosovari50 ėshtė jashtė linje
me pervojė
 
Anetar prej: 03.01.2010
Postime: 11,429
Standard

Edhepse ėshtė tepėr heret parashikimi i rezultateve zgjedhore,jam i bindur mėse i sigurtė se P.D.K. do fitoj akoma mė bindshėm,si nė zgjedhjet lokale poashtu edhe nė ato parlamentare.Pėrderisa L.D.K. ėshtė e pėrqarė si ēdoherė pas vdekjes sė vozhdit tė tyre,V.V. e A.A.K. do ta kenė vėshtirė t'a kalojnė prakun zgjedhor,ndaj nuk vihet nė dyshim pėr asnjė qast FITORJA bindėse e P.D.K.-sė.
Nga ky qast i uroj fitore tė merituar Ēlirimtarėve URIMEEEEE
Mit Zitat antworten
  #8  
Vjetėr 26.08.2012, 15:11:12
Benutzerbild von kondita
kondita kondita ėshtė jashtė linje
me pervojė
 
Anetar prej: 23.02.2007
Postime: 379
Standard

Citat:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga kosovari50 Trego postimin
Edhepse ėshtė tepėr heret parashikimi i rezultateve zgjedhore,jam i bindur mėse i sigurtė se P.D.K. do fitoj akoma mė bindshėm,si nė zgjedhjet lokale poashtu edhe nė ato parlamentare.Pėrderisa L.D.K. ėshtė e pėrqarė si ēdoherė pas vdekjes sė vozhdit tė tyre,V.V. e A.A.K. do ta kenė vėshtirė t'a kalojnė prakun zgjedhor,ndaj nuk vihet nė dyshim pėr asnjė qast FITORJA bindėse e P.D.K.-sė.
Nga ky qast i uroj fitore tė merituar Ēlirimtarėve URIMEEEEE
PDK-ja (Partia diktatoriale e tu Kosoves) sipas sontazheve te bera ne baze te rezultateve te zgjedhjeve te kaluara, do te kete diku afro 150.000 votues, prej te cileve gjysma te vertete e gjysma voga te vjedhura nga personat te cilat jan ne diaspore. Kur ta japin rezultatin se po nga kjo shifer kan votua 152%!!!!!!!!, te votuesve, do te del se Partia Diktatoriale e tu Kosoves ka fituar afro 450.ooo vota! Pjesa tjeter e votuesve qe do te dalin ne zgjedhje do te jete shume e vogel, nga se e din te gjithe qe po duelne dhe votuen, te gjitha votat do te ju vidhen dhe do futen ne kuti te Partise Diktatoriale! Keshtu qe si dole ne votime, si nuk dole ne votime, fjalen e kan hajdutet kriminel ordinar. Kosova eshte e gjykuar te vuaj akoma shume gjat, nga se akoma dajallaret i kan lene niperit ketu dhe po e udheheqin tu Kosoven, edhe Kocevarit50 do ti realizohet deshira, nga se nuk do te mbete pa dajallaret edhe per nje kohe!!!

Geändert von kondita (26.08.2012 um 20:22:48 Uhr)
Mit Zitat antworten
  #9  
Vjetėr 26.08.2012, 15:35:58
Benutzerbild von gjithesia
gjithesia gjithesia ėshtė jashtė linje
Gesperrt
 
Anetar prej: 16.02.2002
Postime: 9,725
Blinzeln

Citat:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga kondita Trego postimin
PDK-ja (Partia diktaroriale e tu Kosoves)

..


!!!

...

Like!


.
Mit Zitat antworten
  #10  
Vjetėr 26.08.2012, 20:23:51
Benutzerbild von kondita
kondita kondita ėshtė jashtė linje
me pervojė
 
Anetar prej: 23.02.2007
Postime: 379
Lächeln

Citat:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga gjithesia Trego postimin
...

Like!


.
Ja gjithesia, ta ndreqa se edhe ty shume leht po te vret, apo mos mendove qe po i ngjes iftire?!
Mit Zitat antworten
  #11  
Vjetėr 26.08.2012, 21:27:08
Benutzerbild von gjithesia
gjithesia gjithesia ėshtė jashtė linje
Gesperrt
 
Anetar prej: 16.02.2002
Postime: 9,725
Standard

Citat:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga kondita Trego postimin
Ja gjithesia, ta ndreqa se edhe ty shume leht po te vret, apo mos mendove qe po i ngjes iftire?!
...

Tamam pun iftiresh... bash um pelqej LIKE ne anglisht i bie me te pelqy diēka, ...kur te pelqen diēka po ja bejshin LIKE ..posaqerisht ne FB ...

E ndreqe pra!

.
Mit Zitat antworten
  #12  
Vjetėr 27.08.2012, 04:22:27
kosovari50 kosovari50 ėshtė jashtė linje
me pervojė
 
Anetar prej: 03.01.2010
Postime: 11,429
Standard

Citat:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga kondita Trego postimin
PDK-ja (Partia diktatoriale e tu Kosoves) sipas sontazheve te bera ne baze te rezultateve te zgjedhjeve te kaluara, do te kete diku afro 150.000 votues, prej te cileve gjysma te vertete e gjysma voga te vjedhura nga personat te cilat jan ne diaspore. Kur ta japin rezultatin se po nga kjo shifer kan votua 152%!!!!!!!!, te votuesve, do te del se Partia Diktatoriale e tu Kosoves ka fituar afro 450.ooo vota! Pjesa tjeter e votuesve qe do te dalin ne zgjedhje do te jete shume e vogel, nga se e din te gjithe qe po duelne dhe votuen, te gjitha votat do te ju vidhen dhe do futen ne kuti te Partise Diktatoriale! Keshtu qe si dole ne votime, si nuk dole ne votime, fjalen e kan hajdutet kriminel ordinar. Kosova eshte e gjykuar te vuaj akoma shume gjat, nga se akoma dajallaret i kan lene niperit ketu dhe po e udheheqin tu Kosoven, edhe Kocevarit50 do ti realizohet deshira, nga se nuk do te mbete pa dajallaret edhe per nje kohe!!!
Edhe po te zgjohej vozhdi juaj lugat,tani eshte von per gjithqka,se populli e ka kuptue kush ishit,kush jeni e kush mund te jeni,ndaj tatpjeta juaj s'ka te ndalur gjer ne theqafje perfundimtare ahahahahaha
Mit Zitat antworten
  #13  
Vjetėr 28.08.2012, 00:28:51
Benutzerbild von kondita
kondita kondita ėshtė jashtė linje
me pervojė
 
Anetar prej: 23.02.2007
Postime: 379
Standard

Citat:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga kosovari50 Trego postimin
Edhe po te zgjohej vozhdi juaj lugat,tani eshte von per gjithqka,se populli e ka kuptue kush ishit,kush jeni e kush mund te jeni,ndaj tatpjeta juaj s'ka te ndalur gjer ne theqafje perfundimtare ahahahahaha
Kosovari, a e din ti kush vet flet dhe vet qesh`?
nese nuk e din te tregoj, po dyshoj se e din, se sikur ta kishe dite, nuk kishe qesh, pas fjalive tuaja!!!
Mit Zitat antworten
  #14  
Vjetėr 28.08.2012, 01:29:36
Benutzerbild von trixi
trixi trixi ėshtė jashtė linje
me pervojė
 
Anetar prej: 18.08.2006
Vendi: Ferizaj-Hamburg
Postime: 6,629
Blinzeln PDK pa unitet tė brendshėm

PDK pa unitet tė brendshėm
Jeton Llapashtica | 27-08-2012 10:10 CET
Share on facebook Share on twitter Share on email Share on print
(E plotėsuar) Pėrderisa pėrpiqet qė me ēdo kusht tė marrė besimin e partive opozitare pėr t’i nisur bisedimet me Qeverinė e Serbisė, kryeministri i Kosovės, Hashim Thaēi, duket se ka problem me konsensus tė brendshėm tė partisė sė tij.

Ėshtė nėnkryetari Fatmir Limaj, i cili ia ka prishur “busullėn” kryeministrit kosovar, me qėndrimin e tij kundėr dialogimit me ish-zyrtarėt e Millosheviqit. Ky qėndrim i Limjat ka shkuar nė njė segment me qėndrimin e dy partive opozitare, Lidhjes Demokratike tė Kosovės dhe atyre tė Lėvizjes Vetėvendosje.

Kėto dy parti janė deklaruar kundėr bisedimeve me Serbinė, duke i konsideruar ato tė dėmshme pėr vendin dhe me pasojė fatale pėr veriun. Ndėrsa analistėt nė Prishtinė e konsiderojnė demagogji kėrkesėn e kryeministrit Thaēi pėr konsensus tė pėrgjithshėm kur nuk e ka konsensusin e brendshėm.

Deputeti Limaj, i cili ka kohė qė shprehet kundėr politikave tė caktuara tė cilat ėshtė duke ndjekur shefi i partisė sė tij, gjatė njė tubimi nė Kleēkė tė Malishevės, ėshtė shprehur ashpėr kundėr bisedimeve me Serbinė.

“Nuk duhet tė ketė bisedime me trashėgimtarė tė politikės sė Millosheviqit. Me Serbinė punėt janė kryer nė vitin 1999. Kosova e ka pėrcaktuar fatin e saj dhe nuk kemi nevojė tė bisedojmė mė Nikoliqin”, ka thėnė Limaj, derisa ka nderuar dėshmorėt e Ushtrisė Ēlirimtare tė Kosovės.

Por, pavarėsisht nga kjo, pėr drejtuesit e Partisė Demokratike tė Kosovės nė kėtė subjekt politik ka unitet tė plotė pėr bisedimet me Serbinė.

Shefi i Grupit parlamentar tė PDK-sė, Adem Grabovci i ka thėnė “Zėrit” se ėshtė e vėshtirė tė zbėrthehet deklarata e Limajt, ndėrsa ka theksuar se partia mė e madhe nė vend asnjėherė nuk ka qenė pro izolimit.

“Pėrcaktimi i PDK-sė ėshtė pėr unitetin e brendshėm”, ka thėnė shkurt ai. Grabovci ka theksuar se Kosova duhet tė ketė bisedime me Serbinė, por ato sipas tij, nuk duhet tė trajtojnė ēėshtjet e brendshme tė vendit, siē ėshtė veriu.

Por, pikėrisht deklarata e ishministrit tė Transporteve nga analistėt politikė cilėsohet si tregues i qartė se dialogu politik nuk ėshtė i mirėpritur as tė gjithė anėtarėt e kryesisė sė PDK-sė. Madje, sipas analistėve, tė tillė sikurse Fatmir Limaj nė organet e partisė ka shumė, por ata hezitojnė tė flasin me gjuhėn qė ka folur ish-komandant Ēeliku, ngase, siē thonė ata, anėtarėt e partisė sė kryeministrit mund tė futen nė “listėn e zezė” tė kryetarit tė partisė sė tyre.

Analisti Nexhmedin Spahiu thotė se me fjalimin e tij, Limaj e ka diskredituar kryeministrin Thaēi para qytetarėve dhe anėtarėve partiakė tė partisė, por njėkohėsisht e ka fuqizuar atė karshi bashkėsisė ndėrkombėtare, ngase, siē thotė ai, Thaēi tani e ka mundėsinė qė para ndėrkombėtarėve tė paraqitet si personi mė liberal dhe mė i moderuar nė mesin e tė gjithė bashkėpartiakėve tė tij.

“Ėshtė e vėrtetė qė kryeministrit i mungon konsensusi brenda partisė. PDK-ja nuk ėshtė parti e cila nė filozofi nė e saj e ka qasjen e dialogut, do tė thotė, vetė brumi i anėtarėsisė sė PDK-sė nuk ėshtė brumė i filozofisė sė dialogut. Pikėrisht kėtu konsiston fuqia politike e Hashim Thaēit, sepse ai duke tubuar njė parti ortodokse nė kuptimin filozofi k, edhe duke qenė vetė njė njeri qė po pranon dialogun, ai po fiton pikė te ndėrkombėtarėt tė cilėt e shohin si person pėrmes sė cilit mund t’i kontrabandojnė shumė gjėra”, thotė ai.

Edhe Shpend Kursani nga Instituti KIPRED thotė se fjalimi i Limjat tregon se nė Partinė Demokratike tė Kosovės mungon konsensusi pėr bisedimeve, por ai thekson se njė gjė e tillė nuk ėshtė e rėndėsishme, ngase, kryeministri ėshtė duke kėrkuar konsensus nga partitė tjera, gjė e cila do t’i mjaftonte qė tė futet nė dialog politike me Serbinė.

“Limaj ėshtė njeri i dytė mė i votuari nė PDK, kėshtu qė nė elektoratin e kėsaj partie deklaratat e tij ēojnė peshė. Megjithatė, Limaj ėshtė vetėm njė individ brenda PDK-sė dhe nuk dihet se kush tjetėr nė PDK e pėrkrah idenė e tij qė tė mos bisedohet me Serbinė. Nėse dalin edhe personalitete tjera brenda kėsaj partie qė i kundėrshtojnė bisedimet, atėherė mund tė themi se ka njė fraksion brenda partisė sė kryeministrit qė kundėrshton bisedimet”, nėnvizon ai.

Lama: Thaēi nė krizė pėr unitet!

Deputetja e Lėvizjes Vetėvendosje, Alma Lama, thekson se do tė ishte mirė qė kryeministri para se tė kėrkojė unitet pėr bisedimet te partitė opozitare, kėtė ta bėjė nė partinė e tij.

“Pa asnjė dyshim ai nuk ka unitet nė partinė e tij. Normalisht qė ėshtė e papranueshme kėrkesa pėr unitet pėr tė shkuar nė bisedime, ndėrkohė qė bisedimet do tė jenė tė dėmshme pėr vendin”, thotė deputetja Lama, duke shtuar se kėrkesa e kryeministrit pėr unitet nėnkupton se ai po pėrgatit qė fajin pėr epilogun e bisedimeve ta ndajė me tė tjerėt.
__________________
M`ka marr malli t`ja puthi mengjeset Prishtines (Thenje e Mjellmes se ndjere)
Mit Zitat antworten
  #15  
Vjetėr 28.08.2012, 14:26:23
markmark markmark ėshtė jashtė linje
me pervojė
 
Anetar prej: 05.08.2007
Postime: 175
Standard

ndoshta dikush mendon se po ja mbaj onen dikuj prej partive.
jo mund ti them:
pdk ne qeveri dhe komuna ku ajo udheheqe eshte rezultati nota mjaftueshem
ldk ne prishtine, nota e mjaftueshme
aak ne decan e gjakove, nota 1 i mbyllur

pushtetar sikur aristrokrat mendjemdhenje
admistrues qe pijn kafe dhe punojne sikur breshka
police pa sjellje te kodit
gjykates pa moral

ju lutem, njerzit ta besojn dhe ta dhurojn detyren per ta bere ti.
nese ti nuk e ben, ateher duhet mi marre konsekuencat dhe mi kerku
falje dhe mu terheke menjeher.

po ju lutem shume, po keta sikur me sme pas pike gjaku shqiptar neper damar. ase hajdutet dhe pijanecet do te kishin me shume guzim dhe karakter.

po ju lutem shume, po cfar shiptari jeme, kur axha, daja etj nuk ja lejon vellaut te vete ta shese token dhe ti qelte rruga per ardhmeri. e pengon, e lene ne varferi, po ju lutem shume, po cfar njerze jemi ne, cfar shteti, cfar gjungle? bilie edhe ne gjungel ke rregulla, po mbeturina nuk i vjen era keshtu sikur udheheqeseve te shtetit republike banane
me te kope zemera prej inatit ndaj vendeve dhe kombeve tjera...
oh zot, na mbuten krejt!
Mit Zitat antworten
  #16  
Vjetėr 02.09.2012, 08:18:59
bluai bluai ėshtė jashtė linje
me pervojė
 
Anetar prej: 25.06.2001
Postime: 1,886
Cool Z.markmark

Z.Markmark maje veten njeri pse po na ben vaki neve per ku me dit te saten her me na hyp e me na zhdryp sejcili zdral qe vjen nga europa dhe na te gjith pa presedan ngajna mas disa zdralanave qe po na servohen ne media e sene vene .Qysh i kemi gjinen ne pushtet ashtu edhe po votohen .Shkoin me kamgjik te kuajve dhe i grahin njerezeve se ska ma taxhi masanej ska me pas per kuajt e pelat me taxhi .Eshte nje proverb e jona populore jena ba si pela pa fre .E din qka i bjen kjo si pela pa fre .Kur te leshoin pelen nga frejt ateher sejcili kali qe gjendet aty pari i kcen me demek ja ben ate punen .Shikoje pak te ashtuqjatura partit sejcila me do gjipa e roje sejcila bertet e shkyhet ne opinion kunder njera tjetres e me bo me shku neper hotele naten von neper hotelet e Prishtines mas ores dy prej mesit te nates i gjon qaty bashk me disa VIP tue kcy e tue kenu e duke ber alashverish se si me i ba sa ma xho popullin e vet .Ata ja kan aritur qelimin me e nda gjinen ne mahalla .Kan ba regulla me kontrata i kan ras tana paret neper banka dhe se kur dojn ja ndroin kontraten e qesin rugave si qenin .Ashtu po ja bajn atyre qe sja qesin voten me presh per dore se e kan me germa e numra njerezit e din se kush qka votoi dhe sa vota i ka qit ne kuti me familjaret e vete me bo mos me e plotesu normen e votave ateher e shkoqin nga kontrata e qesin ne ruge .Me demek ja heqin frejt e kur te sorollaten her anej e her kenej sejcila parti munohet me ja qit frejt e me bo per vete por pela met pel menjeher zgidhet se so e knaqur me ato qka i ofrohen per ato sherbime te kercimeve qe e shaloin sejcili ne vete .I kan ba ligjet per vete kushtetuten e kan ba per shike e shkiet zgerdhihen nga biligradi bashk me brukselin ne europ bajn plane se cili kali tash ka me i kcy peles .U pa ne parlament pardje se qka ban shkiet me tre shkie e blokun parlamentin krejt smujtu mu aprovu asnje nen kur ishte fjala per pelat .Keshtu jarani jem ne na kan mashtru dyjaja sa her ka dasht na ka mashtru edhe ksiheri na mashtrun ,Po i kan kta kuajt qe shetiten verdal neper bruksela e NY dhe kur vin ktu ne kosove gjines i thojn ja ky far kali nergut e quajn tash e mas At po pa samar e me frejt per preshi .Keshtu valla o markmarku po pse jena ba kshtu valla ka shum arsye a po edhe na jena bo si thiu ne akull po reshasim e spo mujna me u qu ne kam .E din se qfar domethan si thiu ne akull krejt culak me demek biat po na udheheqin shtetin keshtu qe deri sa ne pushtet ka gjin qe grahin pelat e veta ka doin a ka te doin ke me pas qeshtu taralush hesapi .Sa ma keq aq ma mir apo siq ja boin vendeqe sa me lug qaq ma mir per kuajt ne pushtet e pelat ngajn mas tyre her te zgidhne e her te lidhne ja majn preshin me demek dhe i kc.. kush te mrin aty pari e me se forti BE dhe Serbia po na kc...
Te pershendes dhe mos u be nervoz ,se shkon shum koh se kur pela te plaket e qoin ne kasaphane e bejn suxhuk me lakna turshi e me djath te sharit .Nashta na gjendet naj qen i sharit me na mbroit nese qenve sju kan ngjit pleshtat e morat .
Mit Zitat antworten
  #17  
Vjetėr 03.09.2012, 01:01:40
kosovari50 kosovari50 ėshtė jashtė linje
me pervojė
 
Anetar prej: 03.01.2010
Postime: 11,429
Standard

Limaj: PDK do tė fitojė edhe nė Prishtinė


Nėnkryetari i PDK-sė, Fatmir Limaj ka theksuar se PDK se synon qė nė zgjedhjet e ardhshme tė fitojė Prishtinėn.
“Partia ka gjasa tė fitojė nė Prishtinė siē ka fituar nė Kosovė, ka thėnė Limaj nė njė intervistė pėr "Klan Kosova".
Ai ka komentuar edhe zėrat pėr kandidaturėn e mundshme tė Ministrit tė Bujqėsisė, Blerand Stavileci pėr komunėn e Prishtinės.
"Mendoj qė jo vetėm Blerandi po edhe tė tjerėt, pas fillimit tė zgjedhjeve nė parti, partia vet do ta nxjerrė kandidatin e saj dhe jam i bindur qė do zgjedhė kandidatin adekuat, i cili pėrfundimisht do ta bie Partinė Demokratike si fituese nė Prishtinė”, ka nėnvizuar Limaj, duke mos qenė i njohur pėr kandidaturėn e tij.
Mit Zitat antworten
  #18  
Vjetėr 03.09.2012, 15:47:00
bluai bluai ėshtė jashtė linje
me pervojė
 
Anetar prej: 25.06.2001
Postime: 1,886
Böse O po po

E sakt eshte kjo pun se ktyre shkerdhatave te LDK-se qe rin me dur ne gjepa e me konferenca menoin se kan me arit diqka . LDK-ja eshte e mbaruar e sakte eshte se do ta fiton edhe Prishtinen .Normal se i ka havret qe po ngajn dhe aktivistat e PDK aferim ju koft po vrapoj se e din se do shperblehen me von me naj llokme .Por qka me i ba marveshjeve jasht me blamazhen e heqjes se pavaresi e ne realitet me Eulex tash me kushtetut edhe nja dy vjet kan me e kqyr e jo me mbikqyr .E ne rejon me neshkrimin e babadevojkes me fusnot e me marveveshje Kosova* 1244 me presh per dore me UNMUK -e e pa flamur shteteror ashtu eshte neshkru kjo pun .Tash te shohim se qka po don me na qit doqkat lidine me blamazhen me demek heqjen e pavaresis ka me i qit krejt nakaut e ka me fitu e fitu deri se ta shiten krejt senen qe me ja gerdit jeten njerezve edhe me jetu ne Kosove skan me mujt ma se ska asnje vend pune e sene vene .
Mit Zitat antworten
  #19  
Vjetėr 03.09.2012, 18:12:39
Grasha_1
Gast
 
Postime: n/a
Standard

Citat:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga kosovari50 Trego postimin
Limaj: PDK do tė fitojė edhe nė Prishtinė


Nėnkryetari i PDK-sė, Fatmir Limaj ka theksuar se PDK se synon qė nė zgjedhjet e ardhshme tė fitojė Prishtinėn.
“Partia ka gjasa tė fitojė nė Prishtinė siē ka fituar nė Kosovė, ka thėnė Limaj nė njė intervistė pėr "Klan Kosova".
Ai ka komentuar edhe zėrat pėr kandidaturėn e mundshme tė Ministrit tė Bujqėsisė, Blerand Stavileci pėr komunėn e Prishtinės.
"Mendoj qė jo vetėm Blerandi po edhe tė tjerėt, pas fillimit tė zgjedhjeve nė parti, partia vet do ta nxjerrė kandidatin e saj dhe jam i bindur qė do zgjedhė kandidatin adekuat, i cili pėrfundimisht do ta bie Partinė Demokratike si fituese nė Prishtinė”, ka nėnvizuar Limaj, duke mos qenė i njohur pėr kandidaturėn e tij.
Dy politikana i adhuroj shume:
Pandeli Majko ne Shqiperi,dhe Fatmir Limajn ne Kosove
Por per fat te keq qe te dyte jane ne parti te gabuara.
Pandeli Majko duhet te ik nga PS_ja dhe te shkoj ne PD.
Kurse Fatmir Limaj duhet te ik nga PD_ja dhe te shkoj ne Vetevendosje.
Nejse ky eshte mendimi im.
Mit Zitat antworten
  #20  
Vjetėr 04.09.2012, 09:47:20
kosovari50 kosovari50 ėshtė jashtė linje
me pervojė
 
Anetar prej: 03.01.2010
Postime: 11,429
Standard

Nuk mendoj se Majko do i bashkangjitet P.D.-sė,partisė sė atyre qė burgosėn ēlirimtarėt kosovar gjatė luftės,sikundėr qė kom.Ēeliku nuk do shkoj pėr asnjė ēmim nė lėvizjen e atyre qė bashkė me oborrtarėt e vozhdit velanian shpifėn e shpifin nė ''drejtėsinė'' e E.U.L.E.X.-it edhe kundėr vetė z.Limaj.Nuk mendoj se z.Limaj do bie aq poshtė,sa t'u bashkohet atyre qė mundohen me ēdo kusht t'a demonizojnė e pėrlyejnė luftėn e shenjtė tė U.Ē.K.-sė dhe figurat mė emblematike tė bartėsve tė saj.Ndrysh,edhe ai do dėshtoj pėrfundimisht,sikur disa qė braktisėn qerdhėn e ēlirimtarėve dhe u vetėfundosėn nė pellgun e lajthitjes.

Geändert von Grasha_1 (05.09.2012 um 16:43:43 Uhr)
Mit Zitat antworten
  #21  
Vjetėr 04.09.2012, 23:26:40
Benutzerbild von kondita
kondita kondita ėshtė jashtė linje
me pervojė
 
Anetar prej: 23.02.2007
Postime: 379
Standard

Kur ti ndash shapin nga sheqeri, natyrisht se e din secili ku e ka vendin. Ne kete rast, asnjeri dhe as tjetri nuk kan kapacitet per tu marr me politike dhe te udheheqin pushtet. Njeri (Majko) eshte shite ngaher, andaj e kaluara e tije, nuk e arsyeton pishmanllekun dhe ti besohet kurr.

Kurse tjetri (Limaj) i ra vedi sysh, u dashurua ne veten e vete, dhe ska hajmali qe e ndihmon. Ky kishen natyrisht qe nuk e deshti, Xhamise nuk ja diti renin, kerkun nuk e ka bere vendin! Harami (e ndaluara) beri e te zuri, vaj halli. Ky person eshte mbush me haram si moralisht, si ekonomikisht, andaj populli nuk ka vend per persona te tille (duke mos e perzie luften, luftetaret dhe kontributin gjate luftes, se nuk do te thot se ke qen luftetar, e tash hypi e zhdrypi popullit si de duesh, kur te duesh e sa te duesh) dhe as qe deshiron qe te tillet ta udheheqin. Nese ajo qfar shkruajn se ka thene Limaj qe edhe Prishtine do ta fiton PDK (Partia Diktatoriale e tu Kosoves), une lirisht mund te theme se do ta kisha prit me padurim, qe edhe Prishtinen ta marrin dhe mjetet ti shpenzojne pas hororeve sikur ai Kryetari i Prizrenit, qe ne vent te mirret me pune zyrtare kur ishte ne Amerike, kishte ndej ne salla te filmave PORNO!!!
Tani kur ta shof populli se kush po e udheheq edhe Prishtine, ka mundesi qe te qohen dhe kete garnitur ta largoj njiher e pergjithmon, perndryshe keta do ta PORNO-rizojne kete popull akoma gjate.
Mit Zitat antworten
  #22  
Vjetėr 05.09.2012, 08:23:03
dr.rrumullaku dr.rrumullaku ėshtė jashtė linje
me pervojė
 
Anetar prej: 14.02.2012
Vendi: tu prishtina/kosovė
Postime: 936
Standard

Kur tė mbushemi mend dhe demokraci,xhibrili na mshon tokmak tė pesė killave n'maje t'kresė,e tek qatėherė zgedhjet kanė me kanė sahi t'fitume e t'pusume...
__________________
Mos vjedh!

Qeveria nuk lejon konkurrencė...
Mit Zitat antworten
  #23  
Vjetėr 05.09.2012, 10:30:11
kosovari50 kosovari50 ėshtė jashtė linje
me pervojė
 
Anetar prej: 03.01.2010
Postime: 11,429
Standard

Edhepse janė largė zgjedhjet e ardhshme,ĒLIRIMTARĖT nuk kanė konkurencė dhe do fitojnė akoma mė bindshėm se herėn e fundit.Kėtė e tregon vullneti i popullit nė sondazhet e deritashme,dhe do e tregoj edhe nė ato pasuese,ndaj URIMEEEEEE ēlirimtar
Mit Zitat antworten
  #24  
Vjetėr 05.09.2012, 10:58:45
dr.rrumullaku dr.rrumullaku ėshtė jashtė linje
me pervojė
 
Anetar prej: 14.02.2012
Vendi: tu prishtina/kosovė
Postime: 936
Standard

Citat:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga kosovari50 Trego postimin
Edhepse janė largė zgjedhjet e ardhshme,ĒLIRIMTARĖT nuk kanė konkurencė dhe do fitojnė akoma mė bindshėm se herėn e fundit.Kėtė e tregon vullneti i popullit nė sondazhet e deritashme,dhe do e tregoj edhe nė ato pasuese,ndaj URIMEEEEEE ēlirimtar
Ēlirimtarėt e Shkupit a?
__________________
Mos vjedh!

Qeveria nuk lejon konkurrencė...
Mit Zitat antworten
  #25  
Vjetėr 05.09.2012, 11:19:23
kosovari50 kosovari50 ėshtė jashtė linje
me pervojė
 
Anetar prej: 03.01.2010
Postime: 11,429
Standard

Citat:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga dr.rrumullaku Trego postimin
Ēlirimtarėt e Shkupit a?
Edhe atje operuan ēlirimtarėt-ndoshta ke dėgjue nga komandantėt e Bllacės ose ''armija'' e vozhdit velanian- ahahahaha
Mit Zitat antworten
Pergjigje

favorit leximi

Opcionet e temes
Pamje

Rregullorja
Nuk lejoheni tė krijoni tema tė reja.
Nuk lejoheni tė pergjigjeni nė shkresa.
Nuk lejoheni tė ngarkoni shtojca.
Nuk lejoheni tė editoni shkresat tuaja.

BB-Code ėshtė an.
Fytyrat janė Hapur
[IMG] Codi ėshtė an.
HTML-Code ėshtė jo aktiv.
Shko te


Koha nė GMT +1. Tani ėshtė ora 15:56:13.


Mundėsuar nga: vBulletin Versioni 3.7.4 (Albanian-Shqip)
©2000 - 2015, Jelsoft Enterprises Ltd. ( Albamatrix.com )

Te gjitha te drejtat jane te rezervuara!
Ndalohet kopjimi dhe shumefishimi i permbatjes se ketij forumi ne cdo medium!

Alle Rechte vorbehalten.
Vervielfältigung im Ganzen oder in Teilen ist ohne ausdrückliche Genehmigung von AlbamatriX GbR jeglicher Form auf jedem Medium verboten.